Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2432.

Odpověď

ministra pro zásobování lidu na dotaz člena Národního shromáždění Dra Kubíčka a soudruhů (číslo tisku 1959) týkající se vývozu krmiv z Československé republiky a podporování produkce mléčné.

Se společností "Ampra" byla ministerskou radou uzavřena smlouva, kterou se tato společnost zavazuje dodávati mimo jedlý tuk a mastnou kyselinu pokrutiny z kopry vyrobené v množství asi 700 vagonů za Kč. 150.- za 100 kg. Tato cena zvýší se vzhledem k platebním podmínkám a způsobu splácení celkové dlužní sumy na částku, která dosud ani stanovena býti nemohla, takže i při přidělování těchto pokrutin zemědělcům za tuto cenu utrpěla by republika ještě dosti značnou ztrátu.

V zájmu státních financí a vzhledem k tomu, aby tyto pokrutiny mohli býti zemědělcům přiděleny za přijatelnou cenu, uvažovalo a vyjednávalo ministerstvo pro zásobování lidu s povolanými činiteli o vývozu alespoň 250 vagonů kokosových pokrutin, poněvadž zbytkem by tuzemská potřeba byla úplně hrazena.

Předválečná spotřeba pokrutin činila v Čechách, na Moravě a ve Slezsku při tehdejším značném stavu dobytka a skvělém dobytkářství celkem nanejvýš 16-1800 vagonů, včetně i značné spotřeby pokrutin na žír. Nutno zdůrazniti, že krmení pokrutinami bylo obvyklým pouze na velkostatcích a některých větších hospodářských podnicích. Za války utrpělo naše dobytkářství stálými rekvisicemi takových ztrát, že stav dobytka klesl všude nejméně o 30 až 40%. Po převratu byl však podle sdělení ministerstva zemědělství tento nízký stav dobytka u velkostatků ještě dále tak decimován, že v některých případech klesl počet dobytka až na 10% stavu mírového.

Vzhledem tudíž k nynějšímu nízkému stavu dobytka a k tomu, že krmení pokrutinami na žír nyní úplně odpadá, redukuje se předválečná potřeba pokrutin nejméně na polovici, tedy asi na 8-900 vagonů, na celé období suchého krmení. Ježto však nejkritičtější doba krmení již napolo minula, přichází v úvahu pro krmení pokrutinami doba asi tříměsíční, takže shora uvedená potřeba pokrutin se zmenší asi na 500 vagonů.

Tato potřeba pokrutin jest úplně hrazena tuzemskou výrobou a to řepkovými pokrutinami povinnými v množství as 536 vagonů, které se dostanou pěstitelům řepky a volnými řepkovými pokrutinami v množství od 100 až 120 vagonů, které budou mlékařícím hospodářstvím za cenu asi 80 K za 100 kg přiděleny.

Přihlížejíc k uvedeným důvodům, pochybuje ministerstvo pro zásobování lidu, že by celé množství 700 vagonů zmíněných zásob mohlo býti ještě za tohoto období zimního v tuzemsku účelně a výhodně zužitkováno. Vždyť kokosové pokrutiny netěšily se nikdy té oblibě jako pokrutiny řepkové, nýbrž byly více libůstkou některých velkostatků. Také padá na váhu, že nelze při krmení kokosovými pokrutinami očekávati zvýšení mlečné produkce, poněvadž tyto nepůsobí tak na množství mléka jako na tuk. Měly-li by tyto pokrutiny býti zemědělcům přidělovány za jimi nabízenou cenu Kč 100. za 100 kg, utrpěla by republika ještě tak značnou nenahraditelnou ztrátu, která by nestála v žádném poměru k případné výhodě pro zdejší hospodářství, nehledě ani k tomu, že by se pouze několika jednotlivcům dostalo skutečného daru na úkor republiky.

Po zralé úvaze veškerých uvedených důvodů předložilo ministerstvo pro zásobování lidu ministerské radě odůvodněný návrh na povolení vývozu nejméně 250 vagonů těchto kokosových pokrutin v tuzemsku úplně postradatelných, které v cizozemsku mohly by býti zpeněženy za cizí valutu, případně za kompensace tak výhodně, že by republika tím získala značných finančních prostředků.

Pokud se týče ceny kokosových pokrutin, jichž se použije k úhradě domácí potřeby, nelze je přidělovati za jinou cenu než Kč. 150.- za 100 kg. I při této ceně utrpí republika vzhledem k smlouvě se společností »Ampra« ztrátu a zpokojuje-li se ministerstvo s touto cenou činí tak jen, že uznává, že by při vyšší ceně tyto pokrutiny nenašly snad mnoho odběratelů a uvázly neupotřebené ve zdejších skladištích. Byly-li by však přidělovány za cenu v dotaze u vedenou, nastalo by nebezpečí, že tímto drahým materiálem bylo by plýtváno a jich používáno pro výkrm vepřů, kterýžto způsob používání pokrutin ani v době mírové nebyl obvyklým.

V Praze dne 11. února 1920.

Ministr zásobování:
Houdek v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP