Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 450.

Odpověď

ministra vnitra na dotaz člena Národního shromáždění pana JUDra Františka Veselého a společníků (Čís. tisku 50) o zásadách pro vyplácení vyživovacích příspěvků.

Nárok na státní vyživovací příspěvek trvá podle ustanovení § 4. odst. 1. zákona ze dne 27. července 1917, č. 313 ř. z., počínajíc okamžikem povoláni k činné službě vojenské, po tu dobu, po kterou povolanému bráněno jest, aby mohl jíti za občanským výdělkem.

Toto zákonné ustanovení jest podrobněji vyloženo v prováděcím nařízení ze dne 10. srpna 1917, č. 337 ř. z., k §u 4. odst. 1. podle něhož - stručně řečeno - zastaviti jest příspěvek vyživovací, jakmile uplyne ten půlměsíc, do něhož spadá návrat trvale propuštěného neb na neurčito neb trvale dovoleného neb zproštěného vojína; příslušníkům pak vojína dočasně dovoleného, nebo vojína který jest ze zdravotních příčin na dovolené, patří vyživovací příspěvek dále bez zřetele na dovolenou.

V první polovici měsíce listopadu 1918 vraceli se houfně vojíni z činné služby vojenské, ať již patřili k ročníkům 1868, krátce předtím na neurčito dovolenému, ať již opouštěli službu vojenskou, aniž se více hlásili ke službě vojenské pro republiku československou. Vyplácející civilní státní pokladny žádaly proto při výplatách, počínajíc dnem 16. listopadu 1918, úplně v souhlase s výše citovanými ustanoveními, průkaz o tom, že živitel percipientův buď dále činně slouží, buď ještě jest v zajetí, buď dočasně, nebo z důvodů zdravotních jest na dovolené, po případě že jest invalidou, aspoň s 20 proc. zmenšenou schopností výdělkovou, nebo nezvěstny, anebo že ve válce padl, anebo konečně že zemřel nemocí, kterou si v činné službě vojenské způsobil neb zhoršil. Nebyl-li podán průkaz takový, byla výplata prozatímně zastavena a případ dán k rozhodnutí příslušné vyživovací komisi.

Tím, že byly zastaveny vyživovací příspěvky a nebylo možno opatřiti si zaměstnání vzhledem na stagnací ve většině průmyslových oborů, ocitly se dotčené rodiny v trapných poměrech, pro něž nespokojenost namnoze se přenášela na veřejnost.

Když pak dne 23. listopadu 1918 nařízena byla částečná demobilisace a tak značně vzrostly zástupy nezaměstnaných, kteří vzhledem na trudný úděl svých rodin se domáhali veřejné odpomoci, rozhodla ministerská rada dne 3. prosince 1918, aby vyživovací příspěvky příslušníkům, z činné vojenské služby propuštěným, se vyplácely ještě až do 15. prosince 1918, prokáží-li ony osoby, že jsou bez zaměstnání. O tom byly ihned vyrozuměny veškeré vyživovací komise a státní civilní pokladny oběžníkem ministerstva vnitra ze dne 4. prosince 1918, (č. 1.011-18)/IX.

Zákonem ze den 10. prosince 1918, č. 63 sb. zák. a nař., o podpoře nezaměstnaných prodlouženo bylo vyplácení vyživovacích příspěvků ještě do 22. prosince 1918, ježto podpory nezaměstnaných vyplácejí se týdně pozadu a první výplata jejich díti se mohla teprv dne 23. prosince 1918, protože zákon nabyl účinnosti dnem 15. prosince 1918.

Vzhledem k tomu, že intencím pánů navrhovatel bylo vyhověno, prosím, aby odpověď tato byla vzata na vědomí.

V Praze dne 29. ledna 1919.

Ministr vnitra:

Švehla v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP