Zasedání Národního shromáždění československého roku 1919.

Tisk 1747.

Zpráva

kulturního výboru o návrhu člena Národního shromáždění Dra Budínského a soudruhů (tisk č. 677), aby byla zřízena mistrovská škola průmyslová pro chemii V Brně.

Průmysl chemický lest jedním z poměrně nejslabších odvětví našeho průmyslu v republice a jeho rozvoj může býti umožněn a podporován především výchovou zdatného a odborně vzdělaného dorostu. Vedle inženýrů vzdělaných na vysokých školách technických a vedle absolventů vyšších škol průmyslových, potřebujeme také dobrých odborníků na místa dílovedoucích a závodních v našem průmyslu chemickém; pro tuto kategorii máme jedinou mistrovskou školu chemickou v Praze, kteráž celkové potřebě státu nedostačuje. Právě v oboru chemickém jest theoretické vzdělání neobyčejně významné, ba nezbytné. V průmyslu chemickém jest potřeba vzdělaných lidí mnohem větší, než v oborech ostatních a proto si nelze budování našeho průmyslu chemického mysliti bez odborných škol, tak jako je má industrie v Německu, Francii i Anglii. Naše škola chemická nemůže však obsáhnouti všechny obory praktické chemie, musí se spíše přizpůsobiti dosavadním našim poměrům, a doporučovalo by se proto, aby nová škola chemická, která budiž zřízena v Brně, specialisovala se zvláště na průmysl hospodářský, jak níže rozváděno; obory ostatní mohly by býti postupně připojovány.

Navrhuje-li se za sídlo této školy Brno, děje se to z toho důvodu, že v Praze chemická škola jest již zřízena, kdežto Morava podobné školy vůbec nemá. Na Moravě pak jest Brno místem pro školu tu nejvýhodnějším, poněvadž žáci mohou poučení nabývati nejen ve škole, nýbrž mají také příležitost pobytem v průmyslovém Brně mnohému pro život se naučiti. Také okolnost, že v Brně jest chemický obor při vysoké škole technické, váží při vybudování a dalším rozvoji školy, poněvadž bude mít tak nově zřízená škola dobrou a zdravou oporu. Dále nutno uvésti také, že v Brně a na Brněnsku jest silný průmysl chemický právě v technickém oboru, na který škola by se mohla specialisovati, a že proto jest založení této školy opřeno zde o silný a rozvoje schopný průmysl, jejž má podporovati a z něhož naopak zase může sama čerpati podněty.

Mistrovská škola průmyslová pro chemii budiž zřízena o dvou ročnících.

První ročník budiž společný a pěstuj nauky, společné pro všechny skupiny; i laboratorní práce jako práce průpravné buďtež společné; v nich má žák nabýti základní zručnosti v provádění technických analys.

Druhý ročník budiž rozdělen na tyto skupiny:

I. Výroba celulosy, papíru a výrobků z celulosy, nitrocelulosy, celuloidu, umělého hedvábí. Škrobařství, výroba dextrinu, cukru a jejich spracování a průmysl potravinářský, na uhlohydrátech založený, konservy, kakao, náhražky, marmelády.

II. skupina: Sladovnictví, drožďářství, lihovarnictví, pivovarnictví. Výroba likérů, vín zdravotních, šumivých nápojů.

III. skupina: Zpracování tuků: mydlářství a čistící prostředky, chemické čistění látek, svíčkářství, margarin, spracování olejů, mazadla, leštidla, fermeže, linolea. Uzenářství a výroba konserv a průmysl potravinářský, na bílkovinách založený.

Skupinově budiž vyučováno strojnictví, strojnické technologii a pracím laboratorním.

Absolventi této školy nabudou theoretického a praktického vzdělání ve svých oborech, kterého v praksi nabýti nemohou. Tím se má vycvičiti dorost pro průmysl, aby nabyl takových vědomostí, by mohl býti nejen správci, úředníky, nýbrž hlavně samostatnými živnostníky a průmyslníky.

Do I. ročníku přijímáni buďtež žáci, kteří nejméně s dobrým prospěchem vychodili obecnou školu a mají v oboru příslušném dvouletou praksi.

Do II. ročníku postupujtež žáci, kteří absolvovali ročník první.

Učebná osnova budiž vypracována na podkladě osnovy průmyslové chemické školy v Praze hledíc k námětům, uvedeným v odůvodnění projednávaného návrhu.

Umístění školy této v Brně při tamní průmyslové škole nebude činiti zajisté nesnází; taktéž finační náklad se zřízením a vydržováním této školy spojený nebude zajisté tak značný, ježto omezen bude pouze na náklad personální.

Důležitost a naléhavost mistrovské chemické průmyslové školy pro Moravu, Slezsko a Slovensko i pro hospodářské budování a zmohutnění celé republiky netřeba šíře odůvodňovati.

Kulturní výbor proto jednomyslně navrhuje:

Slavné Národní shromáždění, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby při státní průmyslové škole v Brně s veškerým urychlením zřídila mistrovskou školu průmyslovou pro chemii.

V Praze dne 2. července 1919.

Předseda:
Referent:
Dr. Srdínko, v. r.
Dr. Budínský, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP