Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2493.

Návrh

člena Národního shromáždění Buřívala a soudruhů,

na neprodleném provedení všech opatření čelících proti

drahotě, jakož na podporu všech snah družstevních sátních zaměstnanců.

Státní zaměstnanci a pensisté všech kategorií při svých pevných nízkých platech těžce nesli stoupající drahotu a nedostatek všech životních potřeb po všechna léta válečná.

Poměry vyčerpaly všechny zásoby nejnutnějších potřeb životních a donutili státní zaměstnance, by dosadili, kde jaký peníz rodinný. S jistotou očekávali jsme, že slibovaným brzkým snížením cen životních potřeb bude nám umožněno žíti, odpovídající našim povinnostem.

Jak dalece tato naděje všechny státní zaměstnance zklamala, zřejmo jest z trvalé den ode dne stoupající drahoty, která podle zpráv časopiseckých dostoupila průměru 1800 procent předválečných cen.

Není myslitelno, aby poslední úprava platův a pensí mohla čeliti tomuto nadprůměrnému stoupání cen.

Aby nebyli státní zaměstnanci a pensisti nuceni předstoupiti s novým požadavkem úpravy svých požitků navrhují podepsaní:

Slavné Národní shromáždění račiž se usnésti:

Vláda se vyzývá, aby neprodleně podnikla kroky k snížení cen všech životních potřeb a použila k tomu účelu všech prostředků po ruce jsoucích.

2. V případě, že by vláda nemohla v době pokud možno nejkratší vyhověti tomuto požadavku všeho státního zaměstnanectva a pensistů jest nutno, aby státní zaměstnanectvo domáhalo se všemi prostředky po ruce jemu stojícími, by drahotní přídavky upravovány byly percentuelně podle stoupající drahoty čtvrtletně a to od nejbližšího čtvrtletí počínaje.

3. Aby vláda podpořila snahu družstevní státního zaměstnanectva a pomohla vytvořiti jednotný podnik družstevní všech státních zaměstnancův a pensistů celé Československé republiky. Tato akce družstevní měla by jistě i ten dalekosáhlý význam, že by pomohla akci vládní ku všeobecnému sníženi cen.

4. Aby vláda uvolnila podnik družstevní státního zaměstnanectva, vybudovaného, jako podnik čistě stavovský, od jakéhokoliv vlivu politického.

Ve směru formálním navrhují podepsaní, aby návrh tento přikázán byl výboru státně zřízeneckému a rozpočtovému.

V Praze dne 1. února 1920.

Buříval,

Dr. Klouda, Dr. Boh. Vrbenský, Stříbrný, V. Drobný, Kopeček, Slavíček, K. Moudrý, Zeminová Fr., Srnec, B. Fišer, Pelikán, Dr. Heidler, Jan Hrizbyl, Kvidera, Holejšovský, Dr. Uhlíř, Em. Špatný, Landová-Štychová, Sladký, Laube.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP