Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1238.

Dotaz

člena Národního shromáždění Rudolfa Mlčocha a soudruhů na pana ministra pro zásobování a lidovou výživu Dra Vrbenského v záležitosti nedostatečného zásobování masem.

Podle sdělení odboru řezníků a uzenářů při společenstvu řemeslném v Mor. Ostravě je stanovený příděl potřebného dobytka v posledních měsících naprosto nedostatečný, takže předepsanou kvotu masa týdně 10 dkg na jednu osobu nelze obyvatelstvu okresu Mor. Ostravského ani ve 14 dnech přiděliti. Tak na př. v měsíci květnu bylo zapotřebí pro okres Mor.-Ostravský, vyjma město Vítkovice, celkem 43.894 kg masa, dodáno však bylo jen 219 kusů jatečného dobytka místo ustanovených 812 kusů, z něhož vytěženo 20.894 kg masa, takže scházelo pro určený příděl 10 dkg masa na osobu týdně 23.105 kg masa. Nebyla tedy dodána ani polovice, následkem čehož nejhlavnější průmyslový kraj Československé republiky byl v měsíci květnu naprosto nedostatečně masem zásoben. Tyto poměry trvají již delší dobu a v měsíci červnu se ještě zhoršily. Následkem této velmi špatné zásobovací organisace hrozí nepokoje a veřejné protesty obyvatelstva a zvláště dělnictva. Tyto poměry jsou do budoucna tím hrozivější, jelikož povinné dodávky jatečného dobytka na celé Moravě čím dále tím více ochabují, ačkoli podle výroků mnohých řezníků, kteří za nákupem po Moravě jezdí, je v některých krajích dosti jatečného dobytka, zvláště v německých krajích severní Moravy, avšak u všech hejtmanství, hlavně však u obcí se nařízení místodržitelství ohledně dodávek jatečného dobytka nedodržují, a také rekvisice za assistence vojenské zůstávají bezvýsledny, jelikož starostenskými úřady a hospodářskými radami ti držitelé dobytka, kteří žádného jatečného dobytka nemají, jsou k dodávkám donucováni, kdežto větší statky, majitelé 1 0-20 kusův i velkostatky a zejména pak německé obce, kde je dostatečný počet dobytka, jsou ustavičně pomíjeny. Bují tedy opětně protekcionářství v tomto směru tak jako ve starém Rakousku, což nikterak s duchem demokratickým a republikánským nesouhlasí.

Dále podotýkáme, že se po celé Moravě téměř v každé obci poráží pod rukou velké množství dobytka, z něhož se maso za lichvářské ceny prodává, takže lze v každé obci obdržeti hovězí a telecí maso 1 kg ze 14-28 K, naproti tomu však povinné dodávky jatečného dobytka jsou mizerné nejen co do počtu, ale hlavně též do kvality, neboť dodávány jsou pouze většinou kusy 100-200 kg živé váhy, kdežto tučné kusy 400-500 kg prodávají se za vysoké ceny a zabíjejí se pod rukou, a masem z nich provozuje se silný řetězový obchod po celé Moravě. Také s americkou slaninou provádějí se řetězové obchody, neboť byla přidělena též obcím, které se samy zásobují tuky, ba z nichž dokonce se i tuky vyvážejí, následkem čehož nemohla v těchto obcích slanina americká být obyvatelstvu rozdělena, neboť toto na slaninu nereflektovalo. S touto americkou slaninou provádí se pak řetězový obchod, tato dováží se do velkých měst po metrických centech, ba i vagonech, jako na př. v Mor. Ostravě bylo možno za cenu 30-40 K této slaniny nakoupiti několik vagonů.

Z uvedeného je zřejmo, že další situace takového zásobování masem je naprosto neudržitelna a že zejména ústředny dobytkem nikterak nevyhovují, naopak lichvaření dokonce napomáhají. Doporučuje se proto, by tyto ústředny byly zrušeny a zaveden byl opět volný prodej dobytka, jelikož pak každý držitel dobytka bude hleděti více k tomu, aby jen tučný a k chovu se nehodící dobytek odprodával. Aby zamezilo se lichvaření s dobytkem i masem, doporučuje se stanovení těchto cen masa: hovězí 1 kg 12 K, telecí 1 kg za 8 K, vepřové 1 kg za 16-20 K, kteréžto ceny musí se pak v drobném prodeji pod přísnými tresty dodržovati. Nebylo-li by možno ještě úplně volný prodej hovězího dobytka povoliti, budiž přísnými nařízeními vynuceno přesné a dostatečné dodávání jatečného dobytka do měst a průmyslových míst, hlavně pak do průmyslového kraje Mor. Ostravského a zároveň zavedena přísná kontrola ve všech obcích, městech a hlavních nádražích, aby se pokoutnímu zabíjení dobytka, jakož řetězovému obchodu masem zamezilo. Vinníci, jak prodavatelé tak i kupci, buďtež přísnými tresty stíháni. Zároveň však žádáme, aby do všech korporací, zabývajících se přídělem dobytka (tržeben dobytka, dobytčích komisí, nových kontrolních komisí) přibráni bylí odborníci z řad řezníků. Dále doporučujeme, aby co nejdříve bylo dodáno argentinské zmrzlé maso v takové míře, aby se mohlo porážení jatečného dobytka hovězího alespoň na dobu půl roku zastaviti, čímž by chov dobytka se zvýšil a dobytek ušetřil, následkem čehož by pak jistě volný prodej mohl býti bez obav povolen.

Podepsaní se táží:1. je p. ministru pro zásobování lidu známa tato nedostatečná organisace zásobování masem a uvedené poměry zvláště v Mor. Ostravském revíru?

2. jaká opatření míní zaříditi k zabezpečení přesného dodávání masa a zamezení lichvy s dobytkem a masem,

3. a zda hodlá návrhy uvnitř uvedené provésti?

V Praze 24. června 1919.

R. Mlčoch,

J. Marek, Skurský, Johanis, K. Dědic, Bechyně, Aust, Kolaříková, Fr. Houser, F. Svoboda, Fílipinský, Hampl, R. Merta, Lehocký, Němeček, Časný, Dr. Witt, A. Němec, J. Rouček, E. Burian, Pik L.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP