Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2499.

Návrh

poslance Dra Hajna, Brožíka, Freimana, Dra Srdínka a soudruhů

o změnách a doplňcích zákona ze dne 3. dubna 1919, č. 189 sb. zák a nař.

Národní shromáždění, račiž se usnésti takto:

Zákon ze dne 3. dubna 1919, č. 189 sb. zák. a nař., mění a doplňuje se v těchto bodech:

Čl. I.

§ 3. Odst. 1. První věta v posavadním znění se zrušuje a bude zníti takto:

»Ani žactvu z míst vzdálenějších 4. km od budovy školní nesmí býti přijetí do školy obecné neb občanské odepřeno, jestliže a pokud místo v učebnách stačí a počet 80 žáků v jedné třídě není překročen.«

§ 4. Za 1. odst. §u 4. vsune se tato věta: »Za tou příčinou má předseda zemské školní rady, nebo jím ustanovený zástupce, právo přikázati kterémukoliv učiteli neb učitelce, a to i těm, kteří zastávají místo definitivní, aby převzali úřad a vyučování na kterékoli škole podle tohoto zákona zřízené, šetře při tom zásady, že náklady na stěhování budou učitelům nahrazeny a služební příjmy jejich nebudou menší, než v posavadním působišti. Neuposlechnutí rozkazu předsedy zemské školní rady nebo jeho zástupce v té příčině pokládá se za vystoupení ze služeb školských.«

§ 7. Odst. poslední. Posavadní znění se zrušuje a bude zníti takto:

»Právo rozhodovati o žádaném vyvlastnění, pokud se týče nájmu, přísluší v příčině škol povolených zemskou školní radou nebo funkcionářem jejím, v §u 4. jmenovaným, tomuto funkcionáři zemské školní rady, nebo zástupci jim ustanovenému, ve shodě s politickým úřadem zemským, ve příčině škol ministerstvem školství a národní osvěty povolených, ministru školství nebo zástupci, jím ustanovenému, ve shodě s ministrem vnitra. Úpravy stavební v místnostech, získaných nájmem podle tohoto paragrafu, zařizuje a nařizuje i bez souhlasu majetníka reality a bez zvláštního řízení stavebního funkcionáře v §u 4. t. z. zmíněný a to i v příčině škol, zřízených podle §u 5. t. z.

Pro řízení vyvlastňovací platí obdoba zákona ze dne 18. února 1878 zák. říš. č. 30., a to §§ 22. a následujících. Stejným způsobem jako místnosti zabezpečí se opatření a zařízení pomůcek školních a vyučovacích, i rekvisit, potřebných k tomu, aby bylo umožněno vyučování žactva a bydlení učitelů. Každý vlastník takovýchto předmětů jest povinen na vyzvání funkcionáře, v §u 4. tohoto zákona jmenovaného, předměty tyto buď za nájemné propůjčiti nebo prodati za cenu, určenou znalcem, kterého jmenuje funkcionář, v §u 4. určený, nebo jeho plnomocník ve shodě s politickým úřadem okresním, není-li prodejem nebo propůjčením ohroženo vlastníkovo bydlení nebo jeho vlastní živnost. Nájemné nebo ceny kupní vyplatí zemský správní výbor, evet. stát.«

§ 8. K §u 8. budiž dodána věta: »Funkcionář zemské školní rady, v §u 4. jmenovaný, má však právo s konečnou platností měniti hranice obcí školních i stanoviti obvody jednotlivým školám, ať jsou zřízeny podle tohoto zákona či podle zákonů starších.

Za § 9. budiž vsunut tento dodatek: »Všechna opatření, která předseda zemské školní rady, nebo jím ustanovený zástupce v §u 4. jmenovaný, podle tohoto zákona učiní, jsou opatření a rozhodnutí s platností konečnou v příčině všech §§ů tohoto zákona, pokud jinak výslovně stanoveno není v tomto zákoně.«

Čl. II.

Zákon tento nabude působnosti dnem svého vyhlášení.

Čl. III.

Výkon zákona ukládá se ministerstvu školství a národní osvěty společně se zúčastněnými ministerstvy.

Po stránce formální navrhuje se, aby návrh tento byl přikázán výboru kulturnímu, jemuž budiž uloženo, aby zprávu o tomto návrhu podal do 3 dnů.

Důvody:

Při provádění zákona ze dne 3. dubna 1919, č. 189 sb. z. a n., došlo se k jistým zkušenostem, které jsou podnětem, aby zákon tento byl doplněn. Zejména nebyl splněn předpoklad, že pro školy, podle tohoto zákona zřizované, bude dostatek učitelstva, dále, že získávání místností pro školy i pro bydlení učitelů, najímání bytů u soukromníků a opatřování životních potřeb učitelstva, narážeti nebude v konkretním případě na obtíže.

Objevuje se však, že předpoklady tyto se všude nesplnily a jest potřebí zákonem samým učiniti nápravu, aby úřadové v konkretním případě nebyli v rozpacích. Zejména jest třeba postarati se účinně, aby školy tyto měly dostatek učitelstva a aby opatřování místností, pomůcek školních a vyučovacích a otopu, dálo se bez zbytečných průtahů.

Při tom objevilo se účelným také umožniti změnu hranic školní obce, zejména tam, kde hranice školní obce jsou na úkor dětem té neb oné národnosti.

Poněvadž jde o úpravu účelnou a naléhavou, na kterou ani změna ústavy nebude míti vlivu, navrhuje se, aby navrhovaná novela zákona byla Národním shromážděním schválena a co nejrychleji učiněna zákonem.

V Praze dne 25. února 1920.

Dr. Hajn, Brožík, Freiman, Dr. Srdínko,

Lukeš, Viktor Dyk, Dr. Lukavský, Sládek, V. Rebš, J. Veselý, Ing. O. Nekvasil, Viková-Kunětická, Ing. L. Novák, Dr. Budínský, V. Votruba, Čipera, Jar. Špaček, Dr. Ad. Stránský, B. Fischer, Vl. Hatlák, B. Král, Dr. Syllaba, Petrovický, G. Navrátil, Dr. Vrat. Černý.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP