Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2480.

Dotaz

člena Národního shromáždění Petrovického a soudruhů na pp. ministry vnitra a zásobování lidu o zrušení hospodářských rad.

Tato instituce vznikla u nás po převratu za tím účelem, aby při nedostatku předmětů denní spotřeby a jich kolísavé drahotě byla zde řádná a nestranná kontrola se strany všeho občanstva a hlavně konsumenstva bez rozdílu potence hospodářské a příslušnosti politické.

Hlavně z kruhů dělnických vrstev byla tato instituce vítána, vyvolávána a aktivována.

Bylo hlavně z této strany poukazováno k tomu, že není možnou důvěra k tehdejším komunám obecním, v nichž po většině nebyly zastoupeny dělnické vrstvy.

Po volbách do obcí 15. června 1919 vykonaných obdržely tyto ve všech obcích zastoupení a po nejvíce vedení. Tu se čekalo, že instituce hospodářských rad u nás bude likvidovati, ježto nebylo myslitelno, že vlastní proti vlastním budou prováděti kontrolu, jež je, jak dnešní poměry dokazují, nejenom zbytečnou, avšak docela i škodlivou, rušící a řádům republiky, zemí i obcí velmi často překážející.

To uznávají namnoze tyto rady samotny. Na př. hospodářská rada v Kostelci n. L. opětovala a pevně trvá na svojí resignaci, podepsané zástupci všech 5. polit. stran a zaslané okresní hospodářské radě v Brandýse n. L. Motivovala ji takto:

»Podepsaná místní hospodářská rada resignuje spontanně na svoje funkce a odůvodňuje dobře uvážené své rozhodnutí následujícími důvody:

Po téměř celoroční činnosti shledali, že vzdor nejlepší vůli, se kterou jsme se snažili v instituci této pracovati, není možno za daných poměrů žádoucího a očekávaného výsledku se dopracovati. Hospodářskou radu snažili jsme se učiniti pojítkem mezi úřady a občanstvem, útvarem obecnému blahu svou působností prospěšným, avšak shledali jsme ji institucí neprospěšnou. Při každém téměř podniknutí, ať iniciativních či nařízených výkonů, zasahovala činnost hospodářské rady mimoděk do kompetencí úřadů, či komisí obecních a tím často proti své vůli působila rušivě, ne-li v určitém smyslu škodlivě. Na žádný způsob hospodářské rady nemají exekutivy, nemohou splniti očekávané naděje při založení těchto do jich působnosti kladené a činnost v nich nemůže se omeziti na protokolování úředních fermanů (hospodářskou radou neproveditelných) a snížiti se na pouhé udavačství svou povinnost nekonajících občanů, bez zasahování do různých funkcí obecních komisí.

Po zralém uvážení všech těchto důvodů mluvících pro zrušení hospodářských rad a převzetí funkcí jejich obecními úřady (řádně to volenými institucemi), opětujeme prohlášení naší resignace a prosíme, by odůvodnění tohoto našeho rozhodnutí bylo tlumočeno instancím rozhodujícím neb očekáváno, že nebudeme jedinými v republice, kteří odkládají břemeno funkcí, které uznávají za zbytečné.«

Potud vysvětlení resignace se strany hospodářské rady kostelecké, jejíž prohlášení je přímým, poctivým a nestranným. Sešli se tu zástupci všech tamních politických stran, již zájem sleduje zájem všeho občanstva města Kostelec n. L., a ne pouze jedné neb některých tříd. Je to projev po lepším, a zdravějším a v pravdě demokratickém soužití všech občanů, jenž chce klid a spokojenost všech v obci. A takovéto smýšlení o zrušení nyní již zbytečné instituce hospodářských rad je téměř všeobecné.

Proto táží se podepsaní pp. ministrů vnitra a zásobování lidu:

Jsou ochotni pp. ministři učiniti opatření ke zrušení hospodářských rad pro klid a získání kýžené spokojenosti občanské?

V Praze dne 20. února 1920.

Fr. Petrovický,

Sís, Dr. Vratislav Černý, Viktor Dyk, Ing. O. Nekvasil, Koloušek, Dr. A. Zeman, Dr. Scheiner, E. Purkyňová, Dr. Herben, Dr. Lukavský, Bohumil Fischer, A. Sládek, Vilém Votruba, Alois Jirásek, Vojtěch Čipera, Hatlák, Dr. Engliš, Ing. Ladislav Novák, Viková-Kunětická, Dr. Matoušek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP