Zasedání Národního shromáždění československého 1919.

Tisk 750

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti okresního soudu na Král. Vinohradech, aby Národní Shromáždění svolilo k trestnímu stíhání člena N. S. občana Otakara Vochoče pro přestupek proti bezpečnosti cti.

U okresního soudu na Král. Vinohradech podal obč. Jan Kamenický, tajemník zemské školní rady, na obč. Otakara Vochoče trestní oznámení pro přestupek proti bezpečnosti cti, kterého dopustil se prý tím, že na schůzi internovaných 8. ledna 1919 neznámý referent k podnětu obviněného tvrdil, že žalobce obviněného udal a učinil návrh, aby žalobce byl ze zemské školní rady odstraněn.

Okresní soud na Král. Vinohradech podal proto žádost, aby N. S. svolilo k trestnímu stíhání obč. Ot. Vochoče.

Předmět trestního stíhání jest v souvislosti s někdejší politickou persekucí obč. Otakara Vochoče.

Otakar Vochoč, bývalý přednosta stanice v Jičíně, byl politickými orgány někdejší rakouské vlády vzat do vazby 30. října 1914 a byl vězněn až do 2. března 1915 u krajského soudu v Jičíně, pak do 10. července 1915 v Gellersdorfu, do 20. srpna 1915 v táboře internovaných v Mittergrabenu, do 29. srpna 1915 v Sitzendorfu (v karantenní stanici, kde řádil tyfus, neštovice a též cholera), do 6. června 1916 opět v Mittergrabenu, do 25. listopadu 1916 v Raschala a tam byl pak od 25. listopadu 1916 konfinován do 20. dubna 1917, kdy po atentátu Bedřicha Adlera na ministerského předsedu Stürgka spolu s ostatními internovanými a konfinovanými propuštěn. Celkem tedy zbavila rakouská vláda kol. Vochoče svobody na dobu téměř 2 1/2 roku. Pro žádný trestní čin však příslušné orgány proti kol. Vochočovi řízení ani nezahájily.

Aby posouditi mohl povahu celého případu usnesl se imunitní výbor, že vyšetří předem, za jakých okolností státní orgány tehdejší rakouské vlády protizákonně věznily kol. Vochoče a vyžádal si proto příslušné spisy od policejního ředitelství v Praze, od zemské politické správy (býv. místodržitelství) v Praze, od okresního hejtmanství (okresní politické správy) v Jičíně, od vojenského velitelství v Litoměřicích a od krajského soudu v Jičíně. Kol. Vochoč předložil pak imunitnímu výboru dopis, který u obč. Kamenický před podáním svého trestního oznámení zaslal.

Dle spisů těch zjistil imunitní výbor, že zatčení kol. Vochoče nařídilo místodržitelství, když zesnulý přednosta okresního hejtmanství v Jičíně místodrž. rada Matějka podal o jakémsi anonymním udání zprávu, v níž vylíčil kol. Vochcoče pro politické jeho smýšleni jako osobu státu nebezpečnou a navrhl jeho přeložení event. internování. Že však protizákonná vazba byla prodloužena, na tom účast mají pozdější zprávy okresního hejtmanství v Jičíně, z nichž některé sepsal též žalobce obč. Jan Kamenický, jako tehdejší tamní okresní komisař.

Proto navrhuje imunitní výbor Národnímu shromáždění, aby nesvolilo k trestnímu stiháni kol. Ot. Vochoče.

V Praze, dne 2. dubna 1919.

Josef Kouša,
Dr. Ot. Krouský,
místopředseda.
referent.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP