Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(19.00 hodin)
(pokračuje Olga Richterová)

O co mi jde? V citlivém období šestinedělí, v situacích, kdy přes 20 procent porodů je císařským řezem, čili s obrovskou břišní operací, v situacích častých komplikací při kojení, které se projeví už v porodnici, v situacích třeba porodu dvojčat, což také není úplně neběžné, ženy určitě potřebují pomoc. Potom i v mnoha situacích dalších. Já jsem nejmenovala ty, kde je to naprosto nasnadě.

Na základě mnoha žádostí a podnětů z terénu od konkrétních žen, matek, konkrétních rodin, které nesehnaly podporu týkající se laktačního poradenství, pomoci, co se týče poporodní adaptace, pomoci třeba i v péči o jizvu a podobně, domů, protože porodní asistentky, které mají na tyto věci kvalifikaci, nemají smlouvu se zdravotní pojišťovnou, protože jim ji ta pojišťovna nedá. Ty pojišťovny se tváří, že stačí jedna smlouva na tuto péči na kraj. To je absurdní a já bych si přála, aby bylo možné, aby tyto porodní asistentky opravdu mohly samostatně fungovat a aby fungovala i jejich podpora skrze možnost samostatně vykonávat tu svoji profesi, ke které mají vzdělání. To je podstata toho pozměňovacího návrhu, aby péče v šestinedělí, dobrá péče po porodu, byla možná i takzvaně bez indikace lékařem. Dokončím to příště.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, nechtěl jsem vás přerušovat, protože vím, že jste chtěla tu větu dokončit, nicméně budete pokračovat právě v obecné rozpravě příště, až budeme tento tisk projednávat.

Já jeho projednávání v tuto chvíli přerušuji, stejně tak přerušuji 131. schůzi Poslanecké sněmovny, a to do zítra, to jest do středy 12. března do 9 hodin. Všem vám přeji příjemný zbytek večera.

(Jednání skončilo v 19.01 hodin.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP