Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1696.

Odpověď

ministrů: vnitra, spravedlnosti a zemědělství

na dotaz členů Národního shromáždění dra Kubíčka,

Prokůpka, Malypetra, Berana, Rychtery a soudruhů

(číslo tisku 1255)

o stranickém terroru proti lidu venkovskému a znásilňování

volnosti politického přesvědčení organisacemi dělnickými.

Případy terroru proti zemědělskému dělnictvu se skutečně přihodily. Jest pravda, že Antonín Michal, syn rolníka z Rybníku, zaměstnaný na velkostatku "Nový Dvůr" (obec Drhov, politický okres příbramský), opustil práci ve jmenovaném dvoře, poněvadž bylo naň doléháno, aby vstoupil do organisace sociálně demokratické.

Jest také pravda, že sociálně demokratický důvěrník z Rybníku vyslovil se k domkáři Josefu Procházkovi, který není příslušníkem sociálně demokratické strany, že nároku na práci nemá, a že Procházka následkem toho práci, ku které zjednán byl, opustil.

Při dvorech Velká Hlušice a Janovice (v politickém okresu novo-bydžovském) bylo sociálně demokratickým dělnictvem prohlášeno, že jen příslušníci sociálně demokratické strany mají nárok na práci, pročež 16 dělníků z práce odešlo.

Stejně tomu bylo v případě Miroslava Řehoře, který byl vypuzen důvěrníky sociálně demokratické strany ze služby v nádražním konsumu a v mnoha případech jiných.

Pokud se týče terroru proti venkovskému živnostnictvu, domkářům a rolníkům a všemu lidu venkovskému, musím prohlásiti, že případy takové rovněž se staly.

V posledních dnech května došlo v Praze a na českém venkově a na Moravě v Brně, v Přerově, Boskovicích, Vyškově a v Novém Jičíně k demonstracím lidu proti lichvě a drahotě. Byly pořádány tábory, průvody, a nošeny v nich šibenice s nápisy: "Smrt keťasům" a "Poslední výstraha keťasům" obchodníci a rolníci byli voděni k šibenicím, vymáhány na nich přísahy, že nebudou lichvařiti. Bylo proti nim od demonstrantů i násilím dokročeno, bylo jim spíláno a na těle ublíženo. Na několika místech bylo i loupeno a pleněno.

V Lounech konán byl dne 23. května 1919 tábor lidu proti lichvě a drahotě. Po skončení jeho vnikla část lidstva do jednoho místního hostince a ztýrala některé hosty. Na to obrátily se demonstrace proti jednotlivým obchodníkům a rolníkům. Jeden statkář byl ztýrán a velitel četnictva davem do krve zraněn.

Ve Vršovicích (politický okres lounský) dne 24. května večer po skončení tábora lidu jal se dav asi 200 osob dobývati se do usedlostí různých rolníků. Na několika místech vnikli lidé do dvora a dopustili se při tom různých trestných skutků. Neznámý mladík uhodil dceru jednoho hospodáře holí přes hlavu a lehce ji poranil. Místní zámecký kaplan, jenž měl mezi demonstranty osobní své nepřátele, byl davem, kterému otevřel dvéře svého bytu, insultován a ohrožován.

Do obce Obory (politický okres lounský) přitáhlo dne 24. května večer asi 1000 lidí z tábora, který se konal v sousední obci Čenčicích s improvisovanou šibenicí na výstrahu lichvářům. Místní učitel byl zasypán urážkami, políčkován, za uši tahán a kopán.

Na hlasitě pronesenou poznámku někoho z davu, že učitel zakazoval dětem zpívati ve škole "Rudý prapor", byl donucen jednu sloku této písně s davem zpívati. Při zpěvu této písně dal mu jeden z účastníků průvodu kolem krku smyčku šibenice.

Kromě učitele byla v Oboře ztýrána i manželka jednoho zřízence dráhy.

V obci Smolnici konán byl dne 25. května 1919 odpoledne tábor lidu, kterého se zúčastnilo asi 400 osob ze Smolnice, Chlumčan a okolních obcí.

Při táboru odebrali se někteří účastníci, majíce v čele šibenici a žerď s tabulkou: " Poslední výstraha keťasům" pod vedením důvěrníků k starostovi obce a některým rolníkům a vymáhali od nich vrácení "přeplatků." Při tom byly tři osoby ztýrány.

Ze Smolnice odebral se dav do Chlumčan, kam dorazil večer, a ztýral tam obecního starostu, jeho manželku a od manželky mlynářovy vynutil 350 K za to, že prý různým lidem mouku draho prodávala.

Vůdci těchto demonstrací a výtržností na Lounsku byly většinou zaměstnanci dílen československých státních drah v Lounech, kteří bydlí na venkově.

V obci Třebotově-Solopiskách (politický okres smíchovský) chodil dav se šibenicí usedlost od usedlosti a hrozil rolníkům zakročením, neustanou-li v předražování.

Ve Sluhách (politický okres brandýský nad Labem) přinesl zástup dělnictva s sebou šibenici a přivedl k ní rolníky s živnostníky, o nichž měl za to, že draho prodávali, a předáci dělnictva k nim měly proslovy. Na Kladensku a Slánsku propukly protidrahotní demonstrace dne 23. května 1919 odpoledne. Na náměstí na Kladně konal se tábor lidu a postavena šibenice. Někteří obchodníci byli přinuceni jíti pod šibenicí a složiti tam slib, že nebudou draho prodávati. Podle vzoru kladenského byly provedeny demonstrace v obci Blevicích (politický okres kralupský nad Vltavou), ve Pcherách (politický okres slánský) a na mnoha jiných místech na Slánsku a Kladensku.

V Mladé Boleslavi dne 23. května 1919 zastavilo průmyslové dělnictvo práci, srazilo se v jeden proud, v němž neseny byly improvisované šibenice, a táhlo městem. Dav, ke kterému se hned připojily různé živly, vyhnal rolníky, kteří tou dobou měli v jistém hostinci schůzi, ztýral mnohé z nich a poškodil hostinskému vnitřní zařízení. Též mnoho obchodníků bylo z krámů vyvedeno před šibenici a ztýráno.

Ke 12. hodině dopolední nastal klid, dělnictvo tovární se vrátilo do práce. Odpoledne po třetí hodině objevily se na rozličných místech opětně davy a insultovaly některé osobnosti.

Ve venkovských obcích politického okresu mladoboleslavského, a to v Kosmonosích, Dalovicích, Čejticích a v Dražicích byly uspořádány podobné projevy. Správce mlýnu v Dražicích byl donucen, aby opustil mlýn.

Demonstrace téhož rázu, jak byly v předchozích odstavcích vylíčeny, konány byly i v jiných venkovských městech.

Vláda lituje těchto událostí, při kterých davy lidu dopustily se různých nezákonných skutků a spáchaly nepřístojností, jichž dlužno litovati.

Vláda hned od počátku, kdy se ujala správy, pokládala za svoji přední povinnost, aby právní jistoty, bezpečnosti osoby a majetku bylo chráněno. Tomuto svému zásadnímu stanovisku zůstane si vláda věrna stůj co stůj. Politickým úřadům bylo nařízeno, aby proti osobám, které se při těchto projevech provinily nějakým způsobem proti veřejnému klidu a pořádku zakročily s největší přísností. Bylo jim uloženo, aby v nižádném případě neopominuly učiniti u příslušného soudu trestní oznámení.

Ve většině případů v dotaze uvedených bylo také skutečně ihned po těchto událostech zavedeno proti vinníkům trestní řízení soudní, hlavně pro zločin vydírání, nebezpečného vyhrožování, těžkého poškození na těle a krádeže, což platí zejména o případech v Lounech, Vršovicích u Loun, Oboře a Chlumčanech. V ostatních případech zavedlo se šetření na základě tohoto dotazu k zjištění trestného děje.

Pokud se týče náhrady škody, která postiženým byla způsobena, sluší míti na paměti, že není žádného zákonného ustanovení, které by stát přímo nebo nepřímo zavazovalo, aby byl za tyto škody povinen náhradou.

Stojíc na tomto stanovisku jest však vláda ochotna uvážiti, zda by se z peněz státních mělo přispěti k náhradě škod, způsobených těmito výtržnostmi osobám, jejichž existence by snad byla zničena nebo ohrožena.

Vláda jest dále odhodlána chrániti všemi prostředky svobody občanské každého občana proti terrorismu a poskytnouti zejména dělnictvu ochrany proti nátlaku na jeho politické přesvědčení, nechť se děje nátlak ten poskytováním různých výhod (lepší práce a pod.), neb vyhrožováním.

Politickým úřadům bylo nařízeno, aby tam, kde vykonávají členové politických organisací na příslušníky jiných organisací nátlak, chtějíce je od jejich posavadní strany odvrátiti, tyto otázky byly řešeny vzájemnou dohodou organisací za součinností politických úřadů a zájmových korporací.

Všechny tyto případy terrorismu v interpelaci uvedené staly se předmětem soudního vyšetření.

Nemohu ovšem zatajiti, že všechno úsilí vládní a všechna opatření administrativní i soudní minou se s výsledkem, jestliže veřejnost sama, všechny vrstvy společnosti a všechny strany politické nepřiloží také ruku k dílu.

Povinnosti vlády na poli tomto jest odstraniti nebezpečenství, hrozící celku a jednotlivcům, po případě tam, kde k porušení práva došlo, pachatele k zodpovědnosti pohnati; positivní napomáhání při plnění životních úkolů lidu musejí převzíti však také činitelé jiní.

Povinností naší veřejností musí býti, aby probudila smysl pro život občanský a pro povinnost a práva jednotlivců, aby probudila v jednom každém smysl pro mravní odpovědnost k sobě samému a k celku, aby nebylo možno budoucně odvolávati se na ony "neodpovědné živly", v dobách právě minulých tak smutně proslulé, a aby vychovala lidi vážné, pevné, uceleného charakteru.

K tomu všemu úřady v demokratické republice nestačí. Již dávno opustili jsme éru policejního státu, který si osoboval právo svými úřady a orgány reglementárně říditi život jednoho každého občana až do nejmenších podrobností. S demokratickým státem vzrostla i moc demokracie, t. j. lidu, ale i jeho odpovědnost a tím i odpovědnost politických stran, která je větší, čím více se pojem svobody a volnosti u jednotlivců zatemňuje.

Prosíme proto všechny, kteří svým postavením zaujímají vůdčí úlohu v lidu, zejména jeho zástupce v lidových sborech zastupitelských, aby byli pomocní na této cestě k dosažení cíle, ke kterému všichni spějeme, ku blahu naší republiky.

V Praze dne 26. září 1919.

Ministr spravedlnosti:
Ministr zemědělství:
Dr. Veselý v. r.
Prášek v. r.

Ministr vnitra:

Švehla v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP