Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2477.

Odpověď

ministra obchodu a zásobování na dotaz člena Národního Shromáždění Dra Mazance a soudruhů (č. tisku 1998) o nezřízené spekulaci s chmelem.

Dříve nežli stanoveny byly cenové směrnice pro vývoz chmele v nové kampani, uspořádala vývozní komise, resp. její pododbor chmelařský, skládající se hlavně ze zástupců příslušných ministerstev a kompensačního úřadu, anketu, při které mimo jiné byli slyšeni také interesenti pivovarští. Tito ničeho nenamítali proti stanoveným minimálním směrným cenám pro export (625 Frs za ověřený žatecký 1919 za 50 kg), když zůstane v potřebě domácích pivovarů reservováno alespoň 15.000 až 20.000 celních centů.

Při tom vyhradili si zástupci pivovarů, že provedou ještě zevrubné šetření o svých starých zásobách a o potřebu pro běžnou kampaň s připočtením určité reservy pro přechod do kampaně příští a výsledek tohoto šetření ministerstvu obchodu oznámí. To se však do dnes nestalo; naopak teprve z podnětu komise koná se nové šetření o všech zásobách starého chmele, o kterých se zprávy a číselné odhady jednotlivých skupin interesentů značně rozcházejí.

Rovněž ministerstvo pro zásobování lidu (oddělení cenové), ihned jakmile se ukázalo, že zásobení domácího průmyslu pivovarského tuzemským chmelem bylo by ohroženo, svolalo poradu zájemníků, jejímž výsledkem byla dohoda, že pivovarský průmysl zastoupený Pivovarskou komisí pokusí se nejprve od držitelů chmele dosíci potřebného množství chmele za přijatelné ceny. Kdyby jednání toto nevedlo k cíli, mělo ministerstvo pro zásobování lidu s ministerstvem obchodu se dohodnouti o regulativních opatřeních. Kroky tyto však odpadly, neboť byla uzavřena dobrovolná úmluva, kterou uhrazena byla nezbytná potřeba pivovarů ze zásob letošních i starších za ceny pod úroveň domácího a cizího trhu, a to ještě výhodně odstupňované pro podniky hospodářsky slabší. Co do opatření chmele pro domácí průmysl na rok 1920/21 byla Pivovarská komise vyzvána, aby zavčas učinila podněty, bylo-li by potřebí, aby zasáhli veřejní činitelé.

Fakt je, že letošní sklizeň možno počítati na 90.000 celních centů (po 50 kg), k čemuž přistupuje 82.000 celních centů zásob starého chmele (ročník 1918-1915 a starší). Komise přesně dbala při povolování vývozu, aby byla zachována předepsaná směrná cena a aby náš chmel byl náležitě zhodnocen za cizí cennou valutu. Byl tedy se právem postavil odborný obchod exportní zejména omezen export do Rakouska a současně vyloučen reexport z Německa. Vývoz sám činil v měsíci září 13.530, v říjnu 12.278, v listopadu 24.964 celních centů a to všech ročníků dohromady, tudíž i starších než 1919.

Již z toho viděti, že proti celkové sklizni a zásobám nebyl vývoz tak značný, aby jediný mohl působiti na vzestup cen.

Naproti tomu není ovšem pochybnosti o tom, že z prodeje chmele do ciziny za stanovenou základní minimální cenu získávali naši exportéři stále větších sum, čím více klesla naše valuta. Rovněž tak je správné, že chmele zmocnila se spekulace v kruzích, které dříve nikdy obchodem s chmelem se nezabývaly, nikoli však pouze v poslední kampani. Také pivovary spekulovaly chmelem a v svrchu zmíněné anketě, konané počátkem září, bylo konstatováno, že namnoze i pivovary svoje stařé zásoby chmele s velkým ziskem prodaly.

Nemůže být úkolem vlády samé, aby provozovala export chmele, proti čemuž by se právem postavil odborný obchod exportní. Zisky exportérů budou zastiženy jak daní z příjmů a daní výdělkovou, tak i daní válečnou, a ministerstvo financí, které v podoboru pro chmel je zastoupeno zvláštním delegátem, vede v pečlivé evidenci všechna udělená povolení vývozní, aby je přiměřeně zužitkovalo při předpisu daně.

Průmysl pivovarský mohl se včas a za poměrně levných cen, když ceny se pohybovaly kolem 1200 -1500 - chmelem dostatečně zásobit a nemůže býti kladeno za vinu vládě, že některé pivovary vhodnou nákupní příležitost zameškaly, počítajíce patrně s tím, že pro velké zásoby domácí a poměrně dobrou sklizeň v Německu ceny chmele poklesnou. Vláda odmítá každou výtku, že poškodila nějak průmysl pivovarský, protože tento nesprávně spekuloval, ačkoliv každému jen poněkud informovanému o situaci na světovém trhu chmele, muselo býti hned na počátku kampaně jasno, že ceny chmele na světovém trhu při velké potřebě Belgie, Anglie, Francie atd. a poměrně malé nabídce podstatně stoupnou.

V Praze dne 21. února 1920.

Ministr zásobování:
Ministr obchodu:
Houdek v. r.
Dr. Ferd. Heidler v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP