Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2462.

Dotaz

členů Národního shromáždění Bohumíra Bradáče, Rudolfa Berana, Antonína Slavíka a soudruhů na pp. ministry: zásobování lidu, obchodu a veřejných prací, ve příčině nedostatečného zásobování zemědělského obyvatelstva nejnutnějšími životními potřebami, zejména látkami, obuví a petrolejem.

Široké vrstvy zemědělského obyvatelstva nalézají se v této době ve velmi kritické situaci následkem naprostého nedostatku potřebného šatstva, prádla a obuvi. Zatím, co v zájmu udržení existence našeho státu kladou se velké, zvýšené požadavky na zemědělstvo a v době, kdy příslušníci stavu zemědělského, překonávají velké překážky, jež v cestu staví jim příroda, jsou široké vrstvy zemědělského lidu bez potřebného šatstva, prádla a obuvi. Po několik měsíců v rozbředlých polích dobývá zemědělské dělnictvo a drobný zemědělský lid řepu, aby tato mohla býti zpracována se zřetelem ku potřebám státu, kteréžto práce vyžadují, aby ti, kteří tuto práci konají, byli dobře ošacení a obuti. Tomu bohužel dosud tak není. V nejbližší době nastanou důležité jarní osevní práce a venkovský lid nalézá se vůbec bez šatstva, prádla a obuvi.

Ministerstvo obchodu a ministerstvo pro zásobování lidu, již před delším časem podniklo akci za příčinou opatření potřebného množství látek a obuvi pro zásobování širokých vrstev lidu. Podle závazných prohlášení těchto ministerstev má býti dáno pro zásobení lidových vrstev asi 13 milionů metrů různých látek a 1 a půl milionu párů obuvi. Z této obuv i měla býti dodána 1/3 již v měsíci lednu, další pak v měsíci únoru a březnu. Dosud však bylo dodáno velmi malé množství.

Výše uvedená ministerstva v minulých dnech přikázala pro lidové ošacení množství 1 milion metrů různých látek a sice následujícím institucím:

sociálně demokratické Velkonákupní společnosti konsumních družstev, Karlín, Palackého 63 - 50%

něm. sociálně demokratické Velkonákupní společnosti něm. konsum. družstev, Praha II. Havlíčkovo 32 - 23%

nár. soc. Čsl. Jednotě malozemědělců a hosp. družstev, Praha lI. Lípová ul. č. 8 - 5%

klerikální, hospodářské družstevní jednotě, Praha II. Spálená ul. č. 15 - 2%

Nákupně úřednických druž., Praha II. Hybernská ul. č. 3 - 6%

Hospodářské ústředně ministerstva železnic, Praha I. Eliščina třída - 14%

Z toho jest vidno, že největší zemědělské instituce byly vůbec opominuty a že z tohoto množství nemá se dostati zemědělskému lidu ničeho. Současně zjistili jsme, že stejným způsobem jednalo ministerstvo pro zásobování lidu, při rozdělování obuvi. Zatím, co toto ministerstvo prohlašuje, že jest nutno ještě provésti soupis v jednotlivých zemích a že teprve potom bude možno učiniti distribuci, přiděluje ve formě záloh desetitisíce párů obuvi soc. dem. Velkonákupně a odpírá jakýkoliv příděl pro účele zemědělské.

Stejně tomu tak jest v otázce zásobení venkova petrolejem. Zatím, co konsumní družstva socialistických stran mají přidělovaný v této době petrolej, nedostává zemědělské obyvatelstvo vůbec ničeho. Jestliže čas od času přikáže se nějaké množství petroleje okresním politickým správám, je to množství celkem nepatrné, které ještě přidělí se po většině jen průmyslovým závodům ve městě. Bez vědomí politických úřadů však naprosto nekontrolovatelně zásobovány jsou jednotlivé konsumy, u kterých počet členstva není nikým řádné kontrolován. Zatím, co zemědělskému obyvatelstvu nabízí se pokoutně petrolej za K 20.- až K 40. za litr osobami, které dostali tento ze svých konsumů, nedostává zemědělec po celé měsíce vůbec žádný příděl, takže ocitá se přímo v kritické situaci, má-li vykonávati různé hospodářské práce večer nebo časně ráno. Stav tento jest neudržitelný. V době, kdy venkov má konati plnou povinnost v otázce zásobení obilím a brambory, měřeno jest mu takto nespravedlivě. Ve chvílích, kdy posílají se vojáci do vesnic, aby od stavení k stavení prováděly rekvisice obilí a kdy venkovský lid má připravovati jarní setbu, aby výživa obyvatelstva pro příští rok byla zajištěna, přímo demonstrativně jsou zemědělskému lidu odpírány i nejnutnější jeho životní potřeby.

Jelikož z tohoto stavu hrozí nebezpečí, že zemědělskému lidu nebude možno bez poskytnutí látek, obuvi, petroleje atd. provésti nutné jarní práce polní, na kterých spočívá existence našeho státu, táží se podepsaní:

1. Jsou ochotni pp. ministři pro zásobování lidu, obchodu a veřejných prací postarat se o to, aby zemědělský lid, vzhledem ku povinnostem, které se mu ukládají a s ohledem na zajištění jarního osevu, zásoben byl šatstvem, prádlem, obuví a petrolejem?

2. Jaké kroky hodlají učiniti, aby ze shora uvedeného příděl u dostalo se patřičné kvoty zemědělským institucím a aby z každého dalšího přídělu látek a obuvi dotyčná kvota byla zachována?

V Praze dne 19. února 1920.

Boh. Bradáč, Rud. Beran, A. Slavík,

Dubický, F. Hybš, M. Pilát, Klega, Malík, Jos. Sechtr, Vojta, Vacula, Dr. Černý, Svoboda, Otmar Hrejsa, Chaloupka, J. Vraný, Okleštěk, Marcha, Prokůpek, Dr. Kubíček, Měchura.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP