Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2485.

Dotaz

člena Národního shromáždění Dra Frant. Lukavského a soudruhů

na ministra vnitra a na ministra školství a národní osvěty

o jednání úřadů v Chebu proti tamní české škole.

Koncem listopadu 1919 byla v Chebu otevřena česká škola. Otevření její schváleno zemskou školní radou podle zákona o zřizování škol ze dne 3. dubna 1919. Škola umístěna v kasárnách. Na rychlo k tomu cíli přizpůsobena jedna místnost, avšak místnost ta účelům školským naprosto nevyhovuje. Okna jsou zamřížována, ventilace není, dvéře jsou sbity z trámů docela primitivně, jsou opatřeny závorou, takže děti zavírajíce je nemohou unésti jejich tíhy a nechávají je otevřeny. Záchody jsou naprosto závadné. Děti stýkají s na chodbě s vojáky, což nepůsobí po stránce výchovné příznivě.

Dnes jest zapsáno do české školy v Chebu 73 dětí a musí se učiti ve dvou odděleních střídavě.

Chebští Němci, zvláště radnice chebská a správy německých škol v Chebu zahájili proti české škole již od počátku jejího trvání bezohledný boj. Připomínáme tu zvláště jednání v obecním zastupitelstvu dne 21. listopadu, jak o něm píše Gemeinde-Amtsblatt für die Stadt Eger ze dne 16. pros. 1919. Ve schůzi této bylo ostře protestováno proti školskému zákonu ze dne 3. dubna 1919 a usneseno podniknouti všecky kroky proti české škole v Chebu, ježto prý znamená znásilnění německé školy v Chebu, je vydržována z největší části z německých prostředků a jest umístěna v kasárnách, jež jsou majetkem obce. Městský rada Schneider navrhl, aby ti němečtí (!) rodičové, kteří posílají děti své do české školy, byli postaveni na pranýř v obecním úředním listě uveřejněním jejich jmen. Zástupce německých sociálních demokratů označil presidenta zemské školní rady jako kata němectví a připojil se k protestu proti české škole.

Toto usnesení neslo ihned ovoce. Rodičové dětí v české škole byli voláni k výslechu a to jednak správou německé školy, pak místní školní radou a purkmistrovským úřadem, zaváděny s nimi protokoly, proč posílají děti do české školy. Rodiče českých dětí jsou vesměs chudí a jsou tímto častým voláním k výslechu ve svém výdělku citelně poškozování. K některým posíláni strážníci, aby je vyslýchali. Potom zaslány místní školní radou rodičům formuláře k podepsání, kdež je také rubrika »Proč posíláte dítě do české školy« a vyplněna (podle dřívějšího výslechu) »Proto že matka je Češka«. Vedle pak jest rubrika »Mateřská řeč dítěte« a vyplněna: »Němčina«. Tak jedná místní školní rada, ačkoli podle zákona ze dne 3. dubna 1919 nemá k tomu nejmenšího práva. Někteří rodičové byli k výslechu předvoláni několikráte, na př. Karel Fišer, šikovatel vojenské policie, čtyřikráte. Předvoláni bylí Ant. Sochůrek, Rich. Fluksa, Frant. Leipold, Karel Fišer, Marie Hieratová, M. Sandnerová, V. Fričová, Marie Pfeilová, Anna Feselmayerová, K. Lenz, M. Brabcová, Kat. Jakšová a j. Jak se vyslýchá, vysvítá z tohoto: Když byla zavolána M. Frieserová k výslechu do německé školy k učitelce Sauermannové, a tam dotazována, kdo ji přinutil, aby posílala děti do české školy, odvolala se dotazovaná na svůj český původ a prohlásila, že koná jenom svojí národní povinnost. Za to se jí dostalo nejprudších výčitek, že je špatná matka a pod.

Avšak nedosti na tom. Do české školy v Chebu se přihlásilo též několik dětí z blízkého Reichesdorfu u Chebu. Avšak německý řídící učitel Baar nevydal dětem vysvědčení, ani písemné odhlášky. Řekl, že pro české děti vysvědčení nemá. Když jej pak žádal správce české školy v Chebu písemně o jejich vydání, odepřel to a zároveň udal ty rodiče, jejichž děti odešly do české školy, u okresní školní rady a místodržitelský rada Hejda je pokutoval. Anna Leichtová z Matrelbachu odsouzena k pokutě 5 K, nebo 12 hod. vězení, táž odsouzena později k pokutě 8 K neb 20 hod. vězení; Julie Rödigová odsouzena k pokutě 8 K nebo 20 hod. vězení. Rodičům českých dětí se vyhrožuje různým způsobem. Živnostníci posílající děti do české školy jsou ve své existenci ohroženi, někteří obchodníci z týchž důvodů bojí se pak svoje děti do české školy posílati.

Podepsaní se táží:

Co hodlá ministr školství a národní osvěty učiniti, aby české škole v Chebu se dostalo náležitých místností?

Co hodlá ministr vnitra a ministr školství a národní osvěty učiniti proti této neuvěřitelné persekuci české školy, jež se děje v Chebu za patronance státních úřadů?

V Praze 20. února 1920.

Dr. Frant. Lukavský,

Votruba, Dr. Kramář, V. Dyk, Dr. Scheiner, Dr. Stránský Ad., Dr. Rašín, Dr. Engliš, Petrovický, Renš, Nohel, El. Purkyňová, G. Navrátil, Dr. Vaněk, B. Král, Dr. Hajn, A. Sládek, Viková-Kunětická, V. Čipera, B. Fischer, Hatlák, Dr. Jan Herben, Dr. Mareš, Dr. Fáček, Ing. O. Nekvasil, Sís, Dr. Al. Zeman, Dr. Budínský, Alois Jirásek, Dr. Jar. Brabec, Ing. Novák.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP