Zasedání Národního shromáždění československého 1919.

Tisk 729.

Odpověď

ministra sociální péče a ministra spravedlnosti k dotazu členů Národního shromáždění posl. Kouši, Pika a soudruhů, o prodloužení stěhovacího termínu. (Tisk čís. 481.)

Připravujíce nové nařízeni k ochraně nájemníků, uvažovala ministerstva také o tom, zda by bylo možno odsunouti stěhovací termín únorový; ale dospěla k odpovědi záporné. Odsunutí stěhovacího termínu vyvolalo by totiž nepřehledné komplikace, poněvadž pravidelně na výpovědi jest závislá výpověď jiná. Výpovědi zasahují do sebe jako články dlouhého řetězu. Odsunutím stěhovacího termínu nebyl by býval uvolněn žádný byt; osobám pak, které by se byly zejména z mimostátního území sem přestěhovaly, bylo by bývalo tak jako tak nutno byty opatřovati. Mimo to byla by vznikla otázka, kdo by měl hraditi náklady těm, kdož spoléhajíce na to, že mají najaty byt, jehož dosavádní nájemce se často ani výpovědi nevzpíral, neb soudním výrokem byl uznán povinným byt vyklíditi, vynaložili již značné náklady a učinili veškerá opatření k přestěhování. Právní stav, jehož pevnost bez toho jest značně otřesena, byl by vyžadovaným opatřením utrpěl další značnou poruchu.

Vláda snažila se proto opatřením administrativním docíliti, aby stěhováním k termínu únorovému nezůstal nikdo bez přístřeší. Pokud jde o Prahu, přihlásilo se v únorovém termínu u všech policejních komisařství Velké Prahy pouze 49 stran, že jsou bez přístřeší. Všechny tyto strany byly - ovšem nouzově - ubytovány. Při soudním vystěhování intervenovaly úřady pouze v 8 případech; postiženým stranám bylo přístřeší opatřeno.

V Praze dne 28. března 1919.

Ministr spravedlnosti:
Ministr sociální péče:
Dr. Soukup, v. r.
Dr. Winter, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP