Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(16.40 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

Často jsou změny implementovány pouze po krizích, takže to myslím, že hezky zapadá do dnešní situace, když tady řešíme tu zakázku. Co jednu zakázku, korupční systém, který tady ve zdravotnictví dneska funguje a který okrádá české pacienty o peníze, které by měly jít do nákupu vybavení a zajištění zdravotní péče.

Takže tolik k té analýze. Ta analýza je moc hezká, je to aspoň krok správným směrem, ale 21. 9. 2020 pan ministr Vojtěch rezignoval, takže ty věci se nenaplnily, a dokonce i některé věci, které fungovaly, jako třeba tady je zmíněn katalog otevřených dat opendata.mzcr.cz. Tak když jsme se teďka dívali, tak za pana Vojtěcha tady prý bylo 69 rezortních organizací, které postupně zveřejňovali přijaté faktury ve formátu otevřených dat a že připravovali i samostatný portál pro vizualizaci hospodaření. A pokud vím, tak teď otevřená data o hospodaření těch nemocnic vůbec nejsou zveřejňována, natožpak aby fungoval nějaký vizualizační portál toho, kam ty peníze jdou. Takže když není transparence ohledně toho, kolik peněz nás stojí praní prádla a další podobné záležitosti v těch nemocnicích, tak logicky není možné si to srovnávat a identifikovat tam ty případy, kdy jsou ty věci předražené.

Ještě tady mám jednu poznámku, že pan Babiš říkal, že za něho se krást báli, tihle ti šíbři a kmotři. Tak na tom se musím opravdu pobavit, protože policie tam jednoznačně konstatuje, že ten systém je evidentně dlouhodobě zavedený a že tam fungoval za všech předchozích politických reprezentacích, takže tady se čeká na ministra zdravotnictví, který si to vezme jako svoji prioritu, že peníze, které se vybírají od lidí, na ty zdravotní odvody co dostávají zdravotní pojišťovny, tak půjdou do zdravotní péče, a ne že budou končit v tom, aby si Ludvík, Budinský nebo podobné existence postavili další luxusní vilu nebo si nakoupili nemovitost na Kostarice.

Ta část, o které bych teď rád promluvil, je podle mě velmi důležitá a souvisí vlastně s pocitem u lidí, že s tím nejde nic dělat. Že to je přesně to, co se ty korupční skupiny, na ně navázaní politici, snaží vytvořit za dojem, že s tím nejde nic dělat, že to vlastně ignorují, že to tak vždycky bude, že to ministr nemusí ani poslouchat, protože přece s tím nejde nic dělat. No, ono naopak se podle mě na tomto případu jednoznačně ukazuje, že protikorupční opatření fungují, že ztěžují práci pachatelům korupce, že prodražují korupci, komplikují ji a usnadňují její rozkrývání, dokazování a odsouzení u soudu, že nestačí na něco ukázat, je potřeba to dotáhnout až k pravomocnému rozsudku.

Tato kauza jednoznačně ukazuje, že ta protikorupční opatření v tom hrají pozitivní roli, například registr smluv, který umožní pospojovat si ty jednotlivé články, co kolik stojí, kde se uzavírají, jaké dodatky a tak dále. Vzpomeňme si, že ta zkorumpovaná stavební zakázka stála na tom, že se má uzavřít ještě pátý dodatek, kterým se znovu o nějakých, nevím, jestli to bylo 80, 85 milionů, myslím, že to bylo, plus DPH, tehdy si dělali k tomu, myslím, že i významný oběd v restauraci na terase s výhledem na celé Staré Město s krásným výhledem na Prahu. Tak ten registr smluv to skutečně umožňuje rozkrýt, kolik stojí to praní prádla, kolik stojí všechny další záležitosti, kolik stojí pojišťovací smlouvy a kdokoliv se může podívat z konkurence a srovnat si, jestli to je, nebo není hospodárné, když to je rozumně standardizováno. Pokud jsou to megasložité stavební práce, tam je to samozřejmě významně komplikovanější, ale i tam vidíme, když jsou ty mimořádné dodatky, kdy se zdražuje cena toho díla.

Další institut, který funguje, je zveřejňování výsledků hospodaření. Každá firma musí povinně zveřejňovat na justice.cz své výsledky hospodaření a jednou z klíčových podmínek, které může dát zadavatel do výběrového řízení, je podmínka, aby firma, která se hlásí do výběrového řízení, měla na justice.cz všechny svoje výkazy v pořádku. Tuhle podmínku tam prosadila Pirátská strana naposledy, když se projednával zákon o veřejných zakázkách. To znamená, každý zadavatel tam musí mýt ty čísla, kolik vydělává, jaké jsou tržby, jaké jsou náklady a tak dále, a tak dále. A z těchto čísel potom může policie a orgány činné v trestním řízení odvozovat, jaké jsou zisky té společnosti a jestli došlo k naplnění skutkové podstaty, která je kvalifikovaná, která přesahuje určitou hranici zisku, třeba milion korun, ke kterému dopomohl té firmě, a tím pádem se uplatní přísnější tresty.

Další věc, která se ukázala, že funguje, je anonymní oznámení. Samozřejmě v rámci každé organizace je nejlepší, když si té lidé říkají věci napřímo hned, ale v okamžiku, kdy jde o vážné korupční kauzy a hrozí tam osobní perzekuce, tak je zcela logické, že může někdo poslat anonymní oznámení a ukázalo se, že právě na základě toho anonymního oznámení byl tento případ rozpracován Vrchním státním zastupitelstvím.

Co naopak nefunguje a co jsme jako Piráti na to upozorňovali, že fungovat nebude, jsou ti takzvaní prošetřovatelé přímo v těch nemocnicích, kde přímo ta nemocnice dostala anonym, ve kterém se popisují ty nekalé praktiky. Samozřejmě ta nemocnice ho ztopila, takže ten člověk, který za to byl zodpovědný, který toto dopustil, že to přikryl, tak už by tam taky neměl pracovat.

Další věc, která funguje, tak je legislativa proti praní špinavých peněz. Ona nefunguje všude samozřejmě. Tam kde nefunguje, je potřeba to řešit důsledně, to jsme viděli v té kampeličce šílené, ale nebýt toho, že fungují aspoň základně AML standardy, tak by nemuseli tito výlupci Ludvík a Budinský cestovat do afrického Beninu, hledat místní notářku, aby přes ni proprali těch 60 milionů.

No a poslední věc, to mi dělá taky velkou radost, která funguje, tak je zákon o svobodném přístupu k informacím, protože pan Ludvík se několikrát nechával slyšet, že se bojí právě toho, že se veřejnost bude ptát podle zákona č. 106 a že bude muset vysvětlit, jaké jsou ty náklady praní prádla, proč má Motol nejdražší praní prádla ze všech nemocnic.

To jsou všechno opatření, která můžou těm korupčníkům udělat ze života peklo, když chtějí pokračovat v té korupci. A když budeme chytře doplňovat tato opatření, tak prostor pro tu korupci se bude snižovat a bude se naopak zvyšovat množství peněz ve zdravotnictví na zdravotní péči o naše občany. Tudíž já bych teď rád přikročil k tomu, že bych probral jaké jsou ty základní nejdůležitější kroky v plánu proti rozkrádání.

Důvod, proč to tady projednáváme je ten, že bychom chtěli primárně slyšet od pana ministra zdravotnictví, jaký je jeho plán proti rozkrádání těch státních nemocnic, protože on je za to zodpovědný. (Otáčí se na ministra Válka, který má sluchátka a nereaguje.) Ale obávám se, že pan ministr nás neslyší, takže mu s tím plánem budeme muset trochu poradit. My mu to pošleme písemně a budeme mu to připomínat do té doby, dokud tady spolu v Poslanecké sněmovně budeme. To ho ujišťuji, protože jinak se to rozhodně nerozhýbe. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP