Forma listu přiznavacího z lidí poddaných.
Já N. z N. vyznávám tímto listem přede všemi, jakož jest se svolení na sněmu obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta tohoto tisícího šestistého třetího ve čtvrtek po třech králích a zavřín téhož léta ve čtvrtek po sv. Šťastném, stalo, aby lidé poddaní všickni usedli na placení lidu válečnému za tento rok 1603. po dvadcíti čtyřech gr. míš. rozdílně na dva terminy, totiž na svatého Bartoloměje příštího dvanácte gr. míš. a na svatého Mikuláše též nejprve příštího tolikéž dvanácte gr. míš. dávati povinni byli, nicméně farářové i jiní duchovní lidé, kteříž jaké důchody k farám mají, by pak i farářů tu nebylo, tehdy kolátor z far tolikéž na tři rozdílné terminy půl druhé kopy míš., totiž první termin na svatého Vavřince, druhý na svatého Vácslava a třetí v pondělí po vánocích vše nejprve příští, vždy každého terminu po třidcíti gr. míš. až do vyjití tohoto roku dávati a odvozovati mají, též také jeden každý, kterýkoli dvůr poplužní bez lidí poddaných osedlých má a jiných pomocí neskládá, ten každý aby z toho dvoru, tolikéž i svobodníci, dědinníci, nápravníci, svobodní rychtářové a dvořáci, každý po třech kopách míš. tolikéž rozdílně na každý termin svrchupsaný po jedné kopě mis. až do vyjití tohoto roku aby dávali, k tomu také každý [ Místo slova "každý" zápis deskový má: "taky". ] ovčák mistr 30 gr. mis. a pacholek 15 gr. míš. též rozdílně na tři terminy svrchupsané, na každý termin ovčák mistr po 10 gr. a pacholek po pěti gr. iníš. dávati a odvozovati mají: podle kteréhožto svolení poddané své, faráře neb fary, ovčáky mistry, pacholky jich jsem všecky scisti dal, kterýchž se nachází osob osedlých N., farářů neb far N., ovčálů mistrů N. a pacholků N., a nařídiv to tím vším způsobem, jak sněmovní snesení ukazuje, od lidí poddaných, farářů, ovčáků mistrů a pacholků svých takové výšpsané sbírky vedle svrchupsaných terminů každého terminu N. jsem vybral a k sobě přijal, čehož všeho učiní N. Kteroužto sbírku vybranou bernikům krajským s listem přiznavacím odsllám. A že jsem se v tom, jakž snesení sněmovní ukazuje, spravedlivě zachoval, to přijímáni k svému svědomí. A pro lepší toho jistotu pečeť svou vlastní k tomuto listu jsem přitiskl. Jehož jest datum etc.
Forma listu přiznavacího na sbírku z rozličných věcí.
Já N. z N. vyznávám tímto listem obecně přede všemi, jakož jest se svolení na sněmu obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta tohoto tisícího šestistého třetího ve čtvrtek po sv. Třech králích a zařín téhož léta ve čtvrtek po sv. Šťastném, stalo, aby jeden každý z obyvatelů tohoto království na, splacení lidu válečnému z ryb, vína, z masa, z páleného vína jistou sbírku počnouc od zavření sněiru každého terminu za tento rok, totiž první termin při sv. Havle nejprve příštím a druhý termin při s/. Jiří, když se psáti bude léta 1604, dal a odvedl: i podle takového sněmovního snesení já napředpsaný N. prodal jsem a prodati, též zbíti v krámích na prodaj dal N. dčberů aneb kop kaprův a štik, N. věder vína, pinet páleného vína, z čehož mi se vedle téhož sněmovního snesení při tomto terminu kop N. grošův sbírky dáti přijde; od lidí pak poddaných svých, nařídiv to tím vším způsobem, jakž sneseni sněmovní ukazuje, z vína, z dobytkův na prodaj zbitých, z páleného přijal sem N. kop gr. českých, což vše spolu krajským berníkům odsllám. A že jsem se v tom ve všem spravedlivě, jakž to sněmovní snesení ukazuje, zachoval, ze všeho toho, co sem prodal aneb prodati dal [ Slovo "dal" v zápisu deskovém chybí. ], tu bemi zouplna sebral, také i od poddaných svých, což toho od nich s dobrou bedlivostí sebráno jest, a nic za sebou nezanechal, to vše přijímám k svému svědomí. A pro lepši toho jistotu pečet svou vlastní k tomuto listu dal sem vědomě přitisknouti. Jenž jest psán a dán oc. Však toto se při tom vymieňuje, jestliže by kdo v tom čase nic vína, ryb, mas, páleného aneb toho nětčeho, nač tato sbíika svolena jest, neprodal, to každý má do listu přiznavacího zejména doložiti a toho se odsvědčiti.
Forma listu přiznavacího z mlejnů.
Já K z N. známo činím tímto listem přede všemi, jakož jest se svolení na sněmu obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta tohoto tisícího šestistého třetího ve čtvrtek po sv. Třech králích a zawín téhož léta ve čtvrtek po sv. Šťastném, stalo, aby jeden každý z obyvatelův tohoto království na splacení lidu válečnému ze všech mlejnů na panstvích JMCské, též na gruntech panských, rytířských, městských, duchovních, špitálských a jiných všech a všelijakých, na číchž by ty gruntech byly, buďto náchlebni, poplatní, nájemní, z každého kola moučného aneb sladového, žádného v tom nevymieňujíce, tohoto roku po třidcíti gr. míš. na dva terminy, totiž první na sv. Vavřince patnácte gr. míš. a druhých patnácte grošův míš. na sv. Václava vše nejprve příštího dával a odvozoval: podle takového sněmovního snesení já napředpsaný N. davši sečísti své náchlebni, nájemní, poplatní, též i lidí poddaných svých mlejny, jichž kol moučných i sladových se nachází N. N., z kterýchžto mi se při tomto terminu N. dostane dáti N. A že sem se v tom ve všem spravedlivě, jakž to sněmovní snesení ukazuje, zachoval, sbírku zouplna sebral, také i od poddaných svých, což toho od nich s dobrou bedlivostí sebráno jest, nic za sebou nezanechal, to vše přijímám k svému svědomí. A pro lepší toho jistotu a důvěrnost pečet svou vlastní dal sem k tomuto listu přitisknouti. Jehož jest datum etc.
Forma listu přiznavacího na vlnu.
Já N. z N. vyznávám tímto listem vůbec přede všemi, jakož jest se svolení na sněmu obecném, kderýž držán byl na hradě Pražském léta tohoto tisícího šestistého třetího ve čtvrtek po svatých Třech králích a zavřín téhož léta ve čtvrtek po sv. Šťastném, ode všech tří stavův království českého stalo, aby jeden každý z každého kamene vlny, kdož by prodal, za tento rok po čtyřech gr. míš. na dva terminy, totiž na sv. Vavřince příštího dva gr. míš. a na sv. Vácslava též nejprve příštího tolikéž dva gr. míš. dal a odvedl: vedle kteréhožto svoleni sněmovního N. kamenů vlny jsem prodal, z kteréžto vlny tak prodané mně se při tomto terminu N. dostane dáti N., což vše berníkům krajským odvozuji. A že jsem se v tom spravedlivě zachoval, tak jakž sněmovní snesení ukazuje, to přijímám k svému svědomí. A pro lepší toho důvěrnost pečet svou vlastní k tomuto listu jsem přitiskl. Jehož datum etc.
Forma listu přiznavacího z dobytkův a jiných věcí, kteréž se přes pomezí tohoto království ženou a vezou.
Já N. z N. vedle sněmovního snesení k vybírání sbírek z dobytkův a jiných věcí, kteréž se přes pomezí z tohoto království ženou a vezou, od JMCské nařízený známo činím tímto listem, jakož jest se svolení na sněmu, kterýž držán byl na hradě Pražském léta tisícího šestistého třetího ve čtvrtek po Třech králích a zavřín téhož léta ve čtvrtek po sv. Šťastném, stalo, aby jeden každý, kdož by přes pomezí tohoto království dobytky jaké, totiž voly uherské, polské, české, vepře, svině, skopce, ovce, berany, kozly, kozy, koně, klisny hnal neb peří na centnýře vezl, aby jistou sbírku počnouc od zavřeni sněmu tohoto na dva terminy, totiž první termin na sv. Havla příštího a druhý termin na sv. Jiří, když se psáti bude léta šestnáctistého čtvrtého, dával a odvozoval, že jsem se v tom ve všem vedle téhož sněmovního sneseni spravedlivě zachoval a hned od zavření tohoto sněmu tu sbírku sem vybral. Kteréž se sešlo při tomto terminu N. z vola uherského N., z polského N., z českého N., z vepřů a sviní N., z skopců, beranů, ovcí, kozlů a koz N., též z koní, klisen N. a cent-nýřů peří N., čehož všeho v sumě jedné učiní N. Kteroužto sbírku z tak nahoře psaných věcí berníkům nejvyšším na hrad Pražský odsťlám. A že sem se tak v tom spravedlivě zachoval, žádnému nic nepřehlídl ani ničehož za sebou nezanechal, to přijímám k svému svědomí. A pro lepši toho důvěrnost pečet svou vlastní k tomuto listu jsem přitiskl. Jehož datum etc.
Forma listu přiznavacího od osob těch, kteří peníze na ourocích mají.
Já N. z N. známo činím tímto listem přede všemi, jakož jest se svolení na sněmu obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta tohoto tisícího šestistého třetího ve čtvrtek po Třech králích a zavřín téhož léta ve čtvrtek po sv. Šťastným, stalo ode všech tří stavů království českého, aby jeden každý z obyvatelův království tohoto, by pak i statek pozemský měl, z každého tisíce kop gr. čes., což by tak mimo dluhy své peněz na ourocích měl neb měli, za tento rok pořád zběhlý tři kopy gr. č., však na rozdílné terminy, totiž první v pondělí po sv. Trojici příští půl druhé kopy gr. čes. a druhý na den sv. Havla nejprve příštího tolikéž půl druhé kopy gr. čes. povinen dáti byl (kromě vdov a sirotků aneb jiných lidí, kteříž by více statku a jmění svého nežli do jednoho tisíce kop gr. čes. neměli, ti se v to nepotahují): i podle takového sněmovního snesení já svrchupsaný N. přiznávám se, že více peněz hotových na ourocích mezi lidmi nemám nežli toliko tu sumu N., z kderéž mi se podle dotčeného sněmovního snesení při tomto terminu dáti dostane N. To přijímám k svému svědomí. A pro lepší toho jistotu já z počátku psaný N. pečeť svou vlastní k tomuto listu jsem přitisknouti dal. Jehož jest datum etc.
Forma listu přiznavacího těm, kteříž lidí poddaných osedlých nemají kromě dvorův poplužních, na nichž bydlejí.
Já N. z N. známo činím tímto listem přede všemi, jakož jest se jisté svolení na sněmu obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta tohoto šestnáctistého třetího ve čtvrtek po Třech králích a zavřln téhož léta ve čtvrtek po sv. Šťastném, ode všech tří stavův království Českého stalo, aby jeden každý z obyvatelův tohoto království, kterýž toliko dvůr poplužní bez lidí poddaných osedlých má a jiných pomocí neskládá, z dvoru toho jako dědiníci a dvořáci oc totiž tři kopy míš. na tři terminy rozdílně, totiž první při sv. Vavřinci, druhý při sv. Vácslavu, třetí v pondělí po vánocích nejprv příštích vždy každého terminu svrchupsaného po jedné kopě míš. bernlkům krajským dávati a odvozovati povinen byl: i podle takového sněmovního snesení já svrchupsaný N. přiznávám se. že žádných lidí poddaných osedlých nemám kromě dvoru poplužního N., na němž bydlím, z kderéhož mi se vedle téhož svolení sněmovního na terminy rozdílné svrchudotčené dáti dostane [N.]. To přijímám k svému svědomí. A pro lepší toho jistotu já z počátku psaný N. pečet svou vlastní jsem k tomuto listu přitisknouti dal. Jehož jest datum etc.
Forma listův přiznavacích z komínův.
Já N. z N. vyznávám tímto listem přede všemi, jakož jest [se] svolení na sněme obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta tohoto šestnáctistého třetího ve čtvrtek po Třech králích a zavřín téhož léta ve čtvrtek po sv. Šťastným, ode všech tří stavův království českého stalo, aby jeden každý z obyvatelův království tohoto na zaplacení lidu válečnému ze všech zámkův, hradů, tvrzí, sídel a obydlí JMCské, panských a rytířských, nic méně i z domův, na kterýchž by lidé stavu panského a rytířského i osob městských své obydlí meli, též ze všech hrazených měst, předměstí JíMCové jakožto králové České, panských a rytířských, z každého komínu, kterýž by nad střechu vycházel, by pak dva nebo tři spolu byly, po desíti gr. míš. na dva terminy, totiž v pondělí po sv. Trojici a druhý na sv. Havla nejprve příštího léta tohoto tisícího šestistého třetího vždy po pěti gr. miš. dáti povinen byl: podle kteréhožto svolení všecky komíny z zámku, hradu, tvrze, sídla a obydlí, též z hrazeného města a předměstí jsem scisti a vyhledati dal, kterýchž se nachází N. A že jsem více komínův na N., z kderýchž sbírku při tomto terminu N. dáti mám, ovšem najíti a vyhledati nemohl, než těch dotčených N., to přijímám k svému svědomí. Apro lepší toho jistotu pečet svů vlastní k tomuto listu přiznavacímu jsem přitiskl. Jehož jest datum etc.
Forma listu přiznavacího městům.
My purkmistr a rada města N. známo činíme tímto listem přede všemi, jakož jest svoleno sněmem obecním, kterýž držán byl na hradě Pražském léta tohoto tisícího šestistého třetího ve čtvrtek po sv. Třech králích a zavřín téhož léta ve čtvrtek po sv. Šťastném, aby jeden každý z obyvatelů tohoto království na splaceni lidu válečného z ryb, vína, másla, sladkého pití, páleného, počnouc od zavření tohoto sněmu na dva terminy, totiž jeden termin na sv. Havla nejprv příštího a druhý na sv. Jiří, když se psáti bude léta šestnáctistého čtvrtého, za ty dva terminy pořád zběhlá jistou sbírku dával a odvozoval: i podle takového sněmovního snesení my nadepsaní purkmistr a rada města N. majíce k vybírání též sbírky dvě osoby hodné nařízené, kteří od spolusousedů našich tak s tím vším způsobem, jak sněmovní snesení ukazuje, tu sbírku vybírají, od nich jsme rejstra i peníze, což od koho vybráno je, zouplna přijali, kteréž se sešlo při tomto terminu N. z N dčberův, kop kaprův a štik N., věder vína N., lák sladkého pití N., volův uherských krmných N., polských N., domácích N., krav N., jalovic N., telat N., vepřův krmných N., skopcův, beranův a kozlův N., ovcí, jehňat N., pinet páleného N. A že jsou se tíž sousedé naši v tom spravedlivě zachovali, ničehož, pokudž jim nejvýš možné bylo, žádnému nepřehlídli ani ničehéhož za sebou nezanechali, přijali to před námi na tu přísahu, kterouž jsou k té práci učinili Od poddaných pak našich také co se jim dáti dostalo, aby se to tím vším způsobem, jakž sněmovní snesení ukazuje, vybíralo, to sme též dostatečně nařídili, čehož sumy se N. nachází. A to oboje teď příležitě berníkům krajským odsíláme. A že sme se od osob svých tak v tom vedle téhož sněmovního snesení spravedlivě zachovali, to přijímáme k svému svědomí. A pro lepší toho jistotu pečet naši městskou k tomuto listu jsme přisknouti dali. Jehož datum etc.
Forma listu přiznavacího městům z kominův.
My purkmistr a rada města N. známo činíme tímto listem přede všemi, jakož jest svoleno na sněmu obecném, kterýž držán byl na hradě Pražském léta tohoto šestnáctistého třetího ve čtvrtek po Třech králích a zavřín téhož léta ve čtvrtek po sv. Šťastným, aby jeden každý z obyvatelů království tohoto na zplacení lidu válečného z jednoho každého komínu, by pak dva nebo tři pospolu byly, po desíti gr. mís. na dva terminy rozdílně, první v pondělí po sv. Trojici a druhý na sv. Havla vše léta tohoto šestnáctistého třetího po pěti gr. míš. dáti povinen byl: i podle takového snesení sněmovního my purkmistr a rada N. majíce k vybírání též sbírky z dotčených kominův osoby hodné nařízené, kteří od spolusousedů našich tak a tím vším způsobem, jakž snesení sněmovní ukazuje, tu sbírku vybírali, od nich jsme registra i peníze, což od koho vybráno jest, zouplna přijali, kterýchž se našlo N. A že sou se tíž sousedé naši v tom spravedlivě zachovali, ničehož, pokudž jim nejvejše možné bylo, žádnému nepřehlídli a nevypustili a ničehéhož za sebou nenechali, přijali to před námi na tu přísahu, kterouž jsou k té práci učinili. Což teď příležitě berníkům krajským odsílajíc, že sme se od osob svých tak v tom vedle téhož snesení sněmovního spravedlivě zachovali, to přijímáme k svému svědomí. A pro lepší toho jistotu pečet naši městskou menší k tomuto listu přiznavacimu přitisknouti sme dali. Jehož jest datum etc.
Závěrek sněmu.
Avšak toto naše svolení sněmovní, kteréž z žádné povinnosti, než na milostivou žádost JMCské z své svobodné dobré vůle přes všecko přemožení nad možnosti své a poddaných svých všickni tři stavové království českého jsme učinili, není a nemá být k žádné újmě, škodě a nějakému protrženi privilejim, právům a svobodám ani starobylým zvyklostem a pořádkům našim nyní i na časy budoucí a věčné. A JMCská také nám na to jako i na předešlá vaše svolení podle milostivého uvolení revers dostatečný a, jestliže by předešle který ještě odveden nebyl, též milostivě odvésti a vydati míti ráčí.
Relatorové z stavu panského: Kryštof z Lobkovic na Tachově, Pátku a Divících, JMti Římského císaře rada, nejstarší komorník, nejvyšší hofmistr království Českého a téhož království nejvyšší kamrmistr, též nad apelacími na hradě Pražském president. Adam z Šternberka na Bechyni a Sedlci, JMti Římského císaře rada a nejvyšší komorník království českého. Volf Novohradský z Kolovrat na Lnářích, Vimberce a Vopalce, JMti Římského císaře rada a nejvyšší sudí království Českého.
Heřman z Říčan na Kosové Hoře, Červené Staré Řečici a Kovem Rychnově, JMCské rada.
Jan Jiří z Švamberka, na Vorlíku, Mašťově a Ronšperce, JMCské rada.
Jan Sezima z Sezimova Oustí a na Ouští, JMCské rada a dědičný kráječ království Českého.
Adam mladší z Valdštejna, na Hrádku nad Sázavou, Lovosicích, Štěpanicích a Kyšperce, JMCské rada a komorník.
Vilím Slavata z Chlumu a z Košmberka, JMCské rada a komorník a dvoru JMti Kské maršálek.
Matouš Děpolt z Lobkovic na Strakonicích, JMCské rada a nejvyšší mistr přeyorství království Českého.
Bohuslav Joachym Hasištejnský z Lobkovic a na zámku Mladém Boleslavi, JMCské rada.
Adam starší z Valdštejna a na Žehušicích, JMCské rada a mundšeňk.
Václav Berka z Dube a z Lipého a na Zákupí, JMCské rada.
Adam Gali z Lobkovic a na Duchcově, JMCské rada.
Kašpar Melichar z Žerotína a na Nových Dvořích, JMCské kráječ.
Zikmund Smiřický z Smiřic na Kostelci nad Černými lesy.
Jan z Vrtby a na červeném Hrádku.
Karel Mracký z Dubě a na Pyšelích.
Teobald Švihovský z Ryzmberka a z Švihová a na Horažďovicích, JMCské kráječ.
Bohuchval Berka z Dube a z Lipého a na Loukovci.
Hynek z Roupova.
Jan z Říčan a na Zásadce.
Sezima z Vrtby.
Václav Vilím z Roupova a na Trnovanech.
Vilím Lev z Říčan.
Diviš Lacenbok Slavata z Chlumu a z Košmberka a na Košmberce.
Joachym starší Španovský z Lisova.
Kryštof Španovský z Lisova.
Relatorové z stavu rytířského:
Jan z Klenového a z Janovic na Zinkovech a Zitíně, JMCské rada a nejvyšší písař království Českého.
Václav Ples Heřmanský z Sloupna na Stolanech a Bystřici, JMCské rada a purkrabě Karlštejnský. P. písař p.
Hendrych Kapoun z Svojkova a na Běroničkách, JMCské rada.
Kryštof starší Vratislav z Mitrovic a na Lochovicích, JMCské rada.
Ctibor Tiburcí Žďárský ze Zdaru a na Kladné, JMCské rada a hejtman Menšího města Pražského.
Jindřich z Písnice a na Hertmberce, JMCské rada a místokanclíř království českého.
Jakub Menšík z Menštejna na Velkým Vosově a Skřípli, JMCské rada a prokurátor v království českém. Zikmund Služský p.
Matyáš Stampach z Štampachu a na Kornhauze, JMCské rada.
Václav Budovec z Budova a na Hradišti.
Kryštof Václav Kapoun z Svojkova na Hlušících a Valeěově.
Jiřík Vančura z Řehnic a na Studenci.
Přibík z Klenového a z Janovic.
Joachym Kalenice z Kalenic a na Zruóech.
Jindřich Vintíř z Vlékovic a na Kolinci.
Zikmund Služský z Chlumu a na Tuchoměřicích.
Jan Služský z Chlumu a na Klecanech.
Vilím Konecchlumský z Konecchlumí.
Ladislav Hozlaur z Hozlau.
Jan čejka z Olbramovic.
Jindřich Vidršpergar z Vidršperku.
Jiřík Vidršpergar z Vidršperku.
Jiří Jan Pětipeský z Chýš a Egrberku.
Gottfrid Berbistorf z Berbistorfu.
Zikmund Belvic z Nostic.
Adam Tuněchotský z Poběžovic.
Pražané všech tří měst Pražských, Horníci a jiní poslové z měst království českého přiznali se na místě svém i na miste jiných spolusousedů svých, od kderýchž k tomuto jednání sněmovnímu byli vysláni.
Kderoužto relací na místě a jménem JMCské, jakožto krále Českého, přijali sou: Petr Vok z Rožmberka a na Třeboni, vladař domu Rožmberského, JMCskó rada, Zdeněk z Lobkovic na Chlumci a Jistebnici, JMCské rada a nejvyšší kancléř království Českého, a Purkhart Točník z Křimic na Prostiboři a Křimicích, JMCské rada a podkomoří království Českého, s milostivou JMCskou omluvou, tak že jest JMCská na jiným býti nerácil, nežli vedle starobylého chvalitebného způsobu a obyčeje osobně mezi stavy království tohoto se dáti najiti a té relací sněmovní přítomen býti, však pro mnohá JMCské zaneprázdnění, jimiž JMCská za příčinou této války turecké zaneprázdněn býti ráčí, toho že jest vykonati moci neráčil. Však že toto svolení, kteréž se od stavův k žádosti JMCské a k důležité potřebě jak království tohoto, tak i zemí k němu připojených, stalo, vděčně přijímati a stavům vší milostí císařskou a královskou vynahrazovati a jich milostivým císařem a králem a pánem býti a zuostávati chtíti ráčí.