Neautorizováno!
(16.20 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)
To je asi to, co se chce od Ministerstva zdravotnictví, které má vykonávat kontrolní úlohu vůči fakultním nemocnicím. Dál pan ministr tady rozvádí, že "dohled nad hospodařením nemocnic by podle Ministerstva zdravotnictví mohlo zlepšit zavedení univerzitních nemocnic se správními radami. Tam je dohled samozřejmě lepší," řekl Válek, a že po volbách o tom tedy, o tom zákonu, bude ještě jednat. K tomu bych jenom řekl, že samotný organizační model, že se zavedou správní rady, je trošku málo.
Co myslíte, v dopravním podniku v Praze, měli tam tyhlety orgány? Měli tam představenstvo kolektivní, měli tam dozorčí radu kolektivní, no, ti měli orgánů spoustu. Pomohlo to něčemu? Nepomohlo, protože přesně ti lidi, ti zloději, se nainstalovali do té dozorčí rady, že jo. Hlubuček první, co udělal, že se nainstaloval do dozorčí rady, a pak druhé, co udělal, je, že chtěl, aby za něj seděl Augustín v představenstvu Dopravního podniku hlavního města Prahy, takže to, že se zavedou jenom nějaké správní rady, kde si politici rozdělí ty pašalíky, to samozřejmě nic nevyřeší.
Minimum, úplné minimum, co musíme udělat, je, že zavedeme funkční období, že tam nebude ten ředitel nemocnice sedět dvacet nebo pětadvacet let. To mně přijde, že je jeden z důvodu, kde prakticky potom (je) stoprocentní, že tam k té korupci bude docházet.
Budinský si z toho v podstatě udělal rodinnou firmu. Když se podíváte na tu organizaci, tak tam s ním pracovala i manželka - na tom... myslím, že to bylo na tom ústředí, na tom kontrolním oddělení - která potom samozřejmě tedy řešila ty různé pozemky, všechno je to napsané na ni, ta vila je napsána na ni obrovská, do které investovaly ty stavební firmy, ty pozemky jsou napsané na ni, dokonce prý jezdila na Kostariku spravovat ty pozemky. Tak ta tam pracovala taky. Pak tam ještě pracoval... Ale prý nechodila moc do té práce, prý jenom tak výjimečně, protože asi měla jiné starosti na té Kostarice, že jo, spravovat ty ukradené majetky. Pak tam pracoval jako ředitel odboru údržby, který měl realizovat řadu z těch zakázek, ještě jeho syn, takže opravdu byl to spíš takový rodinný... Ti lidi tam dál zůstávají. Pak tam ještě měl nějakého podřízeného člověka, co mu zpracovával ta odůvodnění, jak to všechno skvěle funguje, tomu platil 30 000 za loajalitu. Takovýmhle způsobem to tam fungovalo, takže jestli pan ministr to myslí vážně...
Já teď nevím, jestli mě poslouchá, nebo neposlouchá, počkám na signál, jestli vláda vyšle signál. Ne, nevypadá to, takže asi neposlouchá.
Jestli to myslí vážně, tak budou muset ten Motol deratizovat, budou ho muset zbavit parazitů, protože tam je to až tedy opravdu do hloubky. Toto přece nemohlo fungovat tak, že by o tom ti lidi, kteří tam jsou zodpovědní, nevěděli, neměli z toho nějaké benefity. To ať nám tady nikdo nevykládá. Ale tohleto je jenom samozřejmě jeden z prvních kroků a myslím si, že velká část doktorů a zdravotního personálu, která tam dělá dobrou práci a stará se o pacienty, neměla z toho nic a jediné, co teď z toho mají, že musí čelit špatné pověsti, kterou způsobili Ludvík a Budinský a které naše Ministerstvo zdravotnictví napomáhá tím, že vykonává tu kontrolu stejným způsobem, jako pan ministr Válek poslouchá tady na plénu Poslanecké sněmovny, čili se sluchátky v uších, možná i s klapkami na očích.
Tak. Takže to byl ten problém, proč tam se začala řešit takzvaná číslíčka, jak tomu říkali ti korupčníci, co odevzdávali desátky. Tak tomu říkali číslíčka. Reakce pana ministra Válka je velmi vlažná a vypovídá o tom, že v podstatě neví, jak by mělo fungovat kontrolní oddělení Ministerstva zdravotnictví, které má mít přehled o výdajích nemocnic, protože v rámci těch nemocnic nejsou žádné další kontrolní orgány specificky rozvržené, takže logicky to musí... Jediný, kdo to může kontrolovat, je to ministerstvo jako zřizovatel a to ministerstvo svoji úlohu zanedbalo, jak je z tohohle toho zcela patrné.
Ale myslím si, že to bychom byli trošku jenom polovičatí. Mě strašně překvapilo, že té kauzy Motol se tady nechopil náš největší bojovník proti korupci a zakladatel protikorupčního hnutí, pan Babiš. On vždycky vystoupí s tím a začne do detailu rozebírat ty různé kauzy a teď zrovna - teď zrovna, když se řeší takováhle největší úplatkářská kauza - tak o něm vůbec není slyšet. On o tom vůbec nemluví. Nevíte, čím to může být? Já jsem si tedy kladl otázku, čím to je. Jestli mu to nevadí, že prosadil onkologické centrum, které potom bylo rozkradené, nebo z jakého důvodu o tom vůbec nemluví? Samozřejmě můžeme si klást otázky, jestli je to kvůli tomu, že tedy v době covidu ti lékaři z Motola byli uvolnění, aby pracovali v nemocnicích a na poliklinikách ve fondu Hartenberg, který vlastní, nebo jestli přeposílali ty lidi ze státních nemocnic na soukromá vyšetření do tohohle toho fondu, nebo jestli to bylo kvůli tomu, že pan Babiš navrhl pana Ludvíka do Senátu v roce 2020 jako kandidáta, spolu se socany, nebo jestli to bylo kvůli tomu, že tam figuruje pan Jansta, což je jeho soused z Průhonic, který mu dohodil Lovochemii od pana Schwarze kdysi.
Tak to by bylo dobré, kdybychom opravdu... kdybychom věděli, proč ta největší opoziční strana v době, kdy by měla křičet, tak je zticha a šoupe nohama. Paní předsedkyně Schillerová tady vždycky říkala: My nebudeme v koutě a šoupat nohama. Přišel Motol a není ani vidu, ani slechu. Největší korupční kauza. Najednou tam, kde jsou takovéhle osobní vazby, se k tomu nikdo nevyjadřuje. Já budu rád, když tady někdo vystoupí a objasní to, proč vlastně k tomu ANO mlčí, protože když si někdo hraje na protikorupční hnutí, měl by k tomu vystoupit. Za nás třeba kolega pan Bláha, co sedí ve VZP, tak tam řešili a zastavili tunel na informační systém. Asi sedm nebo devět miliard korun to mělo stát, úplně něco šíleného.
Je potřeba, aby se to dořešilo, samozřejmě jsou tam ve hře i evropské peníze. Já, co jsem se zatím... Tam je milník Evropské unie, aby to bylo hotové ve druhém čtvrtletí 2026. Co jsem si zatím zjišťoval, tak pokud dokážeme ty peníze vymoct od těch korupčníků a nahradit tu škodu, tak snad Evropská unie nás to nechá profinancovat. Uvidíme, jak to bude probíhat a jaká bude ochota ty peníze z těch korupčníků vydyndat.
Ještě jsem se chtěl vyjádřit k jedné věci, a to, co jsem slyšel na iDNESu, což mě tedy, musím říct, rozčílilo, že pan Ludvík měl údajně konexe na všechny strany politické. Tak to, chci říci, fakt ne! U nás v Pirátské straně pan Ludvík žádné konexe neměl, takže to jenom, aby bylo úplně jasno, jaká je zase snaha lidí na iDNESu to shodit, zlehčit, pohoda, všichni jsou zkorumpovaní, všetci kradnú, proč se divíte, že se tady tohleto děje, že se proti tomu nikdo neozývá. Tak to tedy v žádném případě.
Samozřejmě další lidi, kvůli kterým tahleta kauza dospěla tam, kam dospěla, tak jsou ti různí úplatní znalci a úplatní auditoři, který tam figurujou. Zase to bylo přetřásáno v médiích. Když viděli, že je nějaký, s prominutím, průšvih, tak co udělali? Vzali a řekli: Musíte udělat nějaké rychlé znalecké posudky, nějaké auditorské vyjádření, že to je všechno v pohodě, že to je předražené prostě z objektivních důvodů a tak dále a tak dále. No ale tam figuruje spousta osob, u kterých by se měly vzbudit finanční úřady a provést šetření, jestli náhodou tam není extrémní rozdíl větší než pět milionů korun mezi tím, co si vydělali a jaký je vlastní majetek, protože těch osob, které tam figurujou, včetně Budinského a rodinných příslušníků, těch je skutečně mnoho. ***