Pátek 30. listopadu 1923

Ke kap. XIII a XIII A:

56. Resoluční návrh posl. dr. Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve předložila návrh zákona pro veškeré školství, jenž by obsahoval tyto zásady:

1.) Každý národ se ve státě uznává za nositele a správce veškerého školství;

2.) ke správě veškerého národního školství se povolávají národní říšské školní rady, utvořené zástupci dotčeného národa;

3.) říšským školním radám přísluší správa a dozor na školství jakéhokoliv druhu, i na tak zvané menšinové školy;

4.) k úhradě potřebných výdajů jsou říšské školní rady oprávněny příslušníkům svého národa předpisovati školní příspěvky a vybírati je.

Státu příslušející dozor školní upravuje zvláštní zákon, jímž se zmocňují státní úřady, aby naléhaly na dodržování povinností, náležejících národním školním činitelům. Pro příslušnost k národu ve státě uznanému jest rozhodné přiznání k národnosti podle soupisu lidu.

57. Resoluční návrh posl. dr. Petersilky a druhů k tit. 6, § 1:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve předložila návrh zákona, jímž se upravují právní poměry učitelek mateřských škol a jimiž se staví na roveň učitelkám ručních prací.

58. Resoluční návrh posl. Deutschové, Kirpalové a druhů:

Vláda se vybízí, aby neprodleně předložila poslanecké sněmovně návrh zákona na úpravu právních poměrů pěstounek na mateřských školách.

59. Resoluční návrh posl. dr. Kafky, Kostky a druhů:

Vláda se vybízí, aby již dlouho připravovaný a dávno ohlášený návrh zákona o úpravě služebního poměru pěstounek na mateřských školách co nejrychleji sněmovně předložila.

60. Resoluční návrh posl. dr. Spiny, dr. Schollicha, dr. W. Feierfeila, Simma, dr. Kafky a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve učinila opatření na úpravu právních poměrů pěstounek na mateřských školách, při čemž dlužno také pamatovati na vhodnou úpravu pensijních poměrů.

Odůvodnění: Pěstounky na mateřských školách nemají dodnes existence vybudované na zákonitém podkladě. Usiluje se o to, aby pěstounky na mateřských školách veřejných nebo soukromých byly platově na roveň postaveny skupině D státních úředníků, a to jak v činné službě tak také již přeložené do výslužby (staropensisté a novopensisté). Není zajisté pochybnosti, že mateřské školy jsou částí výchovy a lidového školství, a proto musejí býti podřízeny ministerstvu školství a národní osvěty. Plat pěstounek mateřských škol není jednotný a jest přenechán různým vydržovatelům škol. Jsou tedy mnohé z nich vydány v šanc nejtrpčí nouzi. Jest tedy nejvyšší čas, aby stát tuto věc upravil.

61. Resoluční návrh posl. Bubníka, Warmbrunna a soudr.:

Vládě se ukládá, aby do měsíce předložila osnovu zákona, kterým se zrušuje školní plat na národních školách.

62. Resoluční návrh posl. dr. Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve podala návrh zákona, jímž se zavádí na všech středních, odborných a vysokých školách pro příslušníky židovské národnosti numerus clausus pro učitele, posluchače a žáky přiměřeně k počtu obyvatelstva.

63. Resoluční návrh posl. Hoffmanna, Hillebranda a druhů:

Vláda se vybízí, aby neprodleně předložila poslanecké sněmovně návrh zákona, jímž se ona ustanovení zákona ze dne 13. července 1922, č. 251 Sb. z. a n., která ruší paritu učitelů obecných a občanských škol se státními zaměstnanci, zrušují a příslušná ustanovení zákona ze dne 23. května 1919, č. 274 Sb. z. a n., a ze dne 9. dubna 1920, č. 306 Sb. z. a n., opět obnovují.

64. Resoluční návrh posl. dr. Gažíka a druhů:

Vláda se vyzývá:

a) aby par. zákon č. 274/1919 neodkladne aj na neštátne učiteľstvo na Slovensku rozšírila,

b) aby aj do uzákonenia definit. platovej úpravy umožnila odchod výše 40 rokov pôsobiacim, alebo aj iným práceneschopným neštát. učiteľom na Slovensku tým spôsobom, že ich, maďarským zákonom ustálené penz. pôžitky poskytnutiem mimor. drah. výpomocí do výšky penz. pôžitkov štátnych zamestnancov práve tak doplní, ako boly pôžitky jejich po čas ich aktivity mim. drah. výpomocou doplňované,

c) aby penz. pôžitky vdov, sirot a staropenzistov slov. učiteľov, ktorí na neštátnych školách učinkovali, aj do zákonitej úpravy poskytnutím mimor. drah. výpomoci do výšky penzijných pôžitkov štátných zamestnancov doplnila,

d) aby slov. výhody celému učiteľstvu na Slovensku v takej miere ustálila, v akej sú ich účastnými exponovaní učitelia,

e) aby uzákonenie definit. úpravy platov a penzií neštát. učiteľstva na Slovensku ešte v prítomnom období zasedania parlamentu uskutočnila,

f) aby k sriadeniu a otvoreniu vysokej školy technickej na Slovensku 1. septembra 1925 na každý pád prikročila.

65. Resoluční návrh posl. dr. Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby pokud možno nejdříve podala návrh zákona na přeložení pražských německých vysokých škol do území obydleného Němci.

66. Resoluční návrh posl. dr. Schollicha a druhů:

Přihlížejíce ke smlouvě o ochraně menšin ze dne 10. dubna 1919, podepsaní navrhují:

Vláda se vybízí, aby pokud možno nejdříve zřídila německou venkovskou ženskou střední školu, podobně jako v Chrudimi a Malém Hradisku.

67. Resoluční návrh posl. dr. Spiny, dr. Schollicha, dr. W. Feierfeila, Simma, dr. Kafky a druhů ke kap. XIII, tit. 4, § 1:

Německá odbočka na bratislavské reálce budiž odloučena a zřízena samostatná německá střední škola.

68. Resoluční návrh posl. dr. Petersilky a druhů k tit. 5:

Vládě se ukládá, aby co nejdříve předložila návrh zákona o pomocných školách.

69. Resoluční návrh posl. dr. Spiny, dr. Schollicha, dr. W. Feierfeila, Simma, dr. Kafky a druhů k tit. 6:

Vláda se vybízí, aby se postarala o zavedení nepovinného vyučování češtině na německých obecných školách v Československé republice, žádaného od případu k případu.

Odůvodnění: Na německém obyvatelstvu státu se žádá znalost českého jazyka, neposkytuje se mu však možnost, aby se tomuto jazyku naučilo již na veřejné obecné škole, nebo úhrada tohoto vyučování se ponechává zemím, které každé zatížení z tohoto titulu odmítají a z přinucení dávají zavésti vyučování jen na školách více než trojtřídních. Žádá-li stát na svých občanech znalosti státního jazyka, jest také povinen se postarati, aby těchto znalostí mohli nabýti bezplatně vyučováním na veřejné obecné škole.

70. Resoluční návrh posl. Hoffmanna a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejdříve převzala úplně do státní správy konfesijní obecné a občanské školy na Slovensku, na jejichž vydržování přispívá stát nyní již 95% nákladu.

71. Resoluční návrh posl. Hillebranda a druhů:

Vláda se vybízí, aby do 3 měsíců předložila Národnímu shromáždění návrh zákona, jenž by školství postavil na základ rozluky školy a církve a národnostní samosprávy, ustanovil konstituování národností a vybavil je výsostním berním právem pro osvětové účely.

Zákonitě budiž stanoveno, že všechny učebné pomůcky jsou bezplatné, že se zavádí stravování žáků, rovněž že vyučování na všech učebných ústavech jest bezplatné.

V jedné třídě smí býti nejvýše 30 žáků.

Zákonitě budiž upraveno roztřídění žáků obecných škol podle schopnosti a zavedení veřejného doplňovacího vyučování pro zaostalé, zavedení kursů pro schopné, zavedení lesních škol.

Neprodleně budiž zahájena pronikavá reforma vzdělání učitelů.

72. Resoluční návrh posl. Deutschové a druhů:

Vláda se vybízí, aby neprodleně předložila Národnímu shromáždění seznam všech zřízených menšinových obecných a občanských škol, uvedouc počet tříd a dětí docházejících do jednotlivých tříd podle národností.

73. Resoluční návrh posl. Hoffmanna a druhů:

Národnímu shromáždění budiž ve lhůtě dvou měsíců předložen veškerý materiál o zavření německých škol od té doby, co stát trvá, a budiž potom přikázán 24člennému výboru, jejž zvolí poslanecká sněmovna, aby podal zprávu a návrh.

74. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny a druhů:

Vláda se vybízí, aby položku č. 1 subvence hudebním školám z 430.000 Kč zvýšila na 590.000 Kč. Městské hudební škole v Přísečnici a kuratoriu hudební školy v Bečově buďtež vyplaceny subvence nejméně po 80.000 Kč.

75. Resoluční návrh posl. V. Marka, dr. Luschky a druhů:

Ke kapitole XIII, tit. 10, § 3 navrhujeme, aby byla zařazena zvláštní subvence 100.000 Kč pro hudební školu města Přísečnice v Rudohoří.

76. Resoluční návrh posl. dr. Spiny, dr. Schollicha, dr. W. Feierfeila, Simma, dr. Kafky a druhů ke kap. XIII, tit. 5, § 1:

Na Slovensku buďtež zřízeny německé průmyslové odborné školy.

Odůvodnění: Na Slovensku není vůbec německých průmyslových odborných škol. Potřeba jejich jest nesmírná. Geľnica a okolí se svým tak velkým a široce rozvětveným hornickým průmyslem potřebuje nutně německé odborné strojní průmyslové školy. Kežmarok, středisko celého spišského němectví a tamějšího textilního průmyslu, potřebuje nutně německé tkalcovské školy nebo aspoň německé pobočky na tamější státní tkalcovské škole; odborná škola pro zpracování dřeva ve Spišské Nové Vsi potřebuje německé odbočky; Bratislava jako důležité dopravní a obchodní středisko, mající přes 30.000 Němců, kteří se zaměstnávají především živností, průmyslem a obchodem, potřebuje německé vyšší průmyslové školy s různými odbornými odděleními; četné německé obyvatelstvo v Kremnici a okolí (60.000-70.000 duší) potřebuje odborné školy pro průmyslné zpracování kovů v Kremnici a školy pro zpracování dřeva v Piargách. Mukačevská oblast s 20.000 Němců, kteří se vesměs zabývají dřevařským průmyslem, potřebuje školy pro zpracování dřeva.

O provedení tohoto programu budiž postaráno ve státním rozpočtu.

Ke kap. XIV a XIV A:

77. Resoluční návrh posl. V. Marka, dr. Luschky a druhů k tit. 2, § 1:

Vláda se vybízí, aby zrušila zákon ze dne 17. října 1919, čís. 572 Sb. z. a n., o zvláštní dávce z vína v lahvích.

78. Resoluční návrh posl. dr. Hanreicha, Pittingera, Windirsche a druhů:

Ministerstvo financí se vybízí, aby nařídilo, že se vinařům povoluje jako daně prostý domácí nápoj pro každou osobu v domácnosti vydržovanou 100 litrů vína, nejméně však pro každou domácnost daně prostých 400 litrů vína.

Finanční kontrolní činitelé, kteří dosud ukládali tresty pro překročení přihlašovací povinnosti, místy dokonce je vybírali, mají býti pouze oprávněni podávati návrhy na potrestání okresním finančním ředitelstvím.

Tresty nebuďtež ukládány, je-li dokázáno pouze opominutí přihlašovací povinnosti. Nejvyšší výměr trestu nesmí býti vyšší než prostá daň z vína.

79. Resoluční návrh posl. Mlčocha a druhů:

Vláda se vyzývá, aby zmírnila cla při dovozu všeho zboží, zejména surovin a polotovarů, hlavně tam, kde snížení cla má vliv na sestup cen.

80. Resoluční návrh posl. Kostky, dr. Kafky a druhů k tit. 2, § 2:

Vláda se vybízí, aby pokud možno nejdříve obnovila zákon ze dne 12. srpna 1921, č. 311, jehož účinnost uplynula koncem roku 1922, a příslušný návrh předložila k ústavnímu projednání, aby bylo opět lze stanoviti osvobození od cla nebo podstatné celní slevy pro dovoz oněch strojů, součástek strojů, továrních zařízení a řemeslnického nářadí, které se v našem státě buď vůbec nevyrábějí, nebo aspoň v potřebné jakosti a provedení, a které slouží k zavedení nového průmyslového odvětví, nové produkce nebo k technickému zdokonalení produkce, nebo produkčních method v jednotlivých podnicích.

81. Resoluční návrh posl. Windirsche, Böllmanna a druhů:

Ministerstvo financí se vybízí, aby dovážená nová strojená hnojiva, která nejsou započtena v celním sazebníku, se vším urychlením podrobilo rychlému celnímu řízení.

82. Resoluční návrh posl. Bubníka, Warmbrunna a druhů:

Vláda zamýšlí předložiti Národnímu shromáždění reformu přímých daní. Původně stanovený termín 1. ledna 1924 nebude již dodržen. Dosavadní soustava berní však, která v podstatě je dědictvím starého režimu, naprosto nevyhovuje a je úplně namířena proti vrstvám nemajetným. Vláda se vyzývá, aby příslušný návrh předložila a aby byl založen na zásadě odstranění spotřebních daní, zejména dávky z uhlí a daně z obratu a pracovních výkonů.

83. Resoluční návrh posl. Hackenberga a druhů:

Ministerstvo financí se vybízí, aby podalo poslanecké sněmovně zprávu o dosavadních přípravných pracích v oboru daňové reformy, o zásadách, na nichž tato reforma má býti vybudována, a o čase, kdy může nabýti působnosti.

84. Resoluční návrh posl. Bubníka, Warmbrunna a druhů:

Dělníkům průmyslovým a horníkům se předpisuje v r. 1923 osobní daň z příjmů za leta 1920 až 1922, tedy v době snížených mezd a velké nezaměstnanosti. Vládě se ukládá, aby předložila do měsíce návrh zákona, kterým se dělníkům a horníkům vzhledem k všeobecnému poklesu mezd a vzhledem k nezaměstnanosti osobní daň z příjmu za léta 1920 až 1922 promíjí. Vláda se vyzývá dále, aby do té doby tyto nedoplatky daňové dělníkům nyní nezaměstnaným poshověla a ostatním povolila mírnější splátky nejvýše 5 %. Vládě se konečně ukládá, aby předložila návrh zákona na zvýšení existenčního daněprostého minima na 12.000 Kč ročně.

85. Resoluční návrh posl. Dietla a druhů:

Ministerstvo financí se vybízí, aby berní úřady vybudovalo tak, aby mohly býti daně běžně předpisovány.

86. Resoluční návrh posl. Windirsche, Böllmanna a druhů:

Ministerstvo financí se vybízí, aby co nejdříve nařídilo provésti volby do daňových odhadních komisí. Až do provedení těchto voleb buďtež daňové odhadní komise náležitě doplněny povoláním zástupců stavovských odborných organisací podle spravedlivého klíče v tom poměru, jak platí daň z příjmů.

87. Resoluční návrh posl. Mlčocha a druhů:

Vláda se vyzývá, aby neprodleně nařídila volby do daňových odhadních komisí.

88. Resoluční návrh posl. Hausmanna a druhů:

Vláda se vybízí, aby vypracovala návrh zákona na volbu daňových odhadních komisí na zásadě voleb podle poměrného zastoupení a předložila jej poslanecké sněmovně do tří měsíců, aby se o něm poradila.

89. Resoluční návrh posl. Horáka a druhů:

Vláda se vyzývá, aby zrušila potravní daň na čáře v Praze vzhledem k tomu, že nic nevynáší.

90. Resoluční návrh posl. Horáka a druhů:

Vláda se vyzývá, aby zrušila daň z vodních sil.

91. Resoluční návrh posl. Onderčo a druhů:

Vláda sa vyzývá:

a) aby daň z vodnej sily zrušila, podobne aj daň z prirastku na majetku ako aj daň z obratu,

b) aby unifikáciu všetkých daní v celej republike čím skôr previedla.

92. Resoluční návrh posl. Kostky, dr. Kafky a druhů k tit. 2, § 3, pol. 10:

Vláda se vybízí, aby daň z vodní síly, stanovenou zákonem z 12. srpna 1921, č. 338 Sb. z. a n., podle § 1, odst. 2, tohoto zákona snížila podle toho, jak již byla snížena nebo v nejbližší době snížena bude uhelná dávka, a to se zpětnou platností až k této lhůtě.

93. Resoluční návrh posl. Najmana a druhů:

Vláda se vyzývá, aby zrušila daň z obratu a z přepychu.

94. Resoluční návrh posl. Kostky, dr. Kafky a druhů k tit. 2, § 4:

Nejširších vrstev obyvatelstva zmocnilo se nesmírné znepokojení, když se veřejnost dověděla o návrhu nové daně z obratu a daně přepychové. Zvláště proti němu protestují producenti, obchodníci a spotřebitelé proto, že úbytek uhelné dávky, k němuž došlo na základě posledního snížení této daně, má se nahraditi daní z obratu a přepychovou, tedy u takové daně, která vedle uhelné dávky po stránce hospodářské jest zvláště škodlivá.

Zlepšení tohoto zákona proti zhoršení, porovnáme-li je s dnešním stavem, nemá takřka významu.

Se zvláštními potížemi se setkává úmysl vlády, aby výhoda 1% daně z obratu, která nyní platí pro mnoho velmi důležitých lidových předmětů spotřeby, byla zrušena. Poněvadž daň z obratu směřuje ke zvýšení cen, příčilo by se to zlevňovací akci, o niž se usiluje.

Vláda se tedy vybízí, aby návrh změnila v tom smyslu, aby tato výhoda nejen byla zachována, nýbrž aby napříště byla rozšířena na mnoho dalších předmětů důležitých pro všeobecnou spotřebu, které jsou nyní zatíženy 2% daní. 

Také snížení daně z přepychu ze 12 nebo 10 na 8% znamená zhoršení, poněvadž se veliké množství nových předmětů prohlašuje za podrobené dani přepychové.

Návrh jest dále zklamáním po té stránce, že úlevy, očekávané k ulehčení vývozu, v návrhu obsaženy nejsou.

Z daňové základny nemá se napříště vylučovati daň z obratu sama, takže se daňová sazba vlastně zvyšuje.

Vláda se tedy vybízí, aby, revidujíc daň z obratu, zevrubně přihlížela k návrhům, jak svrchu uvedeným, tak také podaným hospodářskými korporacemi.

95. Resoluční návrh posl. Windirsche, Böllmanna a druhů:

Ministerstvo financí se vybízí, aby nařídilo, že berní úřady mohou býti zrušovány jen v dohodě se zástupci všech výdělečných skupin území, která jsou tím postižena.

96. Resoluční návrh posl. J. Marka, Slavíčka, dr. Noska, Staňka, dr. Lukavského a druhů:

Vzhledem k tomu, že vybírání daní opožděně vyměřených v hodnotné valutě za leta 1919 až 1921 dopadá v nynější době velice tíživě na dělnictvo, maloživnostníky a malorolníky, značná pak nezaměstnanost a výrobní krise snižují životní úroveň těchto vrstev, vyzývá se vláda, aby uložila výkonným orgánům, aby vybírání daní u těchto vrstev dělo se s největší šetrností a aby s největší benevolencí užívala svého práva při odpisu daní, je-li existence poplatníkova ohrožena.

97. Resoluční návrh posl. V. Marka, dr. Luschky a druhů k tit. 2, § 1:

Vláda se vybízí, aby místo dosud platných prozatímních předpisů pro vybírání daní vypracovala nové předpisy a při tom ponechala obcím vybírání obecních přirážek k přímým daním.

98. Resoluční návrh posl. Windirsche, Böllmanna a druhů:

Ministerstvo financí se vybízí, aby nařídilo, že se všem stranám, jejichž úhrnná povinnost dávky z majetku a dávky z přírůstku na majetku dohromady činí až 500 Kč a které jsou ve finanční tísni, poskytuje též možnost zaplatiti splátkami, jako při částkách přes 500 Kč.

99. Resoluční návrh posl. Krause a druhů:

Vláda se vybízí, aby ve všech oněch případech, v nichž není poplatník způsobilý platiti daně, nařídila poshovění daní a tím zároveň učinila opatření, že se úroky z prodlení nepředpisují.

100. Resoluční návrh posl. Kostky, dr. Kafky a druhů k tit. 2, § 1:

V mnoha berních okresích se nyní předpisuje daň z příjmu za uplynulá 4 leta najednou. Vláda se vybízí, aby neprodleně rozkázala berním správám, aby žádosti o poshovění co nejochotněji vyřizovaly a v případech hodných zřetele povolovaly placení ve splátkách. Dále nechť finanční správa co nejrychleji vypracuje změnu zákona po té stránce, že daně, jež bylo poshověno platiti, jsou osvobozeny od 7% úroků z prodlení. Zákonité úroky z prodlení bylo by platiti teprve tehdy, kdyby se poplatník s některou povolenou splátkou opozdil.

101. Resoluční návrh posl. Anděla a druhů:

Vláda se vyzývá, aby povoleny byly na dlužné daně poplatnictvu co nejmírnější splátky.

102. Resoluční návrh posl. Windirsche, Böllmanna a druhů:

Ministerstvo financí se vybízí, aby sazbu daňových úroků z prodlení snížilo na 4 procenta s působností od 1. ledna 1924.

103. Resoluční návrh posl. Anděla a druhů:

Vláda se vyzývá, aby úrok z dlužných daní snížila na 4%.

104. Resoluční návrh posl. Windirsche, Böllmanna a druhů:

Ministerstvo financí se vybízí, aby nařídilo, aby byly vyměřeny a uloženy daně za poslední leta a aby tedy co nejdříve byly rozeslány nevyřízené platební příkazy.

105. Resoluční návrh posl. Mlčocha a druhů:

Vláda se vyzývá, aby nebyly prováděny exekuce dříve, než budou vyřízeny daňové rekursy.

106. Resoluční návrh posl. Windirsche, Böllmanna a druhů:

Ministerstvo financí se vybízí, aby působilo k tomu, aby odvolání, podaná u berních úřadů I. stolice, byla vyřizována ve lhůtě šestiměsíční.

107. Resoluční návrh posl. V. Marka, dr. Luschky a druhů k tit. 2, § 1:

Vláda se vybízí, aby ještě v tomto zasedání předložila sněmovně návrhy zákonů na zrušení válečných přirážek k dani pozemkové, výdělkové, z příjmu a důchodové počínaje 1. červencem 1924.

Ke kap. XV:

108. Resoluční návrh posl. Najmana a druhů:

Vláda se vyzývá, aby vydala zákon o zákazu fušerství.

109. Resoluční návrh posl. dr. E. Feyerfeila, Krause, dr. Schollicha a druhů:

Vláda se vybízí, aby učinila obšírná a vhodná opatření k potírání neplechy hudlařství a aby podřízeným úřadům a činitelům nařídila, aby bez výjimky a co nejpřísněji hudlařství stíhali a trestali.

110. Resoluční návrh posl. Pastyříka a druhů:

Vláda se vyzývá, aby státní dodávky zadávané živnostníkům a družstvům byly o 15% více honorovány než továrníkům.

111. Resoluční návrh posl. Krause a druhů:

Vláda se vybízí, aby předložila seznam státních dodávek, zadaných v roce 1923, z něhož by bylo viděti, kterým firmám byly státní dodávky zadány, v jakém množství, jakého druhu a za jakou celkovou cenu.

112. Resoluční návrh posl. Horáka a druhů:

Vláda se vyzývá, aby nařídila v době co nejkratší provedení voleb do obchodních a živnostenských komor.

113. Resoluční návrh posl. dr. Jurigy a druhů:

Vláda sa vyzýva, aby zárobková III. triedna daň bola na Slovensku tak upravená, ako v historických zemiach, podobne i nemocenské a úrazové poplatky.

114. Resoluční návrh posl. Krause a druhů:

Vláda se vybízí, aby úvěr zařazený ve státním rozpočtu na podporu živností zvýšila o 200.000 Kč.

115. Resoluční návrh posl. Krause a druhů:

Vláda se vybízí, aby při investičních stavbách, jež mají býti provedeny v roce 1924, a při opatřování zařízení rozvržených v investičním programu přihlížela podle klíče obyvatelstva také k německým živnostem a německému průmyslu.

Ke kap. XVI a XVI A:

116. Resoluční návrh posl. Schustera a druhů:

Ministerstvo pošt a telegrafů se vybízí, aby sazby listovní pošty snížilo od 1. ledna 1924 ve smyslu vládního prohlášení ze dne 24. října 1922.

117. Resoluční návrh posl. V. Marka, dr. Luschky a druhů k tit. 2, §§ 1, 2 a 3:

Vláda se vybízí, aby od 1. ledna 1924 snížila poštovní, telegrafní a telefonní sazby.

118. Resoluční návrh posl. Bubníka, Warmbrunna a druhů:

Vláda se vyzývá, aby provedla v r. 1924 snížení sazeb poštovních a zavedla dělnické lístky za sníženou sazbu při dopravě autobusové.

119. Resoluční návrh posl. Böllmanna, Windirsche a druhů:

Ministerstvo pošt a telegrafů se vybízí, aby nařídilo brzké snížení poštovních a telegrafních poplatků. Úřadování poštovních úřadů budiž pro přijímání peněz a balíků prodlouženo denně o hodinu. Dále budiž zavedeno přijímání telegramů v neděli za jednoduché sazby.

120. Resoluční návrh posl. Böllmanna, Windirsche a druhů:

Ministerstvo pošt a telegrafů se vybízí, aby se před zrušováním poštovních úřadů dohodlo s vrstvami, které mají na tom zájem. Pro zrušování poštovních úřadů nesmí býti rozhodnou jedině otázka výnosnosti, nýbrž jest bráti zřetel na komunikační a jiné v úvahu přicházející přírodní poměry území, postižených zamýšleným zrušením úřadu.

121. Resoluční návrh posl. V. Marka, dr. Luschky a druhů k tit. 4:

Vláda se vybízí, aby od 1. ledna 1924 snížila železniční sazby.

122. Resoluční návrh posl. Najmana a druhů:

Vláda se vyzývá, aby snížila dopravní tarify.

123. Resoluční návrh posl. Windirsche, Böllmanna a druhů:

Ministerstvo železnic se vybízí, aby brzy provedlo snížení osobních a nákladních sazeb.

124. Resoluční návrh posl. V. Marka, dr. Luschky a druhů k tit. 4:

Vláda se vybízí, aby ceny železničních ročních lístků od 1. ledna 1924 zmírnila, snížíc základnu ze 70 h na 50 h za 1 km.

125. Resoluční návrh posl. Vávry a druhů:

Vláda se vyzývá, aby veškeré dráhy byly sestátněny, a než se tak stane, aby dopravní tarify a osobní jízdné státních a lokálních drah bylo stejnoměrně upraveno.

126. Resoluční návrh posl. dr. Budaye a druhů:

Vláda sa vyzýva, aby so zoštátnením slovenských železničných dráh čím skôr započala a i do času zoštátnenia železničné tarify značne snížila, aby pri železničnom personále v prvom rade bral sa ohľad na Slovákov.

127. Resoluční návrh posl. Windirsche, Böllmanna a druhů:

Ministerstvo železnic se vybízí, aby působilo k tomu, aby tarifní sazby místních drah byly upraveny stejně jako sazby drah státních.

128. Resoluční návrh posl. Grünznera a druhů:

Vláda se vybízí, aby co nejrychleji sjednotila sazby, jak pro osobní tak nákladní dopravu pro všechny státní a místní dráhy.

129. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny, dr. Keibla a druhů:

Vláda se vybízí, aby do 3 měsíců předložila seznam všech železničních úředníků a zřízenců, kteří ode dne 1. prosince 1918 byli ze svého místa přeloženi, a udala jejich nové služební místo.

130. Resoluční návrh posl. Krause a druhů:

Vláda se vybízí, aby při výstavbě nových drah, předvídaných v investičním programu, které vyžadují nákladu 185 milionů Kč, přihlížela k německým drahám již projektovaným.

131. Resoluční návrh posl. inž. Kalliny a druhů:

Vláda se vybízí, aby poslanecké sněmovně podala zprávu, v jakém stavu jsou projekty místních drah: Aš-Grün, Annathal-Rotava-Nýdek, Suniperk-Přísečnice-Chrištofovy Hamry, Rýmařov-Šumperk, Frýdberk-Velké Kunětice-Sandhübel, Roketnice nad Jizerou-Grünthal, Rýmařov-Sobotín, Albrechtice-Hermanice-Cukmantl, Budišov-Dvorec-Beroun na Moravě, Bruntál-Karlsdorf, Unčov-Unterburgendorf, a aby oznámila, jaký jest plán pro provedení stavby těchto projektů. 

Ke kap. XVIII:

132. Resoluční návrh posl. Křepka a druhů:

Vláda se vybízí, aby podporovala všecky snahy, které směřují ke zvýšení zemědělské výroby. Toho lze dosíci jen těmito opatřeními:

1. Nejširším vrstvám zemědělského obyvatelstva, zvláště dospívající mládeži budiž rozmnožením zemědělských škol a vzdělávacích ústavů všech stupňů poskytnuta vydatná příležitost, aby se mohly odborně vzdělati ve všech oborech zemědělství.

2. Poněvadž největší část půdy jest v rukou středních a drobných zemědělců, vyplývá samo sebou, že všechno úsilí k podpoře zemědělství musí započíti v nejúčinnější formě u středních a drobných rolníků. Po této stránce jest především nutno intensivně vybudovati družstevnictví (úvěrní družstva, nákupní a prodejní družstva a výrobní družstva). Zvláštní pozornost budiž věnována sanaci zemědělského družstevnictví. Vším způsobem budiž podporováno zaopatřování středních a drobných zemědělců dobrým a cenným plemenným dobytkem, uznanou setbou a strojenými hnojivy. Všechny meliorace, rekultivace a přeměnění v ornou půdu buďtež státem podporovány v nejširší míře.

133. Resoluční návrh posl. Zierhuta a druhů:

Vláda se vybízí, aby při očekávaném vypracování návrhu zákona o pojištění dobytka a proti krupobití se řídila těmito hledisky:

1. Pojištění smí býti jen dobrovolné a má býti vybudováno na svépomoci se státní podporou.

2. Každé donucení a každý monopol v této věci jest zásadně vyloučiti.

3. Dlužno se naprosto vyvarovati každé tendenci centralisační, t. j. možnosti byrokratismu, aby toto sociálně-politické opatření se nestalo přímo zaopatřovacím ústavem pro jisté vrstvy.

4. Státní podpora má býti výlučně ve prospěch drobných a selských zemědělců.

134. Resoluční návrh posl. Windirsche, Böllmanna a druhů:

Ministerstvo zemědělství se vybízí, aby působilo, aby v zemědělském ústavě účetnicko-spravovědném byl co nejdříve ustanoven druhý německý úředník k rychlému zpracování účetnického materiálu, pocházejícího z německých zemědělských podniků.

135. Resoluční návrh posl. Zierhuta a druhů:

Vláda se vybízí, aby konečně předložila parlamentu zprávu o likvidovaném fondu pro umělá hnojiva.

136. Resoluční návrh posl. Hancko a druhů:

Vláda sa vyzýva, aby sníženy počeť zverolékarov na starý počeť bol zvýšený na Slovensku.

137. Resoluční návrh posl. Matznera a druhů:

Vláda se vybízí, aby do příslušných titulů kapitoly XVIII státního rozpočtu na podporu zemědělství a lesnictví na severní Moravě a ve Slezsku zařadila podporu 2,100.000 Kč a tuto částku rozdělila takto:

Na podporu družstevní organisace pro kontrolu mléka a na podporu chovu hovězího dobytka

300.000 Kč.

Na intensivnější podporování zemědělského vzdělání a školství

200.000 Kč.

Na podporování zemědělství (pěstování rostlin a pokusnictví, chov dobytka, mlékařství, nákup a družstevní užívání strojů a nářadí)

1,100.000 Kč.

Na odvodňování a projekty pastvisk

300.000 Kč.

Na zřízení vzorných hospodářství a chlévů

80.000 Kč.

Na povznesení lnářství

120.000 Kč

138. Resoluční návrh posl. Matznera a druhů:

Vláda se vybízí, aby učinila nutná opatření, aby pokud možno nejdříve byl proveden projektovaný vodovod v Andělské Hoře-Lichtvardě a projekt říční regulace Krnov-Hranice. 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP