Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(11.10 hodin)
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. A před přednostním právem pana zpravodaje Havla zde mám ještě faktickou paní poslankyně Knechtové. Prosím.
Poslankyně Lenka Knechtová: Děkuju za slovo, pane místopředsedo. Pane ministře, určitě děkuju za to vysvětlení. Ale potom nerozumím jedné věci: padlo to tady i na plénu Sněmovny několikrát, že nepedagogové byli dofinancováni z peněz pedagogů. To znamená, potom se tedy ptám, kde tady tenhleten rozdíl se vlastně objeví na těch platech těch nepedagogů? Protože když vy to vlastně napočítáte na ty nepedagogické pracovníky, tak to dofinancování tam vlastně z téhleté strany bude chybět a o tuto částku je podle mě potřeba ty finance navyšovat. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. A ještě zde je faktická od pana poslance Wenzla - Wenzla Milana v tomto případě. Prosím.
Poslanec Milan Wenzl: Děkuji. Pane ministře, rád bych se zeptal, kdo zaručí nepedagogickým pracovníkům, že to město nebo ta obec nebo ta samospráva s nimi ty smlouvy uzavře? To nikde není takhle specifikováno. A pokud ta městská část nebo ta obec nebo to město nebude chtít, bude si chtít najít služby jiným způsobem, tak si myslím, že tihleti zaměstnanci tu jistotu nemají. A co vznikne pak? Já nevím, kde to bude zakotvené, jestli bude muset je všechny převzít, nebo ne. Protože pak se zjistí, že třeba v těch školách je nadstav těch nepedagogických pracovníků, takže třeba ta obec se rozhodne, že jich tolik potřebovat nebude. A mě se ptají opravdu třeba uklízečky, kdo o tom rozhodne, jestli tu smlouvu s nimi někdo uzavře, nebo neuzavře. Děkuji za odpověď.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Paní poslankyně Berkovcová s faktickou.
Poslankyně Jana Berkovcová: Jenom zareaguji ještě na slova pana ministra, který se rád ohání tím, že převod nepedagogické práce na zřizovatele je už vlastně zakotven ve Strategii 2030+. To tam sice je. Ale taky tam je uvedeno, že bude převedena pouze některá nepedagogická práce, ne všechna, a zároveň toto opatření má být doprovázeno tvorbou standardů pedagogické práce tak, aby došlo k zajištění nepedagogické práce ve školách. Jsou ty standardy hotové? Nejsou! Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. A nyní můžeme přejít... Ještě naskočila na poslední chvíli faktická - paní poslankyně Hanzlíková. Prosím.
Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo. Já už jsem si totiž myslela, že nebudu vystupovat, ale teďka mě navedla ještě paní kolegyně Berkovcová tím, že tady hovořila o těch standardech. A to je přesně to, o čem já tady hovořím stále, že někteří zřizovatelé nebudou mít tak velké povědomí o způsobu vzdělávání, zvlášť třeba specifických skupin dětí se specifickými vzdělávacími potřebami, aby dokázali posoudit, kolik třeba sociálních pracovníků v těch poradenských zařízení je potřeba. To je opravdu podle mě velké riziko.
A jinak jenom za tu dobu, co tady jednáme, jsem už dostala maily od tří ředitelů, kteří upozorňovali na to, že nepedagogičtí pracovníci tím, jak to sledují, jsou ve velké nejistotě, a už teď, pokud mají možnost a nějakou nabídku práce v jiném oboru, tak ji využívají. Takže to, že to opravdu nebylo dostatečně projednáno a že je velký nesouhlas odborné veřejnosti i těch samotných lidí, povede i k tomu, že ještě než se to schválí, než vy si to protlačíte, tak spousta lidí může ze školství odejít. A to bude nenahraditelná škoda. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. A nyní tedy už přednostní právo pana zpravodaje Havla. Prosím.
Poslanec Matěj Ondřej Havel: Děkuju za slovo, pane místopředsedo. Vzhledem k tomu, že už v rozpravě padají protinávrhy k legislativně technickým návrhům nebo ke změnám, které vám byly rozeslány mailem, tak já po dohodě i s panem kolegou Kettnerem bych teďka načetl v rozpravě, což je mojí povinností, ty legislativně technické změny, které se k tomu zákonu vztahují.
Poslaneckou sněmovnou byl schválen sněmovní tisk 739, který upravuje s účinností od 1. září 2025 zcela nové znění § 37 školského zákona. To jsou ty odklady. Vzhledem k tomu, že sněmovní tisk 829, který nyní projednáváme, s účinností od 1. září 2025 § 37 také novelizuje, je nezbytné na tuto skutečnost zareagovat předkládanou změnou. Záměrem zákonodárce je totiž to, aby k 1. září roku 2025 bylo účinné znění § 37 školského zákona ve znění přijatého sněmovního tisku 793. Současně však považuje za nezbytné, aby § 37 obsahoval také doplnění nového odstavce, které upravuje sněmovní tisk 829.
Tedy za prvé v první části článku I se dosavadní body 19 a 20 týkající se § 37 zrušují. Následující body se přečíslují.
Za druhé v části první článku I dosavadní bod 21 zní: "21. V § 37 se doplňuje odstavec 6, který zní: "6. Pokud ředitel školy, která není spádovou školou dítěte, rozhodne o odkladu povinné školní docházky podle odstavce 1, oznámí tuto skutečnost bez zbytečného odkladu řediteli spádové školy.".".
Potom tedy další legislativně technické úpravy.
Písmeno A - změna účinnosti.
1. Bude-li přijat pozměňovací návrh B, sněmovní dokument 6064, tak ve sněmovním tisku 829/0
a) v dosavadní části šesté v dosavadním článku VIII písmeno b) se za číslo "7," vkládají čísla "8, 9, 11,",
b) v dosavadní části první v dosavadním článku I v novelizačním bodu 10 se slova "odstavce 9" nahrazují slovy "odstavce 5".
Jde o to, že se upravuje účinnost změn v § 20 na den 1. ledna 2026, aby se netýkaly podzimního zkušebního období 2025 a žákům se nezměnily podmínky pro konání v rámci jednoho běhu zkoušek. U změny § 20 odst. 6 zůstává účinnost na den 1. září 2025, aby se jazyková příprava rozšířená i pro žáky s odlišným mateřským jazykem poskytovala již od začátku školního roku 2025/2026.
2. V pozměňovacím návrhu A IV bod 5 se číslo "115," nahrazuje číslem "116,". Je to tedy úprava změny účinnosti shodně se změnami konkurzů ředitelů dne 1. ledna 2026.
Písmeno B - změna účinnosti a legislativně technické úpravy u tématu přesun nepedagogické práce.
I. Změna účinnosti. Pozměňovací návrh A III ve všech bodech nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2026. To je tedy úprava účinnosti novely školského zákona a zákona o rozpočtovém určení daní tak, aby pozměňovací návrh výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu uvedený v III oblasti, tedy přesun financování nepedagogických zaměstnanců, nabyl ve všech bodech účinnosti dnem 1. ledna 2026.
Bude-li přijata navrhovaná změna účinnosti, je potřeba provést dále uvedené úpravy, tedy vypuštění některých bodů, přečíslování a další technické úpravy.
II. Změna ustanovení příslušných pozměňovacích návrhů spojených se změnou účinnosti.
1. V pozměňovacím návrhu A III
a) bodu 2 se novelizační bod 93 zrušuje. Je to tedy z důvodu posunu účinnosti a je nutné tento bod zrušit pro nadbytečnost.
b) bodu 12 (v) dosavadním novelizačním bodu 95 se slova "nebo dalšího pedagogického pracovníka" nahrazují slovy "psychologa nebo speciálního pedagoga" a dále se dosavadní novelizační bod 96 zrušuje. A je to tedy z důvodu posunu účinnosti pro nadbytečnost nutné zrušit dosavadní novelizační bod 96. ***