Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1289.

Odpověď

na dotaz člena Národního shromáždění Jos. Sechtra a soudr. (t. č. 924.)

o způsobu provádění rekvisic na Smíchovsku.

Dne 19. března t. r. provedena byla rekvisice obilí za vedení výkupního komisaře J. Štekla v obci Bělokách. Rekvisice té zúčastnili se jako všude jinde zástupci obce a místní hospodářské rady. Postup při rekvisici byl ten, že komise po příchodu do statku vyzvala, a to v naprosto mírné a slušné formě, majetníka, aby veškeré zásoby obilí a mouky ohlásil, jinak že by nalezené zatajené zásoby byly zabaveny a prohlášeny za propadlé ve prospěch republiky. Výzva tato byla vždy nejméně dvakrát opakována. Vojenská asistence skládala se ze 7 mužů pracovního oddělení, bez výzbroje, a ze 3 mužů od pluku stráže svobody v Brně, vesměs Sokolů, s plnou výzbrojí. Tito tři vojíni měli velení nad asistenčním mužstvem a sami také v každém případě poučovali rolníky o řečených poměrech, o jak důležitý zájem republiky jde, a apellovali na ně, aby v zájmu republiky i svém vlastním nic nezatajovali. Tam, kde poučování a výzva tato setkala se s úspěchem, a tomu tak bylo téměř ve všech obcích politického okresu smíchovského, provedly se rekvisice v naprostém klidu a shodě se zemědělci a při vypočítávání povinné dodávky brala komise nejmožnější zřetel na zachování možnosti racionálního hospodaření.

Stalo-li se však, jako právě tomu bylo v jednotlivých případech v Bělokách, že komise setkala se přes všechny výklady a domluvy s očividným zatajováním zásob, bylo ovšem přikročeno k podrobné prohlídce hospodářských a obytných místností a tam, kde se tak stalo, setkaly se prohlídky takové též s úspěchem.

Tak nalezeno u p. Frant. Kolmana v Bělokách vedle přihlášených zásob cirka 50 q obilí na půdě, na níž byl přístup pouze po žebříku, 1060 kg zatajené pšenice. Ježto podle vydaných instrukcí mělo obilí takové být ihned odebíráno a na bezpečném místě uloženo, bylo obilí to dáno do pytlů, které, protože jinak přístup k půdě nebyl, a snášeti těžké pytle po vratkém a vysokém žebříku nebylo možné, byly po nastavených prknech sesouvány dolů na dvůr. Při tom se stalo, že jeden pytel s úzkého prkna spadl na stranu na hnojiště, právě pod půdou umístěné, nárazem se roztrhl a část jeho obsahu se vysypala. Vojáci podle možnosti sesbírali vysypané zrno a dali do jiného pytle.

U p. Frant. Zachaře v Bělokách nalezeno vedle přihlášených zásob circa 55 q obilí, zatajených 1014 kg pšenice, 411 kg žita, 1694 kg ječmene a 297 kg ovsa.

Po nalezení těchto uschovaných zásob odběhla podle vypravování vojáků z asistenčního mužstva manželka hospodářova z rozčilení do chléva, kdež si prý dávala na krk povříslo; že by se byla věšela a vojíni ji odřízli, není pravda.

U p. T. Šebka v Bělokách nalezeno vedle přihlášených zásob circa 50 q obilí, zatajených 150 kg pšenice, uzavřených v truhle.

Uvedené zatajené obilí bylo ovšem podle trestných zákonných ustanovení zabaveno a prohlášeno za propadlé bez náhrady ve prospěch státu.

Ozbrojení vojíni asistenčního oddílu měli podle své vojenské instrukce míti pušky nabité a nasazená bodla. Že by před lidem natahovali kohoutky a dokonce připravovali se k výstřelu, není pravda a také nebylo k tomu podnětu, jelikož k nějakým násilnostem proti nim, anebo proti komisi nedošlo.

Jak z uvedeného patrno, počínala si výkupní komise jako jinde na okresu smíchovském, tak i v obci Bělokách, správně a podle platných ustanovení a instrukcí, ovšem bylo jak od vedoucích komise, tak i od asistenčního mužstva při těchto rekvisicích právě vzhledem k řečeným státním poměrům postupováno s největší svědomitostí a horlivostí, ale samozřejmě bez nejmenší nepřátelské tendence vůči zemědělcům, a kde výjimečně, jako v uvedených případech, došlo k nepříjemným důsledkům pro jednotlivé rolníky, bylo to jen vinou jejich nedostatečného pochopení pro zájmy státu a povinnosti k němu.

V Praze dne 30. června 1919.

Ministerský předseda v zastoupení:
Ministr pro zásobování lidu:
Švehla, v. r.
Dr. Boh. Vrbenský, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP