Předseda (zvoní):
Dále má slovo p. posl.
Bobok.
Posl. Bobok: Slávna snemovňo! Prítomný návrh zákona, ktorým sa má obmedzovať pitie alkoholických nápojov u osôb mladších 16 rokov, poskytuje nám príležitosť uvažovať o tom smutnom osudu, v ktorom specielne náš slovenský národ sa nachádza. Dľa našej mienky mnohoročnou zkušenosťou potvrdenej, jedným hlavným prostriedkom, ktorým naši nepriatelia otročovali náš ubohý ľud, bolo alkoholisovanie širokých vrstiev slovenského národa. Bujarosť, prekypujacu silu Slováka bolo treba hrozným jedom alkoholu podlamovať, aby v danej príležitosti päsť nášho národa nerozbila tie ohromné púta, v ktorých za dlhé časy sme sa nachádzali. Bohuchvála, náš národ bárs i s ohromnými obeťmi, ale len predsa premohol, prežil všetky úklady svých nepriateľov a po prevrate i vládnym zákazom výčapu liehovín posmelení tou sladkou nádejou sme sa kochali, že rakovina opilstva v širokých vrstvách nášho národa predsa už len prestane a náruživosť táto sa značne zmenší. Zklamali sme sa. Požívanie alkoholu pri našom národe nielen že nekleslo, ale s úžasom konštatujeme, že raste zo dňa na deň neočakávane. Ohromné strádanie po čas dlhej svetovej války pri dospelých akožto reakciu vyvoláva strašnú neukrotiteľnú dychtivosť po pôžitkoch, medzí ktoré slepá náruživosť premnohých v prvom rade počíta alkohol. Mládež bez dozoru svojich na bojišti svetovej vojny krvácajúcich otcov vyrastlá zo dňa na deň väčšou obavou nás naplňuje. Nášmu dorostu pre nešťastnú válku práve v útlom jeho veku z väčšej časti sa nedostalo potrebnej prísnej disciplíny a smutné následky toho sa už javia. Ohromná väčšina tejto mládeže nevie opanovať seba a s neslýchanou dychtivosťou sa ženie za radovánkami, pri ktorých hlavný zástoj má alkohol.
Na tieto smutné pomery so založenýma rukama dívať sa nemožno. Bárs i uznať si musíme, že zastaralú, zatvrdlú náruživosť opilstva dospelých zkrotiť, premôcť, je mimoriadne ťažkou úlohou, no zdráhať jej sa predsa nemôžeme. Túto prácu si uľahčiť je zdravým rozumom odporučenou nutnosťou. A boj proti alkoholismu sa nám v značnej miere obľahčí, keď silným prostriedkom zasiahneme tam, kde náruživosť užívania liehovín sa začína, keď obmedzíme užívanie alkoholu pri nedospelej mládeži. Prítomný návrh zákona tento chvalitebný cieľ má a práve preto naša strana s radosťou ho víta. V záujme pravdy ale vyznať musím, že skvelé úspechy jedine od tohoto zákona my neočakávame. Ináč tohoto si je povedomý jedon každý z nás, keď hlás e, že v boji proti alkoholismu nestačí puhý zákaz, ale k tomu je potrebná vážna a svedomitá výchova ľudu. Výchova táto vo svojej práci vyčerpá všetky rozumové dôvody proti užívaniu alkoholu, ktoré sú nám znám a ja ich dľa príkladu dôvodovej zprávy tohoto návrhu zákona zopakovať si neodvážim. My ako strana kresťanská tieto rozumové prirodzené doklady a prostriedky podpierame jedným dľa nášho presvedčenia najuprimnejším prostriedkom a argumentom, a síce piatým prikázaním božím: Nezabiješ! My v našej náboženskej výchove neopierame sa výlučne len na dôvody a výzkumy prirodzeného ľudského rozumu, lež na pomoc voláme autoritu absolutnú našej náboženskej náuky, pred ktorou svedomie človeka ani v tom najtajnejšom úkryte a ani na radu žiadnej náruživosti vyhovárať a bojovať nemôže. A práve preto my v tejto práci celkom právom si žiadame šetrenie a uctievanie tohoto náboženského presvedčenia, ktoré i na potlačovanie tejto náruživosti statočným spôsobom účasť bráť chce.
Slávna snemovňo! Na začiatku dovolil som si poznamenať, že návrh tento naša strana s radosťou víta a s radosťou ho víta, ale len pre jeho chvalitebné ciele a preto, že v palčivej náhlivosti a potrebe iného lepšieho a dokonalejšieho niet. So záchranou nášho dorostu pred zalkoholisovaním už meškať ďialej nemožno. My sa vážne obávame, že príliš úzkostlivé postupovanie v ohľade odstraňovania nedostatkov návrhu tohoto, zas by len o pár mesiacov zákon oddálilo, z čoho by následovalo, že naša slovenská mládež zas bez prekážok alkoholom otravovať sa bude. Nám veľmi záleží, aby čím rychlejšie sa spravila nejaká prekážka rozširovaniu tejto duševnej a telesnej choroby nášho národa.
Nedostatky tohoto návrhu mňa uprimne
vyznám - veľikou bojazlivosťou naplňujú, ba podpíšem i všetky
dôvody pána kollegu, ktorý zde protirečnil. Ale našim najhlavnejším
a najvyšším prikazom j e, čím rychlešie a čím skôr zachrániť našu
mládež pred týmto jedom. Veď i najlepší zákon zle vykonávaný málo
prospechu donáša, kdežto nedokonalý v rukách dobrej exekutívy
môže dobre osožiť. My sa nadejeme, že v pripade dobrej exekutívy
predsa sa vynesením tohoto zákona v tomto ohľade istá náprava
stane a preto za zákon hlasovať budeme. (Výborně!)
Předseda (zvoní):
Slovo dále má pan posl.
inž. Kallina.
Posl. inž. Kallina (německy): Slavná sněmovno! Dal jsem se zapsati do listiny řečníků, poněvadž zastávám stanovisko, že každý musí poznati vysoký cíl, jenž se vznáší navrhovateli před očima. Posuzujíce otázku alkoholovou, musíme míti na zřeteli, jaké nesmírné škody do dnešního dne způsobilo nemírné požívání alkoholu, jaké nesmírné škody mělo dosud za následek pro národní zdraví, v rozvratu rodinného života a ve zničených existencích. Při této příležitosti chci také konstatovati, že k této otázce stojím úplně bez předsudků; já jsem abstinent od své mladosti, nikoli teprve od 10 nebo 20 let, jak tomu jest u mnohých průkopníků hnutí abstinentního. Ode dávna zaujímal jsem zásadně stanovisko, že každé požívání alkoholu je lidskému tělu neprospěšné a že naopak snahy tak zvané umírněné uvádějí na zcestí, poněvadž nikdy nedosahují vysokého, vznešeného cíle, k němuž všichni směřujeme, abychom svůj národ osvobodili od toho nejnebezpečnějšího jedu.
A poněvadž k této otázce předem stojím bez předsudků, mohu zde zdůrazniti zcela otevřeně, že v návrhu zákona, jak tu je před námi, nemohu naprosto najíti to, co mám na srdci já a moji soudruzi stejně smýšlející. Považuji za naprosto neúčelné a nedostatečné, chceme-li na této cestě zažehnati nebezpečí. Důkazem toho, že tento návrh zákona vyšel ze snahy podati nějaký návrh, aniž je opravdu jasno, jak by se to mělo udělati nejlépe, jest, že se o tomto návrhu zákona vyjednává za kulisami již asi 4 až 5 měsíců a že jednotlivé paragrafy jeho stále a stále opět musely býti měněny, poněvadž nebylo možno uvésti je v soulad s praktickým životem, a podle mého zdání není možno uvésti je v soulad ani až do dnešního dne.
Je příznačno, že se v §u 1 dlouze a široce vykládá, že se zapovídá podávati alkohol ve veřejné místnosti nezletilým. Proč pak takové okolky? Chceme-li dosáhnouti cíle, aby se nezletilým alkohol nepodával, pak prohlašme zcela prostě: Podávání alkoholických nápojů mladistvým pod 16 nebo 18 let je zakázáno. Nepotřebuji vypočítávati různé místnosti §u 1, kde se to zakazuje, poněvadž alkohol je pro nezletilé stejně škodlivý, ať se pije v hostinci nebo doma. Z tohoto rozdvojení vysvětlují se pak ustanovení následující, která se křečovitě namáhají, aby nějak učinila tento návrh zákona přijatelným pro druhé strany. Zvláště byl učiněn pokus chrániti hostinské před trýzněním. Tvrdím, že se to na této cestě nepodařilo, poněvadž základní chyba byla učiněna již ve znění §u 1. Myslí-li se to s bojem proti alkoholovému nebezpečí pro naši mládež vážně, bylo by nutno předem vůbec zakázati podávání alkoholu a nesměl by se zákaz ten vázati na určité místnosti. Je příznčno, že na př. také v §u 2 se ustanovuje, že je co nejpřísněji zapovězeno podávati alkoholické nápoje při tanečních zábavách vůbec s výjimkou piva a vína. Bezděčně musím tu nadhoditi otázku: Proč má býti zakázáno podávati čaj? Čaj se podává ponejvíce s rumem, zřídka s mlékem, tudíž hostinský dostane se do konfliktu; neví, smí jej podávati čili nic? Pročteme-li si paragraf za paragrafem návrhu zákona, vidíme samé polovičatosti, a to je příčina, proč budeme hlasovati proti návrhu. To je naše stanovisko, a jsem zmocněn jménem své strany prohlásiti toto:
Podle našeho přesvědčení je otázka boje proti alkoholismu nikoli otázkou zákonodárství samého, nýbrž otázkou promyšlené osvěty lidu. Od promyšleného vzdělání obyvatelstva slibujeme si tudíž daleko větších výsledků v potírání tohoto zla než od vydávání zákonů samých, které podle zkušeností nevedou k cíli, netkví-li ve vědomí obyvatelstva. Aby toho bylo dosaženo, je především nutno rozsáhle pracovati osvětově, a to by mělo býti podporováno státními prostředky.
Podáváme tudíž tento resoluční
návrh: Poslanecká sněmovno račiž se usnésti: Vláda se vybízí,
aby do příštího státního rozpočtu zařadila částku 10 milionů Kč,
jíž se má užíti na podporu těch domácích korporací, jež se zabývají
potíráním pijáctví a vysvětlováním škodlivých účinků alkoholu
na tělo lidské. (Potlesk na levici.)
Předseda (zvoní):
Slovo dále má pan posl.
Petrovický.
Posl. Petrovický: Slavná sněmovno! Je nesporno, že je třeba chrániti mladistvé před alkoholismem, avšak návrh zákona posl. dr. Holitschera a soudr. jistě nesplní toho účelu, jak sami navrhovatelé očekávají, a to proto, že je nedokonalé formy a že vlastně chce chrániti mladistvé stíháním těch, kteří nezaviňují, zásadně nezaviňují pití lihovin mladistvými! Jde proti těm, kteří vlastně lihoviny připravené výrobci odebírají a zároveň jsou kontrolováni; avšak nejde proti těm, kteří šíří pravý alkoholický mor a to proti pokoutním výčepům. Bylo by lépe, kdyby býval pan kol. dr. Holitscher podal návrh na zrušení volnosti výroby lihovin. Jak známo, po válce u nás jenom v Praze při volnosti výroby lihovin ze 172 výrobců lihovin vzrostl počet jich téměř na 700. A právě proto měl navrhovatel také pamatovati na zrušení této volnosti výroby a vázati skutečně výrobu na koncesi, kde je vždycky uvažovati, zdali je potřeba povoliti výčep lihovin nebo ne, jak zejména v poslední době činí okresní hejtmanství, která nepovolují u nás v Čechách výčepu lihovin, jestliže majitel koncese se vzdá, je nový majitel koncese nebo případně majitel koncese zemře a přechází to právo na právo vdovské nebo na descendenty. Tu jistě by byl účel tohoto návrhu zákona směrodatnějším a účelnějším nežli se jeví a skutečně bude jeviti. Kdo vlastně u nás ve válce a po válce nejvíce šíří alkoholický mor? Ve válce to byla vojenská správa, která, jak vám známo, veškeren lih rekvírovala, všecky lihoviny dávala na frontu a jenom pokoutně se dostávaly lihoviny ke konsumu občanů a ne prostřednictvím legitimních výčepů lihovin. To dělo se také státním vázaným hospodářstvím. Právě státní vázané hospodářství, které, jak známo, omezilo výrobu piva a zhoršilo následkem nedostatku surovin, které byly odpírány u nás průmyslu pivovarskému, jakost piva, vrhlo mnohé lidi na požívání alkoholu, který si opatřovali po straně a ne, jak říkám, od legitimních výčepníků a hostinských. My jsme také zkontrolovali a seznali, že i lihoviny se prodávaly téměř ve všech konsumech, že v těchto konsumech, které byly jenom oprávněny prodávati lihoviny v uzavřených nádobách, tyto nádoby se otevíraly a provozoval se pokoutní výčep. Po té stránce je také třeba zdůrazniti, a to bych si přál od pana ministra zdravotnictví dr. Vrbenského, by v prováděcích nařízeních žádal zároveň na příslušných ostatních ministerstvech, aby byly akcentovány předpisy již zde stávající živnostenského řádu, by okresní politické správy stíhaly do krajnosti pokoutní výčep a nařídily zejména dohlížecím orgánům, aby také tak skutečně zasahovaly a pro neoprávněný výčep přistižené také skutečně oznamovaly. Řekl jsem, že zejména původní zákon, který byl v lednu loňského roku podán kol. Holitscherem, trpí nedokonalostmi, a to pokud se týče trestního práva. V §u 2, kde se mluví, jakými tresty mají býti stíháni ti, kteří prodávají - zejména živnostníci - nedospělým a mladistvým alkoholické nápoje, bylo jen jaksi pamatováno na tyto živnostníky a zapomenuto, že jsou a budou případy, že takovýto živnostník nebude a nemůže býti brán k zodpovědnosti za svého zaměstnance. Při různých slavnostech, ve větších živnostech hostinských nemůže zodpovědný majitel hostinské živnosti bráti zodpovědnost. A jistě budou případy, že přes poučení, přes nařízení a přes poukázání zaměstnavatele na zákon a trestní důsledky tohoto zákona budou často i zaměstnaní za úplatu prodávati někdy i těm mladistvým, kteří nebudou oprávněni požívati alkoholických nápojů. Tu právě jsem činil pozměňovací návrh, a to v tom směru, aby také i ti zaměstnaní, kteří byli řádně poučeni o zákonu o podávání alkoholických nápojů mladistvým, byli zodpovědni a zároveň také skutečně potrestáni.
Pokud se týče dalších trestů, živnostník je vysazen pokutám, jak zákon praví v § 4, od 20 do 10.000 K. Tento trest resp. nástup tohoto trestu je velmi přísný. Je přísný proto, že takovýto živnostník není napřed varován před trestem. A právě v důsledku toho poukázal jsem rovněž na nesprávnost postupu tohoto trestního práva a žádal jsem v pozměňovacím návrhu, aby předem jak živnostník tak i zaměstnaný, který v §u 2 má býti označen jako také zodpovědný za podávání alkoholických nápojů mladistvým, byl předem varován a teprve potom aby následovaly ony tresty peněžité. Po trestu peněžitém má nastoupiti trest odnětí koncese. Učinil jsem pozměňovací návrh, aby odnětí koncese, jak předpisuje živnostenský řád, ponejprv bylo dočasné. Vždyť dočasným odnětím koncese již živnostník je dosti potrestán, poněvadž béře se mu možnost existenční, a jistě po druhé dá si pozor na předpisy zákona, aby mu koncese hostinská nebyla nadobro odňata.
Pokud se týče projednávání tohoto zákona ve zdravotním výboru, jeví se příliš stranickým, jeví se takovým, že výbor nadržoval jen právě organisaci svazu abstinentů. Přes moji žádost nebyl z našich kruhů, z hostinstva, pozván do výboru expert, ale z druhé strany byl tam p. prof. dr. Foustka, jenž je přítomen jednání i v této sněmovně. Nevím, zda jako poslanci, či pod nějakým jiným titulem je mu dovoleno i v této chvíli, jak jsem seznal, agitovati, domlouvati a opravovati názory poslanců. Nevím, pane předsedo sněmovny, je-li pan prof. dr. Foustka oprávněn, aby byl přítomen v dnešním jednání; je-li zde snad jako státní úředník, pak ovšem v tomto směru bych svá slova odvolal. Ale představte si, kdyby šlo o nějaký zákon s druhé strany, kdyby druhá strana, (Hlas: Předseda Svazu hostinských!) třeba předseda Svazu hostinských zde agitoval. To by bylo nazváno drzostí, vtíráním se v poslaneckou sněmovnu, kam každý nemůže vkročiti a hájiti názorů, které snad jsou ve prospěch strany, aby je hájil v zákonodárném sboru. (Výkřiky.)
Bylo se strany právě zmíněné poukazováno, že alkohol je jed. Přiznávám, že je jedem, a zejména předřečníci zde ukazovali na to, že alkohol se stává jedem, když je nepřiměřeně požíván. Myslím však, že není jedem přiměřené požívání piva. Vždyť všechny strany, které jsou zde a zejména strany socialistické podporovaly svého času žádosti dělnictva, jak ve válce, tak i do dneška, aby bylo vařeno zvláštní pivo pro dělnictvo, kteréžto pivo (Posl. Anděl: Když se mělo zdražiti pivo o 1 haléř, volalo se, že pivo je tekutým chlebem chudiny!) bylo dodáváno přímo do továren. A tím opět hostinští přicházeli o své výdělky, které jistě u 75% hostinských, zejména u drobných, jsou nepatrné.
Jestliže kol. Landová-Štychová, jak se mi praví, se zde zmínila, že já jsem na schůzi hostinských svého času tvrdil, že kol. Holitscher podal svůj návrh z nepřátelství vůči státu jako Němec, aby stát tratil, trpěl ve svém národohospodářském vývinu, tu prohlašuji, že tvrzení kol. Landové-Štychové je nesprávné a že byla mylně informována psaním abstinentních časopisů, jež v každém svém čísle a téměř na každé stránce vyhlašovali mne za nepřítele ochrany mladistvých před alkoholem, které vlastně chtěly obecenstvu vtisknouti o mé osobě mínění, že snad já sám bych byl také velkým ctitelem alkoholu, a které mně chtěly označiti, že mluvím vlastně pro domo sua, místo abych věc posuzoval objektivně.
Slavna sněmovno, tehdy na veřejné schůzi hostinských probíral jsem postupně význam zákona a zejména jsem poukazoval na nepřístojnosti a různé nesprávnosti v tomto zákoně a samozřejmě jsem žádal, a podobně i ústřední organisace, naše společenstva, u úřadů domáhají se řádné reformy hostinské živnosti, kterou chceme postaviti skutečně na bási takovou, kde by nemohlo býti výtek, kdy snad jednotlivec tu a tam dopouští se výstřelku. Ke konci jsem poukázal k důvodu našeho státního hospodářství, že i průmysl pivovarský i průmysl lihovarnický a hostinská živnost jistě ve formě daní mnoho a mnoho přispívají, jak vám známo, na administrativu státní.
V tomto směru, slavná sněmovno, tehdy jsem mluvil na veřejné schůzi hostinských a ne, jak zde informovala slavnou sněmovnu - já myslím, ovšem sama špatně informovaná - kolegyně Landová-Štychová. A samo ministerstvo financí, když jsem tehdy na této schůzi citoval stanovisko ministerstva financí k návrhu zákona o zákazu podávání alkoholických nápojů, shoduje se právě s mými slovy po stránce morální, samozřejmě i po stránce hospodářské a poukazuje k tomu, že bude to silně zasahovati i do státních financí, jestliže tímto způsobem a nedokonalým způsobem bude u nás řešena abstinentní otázka.
Prohlašuji, že zákon, jakým zde se jeví, a zejména jak napovídá důvodová zpráva, bude velkou šikanou hostinských živností, jako by nebylo na tom dosti, že hostinští od převratu, zejména ve státním vázaném hospodářství byli každého dne kontrolováni, co v hostincích se prodávalo, jaké lihoviny, ale zejména jaká masa a pod. A těchto kontrol bylo tolik, že hostinští svého času bránili se jednodenní stávkou, kdy skutečně vláda teprve uznala, že nesprávným a příliš prudkým způsobem proti živnosti hostinské v tomto směru se pokračuje.
Budou prý zjednány legitimace a to pro ty, kteří se musí prokazovati, budou-li chtíti, aby jim bylo podáno pivo nebo víno, že dokončili 16. rok věku svého, pokud se týče lihovin 18. rok. V tom případě bude to jen šikanou hostinských a často mnozí lidé, zejména na cestách s rodinou, se ocitnou v nesnázích, jestliže tuto legitimaci zapomenou anebo nebudou jí míti při sobě. Při tom ovšem podotýkám, že také po stránce hospodářské bude jistě ublíženo i stavu hostinskému. V poslední době se vede boj v denním tisku pro drobné ceny piva, ačkoliv o výrobních cenách se mlčí a o těch se tak nepíše, jako o hostinských, kteří prodávají za ceny stanovené v jednání s říšskou hospodářskou radou. Poukazuje se na velké ceny, ačkoliv se zapomíná, že to byli hostinští, kteří slevili 40 haléřů na 1 litru piva, kdežto průmysl pivovarský, který předkládá kalkulace, zůstává zatím stranou a jen hostinští jsou udáváni lichevnímu soudu. K tomuto udávání, k těmto kontrolorům přidruží se kontroloři zákazu podávání nápojů mladistvým. Zejména v důvodové zprávě se naznačuje, že mimo policejní orgány též důvěryhodné osoby z občanstva budou vyhlédnuty, které by hostinské kontrolovaly a dohlédacím úřadům oznamovaly. Tento způsob, myslím, že není demokratickým. Ve starém Rakousku odstraňovali jsme špiclovství, ale teď zákonem toto špiclovství zavádíme a jaksi zde občana proti občanu popuzujeme. Myslím, že tento způsob, kde má býti kontrolováno, zdali zákon je dodržován nebo ne, není taktním a jistě bude působiti nepříjemnosti nejen mezi jednotlivými hostinskými, ale i mezi jednotlivými návštěvníky toho neb onoho hostince.
Vážené shromáždění, denní tisk
často ukazuje na různé vady, ale zapomíná také velmi často, kdo
jest příčinou těchto vad, kdo jest příčinou těchto nepříjemností,
které hostinský má a které prožívá. Nedávno bylo napsáno o mně,
že jsem ten, který olamuje hroty návrhu tohoto zákona. Myslím,
že pozměňovací návrhy, které byly učiněny z našeho klubu k mému
přání, jistě jsou přijatelnými, že sněmovna nemůže se proti tomuto
pozměňovacímu návrhu k § 2 a § 4 stavěti, že vůbec s celým zákonem
nemohou osobně souhlasiti, poněvadž navrhovatel a soudruzi jaksi
jednostranně tento zákon rýsovali a nešetřili při tom objektivnosti.
Slavná sněmovno, pokud se týče útoků, které na mne byly činěny
v různých časopisech abstinentního hnutí, ty útoky odmítám. Útoky
tyto neukazují právě vysokoškolského vzdělání toho pána, který
inspiroval tyto útoky, poněvadž útočí proti osobě, o které veřejnost
může říci, že i v této otázce byla tolik rozumná, že i v této
otázce uměla hostinským celou záležitost vysvětliti, zejména v
těch reformách, které proděláváme, pokud se týče vedení živnosti
hostinské. Byla tím činěna vlastně reklama a to reklama mně a
kol. dr. Holitscherovi. Přiznávám, že nechci se srovnávati
s p. kol. Holitscherem, ale musím také prohlásiti, že tato
reklama, která v abstinentních časopisech byla dělána nám oběma,
ukáže nám v budoucnosti odůvodněnost mého tvrzení, které jsem
jak na schůzi hostinských tak i při této příležitosti řekl, že
to bude jen šikan na ty, kteří vlastně nejsou vinnými, že zkušenost
ukáže, že moje tvrzení bylo pravdivým, a že ty výtky, které jsem
zde k návrhu zákona kol. dr. Holitschera přednesl, byly
nestrannými a objektivními. Jestliže zákon bude - jak jistě lze
čekati od koalovaných stran, které všecky pro tento zákon hlasovaly,
- přijat i s mými změnami, prosil bych, aby pan ministr zdravotnictví
dr. Vrbenský, který při projednávání těchto změn slíbil,
že budou také pozvány organisace hostinských a nejen pouze p.
prof. dr. Foustka, jak se dělo svého času ve zdravotnickém výboru,
toto prohlášení také splnil. (Výborně! Potlesk.)
Předseda (zvoní):
Slovo dále má pan posl.
Wenzel.
Posl. Wenzel (německy): Slavná sněmovno! Dnes před námi leží zákon, jímž se má řešiti část otázky alkoholu. Jak krásně a ideálně si tento návrh zajisté představoval kolega dr. Holitscher, tak obtížné jest jeho řešení. Jsme zajisté toho názoru, že zákon je plně oprávněný. Je věru ku podivu, jak hluboko se vlastně zakořenilo v německém lidu pití. Když přijde někdo na svět, pije se z radosti. Když ho odnesou na svaté pole, pak se pije z žalu; je-li někomu zima, zahřívá se pitím a je-li mu horko, ochlazuje se pitím; nedostává-li se komu odvahy k nějaké zkoušce, napije se na kuráž a když při této zkoušce propadne, zapíjí svůj bol. Víme, že pití je velmi hluboko zakořeněno, víme, jaké nádherné průpovědi se stkví v různých hostinských místnostech. Víme, že každý zpěvník oslavuje boha Gambrina a Bakcha, a chápeme, že dnes při této malichernosti, kterou chce tento návrh zákona uplatniti, jeví se jakési váhání. Domnívám se, velectěné shromáždění, že můžeme přistoupiti k této otázce s otevřeným hledím, nechceme-li dělati ze svého přesvědčení a srdce peleš vražednickou. Kdo nahlédl do zákonů vydaných v době, kdy Němci nebyli ještě v této sněmovně, ví, že v zákonech upravujících zdravotnictví byly rozmanité návrhy, které chtěly řešiti otázku alkoholu a snažily se, přiblížiti se cestou zákona k zloduchu alkoholu a postaviti jeho strašlivým pramenům, poněvadž se den ze dne stále více rozmáhá, jakési hráze. Domnívám se, že je úplně na místě, že se zde otevřeně díváme do očí otázce alkoholu, a právě já osobně jako živnostník mám podstatný zájem na zákazu podávati alkoholické nápoje mládeži, poněvadž velká část hostinských a také živnostníků je toho mínění, že jest nutno tento zákon potírati, poněvadž hostinští, hoteliéři, vinopalníci při tom něco ztrácejí. Domnívám se, slavná sněmovno, že je zajisté zcela na místě, řekneme-li dnes zcela otevřeně a poctivě, že je to velmi smutné pro ony hostinské a hoteliery a pro ony koncesované vinopalníky, musejí-li spekulovati s mládeží do 16 let jakožto se zákazníky. (Souhlas.) Myslím, jsme plně přesvědčeni, že by to velmi špatně stálo s těmi živnostníky, kteří by neměli odvahy, v této otázce otevřeně a poctivě přiznati, že především mládeži alkohol nepatří. Navrhujme vše možné, podávejme návrhy zákonů a pokoušejme se vymoci na vládě větší částky, aby bylo rozšiřováno poučení o nebezpečích alkoholismu, já však myslím, že bychom měli dnes už jednou vystoupiti s opravdu praktickým příkladem. Musíme míti odvahu říci, že to v době války většinou šlo zcela dobře bez alkoholu a myslím, že i nyní to nebude pro mládež žádnou ztrátou, bude-li mladistvým osobám do 16 nebo do 18 let požitek alkoholu zákonem omezen.
Ovšem musím otevřeně přiznati - zaujal jsem kdysi k tomuto zákonu stanovisko už v státním výboru pro zdravotnictví - že v tomto návrhu kolegy dr. Holitschera, jak byl původně podán, jsou velmi tvrdá ustanovení vůči živnosti hostinské. Stál jsem na stanovisku, že řešení otázky alkoholní a obzvláště ochrany mladistvých osob není věcí pouze hostinských, nýbrž že je to také problém výchovy pro rodiče a že právě tak jako hostinští museli by býti trestáni především rodiče a vychovatelé, podávají-li mladistvým osobám věku do 16 nebo 18 let alkohol. Považoval jsem také za svoji povinnost, podati jménem členů naší strany pozměňovací návrhy, především k § 1, aby byl škrtnut výraz "ovocné víno", poněvadž není jasno, které ovocné víno je vlastně míněno a především v prováděcím nařízení k tomuto zákonu musí býti určitě a jasně vymezen význam výrazu "ovocné víno". Považoval jsem za nutno, podati pozměňovací návrh k § 4, aby zamýšlené tresty, které byly v osnově zákona vyměřeny velmi vysoko, byly přiměřeně sníženy, poněvadž se konečně v takovýchto případech nemá hned zakročovati s tak vysokými tresty až do 10.000 K. Vždyť víte, že takový zákon nebývá vždy posuzován s hlediska pouze vychovatelského, nýbrž že, žel bohu, v praxi to bývá většinou jen malicherné týrání živnostenského stavu. Považoval jsem za svoji povinnost, podati tento pozměňovací návrh a prosil bych slavnou sněmovnu, aby pro něj hlasovala.
Slavná sněmovno! Oněm hostinským a živnostníkům, kteří, až bude zákon usnesen, ostrou kritikou napadnou ty, kdož se zde zasazovali o uskutečnění zákona, připomněl bych rád, že tato otázka nesmí býti posuzována jedině se stanoviska hostinských, nýbrž že zde běží spíše o otázku, týkající se celého živnostenského stavu, vždyť přece většina živnostníků má pod mocí konečně také živnostenskou mládež, a není snad jediného rozvážného a poctivého mistra, jemuž by bylo vhod, pije-li snad jeho učedník víno, kořalku nebo pivo. Tudíž už z vychovatelských důvodů musíme dnes jako živnostníci tento návrh hájiti. Vždyť se dnes už ve zprávě mluvilo velmi mnoho o významu zloducha alkoholu a víme, že nesmírné požívání alkoholu neobyčejně škodí především vývoji mládeže. Víme, že na tomto poli je potřebí ještě velmi mnoho vysvětlování, a usilujeme-li o osobní německou zdatnost a zmužilost, pak musíme své mládeži nejen ukazovati cestu k ideálům, nýbrž musíme také vzíti na svá bedra plně a zcela celou odpovědnost za tento zákon.
Za dnešních poměrů musíme však
přiznati, že způsob, jak úřady a zvláště obce podporují požívání
alkoholu, rozhodně není správný. Kdežto my se zde zabýváme důležitým
zákonem na ochranu mládeže, musíme s úžasem pozorovati, že se
zároveň povoluje v každé ulici 7, 8 a 10 kořalen a hostinců a
že v tomto směru proti zákonu, který má zmírniti požívání alkoholu,
poskytuje se stále větší možnost pití. K ozdravení stavu hostinského
a tím také k řešení otázky alkoholní bylo by přece nutno, abychom
už konečně jednou našli správné procento, v jakém poměru vzhledem
k počtu obyvatelstva vlastně mají býti udíleny koncese. Tu myslím,
že nesmíme konati práci Sysifovu, jen nějakou zlomkovou práci,
nýbrž především musíme pečovati o to, aby byl potlačován podstatným
způsobem onen strašlivě mocný prazdroj alkoholismu, k jehož využitkování
se propůjčil kapitál. A musíme se snažiti, abychom toho dosáhli
i jinými praktickými cestami. Tímto prohlašuji, že strana národně
sociální se zřetelem na naše pozměňovací návrhy bude hlasovati
pro tento návrh zákona. (Souhlas na levici.)
Předseda: Uděluji
slovo dalšímu řečníku p. posl. dr. Holitscherovi.