Zasedání Národního shromáždění československého r. 1920.

Tisk 2575.

Odpověď

ministra pro zásobování lidu

na dotaz člena Národního shromáždění Frant. Kroihera a soudruhů tisk č. 1964

o přispívání a vymahání kontingentu obilí v okresu českokrumlovském.

Postup okresního obilního úřadu krumlovského v případech v dotazu uvedených byl úplně správný.

1. Podle protokolu sepsaného u obecního úřadu v Netřebicích dne 31. srpna 1919 je svědecky dokázáno, že rolník Karel Blažek obilí vyváží a semílá na svém domácím mlýnku bez mlecích výkazů. Proto dán mu rozkaz, aby do 30. září 1919 vymlátil a komisionáři Státního obilního ústavu odvedl 1200 kg pšenice, 2400 kg žita a 300 kg ječmene.

Udaná plocha pšenice nebyla správná, nýbrž místo 0.30 ha zjištěna plocha 0.79 ha a výnos u pšenice počítán na 1 ha 18 q, u žita 15 q a ječmene 17 q. V předepsané lhůtě obilí vymláceno nebylo, tudíž nařízen nucený výmlat.

K provedení nuceného výmlatu za dozoru politického úředníka ustanoven dozorčí orgán, jemuž, protože prudká povaha rolníka Karla Blažka s dostatek okresnímu obil. úřadu byla známa, přidělena asistence dvou mužů československé vojenské policie v Krumlově. Zprvu na žádost hospodářovu upuštěno od nuceného výmlatu a zaveden pouze dozor, jelikož se hospodář před úředními orgány zavázal, že, maje benzinový motor porouchaný, dá jej ihned do správky a započne s výmlatem ručním a pak pokračovati bude strojem. Slibu tomu nedostál, když i pak za několik dnů po správce motoru i mlátičky s výmlatem započal, nejrůznějšími záminkami jej zdržoval, obilí ve stodole skrýval, až bylo zřejmo, že tímto způsobem se věc neskončí.

Nařízeno pak, aby proveden byl výmlat nucený, najat strojník i potřebné dělnictvo a výmlat skončen. Karel Blažek se při motoru zranil na ruce vlastní neopatrností, bez zavinění jiných, zejména úředních orgánů.

Jest pravda, že asistence vojenské policie zamýšlela hospodáře zatknouti a dodati k soudu proto, že provedení úředního výkonu stále dělal obtíže; k žádosti manželky hospodářovy velitel asistence od zatčení pak upustil a přísně jej napomenuv opět ho propustil.

2. František Matějka, rolník v Prostředních Svincích č. 5. měl roku 1918 oseto pšenice 3.04 ha, žita 6.12 ha, ječmene 1.23 ha, ovsa 4.68 ha, roku 1919 pšenice 2.99 ha, žita 5.20 ha, ječmene 61 ha.

Ze sklizně roku 1918 měl předepsáno dodati 100 q chlebovin a 15 q ovsa. Dobrovolně dodal 55 q chlebovin a oves žádný, nuceně musel k tomu dodati 26 q chlebovin a 15 q ovsa; tudíž celkem dodal 81 q chlebovin a 15 q ovsa.

Ze sklizně roku 1919 bylo mu předepsáno dodati 46 q pšenice, 27 q žita a 7 q ječmene.

Výnos krásné a zdravé pšenice počítán z ha 20 q, tudíž při ploše 3 ha sklizeň 60 q, na setí ponecháno 9 q, k výživě 5 q, zbývalo k dodávce 46 q. Výnos prostředního žita počítán 12 q z ha, tudíž sklizeň z 5.20 ha 62 q, k setí ponecháno 16 q, na výživu 19 q, zbývalo k dodávce 27 q. Výnos horšího ječmene počítán z ha 13 q, jelikož však plocha v osevní statistice nebyla rolníkem správně udána, vzata za základ plocha pochůzkou po polích zjištěná a to 1.40 ha a sklizeň počítána v množství 15 q, 3 q k setí, 35% ke krmení jest 5 q, zbývalo k dodávce 7 q.

Jelikož z let minulých byla okr. obilnímu úřadu známa jeho nechuť k dodávkám obilí, neboť každoročně muselo býti užito obzvláště u něho prostředků donucovacích proto, aby zachyceno bylo veškeré přebytečné obilí pro veřejné zásobování, byl mu dán rozkaz, aby ve lhůtě 6 týdnů předepsané množství obilí vymlátil a odvedl. Do 15. října 1919, kdy lhůta vypršela, nevymlátil a neodvedl ničeho. Že nucený výmlat pak u něho provedený sklamal a odebráno pouze 26 q pšenice, 15.40 q žita a 7 q ječmene, spočívá v tom, že výmlat nebyl proveden hned po žních, nýbrž teprve pa šestinedělní lhůtě, a Matějka i letos ze své sklizně prodal pod rukou obilí.

Nemám tudíž důvodu, abych okresní správě politické vytkl dosavadní postup, naopak schvaluji její energické počínání v době, kdy dodávky obilí nejsou naprosto uspokojivé.

Také není důvodu vydati další poukazy proti chikanování zemědělců. Pokud výše předepsaného kontingentu se týče, provádí se právě v nynější době přísná jejich revise a dojde k jejich definitivní úpravě podle zkušeností získaných během uplynulé doby o výši sklizně.

V Praze dne 10. března 1920.

Ministr pro zásobování lidu:
Houdek v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP