Část čtvrtá.

Spolupůsobení úřadů a veřejných korporaci.

§ 78.

Veškeré úřady a veřejné instituce a korporace jsou povinny vyhověti žádostem Ústřední pojišťovny a jejich orgánů, jež byly na ně vzneseny, podporovati je a i bez vyzvání podávati jim všeliká sdělení, která pro provádění pojištění a jejich správu mohou býti důležitá; župní úřadovny jsou zejména oprávněny dožadovati se spolupůsobení politických a obecních úřadů, k vyšetření poměrů rozhodných pro pojistnou povinnost osob pojištění podléhajících.

Ústřední pojišťovna není oprávněna žádati, aby ji zastupovala finanční prokuratura.

Poměr k chudinskému zaopatření.

§ 79.

Platných zákonných ustanovení o povinnosti chudinského zaopatření zákon tento se netýká.

Uhradila-li obec nebo jiná korporace v plnění zákonně na ni přeneseného úkolu chudinského neb jiného zaopatření podporu nebo ošetření osobě, které příslušely nároky na léčebnou péči nebo na důchody podle tohoto zákona, jest tato obec neb korporace oprávněna žádati na dotyčné župní úřadovně náhradu učiněných výloh.

Tato náhrada musí býti žádána u župní úřadovny dříve, než se stala výplata pojištěnci neb jeho pozůstalým a nejdéle do uplynutí šesti měsíců po poskytnutí podpory nebo ošetření, jinak budiž zamítnut nárok na náhradu, jako opožděný.

Náhrada poskytovaných podpor nesmí přesahovati polovinu peněžních obnosů, příslušejících pojištěnci za dotyčné časové období. Tato ustanovení nedotýkají se nároků, příslušejících veřejným nemocnicím a léčebným ústavům podle tohoto zákona.

Daňové, kolkové a poplatkové úlevy.

§ 80.

Všechna jednání a listiny, které jsou nutny k odůvodnění a projednání právních poměrů mezi Ústřední starobní pojišťovnou s jedné, pojištěnými s druhé strany, požívají s výjimkou pojištění ve zvláštním odděleni ústřední starobní pojišťovny, zřízeného podle § 28, osvobození od kolkových a bezprostředních poplatků. Na ústřední pojišťovnu vztahují se také ustanovení zákona ze drze 15. dubna 1885, číslo 51 ř. z., pokud obsahují úlevy na kolcích a bezprostředních poplatcích.

Ústřední pojišťovna je prosta daně výdělkové a důchodové.

Důchody na základě tohoto zákona přiznané nepodléhají důchodové dani.

Povinnosti k zachování tajemství.

§ 81.

Členové některého správního orgánu, jakož i úředníci ústřední starobní pojišťovny a župních úřadoven jsou povinni v této vlastnosti jim sdělené obchodní a podnikové poměry pojištěnců zachovati v tajnosti: Ani pojišťovna ani její orgány nesmí býti přidržovány státní finanční správou ke sdělení poměrů stran závazných k podávání zpráv, o nichž vědomosti nabyly ve své úřední vlastnosti. Toto ustanovení nemá však platnosti, pokud jde o jména osob, oprávněných k požitku a o výši jejich příjmu.

Zákazy a ustanovení trestní.

§ 82.

Ústřední starobní pojišťovna není oprávněna předem vylučovati nebo obmezovati používání tohoto zákona na škodu pojištěnců úmluvami neb smlouvami (řády). Smluvní ustanovení, která odporují tomuto zákonu, jsou bez právního účinku.

§ 83.

Osoby, které bez postačitelného důvodu omluvného zanedbají včas a řádně vykonati v §§ 62 a 63 předepsaná oznámení a přihlášky, dopouštějí se přestupku tohoto zákona, který se tresce peněžitou pokutou až do obnosu Kč 600,- v případě nedobytnosti vězením do 30 dnů.

§ 84.

Osoby, které dle předpisu tohoto zákona učiní župním úřadovnám udání nebo jim předloží zápisy, jejichž nesprávnost je jim známa nebo při přiměřené péči nemohla jim uniknouti, budou potrestány peněžitou pokutou až do výše Kč 1000,- nebo vězením až na dobu 3 měsíců, jestliže dle jiných zákonů nenastupuje trest přísnější.

Trestem až do 1000 Kč neb vězením do 3 měsíců postiženi budou, nenastupuje-li dle jiných zákonů přísnější potrestání, ony osoby, které v řízení o přiznání důchodu nebo jiné dávky učiní údaje, jichž nesprávnost jim byla známa neb při přiměřené péči nemohla jim uniknouti.

§ 85.

Kdo poruší povinnost zachování tajemství, která mu podle ustanovení § 81 náleží, potrestán bude peněžitou pokutou do obnosu Kč 5000-, při přitěžujících okolnostech vězením až na dobu 3 měsíců, pokud dle jiných zákonů nenastupuje přísnější potrestání.

§ 86.

Potrestání přestupků v §§ 83-85 označených přináleží župním politickým úřadům. Peněžité pokuty plynou do pokladny ústřední pojišťovny a bude jich použito k dotování fondů, zmíněných v § 55, odst. 3. Při odsouzení k peněžitému trestu budiž současně určen trest vězení, nastupující na jeho místo v případě nedobytnosti.

Proti trestným nálezům možno se ve 14 dnech odvolati k ministerstvu soc. péče, které rozhoduje pravoplatně.

§ 87.

V předchozích paragrafech uvedené přestupky promlčují se v šesti měsících. Promlčení počíná teprve potom, bylo-li předepsané oznámení dodatečně učiněno, když se Ústřední starobní pojišťovna nebo její orgány jinak dověděly o činnosti výdělečné, podrobené pojištění nebo když pojištěný zanechal výdělečné činnosti pojištění podrobené.

ČLÁNEK II.

Ustanovení přechodná.

a) po stránce věcné.

§ 88.

Pro osoby, které budou pojištěním povinné v době, kdy tento zákon vstoupí v platnost nebo vstoupí průběhem roku na to následujícího do zaměstnání, zakládajícího pojistnou povinnost, činí doba čekací pro důchod starobní v § 9 pouze 120 příspěvkových měsíců.

§ 89.

Osoby, které v den, kdy tento zákon vstoupí v platnost, byly vyňaty z pojistné povinnosti proto, že přestoupily 50. rok stáří, nabývají v den, kdy dokonají 55. rok věku nebo když tento věk přestoupily, ode dne účinnosti tohoto zákona nárok na důchod starobní v nejmenší výměře v § 11 stanovené, jsou-li splněny všechny podmínky pro pojistnou povinnost v § 1 určené aspoň 10 let před uplatněním nároku;

mají-li nepřetržitě po dobu aspoň 20 let ode dne účinnosti tohoto zákona zpět počítaje v některé z obcí, ležících v obvodu nynější republiky československé, právo domovské neb vykonaly právo opční podle ustanovení mírových smluv a tím se staly občany československé republiky;

mají-li v době uplatnění svého nároku v obvodu Československé republiky své řádné bydliště aspoň po dobu tří let;

prokáže-li se, že jsou nuzny a že jich příjem nepřesahuje ročně 5000 Kč.

Náklady se starobními důchody dle tohoto paragrafu spojené nese ústřední starobní pojišťovna a uhradí je obdobným způsobem, jaký ustanoven je v § 30.

b) po stránce formální.

§ 90.

První stanovy ústřední starobní pojišťovny a vzorný jednací řád župních úřadoven vydá ministerstvo sociální péče. První jednací řád župních úřadoven vydá dle vzorného jednacího řádu, vydaného ministerstvem sociální péče, příslušný župní úřad.

První představenstvo Ústřední starobní pojišťovny na dobu až do provedení řádných voleb jmenuje ministr sociální péče k návrhu Národního shromáždění. První výbor župních úřadoven jmenuje příslušný župan k návrhu župního zastupitelstva.

ČLÁNEK III.

Vláda se zmocňuje, aby sjednala s vládami států, v nichž jsou zařízení obdobná pojištěni podle tohoto zákona, smlouvy k úpravě vzájemných poměrů v tomto oboru, při čemž může ustanovení zde vytčená nařízením měniti a doplňovati, pokud toho bude potřeba k ochraně zájmů pojištěnců a Ústřední starobní pojišťovny neb z důvodů vzájemnosti.

ČLÁNEK IV.

Vyhláškou ministerstva sociální péče, uveřejněnou ve Sbírce zákonů a nařízení, bude určeno, kdy zákon tento neb jednotlivé jeho částky nabudou platnosti.

ČLÁNEK V.

Ministru sociální péče se ukládá, aby zákon tento provedl v dohodě se zúčastněnými ministry.

Důvodová zpráva.

Vyhovujeme dávnému přáni vrstev samostatně výdělkově činných po zavedení nemocenského a starobního pojištění. Podáváme návrh tento, chtějíce přispěti k řešení tak dalekosáhlého problému sociálního. (Jsme si vědomi nedostatků tohoto návrhu, jež vyplývají z nedostatku zkušeností, příkladů v jiných státech a přesné statistiky.) Ponecháváme proto stanovení obnosů nákladů jakož i stanovení výše premií otevřeny.

Protože není ještě docíleno dohody mezi zemědělci a živnostníky, ba nebylo ještě vůbec o tom jednáno, zda se tito interesenti shodnou o vytvoření nemocenských pokladen společných, jakož i o společném pojištění vůbec, jsou vzaty v úvahu v § 59 zapsané pokladny pomocné a rovněž i jiné nemocenské pokladny živnostenské.

V § 89 stanovena jest navrhovateli částka Kč 5000,- na základě průměrné pense civilních pensistů, obnášející okrouhle 6000 Kč ročně proti 8000 Kč osob vojenských.

Po stránce formální navrhuje se přikázání návrhu tohoto výborům sociálně-politickému, zemědělskému a výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností.

Pokud se týče úhrady, není tato přesně zjištěna, ani ciferní návrhy nejsou činěny. Větší část těchto mají hraditi pojištěnci svými příspěvky a ostatní uhrazeny budou ustanovením zákona jako při pojištění dělnictva.

V Praze dne 11. ledna 1922.

Slavíček, Netolický, Laube, Zeminová, dr. Bartošek, Špatný, dr. Patejdl, David, dr. Franke, Pelikán, Pšenička, Buříval, Sajdl, Pechmanová, Langr, Sladký, Trnobranský, Hrušovský, Hrizbyl, Stříbrný, dr. Uhlíř.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP