Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 777.

Vládní návrh

zákona

ze dne................................................. 1 91 9,

kterým se doplňuje a mění novela k obecním zřízením.

(Zákon ze dne 7. února 1919, č. 76, sb. zák. a nař.)

Na základě usnesení Národního shromáždění se nařizuje:

§ 1.

Novela k obecním zřízením (zákon ze dne 7. února 1919, č. 76, sb. zák. a nař.) doplňuje a mění se tímto způsobem:

a) v § 12. vsunou se za slovo "starostova" slova "nebo magistrátu".

b) v § 19. odst. 2 vynechají se slova: "v obcích do 10.000 obyvatelů."

§ 2.

Zákon tento nabývá ihned účinnosti.

Provedením jeho pověřuje se ministr vnitra.

Důvodová zpráva:

Při konečné úpravě novely k obecním zřízením (zákon ze dne 7. února 1919, č. 76, sb. zák. a nař.) vloudila se do zákona dvě redakční nedopatření, která v zájmu věci jest zapotřebí napraviti:

a) do § 12. odst. l, který stanoví lhůtu ke stížnostem proti rozhodnutím a opatřením obecních orgánů k obecnímu zastupitelstvu a tím vyplňuje povážlivou mezeru ve většině dosavádních obecních zřízení u městských statutů, nebyla patrným nedopatřením pojata zmínka o magistrátu, od něhož dle § 101. pražsk. statutu ve věcech samostatné působnosti jde odvolání ke sboru obecních starších (nyní dle § 1. novely k obecním zřízením nazývanému obecním zastupitelstvem) a rovněž nestanovena tu žádná lhůta.

b) Do § 19. odst. 2. nedopatřením vsunuta byla slova: "v obcích do 10.000 obyvatelů."Bylo totiž v poslední chvíli, kdy ústavní výbor dokončoval porady o novele a referát o ní byl již na programu plena Národního shromáždění, v ústavním výboru poukázáno, že podávání námitek proti obecním podnikům v § 19. zmíněným, se strany jedné desetiny voličů ve všech obcích stějně, bez rozdílu, bylo by v obcích malých velmi snadné, naproti tomu však v obcích větších vedlo by opatření podpisů jedné desetiny voličů ke značným nesnázím: bylo proto odporučováno stanoviti odstupňování v ten smysl, že by jedna desetina zůstala pro obce nejmenší, pro obce střední velikosti stanovil by se menší zlomek, a pro obce největší, zejména Prahu, stačil by určitý počet podpisů, to tiž 5.000. Ve chvatu konečné redakce byl však vypuštěn střední člen, ježto se potom debata přesunula na jiné pole a tím způsobena podstatná kusost ve zmíněném odstavci. Dle vyjádření referenta ústavního výboru krátkou cestou vyžádaného, bylo by nejjednoduší, vypustiti slova shora vytčená.

Návrh budiž přikázán výboru ústavnímu k projednání.

V Praze dne 4. dubna 1919.

Ministr vnitra:
Švehla, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP