Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(13.30 hodin)
(pokračuje Milan Brázdil)
Ano, není to třeba ideální, ale furt to není tak, že na nějakou dobrou, na nějaký kamarádšoft a podobně. No a já vlastně jsem, kam já mířím? Já jsem vám chtěl říct, že tam jsem předložil pozměňovací návrh, který to zachovává. Kdyby někdo uměl to lépe ještě udělat, tak prosím. Ale neumožňuje to, že ty pojišťovny si vyberou úplně, koho chtějí.
Tak já jsem vás chtěl poprosit, je to pozměňovací návrh, který říká: Zachovejme výběrová řízení, ať to není Klondike, ať to má pravidla, kultivujme je, a o to jsem vás chtěl poprosit, pokud byste pro to zvedli ruku. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já děkuji a v tuto chvíli pokračujeme, a to paní poslankyní Helenou Válkovou v rozpravě. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Helena Válková: Děkuju, pane místopředsedo. Nebojte se, jsem si vědoma toho, že chceme tenhle tisk dodělat, a je tam asi 18 pozměňovacích návrhů, že? Takže já jenom, mám tam jeden pozměňovací návrh s paní poslankyní, zde nepřítomnou Evou Decroix. Jak víte, chtěli jsme se vyvarovat nařčení z nějakého přílepku, takže je to pozměňovací návrh, který přílepkem není. Jde o poskytnutí jednorázové peněžní částky osobám sterilizovaným v rozporu s právem, čili novelizace toho zákona. Prodlužujeme tam tu lhůtu k uplatnění podání té žádosti.
Je to v souvislosti s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, které dalo za pravdu těm ženám, které namítaly, že ten původní výklad Ministerstva zdravotnictví, to správní řízení, které se musí vždycky obligatorně vést, byl zužující. A některé ženy potom jenom z důvodu skartace zdravotnické dokumentace nebo její ztráty jiným způsobem nedosáhly na to odškodnění ve výši 300 000 korun. Proto ten náš návrh je velmi jednoduchý. Jednu číslovku, dva roky, pardon, tři roky prodlužuje o dva roky. To znamená, že pokud bychom schválili ten pozměňovací návrh, tak ženy by okamžitě, protože tam navrhujeme okamžitou účinnost po vyhlášení ve Sbírce zákonů, mohly ještě tu žádost podat a tím by vlastně došlo k narovnání jejich práv. Protože v současné době máme ženy, které na tohle nedosáhly. A pak je tady ten předěl, to rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, a některé na to dosáhly. Tak by mohly znovu podat tu žádost a bylo by spravedlnosti učiněno zadost. Tak vás poprosím o podporu tohoto pozměňovacího návrhu. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy? Není tomu tak. Rozpravu tedy končím. Táži se, zda je zájem? Pardon. Já jsem ale rozpravu ukončila, tak jedině v případě, že pan ministr by promluvil. Prosím.
Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek: Tak ještě otvírám. Ano, za dobré skutky budu potrestán. Já jsem si toho vědom.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, promluvil jste, pane ministře, tím jste otevřel rozpravu a dáváme slovo panu poslanci Adamcovi. Prosím.
Poslanec Ivan Adamec: Pane ministře, moc děkuji. Dámy a pánové, já budu velmi stručný. Já jsem tady podával pozměňovací návrh, který se týká dětských ozdravoven. Je to téma, které rezonuje v našem kraji, a já moc dobře si uvědomuji to, že za prvé do zdravotnických zákonů nikdy nemluvím, protože to není můj obor, nicméně ten problém tady existuje. A já jsem chtěl, aby ten pozměňovací návrh nastartoval debatu, jak to uděláme.
Nejdřív jsme ty ozdravovny vyškrtli ze zdravotnických zařízení, což je podle mě správně. No a teďka tímhle tím dalším krokem vlastně nemáme jakoby garantováno zákonem financování. A ty dětské ozdravovny, protože my jsme v Krkonoších, tam jezdí děti z celé republiky a je potřeba k tomu říct to B, jak udržet dětské ozdravovny v chodu a kde na to vezmeme. A já jsem chtěl moc poprosit pana ministra, jestli by návrh toho řešení nám tady asi aspoň nenastínil. Pokud ne, tak pak budu muset pro ten pozměňovací návrh hlasovat a budu nutit i své kolegy, aby pro to zvedli ruku, což si nemyslím, že je nutné v tuto chvíli. Jenom bych chtěl odpověď na to, jak ty zdravotní pojišťovny zafinancujeme. To je všechno. Jak ty dětské ozdravovny zafinancujeme. To je z mé strany všechno. Děkuji a stačí mi jedna věta a budu naprosto spokojený. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Jiří Mašek. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jiří Mašek: Ano, děkuji. Také na téma dětských ozdravoven, jsme s panem poslancem Adamcem dva z jednoho kraje a apoliticky podporujeme ty dětské ozdravovny. Je pravda, že v současnosti s panem ministrem a s jeho týmem hledáme možnost, jak ty dětské ozdravovny smysluplně zachránit. Přesto bych chtěl poprosit, abychom tady podpořili návrh pana poslance Adamce. Jenom jakousi pojistku. A já si myslím, že se to nakonec podaří a nebude potřeba ji využít. A strašně moc děkuju všem, kteří se na tom spoluúčastní, abychom dětské ozdravovny zachovali v míře, která je rozumná. A jenom chci podotknout, je to jediné místo v České republice, kde je možná klimaterapie nad 850 metrů nadmořské výšky pro děti především s respiračními obtížemi.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Kdo se hlásí do rozpravy? Pokud tomu tak není, rozpravu končím. Táži se zájem o závěrečné slovo? Pan ministr nemá, pan zpravodaj také ne. Nyní bychom přikročili k hlasování. Máme zde návrh na vrácení do druhého čtení, který přednesl pan poslanec Jan Síla. Já přivolám kolegy z předsálí. O tomto návrhu budeme hlasovat. Zaznamenala jsem zájem o odhlášení, všechny vás tedy ohlásím a poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Počkáme, až se ustálí počet přihlášených, a budeme hlasovat o návrhu na vrácení do druhého čtení, tak, jak ho přednesl pan poslanec Jan Síla. Prosím o chvilku strpení, jenom si zde vyjasníme něco s panem zpravodajem. Děkuji za strpení.
A nyní budeme hlasovat o návrhu na vrácení do druhého čtení. Já zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování číslo 140, přihlášeno 167 poslanců a poslankyň, pro 80, proti 85. Návrh byl zamítnut.
Mám zde jedno sdělení, pan poslanec Hofmann hlasuje s náhradní kartou číslo 5.
Tak návrh byl tedy zamítnut. Prosím zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Tom Philipp: Tak dobré odpoledne, dámy a pánové. Usnesení zdravotního výboru ze 44. schůze z 19. března doporučilo tuto proceduru. A sice ke sněmovnímu tisku 849 veřejné zdravotní pojištění za prvé návrhy legislativně technických úprav, za druhé bod A, za třetí bod B1, za čtvrté B2, za páté C. Za šesté D, za sedmé E1. V případě schválení je nehlasovatelné E2. Za osmé E2, za deváté F1, za desáté F2, za jedenácté G, za dvanácté H1, za třinácté H2 s výjimkou H2.6. Za čtrnácté H2.6. V případě schválení je nehlasovatelné J2.2. Za patnácté J2.2, dále I. Za sedmnácté J1, za osmnácté J2 s výjimkou J2.2. Za devatenácté K a za dvacáté hlasovat o návrhu zákona jako o celku. ***