Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2538.

Odpověď.

ministra obchodu

na dotaz členů Národního shromáždění Vlad. Hatláka, Vil. Votruby, V. Rebše, Fr. Petrovického, A. Sládka a soudruhů (tisk č. 2165),

ve věci zrušení instituce společenstevních instruktorů.

Instituce instruktorů pro živnostenská společenstva byla zřízena nařízením ministra obchodu ve shodě s ministerstvem vnitra ze dne 31. května 1899, čís. 98 ř. z., vydaným na základě §§ 114. a 127. z. ř. (zákona ze dne 15. března 1883, č. 39 ř. z. a ze dne 23. února 1897, č. 63 ř. z.).

Úkoly této instituce byly v nařízení tomto blíže vytčeny. Hlavním úkolem bylo provésti důkladnou revisi společenstevního zřízení živnostenského a opatřiti podklad pro jeho novou zákonnou úpravu, která pak byla provedena novellou k živnostenskému řádu ze dne 5. února 1907, č. 26 ř. z. Do § 127a) této novelly byla též pojata a tak uzákoněna instituce živnostenských instruktorů, dosud spočívající na zmíněném nařízení, když byla v praksi dobře obstála, a byly pak obor působnosti a úřední činnost společenstevních instruktorů blíže upraveny nařízením ministra obchodu ve shodě s ministrem vnitra ze dne 26. července 1907, č. 192 ř. z.

Za změněných poměrů po převratu, kdy se jevil nedostatek zapracovaných úřednických sil, bylo společenstevních instruktorů jinak služebně použito a místa jejich nebyla prozatím obsazena. Mám za to, že se tak mohlo státi, aniž tím byla vážně poškozena nebo ohrožena společenstevní organisace živnostenská a živnostenské zájmy s ní spojené, jelikož organisace tato se již náležitě vžila a jest vedena řadou osvědčených živnostenských pracovníků.

Prozatímním neobsazením míst společenstevních instruktorů nebyla instituce tato zrušena a není úmyslem vlády ji zrušiti. Naopak zamýšlí vláda vzhledem k nastávající revisi veškerého živnostenského práva instituci tuto znovu vybudovati ve vhodné formě, odpovídající změněným poměrům. Až do definitivní úpravy této věcí chce ministerstvo obchodu potřebám živnostnictva a živnostenských úřadů v této příčině hověti tím způsobem, že ustanoví při institucích ke zvelebování živností, jak státních, tak i autonomních, státní úředníky, kteří by byli pověřeni agendou, příslušející podle shora zmíněných ustanovení instruktorům společenstevním. Účelnost takovéto prozatímní úpravy jeví se v tom, že působnost společenstevních instruktorů svou povahou úzce souvisí s oborem působnosti institucí ke zvelebování živností; i jest žádoucí připojiti je k těmto ústavům, kde mohou býti jejich pracovní síla a zkušenosti zužitkovány též pro jiné úkoly státní zvelebovací služby živnostenské. Úprava tato bude dále také hověti potřebě decentralisace služby instruktorské. Obzvláště též potřebám Slovenska, kde má býti zřízen státní ústav ke zvelebování živností s odbočkami v sídlech obchodních komor, bude tímto způsobem nejlépe vyhověno, jelikož bude zde možno budovati novou organisaci společenstevní s více míst, rychle a spolehlivě.

Předpokladem brzkého opětného zavedení instruktorské služby ve smyslu právě naznačeném jest brzká organisace a vybudování státní zvelebovací služby živnostenské. Ministerstvo obchodu vyčkává jen zmocňovacího zákona, jehož návrh byl. nedávno vládou Národnímu shromáždění předložen, a zařídí se všemožným urychlením vše potřebné, jakmile tento návrh zákona bude Národním shromážděním projednán a schválen.

V Praze dne 2. března 1920.

Ministr obchodu:

Dr. F. Heidler, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP