Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2454.

Návrh

členů Národního shromáždění Dra Mareše, Dra Lukavského a soudruhů na poskytnutí subvence "Hlávkovým studentským kolejím" ke krytí ročního schodku.

Veliká nouze tísní studentstvo pražských vysokých škol. Národní shromáždění a vláda uznaly potřebu pomoci studentstvu založením stipendií. Těch však je málo v poměru k velikému počtu potřebných. Proto třeba pomoci ústavu, jenž opatřuje bytem a stravou větší počet studentů, a to zvláště nadaných a zvláště nemajetných, zejména venkovských, jakým jsou Hlávkovy koleje. Za nynějších poměrů není možno nemajetným venkovským občanům vypraviti své syny do Prahy na studie, i když jsou velmi nadaní a pilní. Republice hrozí tak úbytek studenstva, a to právě v době, kdy je citelný nedostatek úřednictva potřebného k veřejné správě. Jde tu konečně též o podporu nemajetných občanů venkovských, úředníků, učitelů, živnostníků i dělníků, kteří nemohou své syny posílati na studie do Prahy bez pomoci státu. Náklad tento stal by se opravdu ke všeobecnému prospěchu.

Hlávkovy koleje nestačí hraditi svým ročním příjmem 100 000 K náklad na chovance, které přijaly a nemohou jich přijímati více. Před válkou činil tento náklad na jednoho chovance za rok 350 K, v minulém roce však činil 1310 K. Na stravu pro jednoho chovance bylo třeba před válkou 0.84 K, v minulém roce však 2.98 K, což je velmi nízko počítáno, tak že je zřejmo, jak chudě žijí studenti v Hlávkových kolejích. Schodek ústavu činil za rok 1918 - 1919 K 141.000; na rok 1919 - 1920 je rozpočten na K 178 000. Spolek obrací se k Národnímu shromáždění se žádostí za stálou roční subvenci k hrazení těchto schodků.

Proto navrhujeme tuto resoluci:

Vládě se ukládá, aby do rozpočtu rokem 1921 počínajíc zařadila položku 180.000 K jako roční subvenci Hlávkovým kolejím ke krytí schodku na tak dlouho, pokud potrvají drahotní poměry, které činí Hlávkovým kolejím nemožným, aby plnily svůj úkol vlastními prostředky.

Tento návrh budiž přikázán kulturnímu a rozpočtovému výboru, aby o něm podaly do osmi dnů zprávu Národnímu shromáždění.

V Praze dne 17. února 1920.

Dr. Mareš, Dr. Lukavský,

Dr. Weyr, Dr. Herben, Dr. Jar. Stránský, Dr. Hajn, Dr. Fáček, Dr. Matoušek, Petrovický, Dr. A. Zeman, Dr. Vratislav Černý, Dr. Budínský, Hatlák, Dyk, Dr. Syllaba, Viková-Kunětická, K. St. Sokol, Dr. Jar. Brabec, Jan Veselý, B. Fischer, Rebš, Dr. Scheiner, Dr. Stránský Ad., E. Purkyňová, J. Veselý, Dr. Vaněk, B. Král.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP