Neautorizováno!
(9.50 hodin)
(pokračuje Alena Schillerová)
Tady bych chtěla jen dodat, že odpovědi, jakmile je dostanu, s vámi budu z velké části sdílet. Jedná se podle mého názoru o jeden z klíčových aspektů celé kauzy, tato provazba mezi ministrem Stanjurou a znalcem Bergerem.
Dále, dámy a pánové, co se v minulých dnech ukázalo? Ukázalo se také, že advokát zastupující Tomáše Jiřikovského Kárim Titz, faktický manažer celé akce, je velmi dobrým známým Pavla Blažka a takřka firemním právníkem občanských demokratů. A nejen to, pan Stanjura totiž nedluží jen odpovědi týkající se znalce Bergera, ale dluží veřejnosti také odpověď na otázku, jaký je vztah mezi ním a Kárimem Titzem. Během víkendu totiž vyplynula na povrch další pikantnost. Jedná se pravděpodobně o spolužáky z opavského gymnázia. Zajímavá náhodička, jen co je pravda. Nyní se o pana Titze už zajímá advokátní komora, zejména s otázkou, zda neporušil zákon o praní špinavých peněz. Advokáti, kteří vykonávají sledovanou činnost, mají podle AML zákona povinnost prověřit původ klientova majetku. Mezi kritéria, která mají advokáti zohlednit, patří i reputace klienta, například jeho kriminální minulost nebo napojení na podezřelé osoby. A jak dovysvětlil předseda advokátní komory Robert Němec, cituji: "Povinnou osobou je advokát mimo jiné při úschově peněz, správě majetku či při jakémkoliv jednání, které směřuje k pohybu peněz nebo jej přímo vyvolá. Pokud by se potvrdilo, že Titz tuto činnost vykonával, komora prověří, zda splnil své povinnosti nejen podle AML zákona, ale i podle vnitřních stavovských předpisů." Konec citace šéfa advokátní komory.
Tihle lidé Berger, Titz, ale také notář Mika, který se podle Deníku N zná s Blažkem také už od dob studií, společně s ministry Stanjurou a Blažkem stáli za tím, že poprvé v historii spolupracovala česká vláda s mafií! Opakuji, česká vláda poprvé v historii České republiky, spolupracovala s mafií! (Důrazně. Potlesk poslanců hnutí ANO.) Pro premiéra to byla historka, pro ministra financí politicky i reputačně problematická kauza. Všichni z ODS se pak schovávají pod deštník sousloví eticko-politický aspekt. Nikdo se nevyjadřuje k tomu, že ministři Fialovy vlády se domluvili se zločincem, zanedbali všechna pravidla obezřetnosti, obešli mnoho zákonů a nařízení a výsledkem je, že zločinec zmizel s podstatně vyšší sumou, než tvrdil ministr Blažek, v Asii, odkud se nám coby jeden z novopečených nejbohatších Čechů může smát.
Ale dovolte mi nyní vrátit se k pochybením na straně státu, respektive hlavně ministra financí, o kterých jsem tady mluvila na počátku svého dnešního projevu. Jedna věc je role Pavla Blažka, zejména odpověď na otázku, kde se na jeho úřadu požadavek na spolupráci s odsouzeným trestancem vzal, přes koho, a hlavně proč jeho úřad tomuto šílenému požadavku vůbec vyhověl.
V tuto chvíli je ale mnohem podstatnější role Zbyňka Stanjury, který se na rozdíl od Blažka své funkce stále drží zuby nehty a vrší jednu dětinskou výmluvu za druhou. Ostatně jeho projev minulý týden, kde neodpověděl na žádnou z konkrétních otázek mu položených, nebyl ničím jiným než fontánou alibismu. Takže Zbyněk Stanjura, jak už musel přiznat i jeho vlastní rezort, o celém záměru věděl už téměř půl roku, a to konkrétně od ledna 2025. Zbyněk Stanjura, jehož lidé podle Blažkových slov pro Mladou frontu Ministerstvu spravedlnosti s darovací smlouvou mezi drogovým dealerem a státem aktivně pomáhali. Stanjura, jehož lidé podle Blažkových slov pro podcast Info.cz doporučili Ministerstvu spravedlnosti soudního znalce Bergera, jehož pověstný printscreen elektronické peněženky byl proveden tak nešikovně, že místo 12 miliard zobrazil jen miliardy tři.
Jakápak záhadná nekompetence od soudního znalce, který je, považte, od roku 2022 poradcem na Ministerstvu financí. Stanjura, který přihlížel tomu, jak jeho rezort pomáhá s dražbou špinavých bitcoinů, a přestože si byl podle vlastních slov vědom všech rizik, nenařídil kontrolu podle zákona o majetku státu, jak učinit měl. Podnět ke kontrole měl mimochodem dát i samotný jemu podřízený Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Stanjura, který den předtím, než celá kauza praskla, načetl ve Sněmovně poslanecký přílepek, který nově osvobozuje zisky z krypta nad 40 milionů korun ročně od daně. Takže pokud by celá akce bez pozornosti veřejnosti proběhla, jak měla, zločinec by své nabyté příjmy nemusel v Česku ani zdanit. Opravdu brilantní počin od šéfa státní kasy, který zvyšuje daně rodinám s dětmi, majitelům nemovitostí, drobným živnostníkům i běžným zaměstnancům s průměrnou mzdou.
No, dámy a pánové, pan Stanjura tady povídal, že on jako ministr financí neměl žádné kompetence, jak téhle defraudační akci zabránit. Musím se smát, i když velmi smutně. A považte, že se nesměji sama. Společně se mnou nad alibismem pana Stanjury kroutí hlavou i exministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek, kterého těžko může někdo podezřívat k náklonnosti k hnutí ANO. Dovolte mi, abych ho ocitovala: "Je to hrozně nešťastné a samozřejmě to poškodilo důvěru nejen u domácí, ale i mezinárodní veřejnosti. Podotýkám, že stát je povinen aplikovat na svém území mezinárodní pravidla proti praní špinavých peněz, na ta pravidla sám dohlíží, vymáhá je, případně trestá jejich porušování - a tady v tom případě se on sám zachoval způsobem, který by si žádná komerční směnárna nedovolila právě ze strachu před tou státní autoritou. Slyšel jsem i argumenty, že stát není osobou povinnou, jako jsou právě ty směnárny, a tedy se to na něj nevztahuje, ale to je směšný argument, to je pouze formalismus. Přece když zavádím a vymáhám nějaká pravidla, nemohu si z toho vzít dojem, že pro mě samotného ta pravidla neplatí, nepřísluší mi zacházet do možných trestněprávních důsledků. Ale i kdyby to bylo tisíckrát formálně legální, je to strašidelná ostuda." Konec citace Miroslava Kalouska. Řekl to pro Seznam Zprávy a doplnil: "V mých očích selhala každá odpovědná instituce a každá osoba, která tu informaci měla, měla pochybnosti a nevyčerpala všechny možnosti, jak to zarazit. Stanjura tu možnost zastavit to měl, měl na to dost času i možností." Konec citace. Přesně tak, dámy a pánové. Měl na to dost času, možností i kompetencí a při znalosti stranického i vládního provozu není pochyb, že těch možností měl celou paletu.
A jen pro doplnění, že by se pan Stanjura měl konečně probrat, ještě stanovisko dalšího exministra financí, tentokrát Jiřího Rusnoka. Cituji: "Ale samozřejmě jakýkoliv majetek státu a větší příjem, obzvláště takto neočekávaný příjem jakékoliv kapitoly státního rozpočtu, by měl projít screeningem Ministerstva financí, protože to je jeho kompetence, z toho se nelze vymluvit, a samotný Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových je odnoží té majetkové části Ministerstva financí. Předpokládal bych, že tam také pracují se standardními zásadami, to znamená, že se pracuje s penězi nebo majetkem, o jehož původu je jasno nebo bude záhy jasno. Tohle působí opravdu zvláštně," říká bývalý ministr financí a premiér. ***