Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(12.00 hodin)

 

Poslankyně Hana Naiclerová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já jsem původně nechtěla vystupovat, ale chci podpořit tento pozměňovací návrh kolegy Kuchaře, protože to sleduji dlouhodobě. Nejsem odborníkem ve zdravotním výboru, ale vím, že zdravotní výbor to vlastně většinou schválil. Zároveň to podporuje Česká lékárnická komora. Jaké jiné autority ještě bychom chtěli, když jsme viděli, jak názor antimonopolního úřadu vlastně je úplně strhán, protože on je promonopolní, prooligopolní, a já k tomu přistupuju tak, že jsem prostě šla a obešla ty lékárny, zeptala se těch lidí. Znám ty lidi, kteří podnikají v tomto oboru, vážím si jich, jsou to specialisté, jsou to magistři, magistry, poradí nám v podstatě nad rámec toho, než to, že jenom nám vydají lék. My přece nechceme obchodní zástupce, kteří makají na marže, ale jde nám o zdraví. O nic menšího než o zdraví.

Tak jsem vás chtěla poprosit, abyste se ještě jednou zamysleli a abychom se s těmi řetězci a s těmi tlaky lobbistů vypořádali tak, jak v jiných zemích Evropy. Už jsme to jednou viděli v potravinářství nebo v obchodech, kde se nám ty malé obchůdky úplně vytratily, a podléháme diktátu těch velkých nadnárodních řetězců, ale tady nám jde ještě o zdraví. Je to ještě o stupínek víc než ty potraviny a jiné zboží. Takže prosím, podpořme jej. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji. V tuto chvíli se vracíme zpátky do obecné rozpravy. Pan kolega Brázdil je přihlášen jako další z řečníků. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Milan Brázdil: Děkuji za slovo. Dovolte, aby se také vyjádřil k zákonu o zdravotních službách. První mé vyjádření je k pozměňovacímu návrhu paní kolegyně Šebelové. Uvedu to příběhem. Často zdravotnická záchrana vlastně čím dál víc jezdí k lidem agresivním, kteří jsou nebezpeční sobě i svému okolí. Doma v domácnosti demolují nábytek, ale jsou agresivní i ke svým členům rodiny. Tento člověk, když slyší, že tam přijíždíme, majáky, toho nechá a on by měl být hospitalizován. Je nebezpečný, byl nebezpečný - byl nebezpečný sobě a svému okolí. Ale ten zákon říká, on to musí dělat bezprostředně. Takhle to tam dneska máme. Ministerstvo správně řeklo, to tam nedáme, protože samozřejmě, že před příjezdem ten člověk si sedne, zapálí si cigaretu a už to nedělá bezprostředně, tudíž my odjedeme a on může pokračovat v demolici a agresi. Ministerstvo to napravilo, ale paní Šebelová říká - promiňte, Šebková - říká ne, ona to tam chce vrátit. Za mě tedy bych chtěl, abyste, lidi, podpořili vládní návrh, který je dle mého správný. Tak to je první mé vyjádření a jedná se o pozměňovací návrh B.

Dále bych se chtěl vyjádřit k návrhu, který mění pohotovosti. V naší republice, všichni to známe, máme pohotovosti: dětské, dospělé, z toho zubní i lékárenské. V současné době ty pohotovosti jsou pod kraji. Ony je organizují a financují. Velký problém! Velký problém sehnat lidi do pohotovostí. To není ani tolik o penězích, ačkoliv tam hrají roli, ale je to především o tom, že ten lékař, který slouží tu pohotovost a není ve své ambulanci, má jiné lege artis. Kdo mně trochu rozumíte, lege artis v jeho ambulanci, na to je zvyklý, je jiné, než když přijde na pohotovost třeba ve fakultní nemocnici, kde má komplement. Tam už musí postupovat jinak. Proto se toho ti lékaři bojí a samozřejmě hraje tam i roli další. Nejsou a nejsou peníze.

Proto si myslím dobře, ministerstvo navrhlo, změníme to. Pohotovost sebereme krajům, přebereme to a budeme to organizovat tak, že vlastně veškerou zodpovědnost přeberou pojišťovny. Ale představte si sedm pojišťoven, že bude organizovat personálně, aby tam někdo šel. A tak se to opravilo, zase dle mého dobře.

Čili je tu pozměňovací návrh, který to mění a říká, už to nebude organizovat, pojišťovny to nebudou dělat, ale bude to - a teď poslouchejte - dělí to na pohotovosti dospělé a dětské. Ty dospělé tedy budou při urgentech a tam se bude moct podílet i ten personál nemocnice. Dobré. Jestli to bude fungovat, uvidíme. Myslím si, že by to mohlo být dobré. Ta dětská, ta se mění na to, že to tedy nebude při urgentech, ale bude to tam, kde je akutní lůžková péče v oboru pediatrie nebo dětské lékařství. Také dobře. Za mě by toto mohlo fungovat.

Dále ještě ale se zmiňuje i pohotovost zubní. Tady je jenom jmenována. Už se dál nespecifikuje, kde má, kdo to má dělat, ale je tam. Ale víte, co se stalo? A tam mířím ke svému pozměňováku. Chybí tam pohotovost lékárenská. Kolegyně, kolegové, všichni, jak tu sedíme, asi logicky si řeknete, tak když je tu dospělá a dětská a lékař napíše ve dvě hodiny v noci něco, recept, tak je potřeba to někde vyzvednout, jinak ta pohotovost nemá smysl. Takže ta lékárenské pohotovost musí být zachována, aby alespoň někde ten lék, ta maminka pro děcko nebo dospělý dostal. Čili já jsem se snažil, vy mě asi neposloucháte, ale to nevadí, já jsem se snažil, aby ta pohotovost lékárenská tam byla vrácena. A já mám informace, že se to snad povede.

A poslední, ke kterému bych se chtěl vyjádřit, nějakým nedopatřením, ani na výboru jsme to neprobírali, se stalo to, že v definici farmaceutické péče se něco - já nechci říct přilepilo, napsalo, což by umožnilo, představte si, že by v lékárnách mohla být poskytována preventivní, diagnostická, léčebná, léčebně-rehabilitační, ošetřovatelská nebo nebo jiné zdravotní výkony. Asi chápeme, že to je omyl. Já tomu tak chci věřit. Čili tohle bude, takovou mám informaci, že také asi napraveno. Doufám, že ano.

Dál bych se už nevyjadřoval. Myslím, že jsem vás unavil dost, a chtěl bych poprosit, jestli jste se zamysleli a posunuli to dál, nebo lépe řečeno vlastně to odsouhlasili v třetím čtení. Já vám děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji. Vaše vystoupení vyvolalo dvě faktické poznámky, poté je s přednostním právem přihlášen pan ministr Válek. V tuto chvíli pan kolega Janulík, po něm Vladimír Zlínský. Vaše dvě minuty, pane poslanče.

 

Poslanec Miloslav Janulík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Na margo těch lékáren, byť by to bylo v uvozovkách správné, ale myslím si, že ta snaha přichází lehce s dvacetiletým zpožděním, protože to už se prostě nedá vrátit zpátky, to, co se odehrálo, a samozřejmě trh a zákazník si to vyřeší. Můžeme nad tím plakat, to je, bych řekl, okrajová záležitost. Ale co mě zaujalo, už jsem to tady říkal a řeknu to znovu, ten zásadní zásah do toho systému pohotovostí. Já jsem pohotovosti sloužil, dokonce jsem to organizoval, byl jsem za to zodpovědný, takže neteoretizuji, ale moc vůbec nechápu ten smysl toho, proč to najednou odejmout, když ten systém nějak teď funguje, a převádět to na ty pojišťovny. To mně připadá naprosto - je to velmi zásadní zásah. Nechápu ty důvody, proč by se to takto mělo udělat, když to doteďka nějak funguje. Stará zásada říká, že dobří koně se nepřepřahají. Proč to tedy měníme, když ty pojišťovny na to nemají absolutně žádné personální, věcné, nic, žádné vybavení, ani zkušenost. Nic. Čili já si to vůbec nedovedu představit, že den ze dne najednou někdo, nějací úředníci nebo úřednice, protože tam jsou většinou nezdravotníci, těch doktorů je tam pohříchu málo na těch pojišťovnách, tak jak to budou organizovat? Jak to budou dělat?

Já si to vůbec neumím představit. Ale hlavně si kladou otázku proč? Proč se to mění? Když to doteďka tedy nějakým způsobem funguje, samozřejmě s různými výhradami, ale máme ten systém takový, jaký je málokde. To kolegové doktoři víme dobře, že takto prostě, jak to funguje u nás, to málokde na světě je, a teď najednou do toho házíme vidle a měníme to a převádíme to na pojišťovny. Čili zdravotní systém měníme na pojišťovenský? Pojišťovny budou zodpovědné za poskytování zdravotní péče? Komu a jak? Protože to by mělo být asi provázáno s daleko víc právními normami, a za mě to vůbec nedává logiku!

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za dodržení času. V tuto chvíli pan kolega Zlínský s faktickou poznámkou, poté se připraví pan kolega Kuchař a paní kolegyně Knechtová. Prosím.

 

Poslanec Vladimír Zlínský: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Vážené dámy a pánové, já nebudu reagovat na svého předřečníka pana poslance Brázdila, ale budu reagovat na pana ministra Válka, protože my jsme vlastně vedli diskusi v pátek odpoledne těsně před koncem, takže já jsem na něho nemohl reagovat, protože pan ministr řekl, když reagoval na mé výtky k § 77a, který se týká národního registru hrazených zdravotních služeb, že aktuálně navrhuji, to tedy podle stenozáznamu nám sdělil pan ministr, že aktuálně navrhuji legislativní změnu v tomto zákoně - technickou změnu. Ještě podruhé to potvrdil, že legislativně technickou změnu - navrhuji vyjmutí tohoto bodu a popřál nám hezké spaní. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP