Předseda (zvoní): Všechny tyto návrhy mají dostatečný počet podpisů a jsou předmětem jednání.
K slovu dále není nikdo přihlášen. Uděluji závěrečné slovo panu zpravodaji posl. Tayerlovi.
Zpravodaj posl. Tayerle: Slavná sněmovno! Se zřetelem k předloženým zde návrhům dovolím si poukázati ještě k tomu, že není tu nikoho, kdo by si nepřál, aby byla zlepšena předložená osnova zákona. Ale nutno poznamenati, že více než o obsah zákona běží stále o jeho výklad. Tomu nasvědčují také návrhy, které zde byly předloženy.
Zejména v poslední době postup ministerstva sociální péče při provádění zákona je příznivější, nežli byl před tím, zvláště přiznán byl nárok na podporu v nezaměstnání svobodným, kteří nemají žádných prostředků k výživě a jsou živiteli rodičů nebo sourozenců, dále osobám přes 60 let starým, které pozbyly zaměstnání, rovněž tak majitelům chat, které jim neposkytují žádných příjmů, pouze přístřeší.
Z toho vysvítá, že právě v těch odstavcích, které doporučovány jsou ke změnám, není potřebí změny obsahu zákona, nýbrž pouze změny v provádění a výkladu zákona.
Pokud běží o návrhy, které byly předloženy panem posl. Kučerou a soudruhy, dovoluji si poznamenati, že dnešní poměry neodůvodňují dostatek tohoto návrhu a že, pokud mi je známo, ani odborové organisace neposkytují podpory v nezaměstnání po celou dobu nezaměstnání. Tato zásada je prostě nepřijatelná nejen snad s hlediska státních zájmů, ale konečně i v zájmu nezaměstnaných.
Pokud se jedná o zrušení rozdílu mezí sezonním a nesezonním dělnictvem, nespočívá to ve změně zákona, nýbrž běží o to, aby ustanovení § 19 dosavadního zákona, v němž se mluví o prováděcím nařízení pro vyplácení podpor sezonnímu dělnictvu, bylo také náležitě užito a aby výklad v tomto směru byl jednotnější. V debatě také učiněna zmínka o zákonu z 19. července 1921 v tom smyslu že by nebylo dobře, aby vláda postupně provedla v určitých odborech tento systém příplatkový. Poznamenal-li tu pan kol. Schäfer, ze zejména staví se proti tomu, aby v jednotlivých odborech se tak dělo, neboť by prý pak dlouho trvalo, než by se provedlo všeobecné zavedení, pak z toho vyplývá, že zásadně není proti tomuto systému námitek, že jsou to jen mimořádné dnešní poměry, které nedovolují, abychom ihned přikročili k tomuto systému. Ostatně nejen za daných poměrů, ale i za poměrů normálních, bude vždycky ještě otázkou, zdali takové zařízení, které je naprostou novotou, může býti beze všeho všeobecně, najednou provedeno. Je přirozeno, že bude jenom na prospěch zákona, získá-li se tu určitých zkušeností a tím také základny pro další všeobecné zavedení tohoto systému.
K předloze zákona byla podána rada pozměňujících návrhů. Není mně možno a není snad toho třeba, abych pojednal o každém návrhu jednotlivém, který se pojí k předloze. Nemohu se k těmto návrhům připojiti a nedoporučuji, aby sněmovnou byly přijaty z důvodů, které byly již uvedeny v písemné zprávě důvodové, jakož i z těch důvodů, které jsem ještě přednesl při podávání zprávy. Nestačí ostatně navrhnouti jenom zlepšovací návrhy, nýbrž je také třeba, aby tyto návrhy byly umožněny. Kdo usiluje o to, aby zvětšovány byly státní výdaje, ale současně neumožní také hledati příjmy, soudím, že nepomáhá radikálně sebe ostřejšími návrhy nezaměstnaným, nýbrž naopak jenom nezaměstnaným radikálně škodí. Právě při otázce nezaměstnaných, zvláště, kde nám běží o to, abychom nezaměstnaným nezaopatřili pouze podpory, nýbrž práci, je na bíledni, že můžeme tak učiniti jedině tehdy s úspěchem, je-li stát na pevném hospodářském základě, je-li jeho správa a hospodářská politika náležitě konsolidována. A tu všichni, kteří snad s netajenou radostí vítají na příklad klesání koruny, nejistý její kurs, nesmějí zapomínati, že právě tento stav škodí daleko více nezaměstnaným, poněvadž nezaměstnanost zesiluje - nehledě k tomu, že vyvolává nejistotu v průmyslu a tím podlamuje nejen soukromou podnikavost, nýbrž zejména znemožňuje, aby stát účinným způsobem a dostatečnými prostředky mohl řešiti nezaměstnanost. Proto není možno doporučiti návrhy, které byly vedle předlohy předloženy, ku přijetí, není to také možno již proto, poněvadž tyto návrhy v jednotlivých bodech se různí a si odporují. Tu nezbývalo by nic jiného, než aby tato předloha byla vrácena sociálně-politickému výboru.
Avšak se zřetelem k omezenému času, který je sněmovně vyměřen a se zřetelem k tomu, že koncem tohoto roku končí působnost dosavadního zákona, že by tím vznikla nejistota i pro nezaměstnané dělnictvo a pro nezaměstnané vůbec, není možno vzíti v úvahu toto odročení. Proto také doporučuji, aby schválena byla předloha, kterou doporučil sociálně-politický výbor. Již také proto, že v resoluci, která se předkládá současně ku přijetí, je brán zřetel na návrhy věcné povahy, pokud nejsou předlohou respektovány, a je docela možno, aby v prováděcích předpisech bylo jich dbáno.
Páni navrhovatelé budou míti pak zajisté prostřednictvím příslušných odborových ústředen dostatek příležitosti, aby uplatnili tyto návrhy po jejich věcné stránce, kterou nechci nijak odmítati.
Z toho důvodu doporučuji, aby na základě těchto návrhů nebyla změna prováděna, nýbrž aby byl přijat návrh a resoluce soc.-politického výboru. (Výborně!)
Předseda (zvoní): Uděluji slovo druhému zpravodaji, p. posl. R. Chalupovi.
Zpravodaj posl. R. Chalupa: Slavná sněmovno! Po vývodech pana referenta soc. politického výboru, který se přidržel osnovy původní a nedopustil změn, dovoluji si opětně doporučovati návrh zákona tak, jak vyšel z výboru soc.-politického a jak byl schválen také výborem rozpočtovým.
Předseda (zvoní): Budeme hlasovati. Prosím paní a pány poslance, aby se posadili na svá místa. (Děje se.)
Při hlasování budu postupovati takto prosím zejména pány navrhovatele, aby - moje enunciace sledovali:
Nejprve míním dáti hlasovati úhrnně najednou o návrzích posl. Kučery a druhů, ježto tvoří celek obsahující celistvou novou úpravu přítomné osnovy.
Budou-li návrhy tyto zamítnuty, hlasovali bychom na podkladě zprávy výborové a o jednotlivých pozměňovacích, pokud se týče doplňovacích návrzích, k ní podaných.
Nejprve bychom hlasovali o úvodním odstavci článku I, k němuž není pozměňovacích návrhů, ve znění zprávy výborové.
Pak bychom hlasovali o doplňovacích návrzích na úpravu §u 1 původního zákona, a to:
1. posl. Schäfera a soudr. na úpravu odstavce 1 §u 1,
2. posl. Schälzkyho a soudr. na úpravu odstavce 4 téhož §u 1,
3. posl. Patzela na vsunutí dodatku k §u 1.
Dále bychom hlasovali o doplňovacích návrzích posl. Hausmanna a soudr. a posl. Patzela a soudr. na úpravu §u 2 původního zákona.
Pak bychom hlasovali o alinei 1 článku I zprávy výborové, jejíž škrt navrhuje posl. Schälzky a soudr., a to nejprve v úpravě posl. Pohla a soudr.; nebude-li přijata, podle zprávy výborové.
Přijetím toho neb onoho znění či jejich zamítnutím bude zároveň rozhodnuto o návrhu posl. Schälzkyho a soudr. na škrtnutí.
Pak budeme hlasovati o doplňovacích návrzích na úpravu §u 4 původního zákona, totiž o návrzích:
1. posl. Patzela a soudr. o výši podpor, 2. posl. Patzela a soudr. na doplněk k tomuto paragrafu, 3. posl. Schälzkyho a soudr. a 4. posl. Čermaka a soudr.
Pak by se hlasovalo o alinei 2 článku I zprávy výborové, jež obsahuje úpravu §u 5 původního zákona, a to podle zprávy výborové; neníť pozměňovacích návrhů.
Pak bude hlasováno o alinei 3 článku I zprávy výborové, obsahující úpravu §u 6 původního zákona, rovněž podle zprávy výborové; neníť pozměňovacích návrhů.
Pak o doplňovacích návrzích na úpravu §u 7 původního zákona, totiž o návrhu posl. Kaufmanna a soudr. na novou úpravu §u 7 a o návrhu posl. Tauba a soudr. na vsunutí nového §u 7 a).
Pak budeme hlasovati o doplňovacím návrhu posl. Patzela na úpravu §u 8 původního zákona.
Pak o doplňovacích návrzích posl. Schustera a soudr. a posl. Schälzkyho a soudr. na úpravu §u 9 původního zákona.
Pak budeme hlasovati o doplňovacím návrhu posl. Palme na úpravu §u 11 původního zákona.
Pak bude hlasováno o alinei 4 článku I zprávy výborové, obsahující úpravu 1. odstavce §u 12 původního zákona, a to podle zprávy výborové; neníť pozměňovacích návrhů.
Pak budeme hlasovati o doplňovacích návrzích na úpravu dalších částí §u 12 původního zákona, totiž:
1. o té části návrhu posl. Uhla, která upravuje odstavce 2 a 4,
2. o úpravě odstavce 3 a to a) podle návrhu posl. Uhla a soudr. b) nebude-li tento návrh přijat, podle návrhu posl. Patzela a soudr.
Pak o návrhu poslance Grünznera a soudr. na úpravu §u 15 původního zákona.
O alinei 5 článku zprávy výborové, obsahující úpravu §u 16 původního zákona, budeme hlasovati podle znění zprávy výborové; neníť pozměňovacích návrhů.
Pak bude hlasováno o doplňovacích návrzích na úpravu §u 17 původního zákona, a to o návrzích:
1. posl. Hirsche a soudr. na změnu znění dosavadního §u 17,
2. bude-li tento návrh přijat, o eventuálním návrhu posl. Schweichharta a soudr. na označení nynějšího §u 17 jako 17 a).
Pak o doplňovacím návrhu poslance Heegra a soudr. na škrtnutí §§ů 18 a 19 původního zákona.
Pak budeme hlasovati o doplňovacím návrhu posl. Häuslera a soudr. na úpravu §u 20 původního zákona;
pak o doplňovacím návrhu poslance Schälzkyho a soudr. na škrt §u 23 původního zákona.
Konečně dám hlasovati o článku II zprávy výborové, o nadpisu zákona a nadpisech článků a úvodní formuli podle zprávy výborové; neníť pozměňovacích návrhů.
Jsou snad námitky proti tomuto způsobu hlasování? (Nebyly.)
Není jich. Budeme tedy hlasovati, jak jsem právě uvedl.
Konstatuji, že sněmovna je schopna se usnášeti.
Nejprve budeme hlasovati najednou o návrzích pana posl. Kučery a soudr.; všecky tyto návrhy tvoří celek. Žádám, aby byly přečteny.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Návrhy posl. Kučery a soudr.:
I. V čl. I budiž věta pod č. 1 celá škrtnuta.
Místo ní navrhuje se toto znění:
1. Za § 1 vsunuje se tento text:
"§ 1 a).
Nárok na podporu v nezaměstnání trvá neomezeně po celou dobu nezaměstnání a pokud veřejná správa státní dle § 12 tohoto zákona nebo jinak nepostará se nezaměstnaným o přikázání práce přiměřené jejich fysickým neb duševním schopnostem."
2. V důsledku §u 1 a) zrušuje se v § 3 celý bod 1.
3. § 2. Ustanovení o saisonních dělnících pod č. 8 se zrušuje.
V důsledku toho zrušuje se i celý § 19.
4. V § 4 body 1, 2, 3 o výši podpory budou zníti napříště takto:
(1) Podpora osob uvedených v § 1 činí 16 Kč v obcích do 7000 obyvatel, v obcích nad tento počet 20 Kč denně.
(2) Mimo osobní podporu v nezaměstnanosti obdrží podporovaný rodinný příspěvek pro osoby žijící s ním ve společné domácnosti a výživou na něho odkázané, a to:
1. pro manželku nebo družku, pro otce nebo matku k práci neschopné nebo 60 let staré po 4 Kč,
2. pro děti vlastní i nevlastní do dokonaného 16. roku po 2 Kč.
(3) Celková podpora hlavě rodiny i s rodinnými příplatky nesmí přesahovati denně 30 Kč u osob bydlících v obcích do 7000 obyvatel a 36 Kč denně v obcích nad tento počet.
5. Bod 5. §u 4 se zrušuje.
II. Čís. 2, 3 článku I ponese označení: 6, 7.
V nově označeném čís. 7 sub 2. vynechána buďte slova: "pokud kolektivní smlouvou jsou k tomu vázáni".
III. Jakožto nové číslo 8 článku I navrhujeme:
"§ 7 mění a doplňuje se takto:
Rozhodnutí o žádosti.
§ 7.
(1) O žádosti za podporu v nezaměstnanosti rozhoduje v rámci ustanovení tohoto zákona politický úřad (administrativní vrchnost) první stolice, který nejdéle po 8 dnech ode dne podání žádosti doručí žadateli písemné vyřízení žádosti. Tento úřad na základě předložených dokladů (§§ 5 a 6) vyměří a poukáže podporu ve lhůtě stanovené v § 8 k výplatě berním úřadem.
(2) Do zamítavého rozhodnutí lze se odvolati do 8 dnů k politickému úřadu druhé stolice (na Slovensku a v Podkarpatské Rusi k županovi), který rozhodne a rozhodnutí nejdéle do 14 dnů doručí politickému úřadu I. stolice. Politický úřad I. stolice jest povinen ve dvou dnech rozhodnutí předati žadateli.
Ministerstvo sociální péče rozhoduje o odvolání s konečnou platností do 14 dnů."
IV. Článek I, čís. 4 budiž označeno jako čís. 9 a jako druhý odstavec vsunuta budiž tato změna:
"V § 12, bod 2. zákona nahradí se peníz 1 Kč penízem 2 Kč, dále peníz 18 Kč penízem 36 Kč."
V. Čís. 5. vládního návrhu ponese označení 10.
Předseda: Kdo souhlasí s přečtenými návrhy p. posl. Kučery a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To je menšina, návrh p. posl. Kučery a soudr. je zamítnut.
Teď budeme hlasovati na podkladě zprávy výborové o pozměňovacích, pokud se týče doplňovacích návrzích, a to nejprve o úvodním odstavci článku I, k němuž není pozměňovacích návrhů, ve znění zprávy výborové.
Kdo s ním souhlasí, nechť zvedne ruku! (Děje se.)
To je většina. Úvodní odstavec článku I je přijat podle zprávy výborové.
Teď budeme hlasovati o doplňovacích návrzích na vsunutí úpravy §u 1 původního zákona, a to nejprve podle návrhu p. posl. Schäfera a soudr. Žádám o přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Schäfera a soudr.:
Odst. 1 §u 1 zákona budiž škrtnut a nahrazen tímto ustanovením:
§ 1, odst. 1: Příslušníci Československé republiky mají za podmínek, uvedených v tomto zákoně, nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud, jsouce zaměstnáni, podléhali povinnému nemocenskému pojištění.
Předseda: Kdo souhlasí s přečteným návrhem p. posl. Schäfera a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina, návrh p. posl. Schäfera a soudr. je zamítnut.
Teď budeme hlasovat o doplňovacím návrhu p. posl. Schälzkyho a soudr. Žádám o přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Schälzkyho a druhů k čl. 1:
§ 1 zákona ze dne 12. srpna 1921 doplňuje se takto:
"(4) Nezaměstnaní vůbec, kteří sice nejsou podrobeni zákonu o nemocenském pojištění, avšak zastavením závodu nebo omezením provozu stali se nezaměstnanými a tím se octli se svými rodinami v hospodářské bídě."
Předseda: Kdo souhlasí s tímto doplňovacím návrhem p. posl. Schälzkyho a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To je menšina, návrh p. posl. Schälzkyho a soudr. je zamítnut.
Teď budeme hlasovati o doplňovacím návrhu p. posl. Patzela a soudr. Žádám o přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Patzela a soudr.:
K § 1 se přidává tento dodatek:
Kromě toho přísluší také malým živnostníkům, dokáží-li, že jsou nezámožní, nárok na podporu nezaměstnaných. Tento nárok se omezuje na dobu trvání nynější hospodářské krise a může jej odvolati ministerstvo sociální péče po vyslechnutí okresní politické správy a zúčastněných živnostenských organisací.
Předseda: Kdo souhlasí s přečteným návrhem p. posl. Patzela a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To je menšina, návrh p. posl. Patzela a soudr. je zamítnut.
Teď budeme hlasovat o doplňovacích návrzích na vsunutí úpravy § 2 původního zákona, a to nejprve podle návrhu p. posl. Hausmanna a soudr. Žádám o přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Hausmanna a druhů:
V bodě 1 buďtež škrtnuta slova: "nebo jest z práce vyloučen" a slova "nebo výluky".
Druhá věta počínající slovy "Za výluky" až "výluky" budiž škrtnuta.
Bod 2 §u 2 nechť zní: "Kdo bez důležitého důvodu práci dobrovolně opustili nebo pro zločin, přečin nebo přestupek ze ziskuchtivosti nebo proti veřejně mravnosti byli z práce propuštěni."
Bod 6 nechť zní: "Kdo má ročně přes 8000 Kč příjmu."
Bod 8 budiž škrtnut.
Jako nový odstavec budiž připojeno: "Za příjem ve smyslu bodu 6 nebudiž pokládán nárok na zákonitou výživu proti osobám, které mají příjem přes 20.000 Kč, podléhající zdanění."
Předseda: Kdo souhlasí s tímto doplňovacím návrhem, jejž podali p. posl. Hausmann a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To je menšina, návrh p. posl. Hausmanna a soudr. je zamítnut.
Teď je nám rozhodnouti o návrhu p. posl. Patzela a soudr. Žádám o jeho přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Patzela a soudr.:
V § 2 buďtež škrtnuty hody 3 a 8.
Předseda: Kdo souhlasí s tímto návrhem, který podali p. posl. Patzel a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To je menšina, návrh p. posl. Patzela a soudr. je zamítnut.
Teď budeme hlasovati o alinei 1 článku I zprávy výborové, jejíž škrtnutí navrhují p. posl. Schälzky a soudr., a to nejprve v úpravě p. posl. Pohla a soudr. Žádám, aby byla přečtena.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Pohla a druhů:
V bodu 1 §u 3 buďtež slova "po dobu půl roku" nahrazena slovy "po dobu jednoho roku".
Předseda: Kdo souhlasí s touto úpravou, jak ji navrhují p. posl. Pohl a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To je menšina, návrh p. posl. Pohla a soudr. je zamítnut.
Teď budeme hlasovati o alinei 1 článku I podle zprávy výborové.
Kdo s ní souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina, alinea 1 článku I je schválena podle zprávy výborové. Tím je současně také rozhodnuto o negativním návrhu p. posl. Schälzkyho a soudr.
Teď budeme hlasovati o doplňovacích návrzích na vsunutí úpravy §u 4 původního zákona, a to nejprve podle návrhu p. posl. Patzela a soudr. o výši podpory. Žádám o jeho přečten.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Patzela a soudr.:
Výše podpory v nezaměstnanosti, stanovená v §u 4 zákona ze dne 12. srpna 1921, mění se takto:
Podpora nezaměstnaných činí 16 K, příspěvek na manželku nebo družku 5 K, příspěvek pro každé dítě až do 14. roku 2 K, při čemž úhrnná částka pro jednu rodinu nesmí přesahovati 25 K denně.
Předseda: Kdo souhlasí s přečteným návrhem p. posl. Patzela a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To je menšina. Návrh p. posl. Patzela a soudr. o výši podpory je zamítnut.
Teď je druhý návrh téhož pana poslance na doplněk k tomuto paragrafu. Žádám o jeho přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Patzela a soudr.:
4 zákona ze dne 12. srpna 1921 se doplňuje těmito ustanoveními:
1. Nezaměstnanému přednostovi domácnosti patří podpora nezaměstnaných bez zřetele na zaměstnání manželky nebo družky.
2. Svobodní členové domácnosti, kteří zůstali bez zaměstnání, mají nárok na podporu nezaměstnaných i tenkráte, když přednosta domácnosti nemá nároku na podporu nezaměstnaných.
Předseda: Kdo souhlasí s tímto návrhem, jejž podávají p. posl. Patzel a soudr. na doplnění §u 4, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To je menšina, návrh p. posl. Patzela a soudr. je zamítnut.
Teď je návrh pana posl. Schälzkyho a soudr. Žádám o jeho přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Schälzkyho a druhů:
§ 4 uvedeného zákona mění se takto:
"Podpora nezaměstnaných vyplácí se všem osobám oprávněným k nároku, které jsou podrobeny povinnému nemocenskému pojištění, ve výši nemocenského.
Pro nezaměstnané, uvedené v pozměňovacím návrhu k článku I, činí podpora nezaměstnaných ve všech obcích 12 Kč denně.
Mimo osobní podporu v nezaměstnanosti obdrží podporovaný rodinný příspěvek pro osoby žijící s ním ve společné domácnosti a výživou na něho odkázané, a to:
1. pro manželku nebo družku 3 Kč,
2. pro děti vlastní i nevlastní do dokonaného 14. roku 2 Kč."
Předseda: Kdo souhlasí s tímto návrhem p. posl. Schälzkyho a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To je menšina. Návrh pana posl. Schälzkyho a soudr., je zamítnut.
Dále je ještě návrh pana posl. Čermaka a soudr. k témuž paragrafu. Žádám o jeho přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Čermaka a druhů:
Odst. 1 má zníti: "Podpora osob uvedených v § 1 činí 12 Kč denně."
Mezi odstavce 2 a 3 budiž vsunut tento nový odstavec:
"Osobám, které mají proti nezaměstnanému, majícímu nárok podle tohoto zákona, nárok na zákonitou výživu a nežijí s ním ve společné domácnosti, vyplácí se rodinný příspěvek přímo."
Odst. 3 má zníti: "Celková podpora nesmí přesahovati denně 20 Kč."
Odst. 4 má zníti: "Členové domácnosti, kteří z výdělku své práce se starali o svou výživu, dostávají v případě nezaměstnanosti podporu nezaměstnaných stanovenou v odst. 1. Tato podpora se nezapočítává do celkové podpory hlavy domácnosti."
Předseda: Kdo souhlasí s přečteným návrhem, jak jej podávají p. posl. Čermak a soudr., prosím, ať zvedne ruku. (Děje se.)
To jest menšina, návrh p. posl. Čermaka a soudr. jest zamítnut.
Teď budeme hlasovati o alinei 2 článku I výborové zprávy, jež obsahuje úpravu § 5 původního zákona, a to podle zprávy výborové.
Kdo s ní souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To jest většina, alinea 2 článku I jest schválen podle zprávy výborové.
O alinei 3 téhož článku I zprávy výborové, která obsahu je úpravu § 6 původního zákona, budeme hlasovati zase podle zprávy výborové.
Kdo s ní souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To jest většina, alinea 3 článku I jest schválen podle zprávy výborové.
Teď budeme hlasovati o dalších doplňovacích návrzích, a to na vsunutí úpravy § 7 původního zákona. Nejprve podle návrhu p. posl. Kaufmanna a soud. Žádám o jeho přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Kaufmanna a druhů k § 7:
K odst. 1: Slova "14 dnů" buďtež nahrazena slovy "8 dní".
Odst. 2 budiž škrtnut a nechť zní: "Do zamítavého rozhodnutí opatřeného důvody lze se odvolati do 14 dnů k politickému úřadu (administrativní vrchnosti) I. stolice, načež rozhodne odvolací komise (§ 7a) s konečnou platností."
Předseda: Kdo souhlasí s přečteným návrhem p. posl. Kaufmanna a soudr., prosím, ať zvedne ruku. (Děje se.)
To jest menšina, návrh p. posl. Kaufmanna a soudr. jest zamítnut.
Teď další doplňovací návrh, který podali p. posl. Taub a soudr. Žádám, aby byl přečten.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Doplňovací návrh posl. Tauba a druhů:
Jako nový § 7 a) budiž vloženo: "V okrsku každé okresní politické správy (administrativní vrchnosti) první stolice jmenuje ministerstvo sociální péče paritní odvolací komisi, skládající se z dvou zástupců organisací, z dvou zástupců státních finančních úřadů a z jednoho státního úředníka jako předsedy. Pro členy odvolací komise budiž jmenován přiměřený počet náhradníků."
Předseda: Kdo souhlasí s tímto návrhem p. posl. Tauba a soudr., žádám, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To jest menšina, návrh p. posl. Tauba a soudr. jest zamítnut.
Teď je doplňovací návrh, který podal p. posl. Patzel a soudr. na vsunutí úpravy § 8 původního zákona. Žádám o jeho přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Patzela a soudr.:
V § 8 buďtež škrtnuta slova od "po uplynutí" do "nevyplácí".
Předseda: Kdo souhlasí s tímto doplňovacím návrhem, jak jej podali p. posl. Patzel a soudr., prosím, ať zvedne ruku. (Děje se.)
To jest menšina, návrh p. posl. Patzela a soudr. jest zamítnut.
Dále jsou zde návrhy na vsunutí úpravy § 9 původního zákona, a to p. posl. Schustera a soudr. Žádám o jich přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Schustera a druhů k § 9:
V odst. 1 budiž po slovech "I. stolice" vloženo "zpravidla".
Odst. 3 budiž škrtnut a změněn. Nechť zní:
"V místech, která jsou vzdálena od vyplácejících o berního úřadu přes 5 km, vyplácejí podpory obecní úřady v zastoupení finanční správy. Ministr financí má právo i v jiných případech uložiti obecním úřadům, aby v zastoupení finanční správy konaly výplaty podpor."
Předseda: Kdo souhlasí s tímto návrhem, jejž podali p. posl. Schuster a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To jest menšina, návrh p. posl. Schustera a soudr. jest zamítnut.
Teď jest zde další návrh na vsunutí úpravy téhož § 9, jak jej podali p. posl. Schälzky a soudr. Žádám o jeho přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Schälzkyho a druhů:
§ 9 uvedeného zákona doplňuje se takto:
Podpora nezaměstnaných budiž vyplácena 24 hodin po poukázání povolujícího úřadu (§ 8 zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 322 Sb. z. a n.).
V případech, kdy podpory nezaměstnaných vyplácejí zaměstnavatelé jako zálohy, jsou příslušné berní úřady povinny zaplatiti je v plné výši do 14 dnů.
Předseda: Kdo souhlasí s tímto návrhem, který podali p. posl. Schälzky a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To jest menšina, návrh pana posl. Schälzkyho a soudr. jest zamítnut.
Teď budeme hlasovati o návrhu, jejž podali p. posl. Palme a soudr. na vsunutí úpravy § 11 původního zákona. Žádám o jeho přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Palme a druhů:
Druhá věta odst. 1 (ve změněném znění podle zákona ze dne 21. prosince 1921, č. 482 Sb. z. a n.) budiž škrtnuta a má zníti: "Není-li v místě pobytu podporovaného zprostředkovatelna práce, má se osobní hlášení konati u obecního úřadu."
Odst. 2 budiž škrtnut a má zníti: "Je-li nezaměstnaný nemocen, dostačí vysvědčení, které má lékař napsati bezplatně."
Předseda: Kdo souhlasí s tímto doplňovacím návrhem p. posl. Palme a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)
To je menšina, návrh p. posl. Palme a soudr. je zamítnut.
Teď budeme hlasovati o alinei 4 článku I zprávy výborové podle zprávy výborové.
Kdo souhlasí s alineí 4, článku I podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina, alinea 4, článku I. zprávy výborové, která obsahuje úpravu 1. odstavce §u 12 původního zákona, je schválen podle zprávy výborové.
Teď budeme hlasovati o návrzích na vsunutí úpravy dalších částí §u 12 původního zákona, a to nejprve o té části návrhu p. posl. Uhla a soudr., která upravuje znění odstavců 2 a 4. Žádám o přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Uhla a druhů k § 12:
V odst. 2 nahrazují se slova "18 Kč" slovy "20 Kč". Dále buďtež na konci tohoto odstavce připojena slova: "Zaměstnavatel platí dále plné příspěvky na nemocenské pojištění úrazové a pensijní z vlastního".
V odst. 4 budiž připojeno "a dopraven do svého bydliště".
Předseda: Kdo souhlasí s návrhem p. posl. Uhla a soudr., upravujícím 2. a 4. odstavec §u 12 původního zákona, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To jest menšina, tento návrh p. posl. Uhla a soudr. je zamítnut.
Teď budeme hlasovati o úpravě odst. 3, rovněž podle návrhu p. posl. Uhla a soudr. Žádám o přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
V odst. 3 v druhé větě buďtež slova "rodinných, uvedených v §u 4", nahrazena slovy "celkové podpory".
Předseda: Kdo souhlasí s tímto druhým návrhem p. posl. Uhla a soudr., nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina, návrh p. posl. Uhla a soudr. je zamítnut.
Teď budeme hlasovati o tomto odst. 3 podle návrhu p. posl. Patzela a soudr. Žádám o přečtení.
Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):
Pozměňovací návrh posl. Patzela a soudr.:
Poslední věta odstavce 3 §u 12 má zníti: "poskytnou se členům jeho rodiny příplatky rodinně uvedené v §u 4".