Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(9.30 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Titulek: "Blbá zpráva pro celou zemi, říká Šulc k postojům ANO ke zbrojení." Neuvěřitelné, ne? Nějaký Šulc - já vám přečtu, kdo to je vůbec, abyste věděli, jak ten pán se tam dostal a odkud vůbec přišel - se vyjadřuje, toho času úředník (nesrozumitelné), je to kšeftař a podnikatel hlavně v armádních zakázkách, tak tady reaguje, že jsme tady přednesli nějaké nefér věci a že jsou lživé a poškozuje různé lidi a nejen to. A paní ministryně včera tady vystupovala, říkala, že se mám omluvit. No, paní ministryně, ne, já se neomluvím, já spíš uvažuju, že podám trestní oznámení na pana náměstka Šulce za jeho působení na rezortu obrany. Takže pan náměstek tady mluví o hnutí ANO. Vždycky je to tak, všechno se to zorganizuje správně. No, ale paní antibabiška se pana náměstka neptala na věci, (na) které by se měla asi zeptat.
Mám jen tady takové titulky z těch médií: "Ministryně obrany si drží po boku člověka, který léta pracoval pro zbrojaře. Náhoda?" Otazník. Milionové zakázky bez soutěže, náměstek Šulc a jeho přátelé si mnou ruce. Kariéra od novináře k lobbistovi a zpět do státní správy. To se vyplatí. Z vojenských zakázek se stává soukromý byznys pro vyvolené a vláda mlčí. V armádě se netočí jen tanky, ale i miliardy. Kdo na tom vydělává? Bývalý konzultant zbrojařů dnes rozhoduje o miliardových nákupech. V pořádku. Šulc prodal firmy, ale jejich zakázky běží dál. Čisté ruce? Těžko. Když se ministři mění, ale kšefty běží dál, tři tečky. Sliby o transparentnosti? Zapomeňte. Zakázky se stále šijí na míru. Jak dlouho ještě bude vláda dělat mrtvého brouka, zatímco si vyvolení mastí kapsy?
To jsou jenom takové titulky. Takže podívejme se, kdo je vlastně pan Šulc. Je to původně novinář, odborník na obranu - údajně. V srpnu 2010 nastoupil na Ministerstvo obrany České republiky jako vedoucí poradců ministra Alexandra Vondry. Ano, co nám to jen připomíná? To Promopro nebo ty sklady ve Vrběticích, které se neměly nikdy pronajmout té soukromě firmě? No, takže zastával 2012 až 2014 post ředitele kabinetu ministra obrany. Ano, tady byl článek: "Náměstek Černochové prodal kvůli střetu zájmů své firmy. Po odchodu z ministerstva v roce 2014 se přesunul do soukromého sektoru a působil 2014 až 2020 jako nezávislý konzultant v oblasti obrany a bezpečnosti a zároveň byl asistentem poslankyně Jany Černochové." Tady je článek Deník N: "Pracoval pro Černochovou i zbrojaře Strnada. Věděla, že dělám pro různé firmy, říká nynější náměstek."
Od ledna 2022 se František Šulc stal politicky nominovaným náměstkem ministryně obrany. Jako první náměstek patří k nejbližším spolupracovníkům ministryně a je považován za její pravou ruku. To čtu všechno věci z médií. Náměstek od Černochové podal žalobu na poslance ANO, chce omluvu. No, tak doufejme, že (ji) podá i na mě. Ve funkci politického náměstka má za úkol prosazovat priority ministryně a zastupovat ji v případě potřeby. "Náměstek ministryně obrany František Šulc: Armáda má od všeho kousek." Tedy rozhovor. "Šulc tak není na Ministerstvu obrany nováčkem, prostředí rezortu důvěrně zná i z předchozího působení 2010 až 2014. Po odchodu z ministerstva v roce 2014 se František Šulc intenzivně věnoval podnikání v obranném průmyslu, podle dostupných údajů figuroval v několika firmách a spolupracoval s významnými zbrojaři." Konzultace pro Czechoslovak Group, během 2014 až 2021 poskytoval Šulc poradenské služby v obraně a bezpečnosti. Deník N zjistil, že pracoval..." Ano, tak to je ono. "Tato spolupráce naznačuje vazby na velké domácí hráče obranného průmyslu." Modelárna LIAZ, spol. s r. o., to je... Paní ministryně tvrdila, že Šulc... (Ministryně Černochová mimo mikrofon: LPP.)
Dobře, k tomu se taky dostanu.
Šulc se stal jednatelem liberecké společnosti Modelárna LIAZ, která vyvíjí a vyrábí bezpilotní letadla, drony, a v té... (Ministryně Černochová mimo mikrofon: Bez podílu.)
Ano, bez podílu, byl tam jednatel, ale k tomu se ještě dostanu.
Mám tady plno článků, že je to běloruský původ, je to běloruská technologie. No, tak to je fajn, ne? Bělorusko a Rusko - jste vždycky byli tady - teďka jste proruští asi nebo nechápu to. No, Modelárna LIAZ patří podnikateli Vojtěchu Pražmovi a firma v minulosti spolupracovala s běloruskými konstruktéry na vývoji bezpilotního vrtulníku. Tady je Seznam Zprávy dokonce: "Armáda zvažuje drony, které vyvíjejí lidé z Lukašenkova Běloruska." Titulek: "Armáda zvažuje drony, které vyvíjeli i lidé z Lukašenkova Běloruska." To je další článek. "Šulc v ní zastával vedoucí pozici jednatele a byl jejím zaměstnancem před návratem na Ministerstvo obrany." To je další článek, ano.
Potom byl RobotScientific s. r. o. Pan Šulc působil jako jednatel a spoluvlastník. Já jsem ji dohledal, protože včera jsem to neměl, že tam měl podíl, ano? Tahle firma RobotScientific, kde Šulc držel polovinu podílu, a druhou polovinu vlastnila společnost Letecké přístroje Praha, LPP, zbrojaře Jiřího Sauera. Tato firma tedy propojovala Šulce s Jiřím Sauerem, který je významnou postavou českého obranného průmyslu. LPP je výhradním zástupcem britské firmy Supacat v České republice. Vazba Šulc-Sauer později vyvolala dohady o možném střetu zájmů. Já jsem...
K tomu se ještě dostanu, ale vážení spoluobčané, abyste věděli, že ten Supacat to jsou lehká útočná vozidla, která nemají střechu, takže je to vlastně kabriolet. (Směje se.) To je co? Takže Ministerstvo obrany chce kupovat lehká útočná vozidla jako kabriolet, protože samozřejmě na Ukrajině nejsou drony, ne? No, dělám si srandu samozřejmě. Takže to je úplně neuvěřitelné, ale k tomu se dostanu, to je fakt strašně zábavné.
Ale hlavně to kupují bez výběrového řízení a kupují to od firem, kde Šulc figuroval. Supacat. A to, že to prodražili o sto procent, k tomu se ještě dostanu. Strašně zajímavé čtení, co se tam děje, ale to pana premiéra samozřejmě asi nezajímá. Potom bylo ještě méně známou Šulcovou aktivitou spoluvlastnictví společnosti Afrisensio s. r. o. a tam podle Hlídače státu nebyly žádné obchody se státem. Překvapení. Celkově se Šulc v posledních pěti letech angažoval ve třech soukromých firmách. Modelárna LIAZ, LPP Unmanned Systems, které uzavřely od roku 2016 se státem desítky smluv v souhrnné hodnotě stovek milionů korun. Těsně před nástupem do funkce náměstka proto Šulc podnikl kroky k zamezení střetu zájmů a na konci roku 2021 prodal či ukončil své podíly ve všech firmách, kde figuroval.
Kontroverze během působení na Ministerstvu obrany, takže nástup nebo jmenování pana Šulce politickým náměstkem okamžitě vyvolalo otázky ohledně možného střetu zájmů. Média upozorňovala, že Šulcova podnikatelská minulost byla propojená s firmami obchodujícími s rezortem obrany. Takže tady mám tu zakázku speciální vozidla Supacat, ale k tomu se ještě dostanu. A tohle všechno v podstatě pana premiéra nezajímá. Bylo to opakovaně v médiích, ale evidentně to nikomu nevadí. Údajně pan Šulc, kdy se jedná na Ministerstvu obrany, tak chodí za dveře. Takže stejně jako Supacat, kde působil v té firmě, která to má dodávat, tak to bylo u bezpilotních vrtulníků z Liberce, kde dodavatel má být Modelárna LIAZ. Ale nejhorší na tom je to, že Ministerstvo obrany vůbec neoslovilo další výrobce tohoto materiálu. No, náš poslanec Růžička na to upozorňoval, ale bylo mu vyhrožováno a tak dále. Škoda, že se to nedotáhlo do konce. ***