Zasedání Národního shromáždění československého r. 1919.

Tisk 1757.

Návrh

člena Národního shromáždění Jul. Kopečka a spol., aby v Třebíči byla zřízena státní odborná škola obuvnická a koželužská.

Návrh:

Budiž v Třebíči nákladem státu za přispění obce a příslušných činitelů zřízena a počátkem školního roku 1920 - 21 otevřena státní odborná škola obuvnická a koželužská.

Důvody:

Město Třebíč, které je středem jihozápadní Moravy, jest jedním z nejpřednějších sídel obuvnického a kožedělného průmyslu v československé republice a je první v tomto směru na Moravě.

Průmysl obuvnický a koželužský živí většinu obyvatelstva v městě Třebíči nehledě k tomu, že také značná část obyvatelstva celé jihozápadní Moravy odkázána jest svou výživou na tento průmysl. Tvrzení toto opodstatněno jest výsledky konaného šetření, podle něhož jest v Třebíči množství velkých i menších továren, z nichž mnoho má světové jméno. Vedle továren zabývá se výrobou obuvi na 150 maloživnostníků v městě Třebíči a neméně takový počet v okrese, k výrobcům v širém okolí nepřihlížeje. Jmenované podniky zaměstnávají na 3600 dělníků ve svých výrobních místnostech a velké množství dělníků pracujících ve vlastních domácnostech z celé jihozápadní Moravy. Řečené podniky tovární zabývají se částečně průmyslem koželužským a jirchářským, částečně výrobou obuvi a konečně i zpracováním surových kůží a výrobou kožených výrobků všech druhů (bot, postrojů, brašen a pod.).

O rozsáhlosti a výrobní schopnosti jmenovaného průmyslu svědčí nejlépe ta okolnost, že ve válce bylo v Třebíči vyráběno na 5000 párů vojenské obuvi denně, nepřihlížeje k výrobě obuvi civilní. Dnes pro nedostatek surovin vyrábí se týdně asi 1000 párů bot.

Odbytiště pro výrobky třebíčské bylo nutno před válkou hledati za hranicemi a bude jak v zájmu tohoto průmyslu, tak v zájmu republiky, aby vývoz ten byl rozšířen a odbytiště výrobků těch rozšířena. To ovšem předpokládá konkurenční schopnost a dokonalost jmenovaných výrobků. Směrnice výroby, jež vedly naše průmyslové počínání před válkou, nestačí a je nutno, aby výrobnost jeho a konkurenční zdatnost podporována byla theoretickou i praktickou způsobilostí dělnictva, jemuž k nabytí těchto schopností nutno dáti všechny prostředky a pomůcky, kterých měrou největší poskytuje řádně zbudované odborné školství.

Provésti tento návrh, nebude vyžadovati značnějších nákladů vzhledem k tomu, že městské zastupitelstvo třebíčské je ochotno vlastním nákladem opatřiti budovu a že mnoho kompetentů, jak z přípravného šetření vysvítá, je ochotno k značnější pomoci.

Ve směru formálním budiž tento návrh přidělen výboru kulturnímu.

V Praze 29. října 1919.

Jul. Kopeček,

Dr. Klouda, Dr. Boh. Vrbenský, St. K. Neumann, Zeminová, V. Drobný, Kvidera, Tučný, Dr. Rambousek, Emil Špatný, Ing. Záruba-Pfeffermann, Jan Pelikán, Laube Rudolf, Skorkovský, Holejšovský, Dr. Th. Bartošek, Freiman, Slavíček, Sladký, Hrizbyl, Dr. Heidler.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP