Pondělí 18. prosince 1922

Předseda: Kdo souhlasí s tímto návrhem, jejž podali p. posl. Patzel a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest menšina, návrh p. posl. Patzela a soudr. je zamítnut.

Teď budeme hlasovati o návrhu p. posl. Grünznera a soudr. na vsunutí úpravy §u 15 původního zákona. Žádám o jeho přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Pozměňovací návrh posl. Grünznera a druhů:

Odst. 1. slova "9 Kč" buďtež nahrazena. slovy "15 Kč".

Jako nový odst. 2. budiž vloženo: "Ministerstvo sociální péče nahradí stavebníkovi připadající na něj část příspěvku na pojištění nemocenské, úrazové a pensijní až do výše, která souhlasí se státním příspěvkem, uvedeným v odst. 1."

Jako odst. 3. budiž dodáno toto nové ustanovení:

"Bylo-li začato s pracemi na základě rozkazu, uděleného podle § 13, poskytne ministerstvo sociální péče pro první 4 týdny státní příspěvek ve výši skutečně vyplacené mzdy, avšak nejvýše v té míre, která jest stanovena tarifní smlouvou nebo jest na místě obvyklá". 

Předseda: Kdo souhlasí s tímto návrhem p. posl. Grünznera a druhů, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina, návrh p. posl. Grünznera a druhů je zamítnut.

Teď budeme hlasovati o alinei 5 článku I. zprávy výborové, jež obsahuje úpravu §u 16 původního zákona, a to podle znění zprávy výborové.

Kdo s tímto al. 5 souhlasí podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, alinea 5 článku I. je schválen podle zprávy výborové.

Teď budeme hlasovati o návrzích na vsunutí úpravy §u 17 původního zákona, a to podle návrhu p. posl. Hirsche a soudr. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Pozměňovací návrh posl. Hirsche a druhů:

Jako § 17 budiž pojato toto ustanovení:

"Kdo v době, kdy tento zákon počne účinkovati, dostávají podporu nezaměstnaných nebo uplynutím dosud platné doby, po kterou se podpora poskytuje, ztratili nárok na podporu, počíná běžeti jednoroční doba dnem, kdy tento zákon nabude účinnosti."

Předseda: Kdo souhlasí s tímto doplňovacím návrhem, jejž podávají p. posl. Hirsch a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest menšina, návrh p. posl. Hirsche a soudr. jest zamítnut.

Zamítnutím návrhu p. posl. Hirsche a soudr. odpadá hlasování o eventuelním návrhu p. posl. Schweichharta a soudr., týkajícím se změny číslování.

Teď budeme hlasovati o návrhu p. posl. Heegera a soudr. na škrtnutí §§ 18 a 19 původního zákona.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Pozměňovací návrh posl. Heegera a druhů:

§§ 18 a 19 buďtež škrtnuty.

Předseda: Kdo souhlasí s návrhem p. posl. Heegera a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh p. posl. Heegera a soudr. je zamítnut.

Teď budeme hlasovat o návrhu pana posl. Häuslera a soudr. na vsunutí úpravy §u 20 původního zákona. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Pozměňovací návrh posl. Häuslera a druhů:

První odstavec nynějšího § 20 má býti takto změněn: "Překročení ustanovení tohoto zákona trestá jako přestupky politický úřad (administrativní vrchnost) první stolice peněžitou pokutou až do 200 Kč, v případě nedobytnosti vězením v trvání jednoho týdne, pokud trestní čin podle platných zákonů nepodléhá přísnějším trestům."

Předseda: Kdo souhlasí s tímto návrhem, jejž podávají p. posl. Häusler a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je menšina, návrh p. posl. Häuslera a soudr. je zamítnut.

Další návrh jest návrh p. posl. Schälzkyho a soudr. na škrtnutí § 23 původního zákona. Žádám o jeho přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Pozměňovací návrh posl. Schälzkyho a druhů:

Omezení doby účinnosti zákona ze dne 12. srpna 1921, č. 322 Sb. z. a n. (§ 23), se zrušuje.

Předseda: Kdo souhlasí s tímto přečteným návrhem, jejž podávají p. posl. Schälzky a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je menšina, návrh p. posl. Schälzkyho a soudr. je zamítnut.

Teď budeme hlasovati o článku II zprávy výborové, o nadpisu zákona, nadpisech článků a úvodní formuli podle zprávy výborové.

Kdo s tím souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.) 

To je většina, článek II zprávy výborové, nadpis zákona, nadpisy článků a úvodní formule podle zprávy výborové jsou schváleny.

Tím poslanecká sněmovna přijala osnovu tuto ve čtení prvém. Druhé čtení navrhnu na pořad schůze příští.

Zbývá nám rozhodnouti o resolucích. Jsou to nejprve dvě resoluce výboru soc. politického, doporučené též výborem rozpočtovým, jež jsou obsaženy v tištěné zprávě.

Kdo s nimi souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Obě resoluce jsou schváleny.

Dále je resoluční návrh p. posl. Patzela a soudr. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Resoluční návrh posl. Patzela a soudr.:

Poslanecká sněmovna určuje, že učitelé na počátku služby jsouce bez místa, mají nárok na podporu nezaměstnaných, ježto pozbyvše místa nebo onemocněvše, ztrácejí své požitky.

Předseda: Kdo souhlasí s přečteným resolučním návrhem, který podali p. posl. Patzel a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je menšina, resoluční návrh p. posl. Patzela a soudr. je zamítnut.

Dále jest resoluční návrh pana posl. Kučery a soudr. Žádám o přečtení.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Resoluční návrh posl. Kučery a soudr.:

Ministerstvo sociální péče se vyzývá, aby ustanovení prováděcího výnosu ze dne 19. září 1921, č. j. 19.500/E, k zákonu o podpoře nezaměstnaných opravilo, po případě doplnilo takto:

Váleční invalidé se ztrátou výdělečné schopnosti menší než 85%, mají nárok na podporu v nezaměstnanosti, která jim musí býti okres. politickou správou přiznána. Jestliže skutečně berou invalidní důchod podle zákona o požitcích válečných poškozenců, musí jim býti přiznána podpora v nezaměstnanosti ve výši diference mezi touto podporou a důchodem, který skutečně dostávají.

Váleční invalidé se ztrátou výdělečné schopnosti 85% a vyšší, mají nárok na podporu v nezaměstnání, jestliže dosáhli přes svoji individualitu pravidelného zaměstnání.

V tomto případě platí o nich totéž, co o invalidech se ztrátou výdělečné schopnosti nižší než 85%.

Totéž, co o invalidech válečných se ztrátou výdělečné schopnosti 85% a více, platí také o invalidech neválečných vůbec, bez ohledu na výši ztráty výdělečně schopnosti.

Předseda: Kdo souhlasí s přečteným resolučním návrhem, jejž podávají pp. posl. Kučera a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh tento je zamítnut.

Tím je vyřízen odstavec třetí pořadu dnešní schůze.

Přerušuji projednávání pořadu dnešní schůze a učiním ještě některá presidiální sdělení.

Nežli přistoupím k ukončení schůze, sděluji, že předsedové výborů zdravotního a soc.-politického svolávají uvedené výbory ke schůzi, a to hned po ukončení dnešní schůze plenární, do obvyklých místností.

Mezi schůzí byl tiskem rozdán vládní návrh zákona o ražbě československých dukátů (tisk 3948).

Dovolenou na dnešní schůzi udělil jsem posl. dr. Bartoškovi pro nutně zaměstnání a posl. Pelikánovi z důvodů zdravotních.

Byly provedeny některé změny ve výborech. Žádám o jich sdělení.

Sněm. tajemník dr. Říha (čte):

Do výboru soc. politického vyslal: klub poslanců čsl. národní demokracie posl. Petrovického za posl. G. Navrátila a posl. dr. Matouška za posl. inž. Bečku; klub poslanců čsl. živnost.-obch. strany středostavovské posl. Mlčocha za posl. Vávru; klub poslanců čsl. soc.-dem. strany dělnické posl. dr. Wintera za posl. Brožíka; klub poslanců der deutsch. soc.-dem. Arbeiterpartei posl. Hausmanna za posl. dr. Holitschera.

Do výboru rozpočtového vyslal klub poslanců čsl. soc.-dem. strany dělnické posl. Bendu za posl. Kasíka.

Do výboru zdravotního vyslal: klub poslanců "Bund der Landwirte" posl. dr. Spinu za posl. Röttela; klub poslanců der deutsch. Nationalpartei posl. inž. Kalinu za posl. dr. Lehnerta.

Předseda (zvoní): Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala zítra v úterý, dne 19. prosince 1922 v 1 hod. odpol. (13 hod.) s tímto

pořadem:

1. Zpráva výboru ústavně-právního o vládním návrhu zákona (tisk 3871), kterým se mění ustanovení zákona ze dne 18. března 1921, č. 117 Sb. z. a n., o zmocnění vlády k dalšímu slučování a rozlučování obcí, k změně hranic obcí, okresů, žup a zemí, jakož i k potřebným opatřením s tím souvisejícím (tisk 3927).

2. Zpráva výboru ústavně-právního a rozpočtového k usnesení senátu (tisk 3896) o vládnom návrhu zákona (tisk sen. 1458 a 1487) o štátnej podpore sporitelien a ich pobočných ústavov na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi (tisk 3938).

3. Zpráva výboru rozpočtového o usnesení senátu (tisk 3893), kterým schválen zákon, jímž se rozšiřuje platnost zákona ze dne 24. července 1919, č. 446 Sb. z. a n., dále nařízení ministra s plnou mocí pro správu Slovenska ze dne 25. listopadu 1919, c. 8428 přes., a zákona ze dne 21. prosince 1921, č. 480 Sb. z. a n., o úpravě promlčení práva k vyměření a vymáhání daní a dávek na léta 1921 a 1922 (tisk 3928).

4. Zpráva výboru branného a rozpočtového o usnesení senátu ze dne 29. listopadu 1922 (tisk 3899), kterým se stanoví náhrada za vojenskou přípřež v míru v roce 1923 (tisk 3929).

5. Zpráva výboru branného a rozpočtového k usnesení senátu (tisk 3892) k vládnímu návrhu zákona o rozšíření účinnosti zákona ze dne 10. července 1922, č. 227 Sb. z. a n., kterým se upravuje placení náhrady při trvalém ubytování vojska v roce 1923 (tisk 3936).

6. Zpráva výboru ústavně-právního a rozpočtového k usnesení senátu (tisk 3900) o vládním návrhu zákona, kterým se mění některá ustanovení o poručenstvu a opatrovnictví (tisk 3937).

7. Zpráva výboru branného a rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 3902) o úvěru repatriačním (tisk 3931).

8. Zpráva výboru pro dopravu a veřejné práce a výboru zahraničního o vládním návrhu (tisk 3664), kterým se předkládá Národnímu shromáždění ke schválení: "Úmluva o úpravě vzduchoplavby", sjednaná v Paříži dne 13. října 1919 s dodatečným protokolem z 12. dubna 1920 (tisk 3933).

9. Zpráva výboru sociálně-politického o vládním návrhu zákona (tisk 3320) o překládání státních zaměstnanců na jiné služební místo (tisk 3934).

10. práva výboru zdravotního a rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 3930) o změně §u 8 zákona ze dne 13. července 1922, č. 236 Sb. z. a n., kterým se doplňují a částečně v činnost uvádějí ustanovení zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 332 Sb. z. a n., jímž stát přejímá výkony zdravotně-policejní.

11. Zpráva výboru sociálně-politického o vládním návrhu zákona (tisk 3903), kterým se prodlužuje působnost některých právních předpisů v oboru nemocenského pojištění dělníků.

12. Zpráva výboru sociálně-politického a rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 3923) o stavebním ruchu (tisk 3949)

13. Zpráva výboru sociálně-politického a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3943), jímž se co do dávek veřejných poskytují výhody pro stavbu budov obytných a provozních.

14. Zpráva výboru zahraničního a živnostenského k vládnímu návrhu (tisk 3924) o prozatímní úpravě obchodních styků s cizinou (tisk 3941). 

15. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se prodlužuje a mění zákon ze dne 12. srpna 1921, č. 322 Sb. z. a n., ve znění zákona ze dne 21. prosince 1921, č. 482 Sb. z. a n., o podpoře nezaměstnaných (tisk 3945).

16. Návrh, aby zkráceným řízením podle §u 55 jedn. řádu byly vyřízeny osnovy tisky: 3927, 3938, 3928, 3929, 3936, 3937, 3931, 3933, 3934, 3930, 3903, 3943.

17. Návrh senátu, aby byla prodloužena lhůta podle §u 43 ústavní listiny k usnesení senátu o usnesení poslanecké sněmovny k vládnímu návrhu zákona, kterým se zrušují dosud platné zákony o vojenské taxe (tisk 3592).

18. Volba 16 členů a 16 náhradníků Stálého výboru Národního shromáždění.

19. Volba 16 členů a 16 náhradníků úsporné komise parlamentní.

Je snad nějaká námitka proti tomuto návrhu? (Nebyla.)

Není jí. Návrh můj je přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze v 9 hod. 20 min. večer.)

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP