Čtvrtek 5. června 1924

8. Zpráva výboru imunitního o žádosti vrch. stát. zastupitelství v Košicích za vydání k trestnímu stíhání posl. Tausika pro urážku četnictva podle § 2, § 3, odst. II, čís. 2 zák. čl. XLI z roku 1914 (tisk 4539).

Zpravodajem je p. posl. Rouček, jemuž dávám slovo.

Zpravodaj posl. Rouček: Slavná sněmovno! Vrchní státní zastupitelství v Košicích žádá o zrušení imunity posl. Tausika pro urážku četnictva, které se prý dopustil tím, že na schůzi ve Smolníku prohlásil o četnících, že jsou placeni jenom z našich daní a určeni k ochraně buržoasie.

Imunitní výbor poslanecké sněmovny neshledal po přezkoumání souvislé řeči posl. Tausika urážky v těchto výrocích, které byly pouhou kritikou, v níž poslance na veřejné schůzi nelze omezovati a navrhuje poslanecké sněmovně, aby k vydání posl. Tausika nesvolila.

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá. Budeme tedy hlasovati.

Pan zpravodaj ve smyslu usnesení výboru navrhuje, aby poslanecká sněmovna nesvolila k trestnímu stíhání posl. Tausika.

Kdo souhlasí s tímto návrhem, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna usnesla se nesvoliti k trestnímu stíhání posl. Tausika.

Vyřízen je tím odstavec osmý pořadu dnešní schůze.

Přejdeme k devátému odstavci, jímž je:

9. Zpráva výboru imunitního o žádosti vrch. stát. zastupitelství v Košicích za vydání k trestnímu stíhání posl. Tausika pro přečin pomluvy podle § 1 zák. čl. XLI z roku 1914 (tisk 4540).

Zpravodajem je posl. Rouček. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Rouček: Slavná sněmovno! Vrch. stát. zastupitelství v Košicích žádá o zrušení poslanecké, imunity posl. Tausika pro přečin pomluvy podle § 1 zák. čl. XLI z r. 1914, jehož se prý posl. Tausik dopustil tím, že obvinil Eleméra Bogatiho z neoprávněného vzetí provise.

Poněvadž případ byl prokázán a posl. Tausik má právo jako poslanec veřejně poukazovati na zjištěné nešvary, navrhuje imunitní výbor poslanecké sněmovně, aby posl. Tausik k trestnímu stíhání vydán nebyl.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen. Debata tedy odpadá, budeme hlasovati.

Pan zpravodaj navrhuje podle usnesení imunitního výboru, aby poslanecká sněmovna nesvolila k trestnímu stíhání posl. Tausika.

Kdo s návrhem tímto souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, tím poslanecká sněmovna usnesla se nesvoliti k trestnímu stíhání posl. Tausika a vyřízen je odst. 9 pořadu dnešní schůze.

Přejdeme k 10. odstavci, jímž jest:

10. Zpráva výboru imunitního o žádosti vrch. stát. zastupitelství v Košicích za vydání k trestnímu stíhání posl. Tausika pro přečin pomluvy podle § 1 zák. čl. XLI z r. 1914 (tisk 4541).

Zpravodajem je p. posl. Rouček. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Rouček: Slavná sněmovno! Tento případ je úplně obdobný s případem právě projednaným.

Vrch. stát. zastupitelství v Košicích žádá o zrušení poslanecké imunity posl. Tausika pro přečin pomluvy podle § 1 zák. čl. XLI z r. 1914, jehož se prý posl. Tausik dopustil tím, že obvinil Alexandra Kalinovicse z neoprávněného vzetí provise.

Poněvadž také tento případ byl prokázán a posl. Tausik má právo jako poslanec veřejně poukazovati na podobné nešvary, doporučuje imunitní výbor posl. sněmovně, aby

posl. Tausik k trestnímu stíhání vydán nebyl.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen. Debata odpadá. Budeme hlasovati.

Pan zpravodaj navrhuje podle usnesení výboru imunitního, aby poslanecká sněmovna nesvolila k trestnímu stíhání posl. Tausika.

Kdo s tímto návrhem souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna nesvolila k trestnímu stíhání posl. Tausika a vyřízen je odst. 10 pořadu dnešní schůze.

Přejdeme k 11. odstavci, jímž jest:

11. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zastupiteľstva v Bratislave, aby posl. dr. Buday vydaný bol k trestnému stíhaniu pre prečin urážky na cti (tisk 4557).

Zpravodajem za omluveného a nepřítomného posl. dr. Kubiše je pan místopředseda téhož výboru posl. Konečný. Dávám mu slovo:

Zpravodaj posl. Konečný: Slavná sněmovno! Hlav. stát. zastupitelstvo v Bratislavě žádá přípisem ze dne 19. června 1923, pod čís. 8076/1923, aby byl vydán posl. dr. Buday pro přečin urážky na cti, kterého se prý dopustil na dr. Eugenovi Tvrdém v Žilině.

Imunitní výbor navrhuje, aby nebyl vydán k trestnímu stíhání posl. dr. Buday, poněvadž ve věci vidí pouhou vexaci.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen. Debata odpadá. Budeme hlasovati.

Pan zpravodaj navrhuje podle usnesení imunitního výboru, aby poslanecká sněmovna nesvolila k trestnímu stíhání posl. dr. Budaye.

Kdo s tímto návrhem souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím poslanecká sněmovna usnesla se nesvoliti k trestnímu stíhání p. posl. dr. Budaye a vyřízen je odst. 11 pořadu dnešní schůze.

Přejdeme k odst. 12, jímž je:

12. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zastupiteľstva v Bratislave, aby posl. Tomik vydaný bol k trestnému stíhaniu pre prečin poburovania (tisk 4558).

Zpravodajem za omluveného a nepřítomného posl. dr. Kubiše je místopředseda téhož výboru p. posl. Konečný, jemuž dávám slovo.

Zpravodaj posl. Konečný: Slavná sněmovno! Hlavní státní zastupitelství v Bratislavě žádá, aby byl vydán posl. Tomik pro přečin pobuřování podle § 172 tr. z. a § 19 zák. čl. LXIII z r. 1912.

Jmenovaný poslanec na lidovém shromáždění dne 1. srpna 1920 řečnil proti rekvirování obilí, které přičítal Čechům.

Imunitní výbor navrhuje, aby nebyl vydán posl. Tomik k trestnímu stíhání, poněvadž jde o politickou řeč, přednesenou na politickém shromáždění.

Předseda (zvoní): K slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá. Budeme hlasovati.

Pan zpravodaj navrhuje podle usnesení výborového, aby poslanecká sněmovna nesvolila k trestnímu stíhání posl. Tomika.

Kdo s tímto návrhem souhlasí, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je většina, tím poslanecká sněmovna usnesla se nesvoliti k trestnímu stíhání posl. Tomika.

Tím vyřízen jest odstavec 12 a přejdeme ještě ke 13. odstavci, jímž je:

13. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě za vydání k trestnímu stíhání posl. Svetlika pro přečin pomluvy (tisk 4560).

Zpravodajem je p. posl. Rouček, jemuž uděluji slovo.

Zpravodaj posl. Rouček: Slavná sněmovno! Hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě žádá za vydání k trestnímu stíhání posl. Svetlika pro přečin pomluvy tiskem podle § 1 a § 3, odst. 2, čís. 1 a 2 zák. čl. XLI z r. 1914. Tohoto přečinu prý se jmenovaný poslanec dopustil článkem uveřejněným v časopise "Pravda Chudoby" a mylně obviňujícím poslance Oktavce a Čundrlíka.

Poněvadž spor tento mezi obžalovaným a žalobci vyřízen byl smírem, doporučuje imunitní výbor poslanecké sněmovně, aby posl. Svetlik k trestnímu stíhání vydán nebyl.

Předseda: Ke slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá. Budeme tedy hlasovati.

Pan zpravodaj navrhuje podle usnesení výborového, aby poslanecká sněmovna nesvolila k trestnímu stíhání posl. Svetlika.

Kdo s tímto návrhem souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina, tím poslanecká sněmovna usnesla se nesvoliti k trestnímu stíhání posl. Svetlika a vyřízen je odstavec 13 pořadu dnešní schůze.

Přerušuji projednávání pořadu a, než přikročím k ukončení schůze, rozhodneme ještě hlasováním podle § 69 jedn. řádu, zda a kdy jest zahájiti rozpravu o interpelacích označených za naléhavé, které rozdány byly ve 267. schůzi posl. sněm. dne 3. června 1924.

Je to v prvé řadě naléhavá interpelace posl. Skaláka, Buriana a soudr. vládě, že se nezodpovídají interpelace komunistických poslanců (tisk 4608).

Žádám o přečtení jednak záhlaví, jednak petitu této naléhavé interpelace.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Tisk 4608. Naléhavá interpelace posl. Skaláka, Buriana a soudr. vládě, že se nezodpovídají interpelace komunistických poslanců.

Ptáme se vlády, proč porušuje soustavně ustanovení § 68 zákona z 15. dubna 1920, č. 325 Sb. z. a n., o jednacím řádu poslanecké sněmovny, a zda hodlá v tomto jednání pokračovati?

Předseda (zvoní): Páni posl. Skalák, Burian a soudr. navrhují, aby rozprava o této interpelaci byla zahájena dne 5. června 1924, tedy ještě v dnešní schůzi.

Kdo souhlasí s tím, aby této za naléhavou označené interpelaci přiznána byla rozprava podle příslušných paragrafů našeho jednacího řádu a aby rozprava tato zahájena byla ještě v dnešní schůzi, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je menšina, tím rozprava této naléhavé interpelaci přiznána nebyla.

Dále jest zde naléhavá interpelace posl. dr. Czecha, Tauba, Hackenberga a druhů vládě o nezákonitém postupu vládního komisaře v Jihlavě (tisk 4622).

Žádám za přečtení záhlaví a petitu.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Tisk 4622. Naléhavá interpelace posl. dr. Czecha, Tauba, Hackenberga a druhů vládě, o nezákonitém postupu vládního komisaře v Jihlavě.

Tážeme se vlády:

1. Jest vláda ochotna učiniti přítrž uvedenému neudržitelnému stavu co nejrychlejším rozepsáním voleb?

2. Jest vláda ochotna přednesené stížnosti důkladně prozkoumati a o výsledku podati poslanecké sněmovně zprávu?

3. Jest vláda ochotna zrušiti nezákonitá nařízení vládního komisaře a úředníkům, zaměstnancům a dělníkům poškozeným neoprávněnými tresty, pensionováním a propuštěním, dopomoci k jejich plnému právu?

Předseda: Páni poslanci, kteří tuto naléhavou interpelaci podali, navrhují, aby rozprava se zahájila ihned.

Kdo tedy souhlasí s tím, aby této za naléhavou označené interpelaci přiznána byla rozprava ve smyslu příslušných paragrafů naše ho jednacího řádu a aby tato rozprava byla zahájena ihned, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To jest menšina. Rozprava této naléhavé interpelaci přiznána nebyla.

Konečně je zde

naléhavá interpelace posl. dr. Raddy a druhů před. vlády a ministrovi vnitra jak násilně vládne vládní komisař v Jihlavě (tisk 4626).

Žádám za přečtení záhlaví a petitu.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Tisk 4626. Naléhavá interpelace posl. dr. Raddy, Pittingera, Budiga, dr. Kafky, inž. Junga, Stenzla a druhů předsedovi vlády a ministrovi vnitra, jak násilně vládne vládní komisař v Jihlavě.

Podepsaní se táží pana předsedy vlády a pana ministra vnitra:

1. Bylo na četné stížnosti prozkoumáno, jak vládne jihlavský vládní komisař, a jaký výsledek mělo toto prozkoumání?

2. Ospravedlňují vylíčené chování vládního komisaře, či jsou ochotni chrániti německé obyvatelstvo před dalším týráním?

3. Jsou ochotni zrušiti neodůvodněné tresty, pensionování a propouštění německých úředníků, zaměstnanců a dělníků a jiná nezákonitá opatření vládního komisaře?

4. Jsou konečně ochotni rozepsati ihned obecní volby v Jihlavě a nynějšího vládního komisaře zbaviti úřadu?

Předseda: Páni podatelé dr. Radda a soudruzi navrhují, aby rozprava o této interpelaci se zahájila ihned.

Kdo souhlasí, aby této za naléhavou označené interpelaci přiznána byla rozprava podle §§ 69, 65 a 68 jedn. řádu a aby rozprava tato dle návrhu podatelů zahájila se ihned, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Tím rozprava přiznána nebyla.

Posl. Mikulíček žádá o udělení dovolené na dobu od 5. do 12. června t. r. pro důležité práce na Moravě.

Kdo souhlasí s udělením této dovolené. nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Dovolená jest udělena.

Dovolenou na dnešní schůzi udělil jsem posl. Hamplovi, Al. Křížovi, Pociskovi, Svetlikovi - vesměs pro neodkladné zaměstnání; na dnešní a zítřejší schůzi posl. dr. Lelleyovi z rodinných důvodů a posl. dr. Šmeralovi pro neodkladné záležitosti.

Nemocí omluvil se posl. Blažek.

Žádám za sdělení nastalé změny ve výboru.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Klub poslanců čsl. živnostensko-obchodnické strany středostavovské vyslal do výboru ústavně-právního posl. Najmana za posl. Mlčocha.

Předseda: Posl. Kaderka a klub poslanců čsl. strany lidové oznámili, že jmenovaný pan poslanec přestal býti členem tohoto klubu.

Mezi schůzí byla tiskem rozdána naléhavá interpelace.

Zástupce sněm. tajemníka dr. Mikyška (čte):

Tisk 4642. Naléhavá interpelace posl. Tesky a soudr. vládě, že se stále soustavně porušuje 8hodinná doba pracovní v textilním průmyslu a nebyla zodpověděna první interpelace poslaneckého klubu komunistického v této věci.

Předseda: Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala zítra v pátek dne 6. června 1924 o 11. hodině dopolední s

pořadem:

1. Zpráva výboru soc.-politického o usnesení senátu k usnesení posl. sněmovny (tisk sen. 1831 a 1860) o vládním návrhu zákona (tisk posl. sněm. 4215, 4367 a 4613), jímž se vydávají předpisy k ochraně života a zdraví osob zaměstnaných v živnostech lakýrnických, natěračských a malířských (tisk 4644).

2. Zpráva výboru ústavně-právního o vládním návrhu zákona (tisk 4597), kterým se doplňuje zákon ze dne 15. dubna 1920, č. 314 Sb. z. a n., o exekuci na platy a výslužné zaměstnanců a jejich pozůstalých (tisk 4656).

3. Zpráva výboru branného o vládním návrhu zákona (tisk 4594), jímž se stanoví mírový počet československého vojska na dobu od 1. října 1924 do 30. září 1927 (tisk 4643).

4. Druhé čtení osnovy zákona o okresních záložnách hospodářských a kontribučenských fondech peněžních v Čechách (tisk. 4641).

5. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se mění zákon ze dne 17. října 1919, č. 562 Sb. z. a n., o podmíněném odsouzení a podmíněném propuštění (tisk 4640).

6. Návrh senátu, aby prodloužena byla lhůta podle § 43 úst. listiny k projednání usnesení poslanecké sněmovny (tisk 4375) o vládním návrhu zákona, kterým se zrušují dosud platné zákony o vojenské taxe.

7. Zpráva výboru imunitního o žádosti vrch. stát. zastupitelství v Košicích o zrušení imunity posl. Tausika pro přečin podle § 301 tr. zák. (tisk 4561).

8. Zpráva výboru imunitního o žádosti zem. soudu v Opavě za vydání k trestnímu stíhání posl. inž. Kalliny pro přestupek § 300 tr. zák., § 14, č. 1 zák. na ochranu republiky a pro přestupky §§ 14 a 19 zák. shrom., dále § 491 tr. zák. a čl. V zák. ze dne 17. prosince 1862, č. 8 ř. zák. (tisk 4562).

9. Zpráva výboru imunitního o žádosti kraj. soudu v Uh. Hradišti za souhlas k trestnímu řízení proti posl. Mikulíčkovi pro zločin těžkého ublížení na těle podle § 152 tr. zák. (tisk 4564).

10. Zpráva výboru imunitního o žádosti zemského trestního soudu v Brně za svolení k trestnímu stíhání posl. inž. Kalliny pro přečin podle § 14, odst. I. zák. na ochranu republiky z 19. března 1923, č. 50 Sb. z. a m., (tisk 4565).

11. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlavního státního zastupitelství v Bratislavě za vydání k trestnímu stíhání posl. Tesky pro přečin podle § 1 a § 3, odst. II, č. 1 a 2 zák. čl. XLI z r. 1914 (tisk 4570).

12. Zpráva výboru imunitného o žiadosti hlav. štát. zastupiteľstva v Bratislave za vydanie k trestnému stíhaniu posl. Tománka pre rušenie obecného mieru spáchane tlačou dle § 14, č. 3 zák. na ochranu republiky (tisk 4571).

13. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě za vydání k trestnímu stíhání posl. dr. Jurigy pro přečin pomluvy podle § 1 zák. čl. XLI z r. 1914 (tisk 4572).

14. Zpráva výboru imunitního o žiadosti hlav. štát. zastupiteľstva v Bratislave za vydanie k trestnému stíhaniu posl. Tománka pre prečin poburovania dle § 14, čís. 3 zák. na ochranu republiky a prečin pomluvania četníctva dle § 1, čl. 3, odst. II, č. 2 a § 8, č. 3 zák. čl. XLI z r. 1914 (tisk 4573).

15. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě za vydání k trestnímu stíhání posl. Hlinky pro přečin pomluvy tiskem podle § § 1, 3, č. 1, zák. čl. XLI z r. 1914 (tisk 4574).

16. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlav. stát. zastupitelství v Bratislavě za svolení k trestnímu stíhání posl. Daruly pro přečin osočování politických úřadů podle § 1 a § 3, č. 1 a 2 a § 9, č. 6 zák. čl. XLI z r. 1914 (tisk 4576).

17. Zpráva výborů živnostenského a zahraničního o vládním návrhu (tisk 4447), kterým se předkládá Národnímu shromáždění republiky Československé k dodatečnému sou hlasu prozatímní úprava obchodních styků mezi Československou republikou a královstvím Dánským, sjednaná v Praze dne 31. ledna 1924, uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 8. února 1924, č. 34 Sb. z. a n. (tisk 4503).

Jest snad proti tomu mému návrhu, pokud se týče denního pořadu, nějaká námitka? (Námitky nebyly.)

Není tomu tak, návrh můj je přijat.

Prohlašuji schůzi za skončenou.

(Konec schůze v 1 hod. 55 min. odpol.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP