Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(13.50 hodin)
(pokračuje Lenka Knechtová)

My dneska využíváme svazkové školství proto, že máme opravdu školky daleko od sebe, ale prostě zřizujeme je pod svazkem obcí. A tam si tedy myslím, že do budoucna to vytvoří další problémy, které budeme muset řešit.

Jinak bych tady ráda připomněla, že jsme si tenhle týden odhlasovali zvýšení vlastních platů. Pan premiér si měsíčně polepší o 19 000 korun, ale to je třeba mimochodem plat ženy s třicetiletou praxí pracující na plný úvazek ve školství na pozici kuchařky. Vycházím z výplatní pásky, která není žádný fejk, je to opravdu smutná realita. A tady se ukazuje, že vlastně na naše platy si umíte v rozpočtu ty peníze najít. Bohužel podle mě jsme se spíš měli zaměřit na odměňování nepedagogických pracovníků, a to na to nařízení vlády číslo 341/2017 Sb., na tu přílohu číslo 1. My jsme o ní samozřejmě od začátku volebního období diskutovali, ale v jednom okamžiku se tahle příloha úplně vytratila, a vlastně zůstali jsme v té situaci, v jaké jsme, a děláme jenom ten krok, že to takhle předáme na ty obce.

Takže já bych se ráda připojila k návrhu své ctěné kolegyně, paní stínové ministryně Jany Berkovcové, a připojuji se tedy k vrácení do druhého čtení. Myslím si, že bychom si měli na tuhle novelu zákona udělat více času, měli bychom se podívat na všechny aspekty, které se týkají zřizovatelů, na aspekty, které se týkají ředitelů škol, na nepedagogické pracovníky, a hledat cestu, která bude pro všechny, kteří se v tom území pohybují, přijatelná nebo minimálně prodiskutovaná.

Na závěr, protože už mi nezbývá moc času, bych ráda také navázala na svého ctěného kolegu Standu Berkovce, protože jsem členkou petičního výboru, a upozornila bych na to, že i Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství nás 6. března letošního roku oslovil vlastně se svou výzvou, kdy jednoznačně se ukazuje, že úspěch vzdělávání v České republice silně závisí na tom, v kterém regionu se dítě narodí a chodí do školy, a naší snahou by mělo být ty rozdíly snižovat. Návrh, o kterém právě rozhodujeme, může naopak vést k vážným diskriminačním rozdílům. Proč? Do speciálního systému takzvaných sdílených daní krajů a obcí má být nově začleněno financování těchto pracovníků škol, navíc s nevyřešeným ohodnocením jejich tristních platů. A tady se chci vyjádřit, že vlastně to posunutí účinnosti na 1. 1. 2026 tady s tímhle tím vůbec nic neudělá. Tyto přidělené finance v rámci sdílených daní krajů a obcí totiž nemusí respektovat specifika a priority školství. Obce s nižšími daňovými příjmy je mohou využít zcela jinak. Podle potvrzených údajů experta Ministerstva financí se tak děje už nyní a je běžnou praxí, že zhruba polovina obcí nedává plně na školství přidělené peníze.

A tady bych chtěla, pane ministře, zvednout tu vaši větu, že vlastně školy jsou výkladní skříní obcí, že zřizovatelé na ně myslí. Samozřejmě, ale ta debata o těch finančních prostředcích vždy je rámována konkrétním rozpočtem té obce. A pokud když u nás chceme spravovat náměstí, máme požadavky na opravu hotelu, máme požadavky na čističku odpadních vod, prostě je spousta témat, které ty obce mají otevřené, tak myslím si, že by měla ta debata s obcemi a kraji být vedena i s ohledem na to, jakým způsobem opravdu budou ty peníze pro jednotlivé školy zamašličkovány.

Je důležité zaměřit se na důvody, proč návrh odmítají právě zřizovatelé, kraje a nejvíce obce. Mají obavy, že Ministerstvo školství chce na ně přenést problémy s nevyřešenými nízkými platy. Obce s nižšími daňovými výnosy nebudou schopny zajistit odpovídající podmínky, bude tak docházet k nežádoucím nerovnostem mezi školami. Ministerstvo školství k převodu přidalo i ostatní neinvestiční výdaje, důležité prostředky na učebnice a pomůcky, další vzdělávání pedagogických pracovníků, prostředky na zajištění BOZP, cestovní náhrady a další. Tím i jejich úroveň je nejistá.

Pod peticí, kterou školské odbory vyhlásily v rámci kampaně Vládo, neházej pedagogy přes palubu, je dneska už více jak 66 000 podpisů. Takže, pane ministře, já bych byla velmi ráda, kdyby Ministerstvo školství opravdu tomuto problému nebo tomuto zákonu věnovalo ten čas, který si všichni v těch regionech zasloužíme, abychom nejenom připravili důstojnou změnu, ale abychom pochopili, co ty obce opravdu trápí, abychom měli odpovědi na ty dotazy, které potom my jako poslanci těm jednotlivým starostům zodpovídáme, a měli jsme řešení pro ty krizové situace, které v mnohých regionech nastávají, a to z toho důvodu, že opravdu někam se stěhují ty mladé rodiny, a je tam přetlak a velký tlak na to, aby byla místa v mateřské škole, v základní škole.

Já rozumím tomu, že se chceme držet v rámci nějakého státního rozpočtu, v rámci nějaké efektivity finančních prostředků, ale to, co vidíte pod efektivitou vy, mnohdy vidí starostové, ředitelé škol, ale i třeba rodiče trochu jinak. Já mám zkušenost, že u nás je zájem z okolních obcí, aby děti se dostaly do naší velké základní školy, a mají nějakou představu o tom vzdělávání svého dítěte a naopak někteří rodiče od nás z óerpéčkového města rádi dají dítě na venkovskou školu, protože je tam těch patnáct dětí ve třídě a protože je tam ten individuální přístup, protože ta paní učitelka vlastně má na ně všechny čas, mnohdy se tam třeba i netlačí na ten výkon a prostě to dítě je v prostředí, které ono vnímá jako přátelské.

Takže za mě vás žádám, abychom se vrátili do druhého čtení a abychom opravdu vedli solidní a seriózní debatu. Děkuji. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, paní poslankyně. Váš návrh na opakování druhého čtení jsem si poznamenal a budeme pokračovat. Faktickou poznámku má přihlášenu pan poslanec Jan Berki. Prosím.

 

Poslanec Jan Berki: Pane předsedající, děkuju. Vašim prostřednictvím bych kolegyni nabídl, neb ve faktické nemá zaznívat podle jednacího řádu názor, tak já jen nabízím, že odpověď na některé vaše otázky je školská právnická osoba a střední článek, a budete-li mít skutečně zájem, tak rád vysvětlím, i jakým způsobem.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Ještě paní poslankyně Lenka Knechtová s faktickou poznámkou. Prosím.

 

Poslankyně Lenka Knechtová: Vážený pane místopředsedo, děkuji za slovo. Vážený pane poslanče, prostřednictvím pana místopředsedy, já určitě děkuju za tu nabídku a využiju ji, protože si myslím, že je důležitá v tomhle ohledu hlavně ta debata. A já samozřejmě vnímám, že třeba i naši starostové nebo ti, co mají na radnici na starosti školství, tak využívají těch projektů, snaží se přivzdělat, protože ono schvalovat na radě odměny ředitelům není pro některé jednoduchá disciplína. Někdy to tam vypadá prostě tak, jak kdyby ty peníze dávali ze svého, takže si myslím, že určitě vidět tu situaci reálně, ale chci upozornit na to, že my tady prostě naškolíme nějakou sadu starostů nebo radních nebo místostarostů, kteří mají školství na starosti, a oni po těch čtyřech letech nepokračují. Takže je otázka, jestli tady nevytváříme trošku nějakou sisyfovskou práci a vlastně nedojde k tomu, že vlastně ty finanční prostředky investujeme do lidí, kteří pak do budoucna prostě nebudou zase u toho. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další faktická poznámka, pan poslanec Jan Berki. Prosím.

 

Poslanec Jan Berki: Na to jen krátkou repliku. Rozhodli jsme se, že zřizovateli budou samosprávy, a toto je, řekněme, nevýhoda toho systému. Podle mě pořád je ale převažující výhoda právě to, že jsou to samosprávy.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Je 13.59. Jako další je řádně přihlášen pan poslanec Josef Bělica. Pane poslanče, já vám slovo udělím. Prosím.

 

Poslanec Josef Bělica: Děkuju, pane předsedající. Já se moc omlouvám, já bych úplně nedbal na té formálnosti. Je 13.59, já to vystoupení mám na delší čas, než je pár vteřin, takže jestli chcete, tady chviličku počkám a budu se tvářit vážně, anebo...

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já jsem, pane poslanče, chtěl navrhnout právě, že byste zůstal v pořadí, skutečně na váš projev by to byl krátký čas. (Poslanec Bělica: Děkuji.)

Jestli nebude dán rozpor s mým postupem, tak bych v tento moment přerušil projednávání tohoto bodu a také přerušil 131. schůzi Poslanecké sněmovny do úterý 11. března 2025 do 14 hodin.

Kolegyně, kolegové, já vám děkuji. Děkuji i panu ministrovi, panu zpravodaji a přeji pěkný zbytek dnešního dne. Děkuji vám.

(Jednání skončilo v 14.00 hodin.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP