Středa 29. března 1922

Předseda (zvoní): Tím jest debata skončena. Žádám, by byly přečteny podané doplňovací a pozměňovací návrhy.

Sněm. tajemník dr. Říha (čte):

I. Pozměňovací návrh posl. Deutschové, Tauba a druhů:

V § 1, třetí řádce shora budiž škrtnuta VI., slovo "články" budiž nahrazeno slovem "článkem".

II. Návrh posl. Bubníka a soudr.:

§ 4 se vynechává a § 5 se označuje jako čtvrtý.

III. Pozměňovací návrh posl. Tauba, Deutschové a druhů:

§ 5 budiž škrtnut a má zníti:

"Ministr financí se zmocňuje, aby peněz získaných úvěrními operacemi užil k těmto účelům:

1. K provedení investičního programu na rok 1922.

2. K povznesení a podpoře stavebního ruchu.

3. K úhradě schodku z moučného hospodářství podle § 1 zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 308 Sb. z. a n.

4. K úhradě záloh, které se k účelům investičního programu na rok 1921 a 1922 poskytly z běžných příjmů roku 1921 a 1922."

IV. Resoluční návrh posl. Hackenberga, Dietla a druhů:

"Zřizuje se komise z 24 členů, jejíž úlohou jest bdíti nad tím, zda se užívá tuzemských a zahraničních úvěrů v souhlasu se zákonitými ustanoveními, a podávati v každém zasedání zprávu poslanecké sněmovně."

V. Resoluční návrh posl. Bubníka a soudr.:

"Ministr financí se vyzývá, aby předložil výkaz záloh poskytnutých z běžných příjmů jednotlivým resortům r. 1921 a 1922 pro účele investiční a připojil k rozpočtu pro rok 1923 přesný seznam všech státních dluhů, výše amortisace a úroků zaplacených v r. 1921 a 1922."

Předseda: Všechny tyto návrhy nesou dostatečný počet podpisů a jsou předmětem jednání.

Uděluji závěrečné slovo panu zpravodaji.

Zpravodaj posl. Jan Černý (rep.): Slavná sněmovno! Vezmeme-li k ruce rozpočet státních investic na rok 1922, vidíme, že největší položkou, která v tomto rozpočtu je předložena, je položka na investiční potřebu ministerstva železnic. Jsou to plné 2 miliardy Kč. Poukazovati na to, že tato investice je v tomto případě, když musíme si příslušné prostředky opatřiti půjčkou, nějakým způsobem neproduktivní, anebo že by tato půjčka byla nějakým přímým vykazováním bankrotu státního, jest naprosto nerozumné. My všichni jsme si vědomi toho, že investice tohoto rázu, jako jsou rekonstrukce a příslušná doplnění našich železnic, jsou investice dobře upotřebené a že tyto investice nám přinesou značný hospodářský prospěch, který bude mnohokráte vyvažovati úroky, které z příslušné výpůjčky k tomuto účelu uzavřené budeme musiti zaplatiti.

Slavná sněmovno! Mimo tyto položky pro ministerstvo železnic jsou zde také položky pro ministerstvo veřejných prací - poukazuji jen na to, že v tomto případě jsou to v přední řadě vodní stavby a elektrisace státu, které vyžadují zde okrouhlého nákladu asi 70 milionů korun, a které jistě, jak každý uzná, jsou tak produktivními investicemi, že je třeba co nejrychleji tyto vybudovati, abychom skutečného hospodářského prospěchu docílili. Nejen hospodářská stránka jest v těchto investicích sledována, nýbrž, jak dovolil bych si poukázati, v rozpočtu ministerstva veřejných prací při různých pododděleních máme značné množství investic věnováno příslušným stavbám ať pro úřady státní, ať na odstranění bytové nouze, a jistě investice tyto jsou touženě želané a můžeme rádi počítati s tím, abychom, získavše potřebných prostředků, tyto investice také mohli provésti.

Po stránce kulturní, slavná sněmovno, můžeme počítati s tím, že máme zde také značné položky, které by měly býti investovány, abychom splnili ke svým kulturním potřebám příslušnou svoji povinnost. Chci ukázati na nutnou stavbu menšinových škol, které stojí před námi jako naprosto železná nutnost a kteroužto činnost naprosto potřebnou nemohli bychom nijakým způsobem splniti, kdybychom neměli k ruce příslušných prostředků, které, nemáme-li jich, musíme vlastně opatřiti příslušnými půjčkami. Mohl bych poukázati z rozpočtu státních investic na všechny různé a různé položky, které vykazují, že je naprosto nutno, abychom příslušné prostředky našemu státu pro splnění těchto úkolů získali.

Slavná sněmovno! Bylo zde poukazováno jedním z řečníků ke sdělení jak zpravodaje tak ministra financí, že na účely státních investic bylo již vydáno 1.900,000.000 Kč, že se tak stalo do jisté míry protiústavně. Jest mojí zpravodajskou povinností poukázati tomuto řečníkovi, p. poslanci Mlčochovi, že k čl. 6 a 11 finančního zákona druží se ještě čl. 15 tohoto zákona, kterýžto článek stanoví, že pro dobu, nežli úvěrové operace podle čl. XI. tohoto zákona budou provedeny, zmocňuje se vláda, aby opatřila k úhradě nejnaléhavějších investičních výdajů peněžité prostředky do 800 milionů Kč přechodnými úvěrními operacemi.

Dovoluji si poukázati na to, že jako ve finančním zákoně na r. 1922 bylo toto ustanovení, bylo toto ustanovení též ve finančním zákoně na rok 1921, čímž dává se zde vládě zmocnění, aby různými přechodními finančními operacemi opatřila takto položku 1.600,000.000 dříve k investičním nákladům potřebných, než příslušné hlavní úvěrní operace budou k disposici. Jest jisto, že tato činnost jest splněna podle námi schváleného zákona přímo s matematickou přesností, což můžeme konstatovati a míti důvěru k počínání naší vlády.

Slavná sněmovno! Důvěra naše, kterou máme k tomu, že příslušné tyto výpůjčky budou řádně splaceny, bude i tím v cizině posílena; tuto důvěru můžeme míti již z toho důvodu, když se podíváme, jak v jiných případech bylo pokračováno.

Dovoluji si jen poukázati, že na základě zákona o státní výpůjčce na úhradu schodku z moučného hospodářství bylo, jak v § 4 tohoto zákona jest ustanoveno, příslušné ujednání, že Bankovní výbor při ministerstvu financí může zmocniti Bankovní úřad ministerstva financí, aby na účet této půjčky konal k účelu vyjádřenému v § 1 platby pro stát zálohami až do výše 500 milionů korun a přiměřeně prodloužil lhůtu k vyrovnání případných dlužných zůstatků z této zálohy přes lhůtu stanovenou v odstavci 2 §u 37 nařízení vlády ze dne 12. května 1919, č. 246 Sb. z. a n., nejvýše však na 6 měsíců. Výtěžek docílený úvěrovou operací zmíněnou v § 1 až do výše poskytnutých záloh poplyne nejprve a přímo Bankovnímu úřadu na krytí těchto záloh.

Slavná sněmovno! Dovoluji si konstatovati, že tento zálohový úvěr, jak byl uzavřen, byl také ve přesně stanovené lhůtě splacen. My všichni víme, když jsme schvalovali tento zákon, že bylo konstatováno s obavou, zda bude možno republice splniti převzaté závazky. A dnes mohu konstatovati, že se tak stalo naprosto perfektně. Proto uznáte, že jako zpravodaj mám důvěr, že naše republika splní své příslušné povinnosti i nadále. Bylo zde poukazováno na to, že nevíme, nač zálohy 1.900,000.000 korun na účely investiční vydané bylo použito. V této příčině jako zpravodaj oznamuji, že jsem se informoval o tom, že přes jednu miliardu bylo vydáno k železničním investičním účelům, ostatně právě ve smyslu zmocnění zákona finančního, takže můžeme býti jisti, že bylo správně používáno všech povolených prostředků tím způsobem, jak skutečně příslušným zákonným ustanovením bylo předpokládáno. Máme tedy naprostou důvěru k vládě naší a v té příčině také s dobrým svědomím můžeme příslušným zákonem i příslušné zmocnění povoliti.

Pokud se týče podaných odlišných návrhů, navrhuje se se strany p. kol. Bubníka, aby byl vynechán § 4 a § 5 aby byl označen jako § 4. Paragraf tento značí právě tu do určité míry obávanou naši povinnost, že jsme povinni i státním určitým příjmem zaručiti tuto výpůjčku. Je to část zařazených podmínek, je tedy jasno, že musíme příslušné podmínky splniti. Proto se vyslovuji již napřed proti tomuto návrhu.

Pozměňovací návrh posl. Deutschové, Tauba a druhů zní, aby v § 1, ve třetí řádce shora byla škrtnuta VI. a slovo "články" aby bylo nahrazeno slovem "článkem". V tom případě by to znamenalo, že nedává se zmíněné zmocnění ministerstvu, použíti úvěru ve smyslu finančního zákona. V té příčině, poněvadž máme k naší vládě plnou důvěru, navrhuji, aby tento návrh byl zamítnut a aby bylo postupováno přesně podle návrhu výboru rozpočtového.

Dále je pozměňovací návrh posl. Tauba, Deutschové a soudr., který zní, aby § 5 byl škrtnut a měl jiné znění. Právě tento paragraf jsem odůvodňoval ve své úvodní řeči, kde jsem poukazoval na to, jak korektně a správně vláda naše plní své finanční závazky, a že v té příčině není třeba, aby jí to dále bylo nařizováno, poněvadž je jisto, že finanční zákon, ke kterému se tento zákon přimyká, dostatečně stanoví přesné použití této výpůjčky.

Dále jsou resoluční návrhy, které jsou podány se strany p. posl. Bubníka, kde ministr financí se vyzývá, aby předložil výkaz záloh, poskytnutých z běžných příjmů jednotlivým resortům r. 1921 a 1922 pro účely investiční a připojil k rozpočtu pro rok 1923 přesný seznam všech státních dluhů, výše amortisace a úroků, zaplacených v roce 1921 a 1922. Dovolil jsem si ve své řeči poukázati na to, jakým způsobem bylo příslušných těchto záloh použito. Myslím, že je to samozřejmé a že není třeba, aby resolučním návrhem byl veden diktát.

Resoluční návrh posl. Hackenberga, Dietla a soudr. nese se k tomu, aby byla stanovena zvláštní 24členná komise, která by měla bdíti nad tím, zda se užívá tuzemských a zahraničních úvěrů v souhlase se zákonitými ustanoveními, a podávati v každém zasedání zprávu poslanecké sněmovně. Dovoluji si konstatovati, že jsem poukázal na to, jak správně naše vláda používá povolených prostředků finančních, jak příslušné zmocnění finanční jest dodržováno. A poukazuji k tomu, že máme Nejvyšší kontrolní úřad, který příslušnými zprávami disponuje. Není tedy třeba, aby zvláštní komisí v této příčině ještě další kontrola byla prováděna.

Žádám vás, abyste proto hlasovali tak, jak je návrh rozpočtovým výborem předložen, aby zákon byl schválen. (Výborně!)

Předseda (zvoní): Budeme hlasovati. Prosím paní a pány poslance, aby se posadili na svá místa. (Děje se.)

Míním při hlasování postupovati takto: Nejprve hlasovali bychom o § 1 ve znění návrhu pí. posl. Deutschové a soudr. Nebude-li tato osnova přijata, dám hlasovati o § 1 podle zprávy výborové.

Poté bychom hlasovali o §§ 2 a 3 najednou podle zprávy výborové. Není k nim podáno pozměňovacích návrhů.

Poté bychom hlasovali o § 4, jehož škrtnutí navrhuje p. posl. Bubník a soudr. Budeme hlasovati positivně, jako dosud to bylo zvykem.

Nato bychom hlasovali o § 5 nejprve ve znění návrhu p. posl. Tauba a soudr. Přirozeně kdyby § 4 byl škrtnut, změnilo by se číslování v § 5.

Kdyby § 5 ve znění návrhu p. posl. Tauba nebyl přijat, dal bych hlasovati o paragrafu tom podle zprávy výborové.

Nato bychom hlasovali o § 6, nadpise a úvodní formuli podle zprávy výborové.

Jsou snad námitky proti tomuto způsobu hlasování? (Nebyly.)

Není jich, budeme tedy hlasovati, jak jsem právě uvedl.

O §u 1 budeme hlasovati nejprve ve znění návrhu paní posl. Deutschové a soudr. Žádám, aby byl přečten.

Sněm. tajemník dr. Říha (čte):

Pozměňovací návrh posl. Deutschové, Tauba a druhů:

V §u 1, třetí řádce shora budiž škrtnuta VI., slovo "články" budiž nahrazeno slovem "článkem".

Předseda: Kdo tedy souhlasí s §em 1 v tomto znění, navrhovaném paní posl. Deutschovou, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest menšina. Návrh jest zamítnut.

Kdo je teď pro § 1 ve znění zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina, § 1 ve znění zprávy výborové jest přijat.

Teď budeme hlasovati o §§ 2 a 3 podle zprávy výborové.

Kdo s nimi souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina, §§ 2 a 3 jsou přijaty podle zprávy výborové.

Teď budeme hlasovati o § 4 podle zprávy výborové. Pan posl. Bubník a soudr. navrhují jeho škrtnutí.

Kdo budou hlasovati pro škrtnutí, budou hlasovati proti § 4.

Kdo tedy souhlasí s § 4, jak jest obsažen ve zprávě výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina, § 4 jest přijat podle zprávy výborové.

O § 5 budeme hlasovati nejprve podle znění navrhovaného panem posl. Taubem a soudr. Žádám, aby byl přečten.

Sněm. tajemník dr. Říha (čte):

Pozměňovací návrh posl. Tauba, Deutschové a druhů:

§ 5 budiž škrtnut a má zníti:

"Ministr financí se zmocňuje, aby peněz získaných úvěrními operacemi užil k těmto účelům:

1. K provedení investičního programu na rok 1922.

2. K povznesení a podpoře stavebního ruchu.

3. K úhradě schodku z moučného hospodářství podle §u 1 zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 308 Sb. z. a n.

4. K úhradě záloh, které se k účelům investičního programu na rok 1921 a 1922 poskytly z běžných příjmů roku 1921 a 1922."

Předseda: Kdo souhlasí s § 5 ve znění návrhu p. posl. Tauba a soudr., jak byl právě teď přečten, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest menšina. Návrh p. posl. Tauba jest zamítnut.

Kdo souhlasí s § 5 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina, § 5 podle zprávy výborové jest schválen.

Teď budeme hlasovati o § 6, nadpise a úvodní formuli zákona podle zprávy v borové. Kdo s nimi souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina, § 6, nadpis a úvodní formule zákona podle zprávy výborové jsou schváleny.

Tím přijata byla osnova ve čtení prvém.

Teď přikročíme, poněvadž tomuto zákonu bylo přiznáno zkrácené řízení ve smyslu § 55 našeho jednacího řádu, ke druhému čtení.

Přeje si pan zpravodaj slovo k nějaké korektuře nebo změně?

Zpravodaj posl. Jan Černý (rep.): Nikoliv.

Předseda: Není tomu tak. Kdo tedy souhlasí se zákonem tak, jak byl přijat ve čtení prvém, teď také ve čtení druhém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina. Tím jest tento zákon schválen ve čtení druhém a zbývá nám ještě rozhodnouti o podaných resolucích.

Nejprve je resoluce p. posl. Hackenberga a soudr. Žádám, aby byla přečtena.

Sněm. tajemník dr. Říha (čte):

Resoluční návrh posl. Hackenberga, Dietla a druhů:

"Zřizuje se komise z 24 členů, jejíž úlohou jest bdíti nad tím, zda se užívá tuzemských a zahraničních úvěrů v souhlasu se zákonitými ustanoveními, a podávati v každém zasedání zprávu poslanecké sněmovně."

Předseda: Kdo souhlasí s přečteným právě návrhem p. posl. Hackenberga, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut.

Žádám o přečtení druhého resolučního návrhu pana posl. Bubníka.

Sněm. tajemník dr. Říha (čte):

Resoluční návrh posl. Bubníka a soudr.:

"Ministr financí se vyzývá, aby předložil výkaz záloh poskytnutých z běžných příjmů jednotlivým resortům r. 1921 a 1922 pro účele investiční a připojil k rozpočtu pro rok 1923 přesný seznam všech státních dluhů, výše amortisace a úroků placených v r. 1921 a 1922."

Předseda: Kdo souhlasí s právě přečteným resolučním návrhem pana posl. Bubníka, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh je zamítnut.

Tím je vyřízen odstavec druhý pořadu dnešní schůze.

Přerušuji projednávání pořadu dnešní schůze, a než přikročím k ukončení jejímu, mám ještě některá presidiální sdělení:

Chorobou na dnešní schůzi omlouvá se posl. Bergman.

Byly provedeny některé změny ve výborech. Žádám, aby byly přečteny.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Ve schůzi sociálně-politického výboru dne 29. března 1922 zvolen byl I. zapisovatelem posl. Klein, II. zapisovatelem posl. Pechmanová.

Klub poslanců čsl. národní demokracie vyslal do výboru zemědělského posl. Zavřela za posl. Bergmana.

Předseda: Došly některé spisy. Žádám, aby byly přečteny.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Naléhavá interpelace posl. Kučery, Šmerala a soudr. celé vládě o velké hospodářské krisi a nezaměstnanosti v Československu.

Naléhavá interpelace posl. Pohla, Schäfera, Hirsche, Kaufmanna a soudr. vládě o jejím chování při sklářské výluce.

Súrna interpellácia posl. Hlinku a spol. vládě v záležitosti nepokojov a bitky vyvolanej v Ipolských Šahách na demonstračnom shromaždení dna 26. marca vydržiovanom.

Naléhavá interpelace posl. Blažka a soudr. ministrům soc. péče a veř. prací o výluce v sklářském průmyslu a hrozícím uhašení pecí.

Naléhavá interpelace posl. Schälzkyho, Böhra, Budiga a soudr. vládě o katastrofální průmyslové krisi.

Návrh posl. Bubníka a soudr. na výplatu důchodů úrazových přiznaných říšsko-německými ústavy pojišťovacími státním příslušníkům republiky Československé.

Návrh posl. Bubníka a soudr. na příplatky k úrazovým důchodům, vyměřeným příslušníkům republiky Československé za následky zranění v podnicích mimo obvod republiky podle zákona ze dne 28. prosince 1887, č. 1 ř. z. z r. 1888.

Předseda vlády přípisem ze dne 26. března 1922, č. j. 8782/22 m. r., sdělil sem vyjádření ministerstva školství a nár. osvěty k resoluci kulturního a rozpočtového výboru posl. sněmovny o podpoře spolkům učitelstva pomocných škol.

Předseda: Mezi schůzí byly tiskem rozdány zprávy.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):

Tisk 3450. Zpráva I. zahraničního výboru, II. výboru pro průmysl, obchod a živnosti o vládním návrhu (tisk 3424), kterým se předkládá ke schválení Národnímu shromáždění obchodní dohoda mezi republikou Československou a královstvím Španělským, uzavřená výměnou not vyslanectví republiky Československé v Madridu ze dne 18. listopadu 1921 a ministerstva zahraničních věcí království Španělského ze dne 19. listopadu 1921.

Tisk 3446. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3261) o všeobecné dani výdělkové pro období 1922/23.

Předseda: Mezi schůzí byly tiskem rozdány zápisy o 127. a 129. schůzi.

Přikročím k ukončení schůze.

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala zítra ve čtvrtek dne 30. března 1922 o 13. hod. (o 1. hod. odp.) s tímto

pořadem:

1. Nevyřízené odstavce pořadu dnešního.

2. Zpráva výboru ústavně-právního o vládním návrhu zákona (tisk 3437), kterým se částečně zrušuje zákonný článek LXIII. z roku 1912 o výjimečných opatřeních a mění některá opatření podle něho vydaná.

3. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3261) o všeobecné dani výdělkové pro období 1922/23.

4. Zpráva výboru zahraničního a výboru pro průmysl, obchod a živnosti o vládním návrhu (tisk 3424), kterým se předkládá ke schválení Národnímu shromáždění obchodní dohoda mezi republikou Československou a královstvím Španělským, uzavřená výměnou not vyslanectví republiky Československé v Madridu ze dne 18. listopadu 1921 a ministerstva zahraničních věcí království Španělského ze dne 19. listopadu 1921.

Je snad nějaká námitka proti tomuto mému návrhu? (Nebyla.)

Není jí. Návrh můj je přijat.

Prohlašuji schůzi za skončenou.

(Konec schůze v 6 hod. 15 min. večer.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP