Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(10.20 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

A můžou si psát hejtři, co chtějí. (Se smíchem.) A byli jsme i na Zentivě, a když něco chybělo, tak tehdy nám to Zentiva vyrobila. A taky SÚKL to schválil velice rychle, protože my jsme tady ochraňovali životy našich spoluobčanů.

Bod 2 tady, populismus s továrnou na Penicilin. Dobře, dobře poslouchejte. Chtěl bych všem připomenout, jak se pan Válek v roce 2023 zavázal, že zajistí obnovení výroby Penicilinu v České republice. Slíbil, že vláda podnikne kroky k větší lékové soběstačnosti, aby se země již nemusela spoléhat na dodávky ze zahraničí, zejména z Asie. Tento projekt měl být odpovědí na opakující se výpadky antibiotik a dalších léků.

Je rok 2025 a žádná továrna samozřejmě nestojí. Projekt se nikam neposunul a ministr nepředstavil ani žádné konkrétní kroky, jak plán realizovat. Již v roce 2023, bylo odborníky upozorňováno, že Válkova představa o rychlém obnovení výroby antibiotik je zcela nereálná. Jiří Michal, bývalý šéf farmaceutické společnosti Zentiva, tehdy uvedl, že Válek má pohled naivního člověka, který o průmyslu vůbec nic neví. Podle něj není možné v krátkém čase obnovit výrobu farmaceutických účinných látek, protože jejich produkce podléhá extrémně přísným regulačním požadavkům, vyžaduje specializované technologie a dlouhý vývoj. Odborníci upozorňují, že problém lékové soběstačnosti Evropy nespočívá v tom, že by se jednotlivé státy rozhodly si samostatně vyrábět Penicilin, ale v tom, že se farmaceutická výroba přesunula do Asie kvůli nižším nákladům a méně přísné regulace.

No tak to samozřejmě jsme u Evropské komise, která rozhoduje, jak rozhoduje, místo toho, aby se podívala, v čem Evropa je závislá, aby to řešili, ale stejně jak tato vláda, tak i Evropská komise řeší jenom válku a zbrojení. Představa Evropské komise je, že skončí veškerý průmysl a všude budou jenom zbraně. V takovéhle době my teď žijeme. Podle pana Michala by návrat výroby antibiotik do Evropy trval desítky let a bylo by nutné jej řešit na úrovni celé Evropské unie, nikoliv pouze jednotlivých států. Navzdory těmto varováním Válek v říjnu 23 tvrdil, že do konce roku oznámí konkrétní místo, kde továrna na výrobu Penicilinu vznikne. Na přelomu let 2023 a 24 už ministr svůj slib upravil a začal mluvit o tom, že chce zajistit výrobu některých léků na území České republiky do konce volebního období, tedy do roku 2025. My už jsme teď 25, ale to nevím, jestli pan ministr ví.

Konkrétní harmonogram nebo plán financování ale stále nepředložil. Místo reálných kroků Válek veřejnosti opakovaně servíroval populistická prohlášení mimo toho, že samozřejmě všechno zničil, co my jsme připravili. Já jsem vyjednal 55 miliard pro české zdravotnictví a 15 miliard na prevenci proti rakovině a měla tady stát nejmodernější onkologická nemocnice v areálu Královské Vinohrady. No, ale samozřejmě tahle vláda všechno, co my jsme připravili, tak zničila a dala to do Motolu, kde to úspěšně rozkrádali.

Za třetí. Zdravotní pojišťovny na hraně kolapsu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se do historie českého zdravotnictví zapíše jako člověk, který svou nekompetentní politikou přivedl zdravotní pojišťovny na hranici kolapsu, ano, stále vykazují ztrátu a ony nemůžou přestat léčit lidi. Jeden z největších zásahů do systému veřejného zdravotního pojištění bylo drastické snížení plateb za státní pojištěnce, které připravilo zdravotnictví o desítky miliard korun a způsobilo rekordní deficity. Ano, 20 miliard je to. Jen v roce 2022 odebral Válek systému veřejného zdravotního pojištění, vážení spoluobčané, 14 miliard a v roce 2023 dalších 7 miliard, celkově tedy za dva roky zmizelo z rozpočtu pojišťoven 21 miliard korun, což mělo katastrofální dopad na jejich finanční stabilitu.

Zdravotní pojišťovny se v důsledku této politiky začaly propadat do obřích deficitů, které se rok od roku zhoršují. Zatímco na konci roku 2022 měly zdravotní pojišťovny ještě relativní bezpečné rezervy ve výši 25,5 miliardy korun, tedy přibližně 6 procent ročních nákladů na zdravotní péči, o rok později už tato částka klesla na 15,1 miliardy, což znamenalo pokles o více než 40 procent. Prognózy pro konec roku 2024 hovoří o tom, že rezervy pojišťoven se propadnou pod 3 procenta z celkových nákladů, což znamená, že zdravotní systém přestává mít jakoukoliv finanční rezervu pro případ krizových situací. Deficity se neustále prohlubují. Zatímco v roce 2024 očekávají pojišťovny schodek 7,5 miliardy, pro rok 2025 už plánují ztrátu 13,45 miliardy. Všeobecná zdravotní pojišťovna, která je největší v zemi, hlásí očekávaný schodek 7,7 miliardy, zatímco zaměstnanecké pojišťovny dohromady vykazují deficit přes 5 miliard. Vojenská zdravotní pojišťovna se propadá do ztráty 1,79 miliardy korun a Oborová zdravotní pojišťovna očekává schodek téměř půl miliardy.

Kvůli Válkovým škrtům a špatnému řízení systému se české zdravotnictví dostává do neudržitelné situace. Za zdravotní péči se letos zaplatí 510 miliard, což je dvojnásobek oproti stavu před osmi lety. Výdaje rostou raketovým tempem, ale financování přitom Válek snížil. Pan Válek přitom situaci zlehčuje a tvrdí, že podle ministerské vyhlášky je hospodaření zdravotních pojišťoven vyrovnané. Tato tvrzení ale neodpovídají realitě. Pojišťovny sice v úhradové vyhlášce mají navýšení plateb, ale v praxi se peníze na účtech pojišťoven nadále tenčí. To potvrzuje i Ministerstvo financí, které konstatovalo, že loňský slib vlády, že pojišťovny už nebudou muset sahat hluboko do rezerv, se nenaplnil. No, jak jinak? Za posledních pět let se objem rezerv na účtech zdravotních pojišťoven snížil, vážení spoluobčané, z 36 miliard na pouhých 15 miliard korun. Ano, tahle vláda samozřejmě, a já jsem byl na té konferenci o ...nevím, jak se to už jmenovalo, bylo to o zdravotnictví a tam se někdo ptal pana ministra, jestli to zdravotnictví bude prioritou pro novou vládu premiéra Fialy, jak to bylo za nás, a on řekl, že ne, normálně řekl, že ne. (Se smíchem.) Takže to je skutečně šok, protože to jen potvrzuje to divadlo pana premiéra, který údajně má starost o naše spoluobčany. Nemá. Kdyby měl, tak by už dávno Válka vyrazil a dal tam někoho, například paní ministryni, ta by to tam dala do pořádku, protože zkrátka Válek je totálně neschopnej, totálně. Pokud se situace nezmění, bude vláda muset hledat nouzové řešení, jinak pojišťovny nebudou schopny plnit své závazky vůči zdravotnickým zařízením a pacientům. Ale jak my slyšíme, této vládě je to úplně jedno, my jenom slyšíme, že v říjnu v naší zemi ten rozpočet už fungovat nebude a že bude všechno na suchu. No, tak já doufám, že to není pravda. Dokonce tam byly i nějaké tajné porady na Úřadu vlády Ministerstva financí, aby vlastně ještě, vážení spoluobčané, do konce září se ukazoval nějaký, nějaký rozpočet, aby se zase něco marketingově prodalo, ale ve skutečnosti je to velký problém.

Válek se také snaží přehodit odpovědnost na Správní rady pojišťoven a tvrdí, že vláda nemůže zasahovat do toho, jak se rozhodují o rozdělování prostředků. To je samozřejmě další pokrytectví. Ve Správních radách pojišťoven sedí zástupci vlády a vládních stran, kteří mají o číslech přehled. Například v roce 2023 VZP poskytla lékařům 3 miliardy korun navíc, a když hrozil protest ambulantních specialistů, Válek vyjednal s některými pojišťovnami bonusové platby. To samozřejmě finančně zdravotní pojišťovny dál vyčerpalo, když pan Válek nedokázal zařídit zdroje, které by navyšování plateb pokryly. Když jsem byl premiér, já osobně jsem vedl jednání za přítomnosti ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Jak to funguje dnes? Odboráři jdou za panem premiérem, ten jim něco odsouhlasí, a ministr zdravotnictví je vyžene a řekne, mě to nezajímá, vyřiďte si to s Fialou. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP