Zasedání Národního shromáždění československého roku 1920.

Tisk 2551.

Vládní návrh.

zákon

ze dne................................................................1920,

kterým se pro Slovensko a pro Podkarpatskou Rus zřizuje odvolací komise pro daň důchodkovou (z příjmu), z majetku a z válečných zisků.

§ 1.

Pro daň důchodkovou, z majetku a z válečných zisků zřizuje se vedle reklamační komise (zák. čl. XXVl. 1916, § 11., č. 4; zák. čl. XXXll. 1916, § 27.), která se dále nazývati bude komisí odhadní, komise odvolací pro Slovensko v Bratislavě, a pro Podkarpatskou Rus v Užhorodě.

Této odvolací komisi náleží, aby rozhodovala o stížnostech do poměření daní odhadními komisemi a do řízení před nimi.

§ 2.

Komise odvolací sestává:

a) z předsedy a jeho zástupce,

b) ze členů a jejich zástupců, jejichž počet stanoví generální finanční ředitel pro Slovensko, pokud se týče administrátor Podkarpatské Rusi, vzhledem ku velikosti příjmů a majetku a obvodu působnosti odvolací komise.

Členové a jejich zástupci musí býti příslušníky Československé republiky, přes 30 let staří, plně účastni práv občanských a politických, a - s výjimkou aktivních státních úředníků - poplatníky daně důchodkové nebo majetkové v obvodu odvolací komise. Ze členů a jejich zástupců nesmí býti více než polovice aktivními státními úředníky.

Členové komise a jich zástupci povolají se na tři léta. Jmenování za členy a zástupce předčasně vystouplé neb odvolané platí na zbytek funkční doby.

Předsedu a jeho zástupce jmenuje ministr financí. Členy a jejich zástupce jmenuje generální finanční ředitel pro Slovensko, pokud se týče administrátor Podkarpatské Rusi, při čemž dlužno hleděti k rozličným druhům příjmů a majetku.

§ 3.

Jmenování mohou odmítnouti členové Národního shromáždění, duchovní všech vyznání, aktivní veřejní učitelé, úředníci a sluhové státní, župní, obecní a fondů veřejných, osoby vojenské, osoby přes 60 let staré, jakož i osoby stížené překážejícími tělesnými vadami, konečně osoby, které ve předešlém období nepřetržitě byly členy komise odhadní neb odvolací, pro běžné období. Předseda komise rozhodne bez dalšího odvolání, zdali odmítnutí jest přípustné.

Člen komise odvolací neb jeho zástupce nesmí býti současně členem nebo zástupcem člena odhadní komise v obvodu odvolací komise.

§ 4.

Předseda a všichni členové komise a zástupci členů jednejte nehledíce na osobu podle nejlepšího vědomí a svědomí a zachovávejte přísně tajemství o jednáních komise i o poměrech poplatníků, které při jednání seznali.

Členové a zástupci, kteří nejsou státními úředníky, vykonají při nastoupení své činnosti do rukou předsedy přísežný slib.

"Přisahám a slibuji na svou čest a svědomí, že při jednání v komisi odvolací budu si počínati bez ohledu na osobu nestranně podle nejlepšího vědomí a svědomí podle zákona a že co nejpřísněji v tajnosti zachovám, čeho se při jednání v komisi vůbec a o poměrech poplatníků zvlášt dovím."

§ 5.

Předseda řídí práce komise a odpovídá za správné užití zákona. Generální finanční ředitel pro Slovensko, pokud se týče administrátor Podkarpatské Rusi, přidělí komisi orgán finanční jako referenta. Týž má právo hlasovací toliko, je-li členem komise.

§ 6.

Předseda má ke každému zasedání komise pozvati všechny členy. Pozvání musí býti doručeno nejméně 14 dnů před zasedáním. Na místo zaneprázdněných členů pozve předseda zástupce, pokud možno zastupujícího týž druh příjmů neb majetku. Svolaní zástupci vstupují v každém směru na místa členů. Komise je schopna usnášeti se, je-li mimo předsedu nebo jeho náměstka přítomna aspoň polovice členů. Nedostavilo-li by se tolik členů, buďtež všichni členové písemně pozváni k příštímu zasedání s dodatkem, že komise bude schopna usnášeti se bez ohledu na počet přítomných.

§ 7.

Komise rozhoduje nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů. Předseda hlasuje toliko, jsou-li hlasy počtem sobě rovny. Nedosáhne-li se při hlasování o výši některého obnosu nadpoloviční většiny hlasů, buďte hlasy pro obnos poplatníku nejnepříznivější připočítány ke hlasům pro obnos poplatníku nejblíže příznivější a to tak dlouho až se dosáhne většiny.

§ 8.

Když se jedná o odvolání člena komise, jeho manželky, příbuzných neb sešvakřených v pokolení vzestupujícím nebo sestupujícím, neb v pokolení pobočním až do třetího stupně neb o odvolání zaměstnavatele některého člena, jakož i v případě, může-li člen od rozhodnutí očekávati značný prospěch neb újmu, má se tento člen vzdáliti před poradou a usnešením. Předseda v takém případě odevzdejž předsednictví svému zástupci neb některému členu komise.

§ 9.

Komise nechť o svém jednání a rozhodnutí sepíše protokol, kterýž budiž podepsán osobou, která předsedala, a dvěma členy neb zástupci, kteří se jednání súčastnili.

§ 10.

Členové komise, kteří nejsou aktivními státními úředníky, mají nárok na náhradu nákladů cestovních a ušlého výdělku z práce neb živnosti, pokud jsou naň odkázáni.

Nařízením bude stanoveno, jak velká bude tato náhrada. Aktivním úředníkům státním přísluší náhrada podle předpisů o dietách.

§ 11.

Z výsledku ukládacího řízení mohou se odvolati k odvolací komisi

a) poplatník do 30 dnů od doručení odůvodněného výroku odhadní komise,

b) referent odhadní komise do 30 dnů ode dne, kdy vyměřovací protokol k finančnímu ředitelství dojde.

Lhůta jest dodržena, když odvolání poslední den bylo na poště k dopravě podáno. Připadne-li poslední den lhůty na neděli neb všeobecný svátek podle gregoriánského kalendáře nebo na národní svátek, končí lhůta prvním příštím dnem všedním.

Žádá-li strana, aby lhůta k odvolání byla prodloužena, staví se lhůta odvolací do dne dodání vyřízení a běží od tohoto dne dále.

Poplatník podej odvolání kolku prosté písemně neb ústně u příslušného finančního ředitelství, referent u odhadní komise.

Referent sděl podání svého odvolání současně poplatníkovi, proti jehož poměření daně odvolání čelí, s udáním důvodů. Týž může do 14 dnů podati námitky u odhadní komise.

Odvolání nemá odkládacího účinku, pokud jde o placení a dobytí vyměřené daně.

§ 12.

Zjevno-li z odvolání poplatníkova, že při vyhotovení sdělení odůvodněného výroku komise odhadní udály se chyby, má je finanční ředitelství hned samo opraviti.

Do rozhodnutí toho lze podati u téhož ředitelství kolku prostý rekurs na generální finanční ředitelství pro Slovensko, pokud se týče na finanční referát civilní správy Podkarpatské Rusi.

Není-li takových chyb, buďtež odvolání postoupena odhadní komisi.

Nepřevyšuje-li vyšetřený roční příjem (důchodek) 20.000 K, neb vyšetřená hodnota majetku 144.000 K a jsou-li jak referent a předseda odhadní komise, tak i tato sama přesvědčeni, ze odvolání musí býti plně vyhověno, rozhodne o odvolání odhadní komise. Shledá-li odhadní komise neb její předseda, že výtka vadnosti ukládacího řízení v odvolání učiněná jest odůvodněnou, odstraniž vady.

Ve všech jiných případech předlož odhadní komise odvolání referenta u ní podaná, jakož i odvolání poplatníků, jí finančním ředitelstvím postoupená s vlastním dobrozdáním odvolací komisi.

§ 13.

Za účelem, aby daň správně byla vyměřena, jest předseda odvolací komise ustanoven zástupcem státních zájmů pro obvod svůj. Jemu přísluší vrchní řízení veškerých ukládacích prací v obvodě komise odvolací. Předseda má dohlédati k tomu, aby ukládacích zásad stejně se užívalo, má vésti dozor na úřadování předsedů odhadních komisí a pečovati o včasné ukončení prací ukládacích.

§ 14.

Za účelem přesného zjištění příjmu poplatníkova má odvolací komise a předseda její táž práva, jako komise odhadní a její předseda.

Komise může zejména vyzvati poplatníka, aby připustil nahlédnutí do knih obchodních a hospodářských.

Výzva musí obsahovati připomenutí, že, nebude-li jí ve lhůtě stanovené vyhověno, rozhodnutí o odvolání se stane bez další účasti poplatníka, z moci úřadu na základě pomůcek, které budou po ruce. Povinnost připustiti nahlédnutí do těchto knih zahrnuje také povinnost ku předložení smluv, dlužních úpisů, kvitancí za nájemné, výtahů z účtů, faktur a jiných pomůcek účetních a dokladů.

Komise odvolací není při svých rozhodnutích vázána návrhy poplatníka v odvolání.

Když odvolal se jen poplatník a komise sezná, že by poměření daně na jeho úkor mělo býti změněno, má spisy vrátiti příslušnému finančnímu ředitelství (odhadní komisi), aby bylo vykonáno přiměřené vyměření dodatečné, proti němuž poplatníku znovu přísluší právo odvolání.

§ 15.

Do rozhodnutí komise odvolací přísluší jak poplatníku, tak předsedovi odvolací komise právo stížnosti na nejvyšší správní soud v Praze pro nesprávné užití zákona a pro podstatné vady řízení.

§ 16.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Tímto dnem pozbývají platnosti všechna odchylná ustanovení o opravném řízení ohledně daní důchodkové, z majetku a z válečných zisků.

Ve věcech, ve kterých v den početí účinnosti tohoto zákona výrok odhadní komise s odůvodněním o dani již jest dodán, počíná 30 denní lhůta odvolací dnem po početí účinnosti. Ve věcech, ve kterých až do účinnosti tohoto zákona v předepsaných lhůtách byly podány stížnosti na správní soud uherský neb na nejvyšší správní soud v Praze, pokládají se tyto stížnosti za odvolání včas podaná.

§ 17.

Provedení zákona tohoto ukládá se ministru financí.

Odůvodnění.

Uherské zákonodárství daňové dosud na Slovensku a v Podkarpatské Rusi platné nezná žádné odvolací komise pro daň z příjmu (důchodkovou), z majetku a z válečných zisků. Do rozhodnutí komise reklamační, které náleží daň vyměřiti, šlo odvolání přímo k uherskému administrativnímu soudu, který na rozdíl od našeho nejvyššího správního soudu - instituce to čistě kassatorní, která zrušuje pouze rozhodnutí správních úřadů pro vadné řízení nebo nezákonnost věcnou oprávněnost a přiměřenost naříkaných rozhodnutí však nezkoumá - rozhodoval také meritorně a zastával tedy funkci druhé instance.

Vzhledem k této zásadní rozdílnosti v povaze správního soudu uherského a našeho, a aby nejvyšší správní soud zbaven byl přítěže rozhodování v záležitostech vyřízených jen jednou správní instancí, a tudíž mohly ne dosti propracovaných a objasněných, jest nutno po vzoru našeho zákonodárství zříditi na Slovensku a v Podkarpatské Rusi druhou instanci správní.

Osnova zákona přimyká se celkem k příslušným ustanovením zákona po osobních daních přímých a podává se v dohodě s nejvyšším správním soudem. Finanční správa pečuje o to, aby do konce tohoto roku byly splněny předpoklady pro rozšíření zákona o osobních daních přímých na Slovensko. Ministerstvo financí doufá, že bude do té doby možno provésti nové volby polovice členů odvolací komise, čímž pak ovšem jmenovací právo omezí se pouze na druhou polovici členů.

V ohledu formálním se navrhuje, aby osnova přikázána byla výboru rozpočtovému s dožádáním, aby o ní podal zprávu do 3 dnů.

V Praze dne 29. února 1920.

Ministr financí:
Sonntág, v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP