Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1657.

Dotaz

členů Národního shromáždění Vlad. Hatláka, Vil. Votruby a druhů

na ministra obchodu, bude-li uvolněn hospodářský život živnostenský příděly zboží.

V době válečné zavedeno bylo všemi ústřednami a komisemi hospodaření s materiálem v tom smyslu, že mimo konsumní spolky, obecní aprovisace, hospodářská družstva a j., nedostal legitimní obchodník a řemeslník nakoupiti zboží pro prodej, pokud s ním v letech 1913 a 1914 neobchodoval.

Tak bylo tomu v oboru koží, textilií, zboží ze zprůmyslněného zemědělství (cukru), zboží koloniálního atd.

Zdálo by se, že poměry tyto v československé republice budou nahrazeny zdravějším směrem zejména proto, že po pětileté válce vrací se z fronty mnoho snaživých jednotlivců, kteří si své hospodářské existence zakládati míní. Tomu však tak není a stará ustanovení rakouská platí v mnohých ústřednách a komisích do dnešního dne, tak, že noví lidé zakládají své živnostenské podniky s nesnesitelnými podmínkami a potížemi, protože jsou se svými požadavky za příděl zboží všude zamítáni.

Takové ztěžování při zakládání nových podniků je nesnesitelné nejen po stránce mravní a politické, protože utlouká tím ducha z pole se vracejících mladých lidí, kteří provázejí každé takové odpírání zboží odporem a stávají se tak nespokojenými se zřízeními, která považují za nepřátelská a vývoji republiky nepřející, ale také po stránce hospodářské, protože ubíjí tím podnikavost mladých snaživých lidí a připravuje je tak o drahně času a majetku.

Jelikož mezi dobou všeobecnou a nynější nastaly podstatné rozdíly a vojíni vracející se do hospodářského života ze svazku vojenského mají plný nárok na existenci táží se podepsaní:

Jsou tyto poměry panu ministru obchodu známy?

Je ochoten pan ministr obchodu naříditi změnu v podmínkách rozdělování zboží komisemi i ústřednami v tom smyslu, aby zboží bylo k prodeji přikazováno také oněm živnostníkům, kteří se vrátili ze svazku vojenského do civilního života a živnost svoji si otevřeli v letech válečných?

V Praze 30. září 1919.

Vlad. Hatlák, Vil. Votruba,

Dr. Lukavský, Dr. Matoušek, Dr. Hajn, Dr. B. Franta, Dr. Herben, J. Veselý, G. Navrátil, Sládek A., Dr. Weyr, Ing. Bečka, Dr. J. Stránský, Dr. Al. Rašín, Dr. Jar. Brabec, Dr. Vaněk, Dr. Fácek, Dr. Mareš, Boh. Fischer, V. Rebš, Král, A. Heinrich.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP