Závěrek sněmu.

A však toto naše svolení sněmovní, kteréž z žádné povinnosti, než na milostivou žádost J. Mti. cís. z své svobodné a dobré vůle přes všecko přemožení nad možnosti své a chudých poddaných našich všickni tři stavové království Českého jsme učinili, není a nemá býti k žádné újmě a škodě a nějakému protržení privilegiím, právům a svobodám, ani starobylým zvyklostem a pořádkům našim nyní i na časy budoucí a věčné. A J. Mt. cís. také nám na to jako i předešlá naše svolení podlé milostivého uvolení revers dostatečný odvésti a vydati míti ráčí. [Následující jména relátorů nejsou v tištěných artikulích, nýbrž toliko v zápise deskovém.]

Beschlues des landtags.

Jedoch soll diese unsere landtagsbewilligung, welche aus keiner pflicht, sondern auf gnedi


gistes begeren der kais. Mt. und aus unsern freien gueten willen über alles unser vermögen und unserer armen undertanen von uns allen dreien stenden geschehen, zu etwa ainem abbrach oder schmelerung unsern freihaiten, altherge brachten rechten und gewonhaiten nicht sein, noch geraichen, jetzo und zu künftigen ewigen zeiten. Und werden uns ir Mt. ditzfalls, wi auch auf vorgehende unsere bewilligungen, mit ainem genügsamen revers versehen und erteilen lassen.

Relátorové z stavu panského:

Kryštof z Lobkovic na Pátku a Divicích, J. Mti Římského císaře tejná rada, nejstarší komorník, nejv. hofmistr království Českého a téhož království nejv. kamrmistr. - Volf Novohradský z Kolovrat na Lnářích, Vimberce a Vopálce, J. Mti. Římského císaře rada a nejv. sudí království Českého. - Jan Jiří z Švanberka na Vorlíku, Mašťově a Ronšperce, J. Mti. cís. rada a nejv. sudí dvorský království Českého. [In margine:] P. Slavata p[sal]. - Vilím Slavata z Chlumu a z Košmberka a na Hradci, Telči a Stráži, J. Mti. cís. rada, komorník, správce nejv. komornictví a purkrabě Karlštejnský. - Heřman z Říčan na Kosové Hoře, Staré Červené Řečici a Novém Rychnově, J. Mti. cís. rada. - Teobald Švihovský z Ryžmberka a z Švihová a na Horaždějovicích, J. Mti. cís. rada. - Adam mladší z Valdštejna na Hrádku nad Sázavou a Lovosicích, J. Mti. cís. rada, komorník a dvoru J. Mti. maršálek. - Ferdinand purkrabě z Donína a na Ratajích, J. Mti. rada a nad appellacími president na hradě Pražském. - Matouš Děpolt z Lobkovic a na Strakonicích, J. Mti. cís. rada a nejv. mistr převorství království Českého. - Bohuslav Joachim Hasištejnský z Lobkovic na zámku Mladém Boleslavi a Krulichu, J. Mti. cís. rada. [In margine:] P. Adam z Valdštejna p[sal.] - Jan Václav z Lobkovic na Veltrubích a Běronicích, J. Mti. cís. rada a hejtman Starého města Pražského. - Adam starší z Valdštejna a na Žehušicích, J. Mti. cís. rada a někdy J. Mti. císařové jakožto králové České měst v království Českém podkomoří. - Frydrych Švihovský z Ryžmberka a z Švihova na Nalžovech a Neprachovech, J. Mti. cís. rada. - Hendrych Libštejnský z Kolovrat a na Žichovicích, J. Mti. cís. rada a komorník. - Jan Zbyněk Zajíc z Hažmburku a na Budyni, J. Mti. cís. rada. - Jaroslav Bořita z Martinic na Smečně a Vokoři, J. Mti. cís. rada. Ferdinand Šlik hrabě z Pasaunu a z Lokte, J. Mti. cís. rada v appelacích. - Heralt Libštejnský z Kolovrat a na Janovičkách, nejv. berník království Českého.

Relátorové z stavu rytířského:

Jan z Klenového a z Janovic na Žinkovech a Žitíně, J. Mti. císaře Římského rada a nejv. písař království Českého. - Adam Hrzaň z Harasova na Skalce a Landškrouně, J. Mti. cís. rada. - Ctibor Tiburcí Žďárský ze Žďáru a na Kladně, J. Mti. cís. rada a hejtman Menšího města Pražského. - Jan starší Lukavský z Lukavce a na Zámrsku, J. Mti. cís. rada. - Vilím Rut z Dirného a na Dirným, J. Mti. cís. rada. - Vratislav z Mitrovic a na Mníšku, J. Mti. cís. rada. - Jiřík Gerštorf z Gerštorfu a na Cholticích, J. Mti. cís. rada. - Zikmund Služský z Chlumu a na Tuchoměřicích. - Jan Služský z Chlumu a na Větrušicích.

Pražané všech tří měst

Pražských, Horníci i jiní poslové z měst království Českého přiznali se na místě svém i na místě jiných spolusousedů svých, od kterýchž k tomuto jednání sněmovnímu byli vysláni.




Přihlásit/registrovat se do ISP