Neautorizováno!
(9.40 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
A je to něco podobného, že to nechcete soutěžit, jako u těch tanků. Dostali jste staré německé šunky, abyste je rekonstruovali za 600 milionů, abyste nakoupili za miliardy ty nové, místo toho, že by mohli oslovit i ty abramsy a další. Takže Ministerstvo obrany to nakoupilo mnohem dráž, než kdyby šel tendr dál.
Průmyslová spolupráce 40 procent není pravda, je to podvod. Tady se píše - údajně: "Powerback, korba, hydraulika, kola, odpružení, pásy, zbraně - vše se vyrábí jinde. V České republice se pouze svaří věž, provede finální složení, dodá optika a nějaké kabely. Dosud není vyjednána servisní smlouva. Lze tedy očekávat, že když už jsme teď v režimu vendor lock, tak vyjednávací pozice s BAE bude velmi nevýhodná a náklady na servis tak budou výrazně vyšší, než když se dojednaly parametry na začátku."
Takže, vážení spoluobčané, takhle nakupuje Ministerstvo obrany, ano? Stovky milionů tečou pro dodavatele a pro lidi, pro děti peníze nejsou. Proto se stále mluví o válce, proto se stále straší. Pravděpodobně i Evropa... Zavřeme veškerý průmysl a budeme vyrábět jenom tanky a další věci. No, co mi to jen připomíná? Ty doby vzdálené...
Takže já bych chtěl jenom říct, že já jsem tady vystoupil proto, jak jste se včera tady smáli té porodnosti - nejhorší číslo v historii, totálně asociální vláda. Rodiny pro tuto vládu neznamenají nic, ani naše děti. No a to bydlení? To si můžete přečíst asi potenciálně největší škodu, například nákupu NET4GAS, který jste koupili prodraženě, tak podle privátních analytiků asi o - kolik to bylo? - 15 a 5, asi o 20 miliard. Takže desítky miliard tečou a my nemáme právo se ptát, protože pan premiér by chtěl, všechno aby bylo uzavřené, aby to lidi neslyšeli. Takže chci jenom říct, že (na) tyhle věci my se budeme ptát, máme na to nárok. Ale to, že nám nikdo neodpoví, to nevadí. Podstatné je, aby občané věděli, jak funguje tahle vláda.
Děkuju za pozornost. (Potlesk z lavic ANO.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a nyní mám s přednostním právem tady přihlášku paní předsedkyně Aleny Schillerové, takže se táži, zda ji chce využít? Stahuje.
A potom zde mám přihlášku, také s přednostním právem, jakožto zastupování předsedy klubu.
Pardon? Faktická, správně, děkuju za upozornění. Tak to jenom zrekapituluji: pak tady mám přihlášku jako zastupování předsedy klubu pana poslance Bartoše a máme tady dvě faktické, a sice pan předseda Marek Benda - ale toho nevnímám, že by byl v sále - a potom pan poslanec Karel Haas. Prosím.
Poslanec Karel Haas: Děkuju mnohokrát za slovo, vážená paní místopředsedkyně. Kolegyně, kolegové, jdu s velmi krátkou faktickou. Já jsem chtěl mluvit, vaším prostřednictvím, k panu předsedovi Babišovi. Nepovažuju za úplně - on teďka odešel, ale snad mě uslyší v předsálí - nepovažuju za úplně fér, vracím se k poslední části jeho vystoupení, to, že tady politicky zaútočí na ctěnou kolegyni, ministryni Janu Černochovou. Nepovažuju to (za) fér řeknu ani lidsky, ani politicky. On jako muž zaútočí na ženu, na ministryni, v době, kdy tady paní ministryně není, nemůže na něj reagovat. Já rozumím politice, rozumím tomu, že nějakým způsobem řeknu máme a můžeme mít, a je to v demokracii normální, oponentní názory, ale to, že pan předseda jako muž zaútočí na paní ministryni v době její nepřítomnosti, to jako sportovec hodnotím, že je relativně hodně unfér. Děkuju mnohokrát.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A nyní paní předsedkyně Alena Schillerová také s faktickou reakcí.
Poslankyně Alena Schillerová: Tak já na pana poslance Haase, prostřednictvím paní místopředsedkyně. Ono to je těžké, pane poslanče, prostřednictvím paní místopředsedkyně, protože tady členové vlády nejsou nikdy, takže to bychom nemohli mluvit nikdy. Já chápu, že by se vám to líbilo, ale to určitě se nedočkáte. Pan předseda mluvil včera. Tuším, že paní ministryně tady byla, mohla reagovat včera. Vystupoval včera. Chtěli jsme mluvit na té schůzi, kterou jste uzavřeli, k tomu taky nedošlo. Takže to máte těžké, my prostě někdy mluvit budeme. To se nedočkáte, že byste nás umlčeli. Tak mluvíme prostě, když ten prostor máme. A že tu nemáte členy vlády s výjimkou pana ministra, který je předkladatel, to je váš problém. (Potlesk z lavic ANO.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a nyní se tedy dostáváme k přihlášenému Ivanu Bartošovi a poté předpokládám, že budeme pokračovat dále v rozpravě podle přihlášek na tabuli.
Poslanec Ivan Bartoš: Děkuji za slovo. Vážené dámy a vážení pánové, já už ani nevím, kolikáté je to třetí čtení, které se někdo snaží zbrzdit nebo vyobstruovat. Sněmovna začala před hodinou, my jsme tady 46 minut poslouchali pana poslance Andreje Babiše, který tady vystupoval k celé řadě témat. Faktem je, že my máme projednávat a schválit zákon, na který čekají desetitisíce, v tom horším případě statisíce lidí v České republice.
Když se podívám do historie několika předchozích vlád, tedy vlády Andreje Babiše minulé a i vlády pana Sobotky, kde byl Andrej Babiš ministr financí, Česká republika - a nenechte se mýlit: už v té době probíhala krize bydlení. Za posledních deset let se ceny nemovitostí, ale i nájmy zvedly skutečně enormně. Ceny nemovitostí několikanásobně, nájmy ostatně také. Přesto se této Sněmovně, a nevím proč, nepodařilo nikdy schválit ten zákon, který třeba připravovala paní Marksová, o který se snažila, myslím, že paní Maláčová v té vládě se sociální demokracií.
Ten zákon se tenkrát jmenoval zákon o sociálním bydlení a skutečně řešil situaci, řekl bych pouze, i když to číslo je stále dramatické a je rostoucí, zhruba 160 000 lidí v České republice, u nichž většinu těchto lidí tvoří rodiny a v kterých jsou děti. To jsou ti lidé, kteří z nějakého důvodu nebydlí ani ve vlastním, nemohou bydlet ani v klasickém komerčním nájmu, nejsou pro ně třeba ani obecní byty, takže v bytech sociálních nebo v azylových domech nebo někde u obchodníků s chudobou.
Já si pamatuju debaty ještě z minulého volebního období, kdy Piráti byli v opozici a podporovali dialog Ministerstva práce a sociálních věcí, neboť zde je přesah právě do sociální oblasti a Ministerstva místního rozvoje pod vedením Kláry Dostálové, přesto ten zákon schválen nebyl.
V Národním plánu obnovy, když jsme byli požadováni představit potřebné reformy, zejména v oblasti s bydlením, se objevila celá řada věcí. Jednou z nich byl i tento Evropskou unií velmi podporovaný zákon - zákon o dostupném bydlení a já si pamatuju - nevím, jestli tam tenkrát byli senátoři za hnutí ANO, rozhodně tam byli senátoři za KDU-ČSL, rozhodně tam byli senátoři za ODS - kdy jsme v začátku tohoto volebního období v Senátu podepisovali memorandum se Senátem, zástupci obcí a dalšími o tom, že připravíme zákon o podpoře bydlení - nikoliv zákon o sociálním bydlení, který míří pouze na pomoc těm zhruba 160 až 170 tisícům lidí bez domova, ale zákon, který pomůže dalšímu množství lidí, kteří z nějakého důvodu jsou ohroženi ztrátou bydlení. ***