Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1707.

Zpráva

výboru finančního o návrhu člena Národního shromáždění Dra Gustava Heidlera a soudr. (tisk c. 1379), aby byla reformována devisová ústředna a aby byl zahájen obchod s cennými papíry a devisami, a o návrhu clena Národního shromáždění Dra Al. Rašína a soudr. (tisk c. 1538) o úpravě vývozu a dovozu.

Dr. Gustav Heidler a soudr. navrhli:

1. Československá devisová ústředna budiž neprodleně spojena s Bankovním úřadem ministerstva financí.

2. Kolkování cenných papírů budiž co nejrychleji skončeno a zahájen budiž obchod s cennými papíry.

3. obchod s valutou německorakouskou, polskou, jihoslovanskou a říšskoněmeckou, jakož i s příslušnými devisami budiž zcela uvolněn.

4. Zboží, jež jest předmětem dovozu a vývozu, budiž rozděleno ve skupinu volného zboží a zboží kontrolovaného.

Dr. Alois Rašín a soudr. podali návrh zákona, kterým by se dovoz a vývoz zboží upravil tak, že by se dovoz a vývoz určitého zboží vůbec všeobecně zakázal a dovoz a vyvoz ostatních předmětů učinil závislým na svolení ministerstva obchodu za současného zrušení Vývozní a dovozní komise.

Poněvadž oba návrhy věcně souvisí, projednal je finanční výbor společně a podává o nich společnou zprávu.

Pro řešení otázky úpravy dovozu a vývozu je více než potřeba projevovaná jednotlivými činiteli národního hospodářství, směrodatný zřetel valutární. Proto jest otázka úpravy trhu devis resp. devisové ústředny jádrem celé věci.

Československá devisová ústředna je přechodným opatřením, jež bylo nutno, pokud stát neměl vlastní banky, nyní má již stát svůj vlastní Bankovní úřad ministerstva financí a je proto také potřeba, aby funkce devisové ústředny byla přičleněna Bankovnímu úřadu ministerstva financí. Nedostatek místa v Bankovním úřadě není důvodem, který by naléhavost tohoto opatření mohl oddáliti, nebo mařiti. Současně je však třeba vedle tohoto formálního opatření upravit i zásady naší devisové politiky jednotně a systematicky tak, aby celému našemu mezinárodnímu obchodu poskytlo se pevné a bezpečné základny.

Ministerstvo financí i ministerstvo obchodu zabývala se již z vlastního podnětu těmito otázkami a předložila finančnímu výboru návrh nařízení, aby byla zrušena Československá devisová ústředna a částečně uvolněn obchod s cizími platidly, jakož i návrh nařízení o úpravě dovozu a vývozu.

Co do úpravy obchodu s cizími platidly byly se souhlasem finančního výboru stanoveny tyto zásady: Československá devisová ústředna se zrušuje a veškerá její práva i povinnosti přecházejí na Bankovní úřad ministerstva financí. Obchod s cizozemskými platidly všeho druhu jest volny, ale disposice získanými cizozemskými platidly jest obmezena pevně stanovenými pravidly. Obchod s cizozemskými platidly mohou provozovati jenom akciové banky nebo firmy, které dostaly příslušné povolení. Veškeren obchod musí se prováděti na pražské burse, aby mohl býti spolehlivě určován kurs. Cizozemských platidel může se při styku s cizinou zásadně použíti pouze k nákupům zboží. Kdo chce dovésti z ciziny zboží za cizí valutu, musí si ji opatřiti prostřednictvím banky nebo ústavu oprávněného k tomu, jejichž povinností je, kontrolovati efektivní provedení dovozu. - Vývoz československých platidel je zásadně zakázán a dovolen jenom s výslovným souhlasem Bankovního úřadu ministerstva financí. Vývoz tuzemských i cizozemských cenných papírů je rovněž zásadně zapověděn. opatření cizozemských valut a pohledávek prodejem československých korun v cizině podléhá svolení Bankovního úřadu ministerstva financí. Cizozemcům může býti poskytnuto úvěru na československé koruny jen s výslovným svolením Bankovního úřadu; jinak jsou cizinci postaveni na úroveň naším příslušníkům. Valuty získané vývozem nutno postoupiti Bankovnímu úřadu ministerstva financí nebo některému ústavu oprávněnému k obchodu s valutami, pokud nebudou některé valuty generálně vyňaty z tohoto pravidla. Vývozní a dovozní komise může ovšem dovoliti našim výrobcům, aby valuty, získané za přivezené zboží, použili k nákupu surovin pro potřebu vlastního závodu. Vývoz zboží cestou kompensační bud tak omezen, že při každém kompensačním obchodu musí vývozce alespoň částečně prodati za valutu. Zboží do ciziny vyvezené jest zásadně fakturovati a platiti v měně onoho státu, do kterého se zboží vyváží, pokud jde o státy s méněcennou alutou, v československých korunách. Bankovní úřad ministerstva financí má úplnou evidenci valut a má právo valuty požadovati za denní kurs buď k vyrovnání závazku Československé devisové ústředny, nebo pro účely státní, nebo přímo ve prospěch jednotlivých výrobců nebo sdružení jejich.

Dovoz a vývoz zboží bude tak upraven, že celá agenda, která byla dnes roztříštěna na mnoho činitelů, se soustředí ve Vývozní a dovozní komisi a současně připraví se postupné uvolňování vývozu i dovozu. Zásadně rozdělí se veškeré zboží na dvě skupiny, a to na první, v níž dovoz nebo vývoz bude všeobecně dovolen na pouhé ohlášení u Vývozní a dovozní komise, a na skupinu druhou, kde k vývozu nebo dovozu zboží bude nutno zvláštní povolení. Pro řízení Vývozní a dovozní komise bude rozhodovati zásada, že musí býti zabráněno prozrazování styků obchodních.

Finanční výbor je toho názoru, že stanovené zásady úpravy našeho mezinárodního obchodu potřebám našim odpovídají. Musí býti naši snahou, abychom vývozem získali především cenná cizí platidla a abychom bránili spekulativnímu zneužívání našich platidel v cizině, a proto nemůže býti nákup zboží v cizině nebo prodej zboží do ciziny za československé koruny, neb opatřování si cizí valuty prodejem československých korun v cizině, dovolen všeobecně, nýbrž jen v těch případech, kde je záruka, že toho nebude na škodu naší valuty zneužito. Aby však československá koruna stala se také předmětem obchodu cizozemského, musí se trvati v zásadě na tom, že cizincům nemá býti k nákupu zboží u nás poskytnuto úvěru, nýbrž že sami musí si naše koruny na trhu koupiti. Naši vývozci budou nyní odkázáni na to, aby si cizozemské suroviny opatřovali prodejem vlastního zboží do ciziny. Za tím účelem mají jim valuty, které sami svým vlastním vývozem opatří, býti také vyhrazeny pro nákup potřebných surovin. Kompensační obchody, jejichž odstranění bylo by si co nejvíce přáti, mají býti na dále dovolovány jen potud, pokud budou skutečně pro nás aktivní. Proto bude nutno žádat, aby při každém kompensačním obchodě alespoň část zboží byla prodána za valutu.

Obchod s cizozemskými platidly může býti svěřen jenom ústavům, podléhajícím veřejnému dozoru a jinak úplně spolehlivým, a musí se soustřeďovati na burse, tak aby se utvořil pravidelný kurs, který by byl ovšem rozhodný také pro oceňování valut, kterých by snad stát prostřednictvím Bankovního úřadu ministerstva financí požadoval.

Finanční výbor se domnívá, že touto úpravou dostane se našemu mezinárodnímu obchodu jistoty a pevné směrnice, které dosud nemá. Neočekává, že by se snad poměry na ráz změnily tak, že by tím, když přestane pokoutní obchod s valutami, objevil se u nás hned nadbytek valut. Zlepšení může nastati jenom znenáhla, neboť příčinou našich valutárních obtíží nebyla jenom devisová ústředna a Vývozní a dovozní komise.

Pokud jde ještě o návrh dra. Heidlera a soudr., aby kolkování cenných papírů bylo co nejrychleji skončeno a zahájen obchod s cennými papíry, dlužno podotknouti, že je již vývojem událostí překonán. Konečně vyslovuje ještě finanční výbor přání, aby co nejrychleji zahájeno bylo jednání s republikou rakouskou o odstranění vzájemných retorsních opatření na trhu peněžním.

Finanční výbor navrhuje, aby Národní shromáždění vzalo tuto zprávu na vědomí.

V Praze 15. října 1919.

Předseda:
Zpravodaj:
J. Malypetr v. r.
Dr. G. Heldler v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP