(9.10 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

Druhé téma jsou poplatky a životní náklady, kterým by se Poslanecká sněmovna měla věnovat. Projednáváme tady zvýšení poplatku za smartphony - 2 460 korun pro lidi, kteří nemají televizi a budou muset nově platit kvůli předloženému návrhu zákona o České televizi a Českém rozhlasu. Nic proti České televizi a Českému rozhlasu, tam valorizace poplatků má proběhnout, ale nemyslím si, že máme zdaňovat lidi, kteří televizi nemají, na televizi nekoukají, jenom se provinili tím, že mají smartphone. Je to zkrátka zdanění nové technologie.

Pak tady máme poplatek za OSA, který by taky Poslanecká sněmovna měla řešit, protože jste určitě všichni zaznamenali, že v důsledku judikatury Nejvyššího soudu se musí platit nově poplatek za mobilní telefony, za to, že tam je paměť a že na tu paměť byste si mohli ukládat hudební díla hudebních skladatelů, kteří jsou zastupováni Ochranným svazem autorským. Takže nově kvůli tomuto budeme všichni platit za mobilní telefony o 90 korun navíc. Je to další zdražování a domnívám se, že vláda by to měla aktivně řešit. Apeluji na pana ministra kultury, který je zde přítomen, aby se tomu věnoval. My jsme třeba jako Piráti předložili pozměňovací návrh, který toto řeší a snižuje výši těchto poplatků nesmyslných pro OSA, které zdražují jenom lidem život, aniž by z toho cokoliv měli, o 90 procent. To znamená - z mobilu nebudete platit 110 korun OSA za skladby skladatelů, ale vyjde vás to jenom na 10 korun, protože drtivá většina lidí si opravdu neukládá na svoje mobilní telefony skladby hudebních skladatelů OSA.

Vrchol je, že koalice odmítla splnit slib, který má v programovém prohlášení. Když už chce vybírat víc peněz navíc za poplatky, odmítli splnit to, co slíbili v programovém prohlášení. Nikdo to tady nevysvětlil, proč odmítají kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu s hospodařením s těmito poplatky. To je víc jak 10 miliard korun. Ten zákon je připraven, my jsme ho předložili jako Piráti. Je potřeba k tomu upravit ustanovení v ústavě, které se týká kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu, protože bez toho návrhy, které jsou předloženy jako pozměňovací návrhy, nebudou mít ústavní zmocnění z hlediska kompetence NKÚ. Tak to vidí všichni, kteří se v tom orientují. Není možné to rozšířit běžným zákonem, takže to je jediný způsob, jak to je možné udělat. Bylo to v programovém prohlášení vlády, a přesto vláda doteď nepředložila ani nepodpořila ten návrh, který jsme předložili. Přitom dneska máme mimořádnou schůzi. Kdyby vláda předložila tento tisk na program dnešní schůze, mohli jsme během deseti minut rozšířit kompetenci NKÚ tak, aby mohl kontrolovat hospodaření s poplatky - Česká televize, Český rozhlas - a nemuseli jsme se kvůli tomu dohadovat v pátek. To by se nám to naopak zkrátilo.

Samozřejmě je to potřeba se podívat na hospodaření České televize, Českého rozhlasu. Já to nechci nějak problematizovat, ale každá veřejná instituce placená z veřejných peněz by přece měla být kontrolovatelná, a my víme, že tam je velký problém s hospodařením, protože to měla na starosti dozorčí komise, která byla jmenována radou České televize, a tato dozorčí komise pro hospodaření byla odvolána. Soudy dospěly k závěru, že byla odvolána ze strany... (V ministerských lavicích probíhá diskuse.)

Pardon, tady někdo vykřikuje něco?

 

: Ano, omlouvám se za přerušení a hluk v sále. Poprosila bych kolegy a kolegyně, zda byste mohli přestat hlučet. Děkuji. Případně to (Poslanec Michálek: Takže hospodaření...) - (K poslanci Michálkovi:) vydržte - případně přesuňte své rozhovory do předsálí. Děkuji.

 

: Vidím, že to moc nepomohlo, paní místopředsedkyně, ale já to zvládnu. Dívám se na pana kolegu z ODS (Hledí na poslance Havránka.), kterého by mělo taky zajímat, jak se hospodaří s veřejnými penězi a jak funguje komise pro dohled nad hospodařením České televize a Českého rozhlasu, protože (to) jsou poplatky všech občanů. Funguje dneska tak, že musí tedy, česká televize musela zaplatit 4 miliony korun jako odškodnění ušlé mzdy těmto - nebo ušlých příjmů - členům dozorčí komise a tuto částku, tyto 4 miliony korun, které byly vyplaceny v důsledku škody, která vznikla, nikdo samozřejmě nevymáhá a hrozí, že Česká televize bude platit další 2 miliony korun. Takovýmto způsobem se tam hospodaří, jsou tam pochybnosti, a měla by existovat možnost Nejvyššího kontrolního úřadu to hospodaření kontrolovat.

To, že vláda zanedbává tento legitimní argument, si myslím - který dokonce slíbila sama v programovém prohlášení vlády - tak tím akorát nahrává kritikům, a to podotýkám, že jsem zastánce veřejnoprávních médií a toho, aby se valorizovaly jejich příjmy.

Poslední téma, které si myslím, že mělo být na programu, kterému se vláda měla věnovat, je modernizace státu, a tam samozřejmě jsme všichni si prošli tím, že byla zastavena digitalizace. My jsme to řešili tady v Poslanecké sněmovně, a to jak v zákoně o právu na digitální službu, tak zastavení projektu digitalizace stavebního řízení. Dneska, dobře, projednáváme dávku sociální pomoci - to by mohlo pomoci tím, že se zjednoduší výplaty, ale stále je tam několik nedomyšlených záležitostí, pokud jde třeba o exekuce nebo o motivaci pracovat. Není tam domyšlené ani strhávání peněz za děti nechodící do školy, protože ve výsledku to potom dopadne právě na tyto děti. Takže místo toho, aby se třeba ty peníze vzaly a posílaly se - místo těm rodičům, kteří jsou zodpovědní za výchovu a posílání do školy - posílaly se nějakému jinému orgánu, který zajistí, že budou využitelné pro to dítě a nebudou na to doplácet děti, tak se volí poměrně drastické řešení. Nevíme, jaké to bude mít důsledky.

Další věci, které vláda slíbila a na které se nedostalo v programu této schůze, je třeba revize platových tabulek ve veřejné správě, které nám mnohokrát sliboval pan ministr Stanjura, které taky patří do kompetence Ministerstva práce a sociálních věcí a které jsou základní podmínkou toho, aby stát efektivně fungoval. Spadají do gesce pana ministra Jurečky a po dobu tři a půl let tam nebyl žádný pokrok s výjimkou jedné drobné změny, která se ale týkala pouze pracovníků v oblasti IT. Pan ministr Stanjura to znovu otevřel tohle téma, ale doteď nepředložila vláda žádné konkrétní řešení. Pokud nebudeme mít fungující moderní stát, tak nám samozřejmě bude dál ujíždět vlak, bude pokračovat stagnace, která začala za covidu a která nadále pokračuje, kdy se tak trošku mátožíme a ploužíme místo toho, abychom udělali důležité změny, které jsme navrhovali - třeba aby se efektivněji využívaly peníze, které jsou v penzijních fondech, aby těm lidem vydělávaly díky tomu, že se investují třeba do výstavby bytů, tak tam už se pan ministr Stanjura pomalu rozhoupal s tím návrhem, se kterým jsme přišli asi před tři čtvrtě rokem a který jsme mu představili. Ale stále je to věc, kde zase máme obrovské zpoždění, a kdybychom to zavedli, tak už jsme z toho mohli dneska těžit a mohlo to přispívat k prosperitě.

Moje vystoupení mělo upozornit na to, že vláda při schvalování a sestavování programu schůze má velmi pokřivené priority a že místo toho, aby řešila bydlení, které je nedostupné, aby řešila drahotu a aktivní kroky k modernizaci státu, tak ty návrhy jsou spíše polovičaté, a někdy jsou dokonce úplně mimoběžné, kdy jako vládní priorita jsou tady věci jako smlouva s Vatikánem, která rozhodně českou prosperitu nijak nenakopne, nijak nevyřeší problémy občanů, akorát tady budeme trávit čas nad dokumentem, který má podstatná rizika. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP