Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2492.

Návrh

členů Národního shromáždění Charváta, Časného, Marka a soudruhů,

aby město Litovel zařaděno bylo do vyšší třídy platů úřednických a zřízeneckých.

Žádost tuto podali již roku 1914 všichni státní úředníci a sluhové na moravském sněmu prostřednictvím posl. dr. Fischera, a ačkoli byla tehds oprávněná naděje, že žádosti jejich bude vyhověno, přece pro nenadálé vypuknutí světové války spravedlivá jejich žádost splněna nebyla.

Návrh svůj odůvodňujeme takto:

Město Litovel má nyní
4554 obyv.
S ním bezprostředně souvisejí obce: Chořelice, Nasobůrky, Červenka a kolonie Nové Zámky, Nový Dvůr a Šargoun, mající dohromady
2079 obyv.
Celkem tedy
6633 obyv.,

kteří všichni obstarávají své nákupy v Litovli.

V Července na hlavní trati dráhy (Přerov- Olomouc-Praha) je křižovatka státní dráhy. V Litovli pak je stanice odbočky této dráhy a mimo to stanice místní dráhy (Litovel-Velká Senice a Litovel-Mladč).

Město Litovel je východiskem turistických výprav do známých jeskyní mladečských, takže během roku zavítá do města Litovle mnoho turistů.

Průmysl má: Cukrovar, pivovar s 2 sladovnami, lihovar s drožďárnou, továrnu na plechové zboží fy. Mekiska, papírnu fy. Grätzer, 2 pily a šindelárnu, sladovnu Haasovu, 4 parní a válcové mlýny, městskou elektrárnu s rozvodní sítí pro 18 okolních vesnic, 3 cihelny, 4 továrny na likéry, skladiště hospodářského družstva, elektrotechnický závod fy. Motka, 2 továrny na nábytek, Hlaváčkovu továrnu na poživatiny, strojírnu a export kosmetických přípravků.

Projektováno je automobilové spojení do Konice, stavba nemocnice vodovod a regulace řeky Moravy.

Školy jsou: Zemské reální gymnasium, česká obecní a občanská škola chlapecká, česká obecní a občanská škola dívčí, německá škola jednotřídní, zimní hospodářská škola, průmyslová škola pokračovací, dvě hudební školy a 4 školky mateřské. Příštím rokem bude otevřena i škola obchodní.

Úřady jsou: Okresní politická správa, okres. soud, berní správa, berní úřad, důchodková kontrola, evidence katastru, technická finanční kontrola okres. kontrola finanční stráže, oddělení finanční stráže, okres. četnické velitelství a četnická stanice, cejchovní úřad, poštovní a telegrafní úřad, okresní obilní úřad hospodářské družstvo nemocenská pokladna, městské obecní úřady a okres. silniční výbor. Na Nových Zámcích jsou lesní a hospodářské úřady Lichtensteinské.

Peněžní ústavy jsou: Rolnická záložna s 18.000.000 Kč. vkladů, městská spořitelna, Lidová banka, Raiffeisenka, Spar und Vorschussverein.

Obchody a živnosti jsou význačné a zaměstnávají řadu zřízenců.

Město Litovel tvoří přirozené osvětové a nákupní středisko širokého okolí, jež má čilý styk s městem a hmotný zájem na rolnických, průmyslových a obchodních závodech.

Bytové poměry se neustále horší. Ceny bytů ve starých domech kolísají podle počtu pokojí takto:

byt
jednopokojový
s
kuchyní
500-600 Kč,
»
dvou
»
»
800-950 Kč,
»
tří
»
»
950-1200 Kč,

V úvahu třeba vzíti i obrovské ceny topu a světla. Stojí 1 m dříví 45 Kč. a s dovozem a pořezáním až 90-100 Kč. Uhlí s dovozem platí se 45 Kč. za 1 q. Světlo elektrické stouplo v ceně o 800%, neboť platí se v Litovli nyní 1 KW 3.50 Kč.

Úžasná drahota všech denních potřeb doléhá těžce na kruhy úřednictva, ježto jejich platy daleko nestačí ku krytí nejnutnějších potřeb. Živnostníci a obchodníci zdražují neustále své výrobky a zboží, jen úředník a učitel živoří při nedostatečném platu.

Litovel leží v aprovisačním obvodu města Olomouce. Potraviny ve velkém i v malém odvážejí se na olomoucké trhy a trhy v Litovli jsou slabé a potraviny jsou dražší než v Olomouci, ba dokonce úřednictvo je nuceno obstarávati si nákup různých předmětů denní potřeby v Olomouci, kde úřednictvo v mnohém ohledu žije laciněji.

Drahota bytů stoupá také každoročně zvyšováním různých přirážek, neboť proti roku 1914 zvýšily se přirážky roku 1919 u daní reálních o 474% a u daní osobních o 489%.

Uváží-li se, že domy v městě Litovli podléhají podle litery A vesměs dani činžovní, je výše přirážek uvalená nejvíce na daň za byty státních, zemských a samosprávních úředníků vskutku obrovská, takže jí v takové míře ani nepociťují jiná města s domovní daní (na př. Unčov, Hodonín, Val. Meziříčí a j.).

Jak všeobecně známo, není dnes vlastně rozdílu v poměrech bytových a životních mezi městy s větším počtem obyvatelstva, než má Litovel, a mezi městem Litovlí.

Jsou-li tudíž města právě tak veliká a neb dokonce menší než Litovel (na př. Rožnov, Uh. Hradiště, Uh. Brod, Vsetín, Val. Meziříčí) už dávno zařaděna do III. třídy místního přídavku, jest příkazem spravedlnosti, aby i město Litovel zařaděno bylo do vyšší třídy.

Z důvodů těchto podepsaní navrhují, aby město Litovel na Moravě bylo zařaděno do vyšší třídy místního přídavku a to 80% pražského.

Návrh tento budiž přikázán výboru státně-zřízeneckému a výboru rozpočtovému.

V Praze 25. února 1920.

Charvát, Časný, Marek,

Johanis, E. Burian, Kolaříková, Kaňová, Štěpánek, Zavadil, Ferd. Jirásek, Fr. Svoboda, Pavlán, Hrdlička, Hybeš, Svěcený, Aust, Brožík, Filipinský, Dr. Witt, Fr. Houser, Prokeš, Ulrich.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP