Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 797.

Dotaz

členů Národního shromáždění dra Mareše, dra Srdínka, dra Syllaby a spol. na pana ministra školství a národní osvěty o poměrech na německé universitě v Praze.

Během právě minulého semestru byli studující české národnosti vypuzeni z vysokých škol německého Rakouska, ač tam byli řádně immatrikulováni a mnozí i rigorosa začali, tak že byli nuceni dokončiti tento semestr a i začatá rigorosa na české universitě v Praze. Výslovně vyloučeni byli zvláště studující jihoslovanští ač byli vázáni na německé university starého Rakouska státními stipendiemi, tak že byli nuceni hledati záchrany v Praze na universitě české.

Avšak též německá universita v Praze těší se přehojné návštěvě, jak svědčí právě vydané veřejné prohlášení jejího rektora, v souhlase s akademickým senátem, ježto počet jejích posluchačů dosáhl výše 2123. Jest otázka, jsou-li mezi posluchači německé university v Praze též příslušníci německo-rakouských zemí, z jejichž vysokých škol byli naši a jihoslovanští řádně zapsaní studenti v semestru bez ohledu na řád vypuzeni? A jsou-li tu takoví: má jím Československý stát poskytovati pohostinství, které jejich stát vůči nám tak hrubě porušil?

Rektor a akademický senát německé university v Praze vyzývá v onom prohlášení německé studentstvo, aby po velkonocích se dostavilo na studie do Prahy v plném počtu a zesílených řadách, tož je povinností všech na německo-české půdě zrozených. Slibuje jim hojné opatření byty, akademickou mensou, akademickou vojenskou kuchyní i nad míru velkým počtem stipendií a nadání. Slibuje též, že "universitní úřady" se vynasnaží odstraniti újmu ze dlouhé válečné služby.

Tato snaha "universitních úřadů" německé university v Praze osvědčila se, jak se dovídáme, tím, že právě minulý semestr platí na německé universitě v Praze pro studenty vojáky za semestry dva, čehož není na universitě české, což však je zavedeno na universitách německo-rakouských. Podle toho řídil by se "universitní úřad" německé university v Praze podle nařízení ministerstva vyučování v německém Rakousku.

Uvedené prohlášení rektora a akademického senátu německé university v Praze ujišťuje studentstvo, že rektor i profesoři vynaloží vše, aby německá universita byla přeložena do německo-české sídelní oblasti, jak žádá resoluce studentstva shromážděného dne 16. ledna 1919 v Karolinum a jak nevyhnutelně nutno. Než se tak stane, musí být německá universita zachována nedotčená na nynějším svém stanovišti.

Rektor německé university prohlašuje dále, že vládní orgány Československé republiky opětovaně mu prohlásili a slavnostně ho ujistili, že bude a musí býti v tomto státě vše opominuto, co by mohlo poškoditi nacionální a kulturní zájmy německých vysokých škol. Přes to však, že nebylo ústním ani písemním stížnostem rektorovým v tom vyhověno. Že sice byl v Národním shromáždění odložen návrh na změnu universitního zákona z r. 1882, že však české studentstvo v posledních dnech zase se hnulo, aby domnělá křivda učiněná oním zákonem české universitě byla napravena. To pokládá rektor a akademický senát německé university za národní útisk.

Hledíce k tomu všemu táží se podepsaní pana ministra školství a národní osvěty v Československé republice:

1. Uznává-li německou universitu v Praze za státní ústav Československé republiky, či za cís. král. ústav pozůstalý po rozpadlém tak zvaném Rakousku, či za ústav náležející k nynějšímu německému Rakousku?

2. Uznává-li německou universitu v Praze za státní ústav Československé republiky: dal-li vyšetřiti, jsou-li mezi posluchači této university příslušníci německého Rakouska a hodlá-li jim dopřáti pohostinství na tomto ústavě, když jejich stát na svých vysokých školách tak tvrdě se zachoval k posluchačům českým a jihoslovanským?

A dále: nařídil-li, aby na německé universitě v Praze byl právě minulý semestr počítán za dva? A stalo-li se tak bez jeho nařízení, co hodlá učiniti proti tomu?

A konečně: uložil-li profesorům německé university v Praze služební přísahu a vykonal-li ji? Co hodlá učiniti, jestliže odepřeli?

3. Neuznává-li pan ministr školství německou universitu v Praze za státní ústav Československé republiky, nýbrž za cís. král. ústav pozůstalý po bývalém Rakousku, jak odůvodní, že vládní orgány Československého státu jednají ústně i písemně se zástupci tohoto ústavu a zajišťují mu slavnostně nebo nedotknutelnost v hlavním městě Československé republiky?

A dále: má tento ústav nad sebou nějakou vládu a kdo nese náklad na jeho vydržování?

A konečně: promoce, prohlášené na tomto ústavě po 28. říjnu 1918, mají-li v Československé republice stejnou platnost, jako promoce české university?

V Praze dne 8. dubna 1919.

Dr. Mareš, Dr. Srdínko, Dr. Syllaba,

Dr. Rolíček, J. Malypetr, Donát, K. Šolle, Zatloukalová-Coufalová, Vlková Kunětická, Dr. Lukavský, Dr. Velich, Machar, Heinrich, Chaloupka, Chroustovský, V. F. Kroiher, Dr. Fáček, K. Jonáš, Lukeš, Malkus, Hybš, Prokůpek, J. Hucl, J. Rychtera.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP