Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2460.

Dotaz

členů Národního Shromáždění Františka Mašaty, Josefa Sechtra, Josefa Vraného, Jana Dubického a společníků na pana ministra vnitra v záležitosti teroru členů sociálně-demokratických organisací oproti odborově organisovaným členům Domoviny domkářů a malorolníků v Přelíci okres Slaný.

Společenské poměry v naší republice trpí stále terorem lidí, kteří s bezpříkladnou smělostí opovažují se vnucovati jiným lidem své politické přesvědčení a své názory. Ve své troufalosti jdou tak daleko, že ony jedince, kteří se nepodrobí jejich teroru, insultují, urážejí, ba zbavují je i toho nejzákladnějšího práva lidského, práva na život zamezujíce jim násilně prací opatřiti si životních potřeb.

Toto bezpráví prováděno jest promyšleným a soustavným způsobem členy sociálně-demokratických organisací, hlavně odborových oproti odborově organisovaným členům Domoviny domkářů, malorolníků, venkovských živnostníků a zemědělských dělníků a zřízenců. Z nezčetných případů uvádíme na doklad následujícící případ.

V obci Přelíci okres Slaný ustavena byla odborová organisace domkářů a malorolníků Domovina, jejímž důvěrníkem zvolen byl 62 roků starý domkář Antonín Náprstek, majitel domku a 2 korců pozemků v Přelíci, který následkem toho, že jeho malá živnost zemědělská neposkytuje mu dostatečné obživy, pracuje po 31 roků jako dělník tovární, nyní v továrně lokomotivy akc. spol. Breitfeld a Daněk ve Slaném. Jest to člověk velice rozumný a rozšafný, který nevyhledává žádných sporů, aniž komu ke sporům zavdává příčiny. Přes tyto jeho vlastnosti, nešetříce ani jeho stáří, vrhli se na něj jeho spoludělníci sociální demokraté, když druhého dne po ustavení se odborové organisace Domoviny v Přelíci dostavil se do práce ve zmíněné již továrně s uštěpačnými poznámkami jako: "kdy bude rozdávat půdu, dá-li jim také kousek" a pod. Jest přirozeno, že takovéto jednání ze strany spoludělníků trpce se dotýkalo muže, který v úporném zápasu o život v práci sešedivěl a který za svou rozumnou snahu a za své životní zkušenosti sklízel uštěpačný výsměch.

Situace však vyhranila se ještě povážlivěji, když důvěrník dělnictva soudruh Černý ze Slaného kategoricky vůči Antonínu Náprstkovi prohlásil, že nezřekne-li se ihned funkce důvěrníka místní Domoviny v Přelíci a členství v této organisaci vůbec, nechá jej vyloučiti z práce.

Jednání toto jest protizákonným, neboť omezuje nejen osobní svobodu, ale i právo spolčovací a jest přímo zločinným útokem na existenci dělníka, který po 31 letém zaměstnání v továrně má býti vyhozen na dlažbu proto, že má jiný názor na život nežli ten, kdo z důvodů stranických osobuje si právo třeba násilím zjednávati své straně vliv.

Počínání takové není jistě důstojným občana-republikána a příčí se každému pojmu

práva ve svobodném, republikánském, demokratickém státě.

Mimo zmíněného Antonína Náprstka jest organisováno v místní Domovině v Přelíci ještě dalších 17 členů-dělníků z továren nebo horníků. 1 oproti těmto jest teroristicky vystupováno, po případě jest obava, že násilně vystupováno bude.

V důsledku toho táží se podepsaní:

1. Jsou tyto případy panu ministrovi známy?

2. Jest pan ministr ochoten nechati případ námi vylíčený vyšetřiti a zjednati postiženým zadostiučinění?

3. Jaké opatření hodlá pan ministr učiniti, aby případy takové se neopakovaly, a aby ochrana dělníků organisovaných v Domovině domkářů a malorolníků byla proti teroru sociálně-demokratických i jiných příslušníků zabezpečena?

V Praze dne 19. února 1920.

František Mašata, Josef Sechtr, Josef Vraný, Jan Dubický,

Josef Tomášek, Dr. Černý Josef, Okleštěk, Vojta, Slavík Antonín, Lukeš, K. Sáblík, Vahala, Hybš, Dr. Kubíček, Hyrš, Zatloukalová-Coufalová, S. Vacula, Beran.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP