Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(16.50 hodin)
(pokračuje Milan Brázdil)

Ten kraj hlídá to, jestli tam vůbec jsou splněné hygienické podmínky, jestli ty stavební podmínky, vůbec veškeré ty podmínky pro poskytování nebo pro ty stavební věci jsou v pořádku.

Dobrá, tak to dělá kraj. Další odborník hlídá to, aby ten dotyčný měl patřičné vzdělání, protože ony se ty odborné společnosti navzájem znají a vědí, jestli ten dotyčný by to zvládl, tak se vyjadřuje. Ano, dám, nedám hlas.

A pak je komora, která tam hlídá bezúhonnost, tu stavovskou část.

Na konci toho všeho vyjde někdo, kdo ze dvou vyhraje, ale to nic neznamená, vždyť pak je tam ta pojišťovna, ta je síťotvorná, a ona si řekne ano, tady potřebujeme my, dejme tomu VZP, tam nám chybí praktik, tak vezmeme ho, některá řekne zas, že ne. Jinými slovy, ale není to závazné. Ale asi jste porozuměli tomu, on prošel výběrovým řízením, který splňuje to, že pojišťovna ho nepotřebuje, nechce, dobře, tomu rozumím, a možná teď ne, ale splňuje. Jak to teď bude? Kdo to bude posuzovat? Podle čeho se bude jaksi posuzovat to, jestli může vůbec takový člověk poskytovat zdravotní péči?

A proto já v tom svém pozměňovacím návrhu vlastně jenom vracím to, co dnes je. Není to ideální, možná tam jsou nějaké chyby, ale dá se to kultivovat.

Takže vlastně ty paragrafy, které vláda v té novele vyhodila, tak já je tam jenom vracím znovu nazpátek ve svém pozměňovacím návrhu. Pak se k němu přihlásím. Ono to nějak funguje, ne úplně, dejme tomu, někde dokonale, ale funguje. A já bych chtěl, aby výběrka stále zůstala, ten člověk se prostě musí prokázat tím, že na to má po všech těch stránkách, které jsem teď uvedl.

Já vám děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče, ještě jednou se omlouvám za to, že jsem zkomolila vaše jméno. Nyní je přihlášena do obecné rozpravy paní poslankyně Klára Kocmanová, ale vidím zde faktickou poznámku. Prosím, pan poslanec Jiří Mašek. Máte slovo.

 

Poslanec Jiří Mašek: Děkuji. Paní místopředsedkyně, kolegyně, kolegové, já jenom zareaguji na kolegu Brázdila. Chtěl bych ho v tom podpořit, ten průběh těch výběrových řízení na poskytovatele zdravotní péče je zaběhnutý, funkční, a věřím, že budeme mít prostor na to, diskutovat o tom, proč je tady tento návrh, který to výrazně zjednodušuje a na druhou stranu dává veškerou rozhodovací pravomoc zdravotním pojišťovnám, protože při tom výběrovém řízení samozřejmě, byť nemusela ta smlouva být uzavřena, nemusela, tak ale ten průběh toho výběrového řízení obsahoval všechny ty parametry, o kterých tady můj ctěný kolega Brázdil mluvil, a jejich absence mně přijde příliš zjednodušující, a znovu říkám, dává veškerou pravomoc těm zdravotním pojišťovnám. Takhle mohl ten krajský úřad skutečně projevit i trochu toho svého vlivu na síťotvorného, na to, kde skutečně ta zdravotní péče je potřeba. Tento přístup mi připadá, ten nový, příliš komerční. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní tedy do obecné rozpravy je přihlášena paní poslankyně Klára Kocmanová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Klára Kocmanová: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážený pane ministře, já jsem tu bohužel nemohla být úplně na úvod rozpravy, byla jsem řádně omluvená, tak se opravdu jenom krátce vyjádřím k té debatě, která tady proběhla, k těm těhotenským testům, k těm pozměňovacím návrhům kolegyně Bělohlávkové, prostřednictvím paní místopředsedkyně.

Já myslím, že je potřeba si říct, že v tuhle chvíli neexistuje žádné státem zřizované poradenství, kde by těhotné ženy vlastně mohly dostat objektivní informace, takže i kdyby prošel ten druhý návrh, který tady paní kolegyně načetla, kde tu organizaci na těhotenském testu by určovalo Ministerstvo zdravotnictví, tak stejně bude vybírat někde z neziskového sektoru, což by znamenalo, že pod pokutou 2 miliony korun my bychom v podstatě dělali reklamu nějaké neziskovce nebo nějakému hnutí na obalech těhotenských testů. Já si myslím, že to není úplně nejšťastnější, a připojuju se k apelu k mým předřečníkům a předřečnicím, abychom tento návrh nepodpořili.

Pokud by něco dávalo smysl, pokud bychom chtěli podpořit ženy v těhotenství, tak si myslím, že samo Ministerstvo zdravotnictví může například na národním zdravotnickém informačním portálu zřídit nějakou webovou stránku při tady této webovce, nějakou záložku, kde by byly objektivní informace státem garantované směrem k těhotným ženám, ale opravdu nemusíme dávat odkazy na těhotenské testy.

No, a pokud chceme pomoci ženám v těhotenství nebo třeba těsně po porodu, tak k tomu míří pozměňovací návrh, který podáváme společně s kolegyní Olgou Richterovou, Jakubem Michálkem, Ivanem Bartošem a který se věnuje tomu, že v podstatě dnes většina žen už z porodnice odchází třetí nebo čtvrtý den po porodu, někdy i dříve, a nemají dostatečnou podporu. A podle statistik až 20 % žen má potíže s kojením, čtvrtina z nich rodí s císařským řezem a potřebuje mít nějakou specifickou péči. K tomu se často přidávají třeba i psychické obtíže, poporodní deprese, které postihují až 10 % žen. A přestože je běžná praxe taková, že se matkám doporučí kontrola až po šestinedělí, tak mezitím mohou nastat nějaké komplikace a pak si musí shánět pomoc aktivně samy. A při takových komplikacích potom můžou vysokoškolsky vzdělané porodní asistentky být nepostradatelnou součástí a zároveň i úlevou zdravotnímu systému, protože nějaké rychlejší řešení poporodních komplikací právě skrze vysokoškolsky vzdělané poporodní asistentky by mohlo vést k méně zbytečným návštěvám lékařů, méně hospitalizacím a více času a většímu klidu právě s rodinou.

Takže k tomu míří tento pozměňovací návrh pod číslem sněmovního dokumentu 5949, který má za cíl zjednodušit úhrady péče porodních asistentek z veřejného zdravotního pojištění.

Já věřím, že to je docela zásadní krok ke zlepšení dostupnosti a kvality poporodní péče v České republice.

A v tom mám ještě jeden pozměňovací návrh, a ten se zaměřuje úplně na jinou věc, totiž na transparentnost hospodaření dceřiných společností zdravotních pojišťoven. V podstatě jde o to, aby se zajistil maximální veřejný dohled nad prostředky, které z veřejného zdravotního pojištění pocházejí. Ty mají být využívány transparentně, odpovědně, v souladu se zásadami dobré správy. A ty dceřiné společnosti, v nich mají pojišťovny většinový podíl, hospodaří s prostředky, které jsou ve své podstatě financovány z veřejného zdravotního pojištění, a z toho důvodu je naprosto nezbytné, aby tyhle společnosti podléhaly stejným pravidlům transparentnosti jako jejich mateřské společnosti.

Takže návrh, který najdete pod číslem sněmovního dokumentu 6111 a který předkládám jménem svým, ale taky jménem kolegy Jakuba Michálka, Ivana Bartoše a Olgy Richterové, stanovuje následující povinnosti: za prvé uveřejňovat všechny smlouvy v registru smluv podle zákona o registru smluv. Tenhle krok má zabránit netransparentnímu přidělování zakázek a jiným formám nehospodárného nakládání s veřejnými prostředky. Za druhé postupovat při zadávání veřejných zakázek v souladu s pravidly, která zaručují rovné podmínky pro všechny účastníky. Za třetí zveřejňovat výroční zprávy o své činnosti, což umožní veřejnosti a dozorovým orgánům lépe sledovat, jak jsou prostředky vynakládány. A za čtvrté poskytovat informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím, což může posílit veřejnou kontrolu nad činností těchto subjektů.

Všechny tyhle kroky můžou mít dost zásadní význam pro eliminaci rizika jednak netransparentního hospodaření, ale také to posílí veřejnou kontrolu a zamezí to obcházení pravidel transparentnosti a v podstatě skrze tyhle dceřiné společnosti, které se můžou stát nástrojem pro skrytí korupce nebo nějakých nekalých praktik.

Proč to za Piráty navrhujeme? Je to z toho důvodu, že i zástupci Pirátů ve správní radě VZP se opakovaně snažili získat informace o hospodaření a smlouvách pojišťovny VZP a tyhle informace jim pojišťovna opakovaně odmítla poskytnout nejen podle zákona o právu na informace, ale dokonce i jako členům správní rady VZP, to znamená kontrolního orgánu VZP.

A já myslím, že hospodaření firem, které jsou v majetku státu, má být kontrolované, má být pod veřejným dohledem. A z toho důvodu žádám o podporu tohoto pozměňovacího návrhu. Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Olga Richterová je přihlášena do obecné rozpravy, nicméně je řádně omluvena, takže jí odmazávám. Nyní se hlásí z místa pan poslanec Kamal Farhan do obecné rozpravy. Prosím, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP