Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 757.

Návrh

člena Národního shromáždění Viléma Votruby a soudruhů, aby byla zřízena od borná škola sklářská v Kyjově.

Město Kyjov staralo se ihned po svržení německého panství v obci (r. 1896) o řádné vybudování českého školství, zrušilo dosavadní obecné školy utrakvistické a nahradilo je českými, zřídilo měšťanské školy, chlapeckou a dívčí, vystavělo pro ně účelné a prostranné budovy a opatřilo je potřebnými učebnými pomůckami.

Rovněž postarala se obec tato ihned o to, aby tehdejší německé nižší gymnasium v Kyjově bylo zrušeno, a zřídila místo něho obecné vyšší gymnasium české, které po více než 10 roků až do jeho zestátnění vlastním nákladem vydržovala. Roku 1908 bylo toto gymnasium proměněno na reálné vyšší gymnasium a obec kyjovská jest až dosud smluvně zavázána, opatrovati pro ústav ten místnosti i učebné pomůcky.

Z toho jest zřejmo, ze Kyjov neštítil se žádných obětí, aby školy pro obyvatelstvo města i okresu potřebné zřídil a je, jak náleží, vybavil, což bylo opětně školními úřady pochvalně uznáno.

Až dosud nezdařilo se však domoci se nějaké odborné školy, ačkoliv město se o ni již opětně ucházelo a ačkoliv takové školy pro obyvatelstvo jihovýchodní Moravy nutně jest třeba.

Především by tu přicházela v úvahu odborná škola pro průmysl sklářský. Město Kyjov leží v kraji, v němž již od staletí sklářství s výsledkem se provozuje, kde jest nevyčerpatelná zásoba písku, pro výrobu skla vhodného, uprostřed rozsáhlé pánve hnědouhelné, která poskytuje dostatek topiva pro sklenné hutě; v kraji tom sídlí silný a rozvětvený kmen dělnictva sklářského, který již po mnoho generaci zůstává věren tomuto svému povoláni, a tak jsou tam v hojné míře veškeré nutné podmínky pro tento průmysl soustředěny.

V Kyjově samém jest velká sklárna firmy S. Reich a spol., zaměstnávající několik set dělníků. Mimo to zřizuje v Kyjově akciová společnost se základním kapitálem 21/2 milionu korun, založená Moravsko-slezskou bankou v Brně a Českou bankou v Praze, novou velkou sklárnu, která během letošního roku má započíti svou činnost. V blízkých Dubňanech jest velká sklárna fy. Schreiberovy, rovněž v Lužicích (okres hodonínský). Také ve východní Moravě v okresu uherskobrodském jsou rozsáhlé sklárny ve Sv. Sidonii blíže Vlárského průsmyku, dále ve Stráni pod Javořinou.

Všechny tyto okolnosti nasvědčují tomu, že odborná sklářská škola v Kyjově byla by na svém místě a že by zde prospívala. V celé republice Československé nemáme dosud ani jediné české odborné školy sklářské, ačkoliv, jak z uvedeného vylíčení zřejmo, jest na sta českých dělníků sklářských, kteří po odborném vzdělání baží. K tomu dlužno ještě uvážiti, ze také Slovensko má mnoho skláren a že by odborná škola v Kyjově, tedy v jihovýchodní Moravě blízko hranic slovenských zřízená, i od sklářů slovenských snadno a s prospěchem mohla býti navštěvována.

Mimochodem budiž připomenuto, že město Kyjov bylo ze všech českých měst nejvíce postiženo válečnou persekuci, obecní zastupitelstvo bylo rozpuštěno, gymnasium uzavřeno, obyvatelstvo pronásledováno a chikanováno, čímž jak obec, tak i občané utrpěli značnou hmotnou škodu.

Z těchto důvodů podepsaní navrhují:

Vláda se vyzývá, aby v král. městě Kyjově zřídila českou odbornou školu pro průmysl sklářský.

Návrh tento přikázán budiž výboru školskému.

V Praze 3. dubna 1919.

V. Votruba,

Dr. Brabec, Machar, Kvapil, Dr. Mareš, Dr. Brodecký, Boh. Fischer, Dr. Fajfrlík, Antonín Sládek, Dr. Černý, Dr. Fáček, V. Rebš, Dr. B. Němec, Dr. Jar. Stránský, Viková-Kunětická, Bulín, Nekvasil, Sokol St. K., Dr. Herben, Dr. Matoušek.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP