VIII./4781.

Interpelace

poslanců Skaláka, Toužila a soudruhů

ministrovi vnitra

o konfiskaci ústředního deníku komunistické strany ťRudé PrávoŤ v Praze.

V čís. 84. ťRudého PrávaŤ ze dne 8. dubna t. r. v ťRůzných ZpráváchŤ konfiskováno bylo:

Vládní koalice tutlá stále lihovou korupci Chrání korupčníky a chce jim vydati na pospas novináře, kteří korupci odhalují. Místo lihových korupčníků chtějí koaliční strany dostati do kriminálů poctivé lidi, kteří korupci potírají. Konstatujeme to jako doklad, že nynější vládní režim má korupční morálku a...

V ťRudém PrávuŤ č. 87 z 11. dubna konfiskováno:

...Bylo by zločinem umlčeti takový výkřik zoufalství, do jakého přivedeni byli chudí lidé vinou vládního režimu, který místo péče aspoň o nejprimitivnější zabezpečení holého života pracujících lidí vymýšlí reakční zákony na umlčení mluvčích těchto nešťastných obětí naprosté neschopnosti koaličního režimu.

V Československu máme statisíce nešťastníků, kteří prodělávají stejnou mučírnu jako pisatelka výše uvedeného dopisu. Nárok na podporu v nezaměstnání byl jim vzat a oni odsouzeni jsou k smrti hladem a tuberkulosou zatím co na druhé straně koaliční veličiny bohatnou a hýří v přímo procovském přepychu. Korupce, zlodějny a všecky podobné zločiny odměňovány jsou v Československu bohatstvím, blahobytem a přepychem, kdežto chudí lidé trestáni jsou za svoji. poctivost a práci bídou, zoufalstvím a smrtí souchotinami nebo hladem!

V č. 88. z 12. dubna v úvodníku ťBesarabieŤ konfiskováno:

...Proletariát celého světa a států Malé dohody musí býti proto zvláště na stráži a nedopustiti, aby na rozkaz Paříže svými životy šel hájiti zájmy francouzských imperialistických lupičů a jejich malodohodových vasalů.

Tamtéž:

...Lihovou korupci, při níž korumpovaní političtí činitelé dali německo-židovsko-maďarským lihovarníkům právo vyrabovati z republiky a jejího obyvatelstva přes půl miliardy Kč, vláda vůbec nepotírá ani nestíhá, naopak ji kryje všemi prostředky, i pomocí censury, a na ochranu lihových korupčníků vnucuje veřejnosti dokonce zákon na sešněrování a umlčování tisku. Z projevu presidentova je viděti, že mu vláda podává naprosto nesprávné informace o potírání korupce: Že se mu do očí staví, jako by lihovou korupci potírala, ve skutečnosti však činí pravý opak.

...Kdyby byl poctivě informován, že vláda lihovou korupci nejen nepotírá, nýbrž že ji přímo kryje, pak by náš protikorupční boj musil chápati jako absolutní nutnost. Vysvětlilo by se tím mnoho, ukázalo by se, že vládní koalice nejen lihovou korupci kryje, nýbrž že o ní podává falešné informace presidentovi aby ji tím dokonaleji mohla ututlati.

Tamtéž v ťSociální hlídceŤ:

...Jako naši bývalí vůdcové...Ť Ve ťVečerníků R. P.Ť ze dne 19. dubna t. r. v č. 93 v lokálce ťDivoké skoky úředního šimlaŤ:

...My zase úplně chápeme, že tento případ se může státi,... Bohatým korupčníkům se kryjí záda, dělají se zákony, jak si oni přejí, a proto musí býti chudák bit. Tento případ je pro dělnictvo názorný. Jak dlouho se dělnictvo bude dívat na toto bláznící řádění buržoasních zběsilců?...

V ťR. P.Ť ze dne 20 dubna č. 95 v ťSociální hlídceŤ:

...

Je ilustrací třídního stranictví t. zv. ťneutrálníchŤ osob, soudců z povolání, kteří jsou předsedy uvedených soudů a tím i rozhodujícími při posuzování důležitých existenčních otázek dělnických. Jak taková objektivnost soudce z povolání vypadá, toho názorným dokladem je jednání před sedy rozhod. soudu mzdového v. r. Doležala, za jehož předsednictví se veškeré spory v dřevoprůmyslu řeší a který také rozhodoval v posledním sporu pražských dřevodělníků. Aby jeho objektivnost mohla býti náležitě posouzena, bude dobře, když uvedeme dva jeho rozsudky....

Tamtéž v lokálce ťLihová korupce nezůstane utajena?Ť zabaveno:

...nýbrž jde nám o důkaz naprosté mravní schátralosti nynějšího koaličního režimu, který kryje největší korupční svinstvo, o němž znají koaliční veličiny všecky podrobnosti!

Ve ťVečerníku R P.Ť v úterý dne 22. dubna:

Vraždící militarismus... Tak se jedná s mladými muži, kteří nespáchali nic jiného, nežli že nechtějí býti uzavřeni v kasárnách a učiti se vražednému řemeslu.

V č. 97 ťR P.Ť ze dne 24. dubna 1924 v článku ťDoklady o úřední krádeži komunistických hlasů v NitřeŤ zabaveno:

...a dokázal dokumentárně, jaký poctivý a šlechetný charakter je ministr vnitra a jeho spojenci.

Tamtéž v ťSociální hlídceŤ:

Četníci, daní ochotně úřady ťdemokratickéŤ republiky firmě k disposici, ukázali se býti věrnými služebníky svých pánů. Brutálním způsobem, rozháněním stávkujícího dělnictva bajonety, štvaním proti vedoucím soudruhům, bezohledným zatýkáním a odváděním poctivých soudruhů do kriminálu snaží se tito uniformovaní lokajové buržoasie přiměti stávkující ke kapitulaci před diktátem svého vykořisťovatele.... Snažte se všichni zabrániti příchodu stávkokazů jak zemědělského dělnictva, tak i řemeslného dělnictva na panství doloplazského cukrovaru! Zvláště žádáme soudruhy ze Slovenska, aby se snažili zabrániti příchodu sezonního zemědělského dělnictva na Doloplazsko!

Ve ťVečerníku ťR. P.Ť z 30. dubna t. r. č. 101 v článku ťStřepinyŤ:

...Jsme jisti, že tenhle proklatý zelený stůl bude jednou zaměněn šedivou dlažbou ulice - a nejvýše snad živou zelení niv a poli, které zbarví se rudou krví, jež bude prolita v poslední bitvě, největší bitvě, jaká ještě musí býti svedena.

A k tomuhle stolu, odkud budeme diktovati nepřijdeme v gala, s přesně nažehlenými puky na kalhotech, nýbrž přijdeme v modrých halenkách revolučního vojáka, silni vírou ve vítězství - a kladivem, srpem. kosou, a co do ruky padne.

V ťR. P.Ť ze dne 1. května č. 103 v úvodníku ťDo boje za vládu dělníků a rolníkůŤ konfiskováno:

...Hromovým hlasem vzkřiknou dnes miliony dělníků: Dost! Pryč s kapitalistickým šílenstvím! Tisíckrát raději obětujeme své životy v boji proti kapitalistům, než abychom se dali jako stádo beranů hnát proti dělníkům a rolníkům jiných zemi! S odvahou půjdeme do bojů za socialismus, za dobytí moc dělnictvem! Nevěříme, že armáda, dělníci a rolníci v uniformách, dali by se zneužít ke střílení proti nám, dělníkům, kteří chceme rozbíti okovy, jimiž spoutala nás kapitalistická buržoasie! V armádě mají dělníci a rolníci většinu a nestanou se slepými nástroji v rukou kapitalistů, zakrývajících svou ziskulačnost pláštíkem ťzájmů republikyŤ. Vojáci, dělníci a rolníci, spojte se k boji proti kapitalistům! - To je heslo, jež dnes na svých praporech neseme. Jedině bankéři. agrární a průmysloví kapitalisté mohou si vládní koalici pochvalovat. Násilí proti dělníkům, násilí proti národnostním menšinám, daňové utlačování rolnictva a středních stavů, ochrana korupčníků, keťasů, kapitalistů a klerikálů - to je pravý smysl koalice buržoasie s vládními sociály. Vládní koalice ponenáhlu dovršuje mírových hříchů. Zavinivši vzrůst reakce politické, hospodářské i kulturní, řítí se do propasti všeobecné nenávisti a opovržení.

Tamtéž:

...Československá vláda nastolila v ní absolutismus, zavedla pomocí exponovaného úřednictva korupční byrokratismus a vytvořila z této nešťastné země, obývané 95% nemajetným lidem československou kolonii hladu a bídy. Sledujeme-li geografické položení od Copu až po Jasinu, hraničící s Maďarskem, Rumunskem a Polskem, přihlížíme-li k hospodářskému významu, kterého by tato země mohla dosáhnouti vzhledem k obrovskému bohatství země, lesů, dřeva a nerostů, seznáme, jaké zločiny vládní činitelé ve všech směrech na tamější chudině páchali.

Komunistická strana Československa při všech příležitostech, na sjezdech, v projevech, interpelacích, v tu- i cizozemském tisku poukazovala veřejnosti na poměry, panující v této zemi. Vládní činitelé domnívali se, když se konečně musili podrobiti tlaku a vypsati volby, že přípravy zdokonalením pověstného systému maďarských voleb, doplnění několika vagony kukuřice a pálenky stačí, aby výsledek byl zaručeně ťstátotvornýŤ. Domnívali se, že stačí pozvati do Prahy na čaj několik advokátů, popů a rabínů, nacpali do bezedných kapes obsah korupčního fondu, a tito jako představitelé lidu k uspokojení pana Švehly vše potřebné zařídí. Klamali se.

...a nynější absolutistický režim čsl. korupční byrokracie od pražské vlády přes guvernéra, župany, až po četníka, střílejícího do mužů a žen volajících po chlebě, panující persekuci, žalářování našich soudruhů, neúprosný třídní boj proti buržoasně-byrokratickému aparátu...

V ťRudém PrávuŤ ze dne 3. května t r. čís. 104 v článku ťVálečným poškozencůmŤ zabaveno:

...a já se snažím vysvětlovati všem těm tázajícím se, že naše drahá vlast potřebuje takový kádr lidí na vše připravených, neboť my invalidé agitujeme všude tam, kde to je jen poněkud možno, a zvláště mezi vojáky, že kdyby dnes došlo k válce, bude se to velmi sladce umírati za tu milovanou naši vlast, neboť dnes již nebudou tak boleti šrapnely, granáty a bomby, nebudou utrhané údy a vypálené oči; jen ať bojují a dostanou takovou odměnu, jakou dostáváme my.

Ve Večerníku ťRudého PrávaŤ ze dne 3 května č. 103 v úvodníku ťKde je Internacionála? Ť zabaveno:

 

...Stahovali jste hrozivě vojsko, nikoliv proti Bavorsku, nýbrž proti hranicím Saska, kde se ustavila dělnická vláda. Váš ministr Beneš ujistil ve Švýcarsku německé reakcionáře, že v případě jejich vítězství Československo nezasáhne, ale koaliční listy československé dělaly zuřivou náladu pro intervenci v případě vítězství revoluce dělnické. Je jisto, že by bylo Československo za souhlasu vládních socialistů intervenovalo, kdyby byla v Německu byla ustavena sovětská republika.

V ťRudém PrávuŤ č. 109 ze dne 9. května 1924 zabaveno:

...a jímž je kompromitován nejvyšší činitel Švehlova režimu v Podkarpatské Rusi.

...Policie a četnictvo, které stihá a zatýká každého chudáka, který se ozve, aby hájil svých práv, projevuje vůči těmto politickým vrahům prazvláštní lhostejnost. Také pop Fencík ze Zaričova je dosud na svobodě.

Obě tyto politické vraždy mají vážné pozadí. Jest již patrno, že agrárníci a klerikálové spojili se k pomstě za porážku ve volbách. Dříve byly středisky protikomunistických štvanic a persekuce politické úřady a četnické stanice, spravované agrárními pacholky...

Tamtéž v lokálce ťDora Astrenbergov፠byla propuštěna z vazbyŤ zabaveno:

Případ, že by tak těžký zločinec, jako jest Astrenbergová, a zločinec již odsouzený, byl propuštěn na kauci z vazby, nemá u nás příkladu a otevře jistě oči těm, kdož byli ochotni věřiti pohádkám o absolutnosti a netřídnosti demokratické spravedlnosti. Kdyby dělník, odsouzený ne pro tak těžký zločin, ale třeba jen pro nějaký slovní delikt na schůzi, žádal za propuštění z vazby a nabízel kauci, jež by byla k jeho jmění v témž poměru, jako je 100.000 Kč ke jmění milionářů Astrenbergových, to jest, kdyby nabízel několik haléřů, vrchní zemský soud by jistě jeho žádost zamítl. A jistě by jí nevyhověl ani tehdy, kdyby nějaká korporace za něho nabízela kauci sebevyšší. S milionářkou, velkostatkářkou a bývalou baronkou, třeba by byla zločincem sebetěžším a třeba by se dopustila činu sebeohavnějšího, nutno však míti ohledy. Astrenbergová se propouští z vazby, Krečmerové se klidně procházejí. ve. vídeňských ulicích. Kriminály plní jen chudí. Jen proti nim třeba prováděti ťspravedlnostŤ tvrdě a nemilosrdně, neboť jen oni jsou nebezpečni stávajícímu řádu, kdežto dopustí-li se zločinu člověk ze tříd vládnoucích, jde tu jen o omyl, ke kterému lze býti shovívavým, poněvadž nikterak neohrožuje državy mocných a bohatých, k jichž prospěchu jsou zákony dělány.

Tamtéž:

....do níž jsou zapleteny nejvyšší státnické kruhy. Dr. Svátek nepopírá, mluví zcela otevřeně a odhaluje spojitosti a styky. Jeho upřímnosti nejsou ovšem určeny pro vyšetřujícího soudce, před nímž jsou pronášeny, nýbrž jsou adresovány vládním kruhům, které jsou stále o průběhu vyšetřování s drem Svátkem informovány. Síla Svátkova jest v jeho naprosté znalosti všech podrobností benzinové aféry a z jeho výpovědí je zřejmo, že dojde-li k procesu, bude z něho evropský skandál, poněvadž budou kompromitovány vysoko stojící osoby, o jejichž poctivosti doposud nikdo nepochyboval. Je tu tedy úmysl k procesu vůbec nedáti dojíti a rozpory jsou jen v náhledech na způsob, jak to zaříditi, když Svátkova věc již způsobila tolik rozruchu i za hranicemi. Jedni jsou pro to, aby byl Svátek prohlášen za nevinného a bezpodmínečně rehabilitován, druzí se přimlouvají za řešení vnitřní a ovsem komplikovanější. Svátek není prý však ochoten uzavírati žádných kompromisů. Je si příliš vědom, že třeba ve vazbě, jest pánem situace on. V posledních dnech se v politických kruzích tvrdí ještě jedna věc: že v souvislosti s benzinovou aférou půjde několik ministrů. Jejich jména jsou již jmenována.

Ve Večerníku ťRudého PrávaŤ ze dne 9. května t. r. č. 108 konfiskováno:

ťBarona si dáme pod lavici, na lavici ale zloděje!Ť

Jak zachází naše justice s bohatými zločinci.

V jedné básni líčí Jan Neruda, jak byl souzen poslední zločinec. Byl to baron, jenž kradl. Před soudem, kde měl dostat pětadvacet, oháněl se svým baronstvím. Soud však rozhodl: ťBarona si dáme pod lavici, na lavici ale zloděje.Ť Patrně jiný názor na poměr práva k bohatému a baronskému zločinci mají naše soudy. Dora Astrenbergová, odsouzená na 21/2 roku do těžkého žaláře pro zmučení svého synka, byla propuštěna na kauci 100.000 Kč z vazby až do rozhodnuti o zmateční stížnosti. To, co by bylo neslýchaným v Rakousku, aby sprostý zločinec byl propuštěn z vazby, stalo se v demokratické republice r. 1924 za ministrování klerikála dra Dolanského: Lidskost, řekne někdo? Kdepak lidskost! Kdyby byla Dora Astrenbergová chudou zenou, vysmál by se každý takové její žádosti. Zločinec, který má baronskou korunku a miliony, aby mohl skládat kauci, je však propuštěn! Z lidskosti, ze soucitu? Nikoliv! Jenom proto, že u nás úcta k zákonem zrušenému šlechtictví je patrně součástí demokratické společnosti a že peníze povazují se za privilegium, jež svého nositele osvobozuje od řádů, jimž všechno druhé občanstvo podléhá.

V opravdu demokratickém státě, i kdyby si některý úřední orgán dovolil podobné jednání, hnali by zločince ihned nazpět, kam patří, do žaláře, a ťlidský a soucitnýŤ, penězům se klanící organ dostal by důkladné poučení, aby si po druhé nesplet feudální středověk s novověkem.

Ve Večerníku ťRudého PrávaŤ ze dne 10. května 1924 č. 109 konfiskováno:

...Poněvadž o tom tedy nemůžeme psát, nezbývá nám, než citovat K. Havlíčka. Doufáme, ze censura nezabaví tyto dva epigramy Havlíčkovy:

Nápis.

Hajej, hajej, stará Praho,

hajulinkej, moje blaho!

pš! pš! dadej, noc se blíží,

přiletěli netopýři.

§ 1.

Tak zní první kriminální článek.

Každý zloděj, jenž položí na

oltář spravedlnosti berana,

čist a práv buď jak beránek.

V ťRudém PrávuŤ ze dne 11. května t. r. č. 111 v článku ťCo připravuje koalice na Podkarpatské RusiŤ:

...jejichž odvaha byla protiprávním - a což je důležito: téměř po celém karpatoruském venkově jednotně praktikovaným! - postupem úřadů povzbuzena až k násilí a vraždám! Ale na tom není dosti. Nespokojenost obyvatelstva, nashromážděna za pět let násilí a útisku, je tak veliká a zklamaní koalice nad výsledkem voleb tak silné, že koalice potřebuje záminky, aby mohla obnoviti stanné právo a odložiti volby do sejmu, které jsou teď na řadě!. A proto používá k provokaci i státního aparátu!

Nenamlouvejte nám, pane Švehlo, že vláda za to nemůže, že v Mukačevě sedí pověstný župan dr. Morávek, bývalý sociální demokrat z Plzně! Ten nám a všemu obyvatelstvu není odpovědný, nýbrž ti, kdož povzbuzují odvahu násilnických úředníků až k fašistickým vraždám!

Sesaďte Beskida! Odvolejte Rozsypala! Propusťte Morávka! Dejte lidu půdu a pastviny! Neždímejte vysokých daní, kterých tamní zubožený lid nemůže zaplatiti! Vypište volby do sejmu! Vyplňte ustanovení st.-germainské smlouvy o autonomní administrativě! A hlavně: nežeňte zemi do občanské války, do krveprolití bezhlavostí svého koloniálního režimu!

...o nové krvavé hanebnosti nynějších vládců v Podkarpatské Rusi. Pravíme hned, že způsoby, jakými postupuje Švehlova vláda na Podkarpatsku proti dělníkům a zemědělcům, jsou fašistické.

V ťR. P.Ť ze dne 18. května 1924 č. 117 v článku ťSocialista dr. Beneš a exsocialista MussoliniŤ:

...ale památka po tomto otrockém poměru nepropadla: žije ve vojenské smlouvě mezi Francií a Československem a čeká na krev českých synů, jež má býti prolita proti proletářskému, revolučnímu Německu.

Ministr, který má plná ústa odsouzení oproti sovětovému, socialistickému Rusku, zpívá před italskými žurnalisty hymny na tisícinásobného vraha a žháře Mussoliniho, jenž vraždí a utlačuje italské dělníky a socialisty. Dr. Beneš, ťperlaŤ československé ťdemokracie Ť, jenž stokráte za hodinu řekne slovo ťdemokratickýŤ, který brojí proti sovětskému Rusku, protože není lživě demokratické, prohlašuje, že jeho názory těsně se shodují s názory Mussoliniovými, jenž v nedávné habilitační práci prohlašoval diktaturu buržoasie za vyšší myšlenku než ťvláda liduŤ. S Mussolinim, imperialistickým pirátem, který k vůli několika albánským vrahům dal s válečných lodí stříleti na otevřený ostrov Korfu a povražditi nemocné na klinikách, dr. Beneš jménem Československa hodlá uzavříti smlouvu, jejímž účelem je ťzachovati pořádekŤ ve střední Evropě, t. j. vládu korupčních a zbankrotilých politických klik, vládnoucích z blahovůle peněžního žoku. Ostatně nechť mluví tento oficielní telegram:

V č. 117 ť Večerníku R. P.ť ze dne 20. května 1924:

...Po volbách dostala Švehlova byrokracie v Podkarpatské Rusi rozkaz, aby vůči mužíkům a dělníkům, k úřadům se obracejícím, postupovala odmítavě a dávala jim při každé příležitosti zná, že se tak děje proto, že volili komunisticky. Rozumí se, že hlavně vyšší činitelé nynějšího režimu v Podkarpatské Rusi vyplnili Švehlův rozkaz ochotně a do puntíku. Když se dělník nebo mužík obracel na úřad, ať již v jakékoliv záležitosti, dostávalo se mu odpovědi: ťJděte si ke komunistům, tady nemáte co hledat! Ť Ale ruský mužik přes všechnu zaostalost a koaličním tiskem líčenou negramotnost má vysoce vyvinutý přirozený intelekt a vtip. Proto páni nepochodili. Mužík na takovou drzou sabotáž exponovaných byrokratů odpovídal klidně: ťDokud máte úřady a moc v rukou, dokud se držíte na svých místech četnickými bodáky a vojskem, dotud jste tu pro všechny občany bez rozdílu politického přesvědčení, zvláště, když svému režimu říkáte demokracie! Dejte úřady do rukou komunistů, a oni budou pracovat pro všechny! Ť Na tuto odpověď agrární rozum nestačil Švelhlova taktika zklamala. Proto bylo třeba hledati nový způsob jak proti komunistům bojovat a zastrašovati lid, aby více komunisty nevolil. A tu obrátili se karpatoruští vládcové k popům bez rozdílu vyznání a církví a zavázali si je, aby společnou frontou štvali proti komunistům lid, zaručivše jim předem beztrestnost, kdyby došlo k nehoršímu. Tím se vysvětlují pogromy, které na chudých venkovanech v četných místech v poslední době byly spáchány, v tom tkví příčiny několika politických vražd našich důvěrníků.

...Velikou horlivost projevuje na Švehlův pokyn užhorodský řeckokatolický pop Remčak, který štve proti komunistům v celém okolí. Zvláště vynikající kázání měl v obci Zniačevě, kde si dodal kuráže ještě značnou dávkou alkoholu. Takové pomocníky používá tedy proti komunistické straně a za ní stojícímu karpatoruskému lidu Švehlova koaliční vláda. Netřeba podotýkati, že naše strana je dostatečně silně připravena, aby vydržela i toto středověké tažení. Vládnoucí režim beztak již zkompromitovaný a nenáviděný je na nejlepší cestě odvrátiti od sebe posledního důvěřivého občana.

V ťR. P.Ť ze dne 22. května t. r. čís. 120 konfiskováno:

...Je již patrno, že odpovědné úřady nemají na jednom krveprolití dosti, a že chtějí vyprovokovati další srážky pobouřeného obyvatelstva s ozbrojenou mocí. Jinak nedá se vysvětliti nepochopitelné, troufalé jednání mukačevského slúžného a lesní správy vůči zástupcům obce. Sdělili jsme již, že příčinou sporů jest obecní les, z něhož protizákonně má býti dražbou prodáno 400 kusů starých dubů. Gorodna jest obec úplně chudá a ryze komunistická. Také starosta soudr. Mučička jest komunistou. Za to mstí se jí slúžnovský úřad dvojnásobně a chce tímto způsobem obyvatelstvu obce dokázat svoji moc.

...Proti tomuto zákeřnému plánu mstivého slúžného vzbouřili se všichni obyvatelé do jednoho.

...Běží totiž o to, že hlavní slúžný Solič a zástupce lesního úřadu mají přímé vztahy k bohatým židovským obchodníkům dřívím, s nimiž mají věc již ujednanou, a takto chtějí místní občany zaskočit. Je neslýchané, že slúžný, tedy státní úředník, chce násilím zabraňovati obci ve vykonávání její pravomoci a ve správě jejího majetku, a že chce dokonce dražbu předati do soukromých rukou.

...Podle instrukcí z Prahy, chce se nynější režim v Podkarpatské Rusi mstíti mužíkům za to, že volili komunisticky. Rozumí se, že kdyby hrabě Schönborn, který je neobmezeným pánem a majitelem téměř veškeré orné a lesní půdy v Podkarpatské Rusi, nebo jiný soukromý majitel, chtěl disponovati svým majetkem, že by úřady nezakročovaly a nezasahovaly do jeho práva, naopak, by mu vyšly vstříc. Ale jedná-li se o obec, a tím spíše o obec komunistickou, jsou úřady okamžitě na místě a způsobem vyloženě protizákonným, urážejícím a provokačním, zasahují do jejího práva a zabraňují jí jednati tak, jak žádá prospěch jejích občanů.

V ťR. P.Ť ze dne 24. května 1924 č. 122 v lokálce ťDojde ke změnám ve vládě? Ť

...Nejde tu o rozpory politické. Jednou z hlavních příčin krise jest aféra benzinová, jejíž stopy jdou přes dra Svátka ještě mnohem dále a dotýkají se osob velmi vysoko postavených.

Po uvedení těchto ukázek ptáme se pana ministra:

1. Jest mu známo, že čsl. censoři konfiskují Havlíčka? Věci, které prošly nejpřísnější censurou rakouskou? Ví, že pro ostudu celého státu kryje censura korupčníky, zloděje a vražednice?

2. Co hodlá podniknouti pan ministr. aby se podobné případy neopakovaly?

V Praze dne 2. června 1924.

Skalák, Toužil, Krejčí, Svetlik, J. Kříž, Darula, Teska, Malá, Tausik, Merta, dr. Šmeral, Burian, Kunst, Sedorjak, dr. Gáti, Rouček, Koutný, Bubník, Mondok, Mikulíček, Haken, Kreibich, Houser, Blažek, Kučera, Šafranko, Warmbrunn.

IX./4781.

Interpellácia

poslanca dra Marka Gažíka a spoločníkov

ministru vnútra a ministru pravosudia

o zhabanie 58. čísla ťSlovákaŤ zo dna 9. marca 1924.

58. číslo ťSlovákaŤ bolo zhabané pre stať článku: Len jedna líra:

V stati samej ako i v celom článku auktor líči demoralizáciu verejného života vôbec, ktorá v podobe rôznych panam a afér zasahuje aj naše štátne úrady, naše strany, ba zasahuje aj niektorých činných členov vlády.

Viďme závadnú stať menovaného článku:

Preto má, a preto musí mať u nás -vždy pravdu vláda, národná koalícia, päťka a preto nemôžeme mať pravdu my, opozícia, my jednoduchí bedári bez lír, bez sebazapredania.

Preto majú pravdu tam hore v Prahe tí, ktorým každodenným politickým zamestnaním začne byť panamizácia a preto budú mať pravdu aj to dolu u nás v Bratislave: Bellay, Dušek, župan, minister a tí ostatní.

Sú to veci, ktoré už iné časopisy boly priniesly a veci, ktoré sú jak našej, tak i zahraničnej verejnosti známe.

Poneváč bratislavsky cenzor uznal bez dostatočnych dôvodov stať za závadnú a spomenuté číslo ťSlovákaŤ zhabal, pýtame sa pánov ministrov:

1. Či vedia o tomto protizákonnom pokračovaní bratislavského cenzora?

2. Či sú si vedomí, že takého pokračovanie úradov vzbudzuje vo verejnosti všeobecný nepokoj a neistotu?

3. Či sa postarajú, aby už ráz sloboda tlače bola pre každého rovnako zabezpečená?

V Prahe, dňa 27. mája 1924

Dr. Gažík, dr. Kubiš, dr. Labay, Tomik, Onderčo, Tománek, Hancko, Hlinka, Kurťak, Bobok, dr. Buday, Böhr, Mark, Bobek, Budig, dr. Luschka, Scharnagl, dr. Juriga, Vávra, Mlčoch, Najman, Pastyřík, Anděl, Horák.

X./4781.

Interpellácia

poslanca Arnolda Boboka a spoločníkov

ministru vnútra a ministru spravodlivosti

o zhabanie ťSlovákaŤ zo dna 6. apríla 1924 číslo 81.

Spomenuté číslo ťSlovákaŤ bolo zhabané pre state článku ťMemoáry týždňa politickou meditáciou na smrtnú nedeľu.Ť Inkriminované state zaznamenávajú krátky referát politického shromaždenia strany čsl. socialistov, na ktorom jej rečník svojou rečou plnou nesmyslov si zapríčinil úplný nezdar.

Nie referát, ktorého inkriminované state sú:

Bol som na jednom shromaždení v obci pri Nitre. Voľajaký pán poslanec od čsl. soc. tam povídal říkajíc (to malo byť už ako cantativ benevolential), že my sme národ jeden, s jednou rečou atď. a pri tom naši nemohli ho porozumieť. Čo mu i na javo dali. Usiloval sa utíšiť ich: nadšene sa rozhadzoval, dokazoval poukazujúc na staré, známe veci, že sme biedni, že sme hladní, že nemáme prácu a šiat, že nieto vlastnej strechy a že nás do Argentíny ženú atď. Prítomní prisviedčajú. Ide ďalej, opisuje dane, spomína príčany a... tu sa hegne. Vyjde na pranier. Nitrančania idú mu pomáhať, zdá sa, že už nie je takým Demosthenesom - bez výsledku musí s pódiumu dolu. Reč ľud dokončí, odpovedajúc a doplňujúc príčiny biedy....

...a hnoja jedine čistá slovenská strana!Ť Pán řečník zakroutí hlavou, nečo moudrého si řekne pod nos a jde domů; ťštěstí, že jsem si vyměnil retouř!Ť

zo schôdze je závadný a poburujúci, ale vystúpovanie a tláchanie rečníka politickej strany.

Nie menej zaujímavejší je vycenzurovaná časť:

...Hrozné. Ei, ale keď by tak museli všetkých kaizerov, königov, Cisářú atď. odlifrovať do Čiech, mnohým Slovákom by sa ušlo chleba. ktorá e iba reflexia útokov na zaslúžilých ľudí Slovenského Národa, že majú maďarské mená.

V tom čine pána cenzora vidíme znemožňovanie pravideľnej činnosti tlače a znemožňovanie dovolenej sebaobrany, ale nijako nie poburovanie štátu nebezpečné.

Práve preto pýtame sa pánov ministrov:

1. Či majú známosť o nespravodlivom habaní ťSlovákaŤ?

2. Či sú si povedomí toho, že takéto pokračovanie vzbudzuje nenávisť oproti štátnym vrchnostiam a podkopáva auktorítu samého štátu?

3. Či sú ochotní páni ministri zabezpečiť platnosť Ústavnej Listiny, ktorá zabezpečuje slobodu tlače?

4. Či sú ochotní páni ministri hneď sa postarať o to. aby takéto pády užívania úradne moci sa neopakovaly a aby to nerozumné habanie už raz prestalo?

V Prahe, dňa 27. mája 1924.

Bobok, Onderčo, dr. Kubiš, dr. Buday, dr. Labay, Kurťak, Böhr, Mark, Bobek, Budig, dr. Luschka, Scharnagl, Tománek, dr. Gažík, dr. Juriga, Tomik, Vávra, Mlčoch, Najman, Anděl, Pastyřík, Horák, Hancko, Hlinka.

XI./4781.

Interpellácia

poslanca Andreja Hlinku a spoločníkov

ministerskému predsedovi

v záležitosti zhabania ťOtvoreného listu amerických SlovákovŤ, adresovaného na p. prezidenta prof. T. G. Masaryka.

Naši slovenskí bratia žijúci v Amerike na konci piateho roku jestvovania Česko-slovenskej republiky síšli sa, aby sa poradili o záležitostiach svojho starého kraja.

Či mali k tomu právo? Na to dávajú odpoveď dejiny, ktoré naznačily, akú politickú propagandu viedli amerícki Slováci v prospech utvorenia Česko-slovenskej republiky, aké peňažité obete prinášali. Koľko krvi vyliali za ňu na bojišti.

Síšli sa, aby oživili v srdciach svojich tú slávnostnú náladu, ktorá ich naplnila, keď roku 1918 reprezentant utvoriť sa majúceho štátu prof. T G. Masaryk medzi ními sa zjavil - hlásajúc blížiace sa oslobodenie dvoch bratských národov a zo strany českého národa čestným slovom a vlastnoručným podpisom zabezpečil Slovákom slobodný národný život, blahobyt a vývoj v rodiacom sa novom štáte.

Nie je vinou ameríckych Slovákov, že slávnostná nálada nebola radosti plná a že do citov vznešených zamiešaly sa i horké kvapky bolästi. Keď napísali pánu prezidentovi T. G. Masarykovi tento priamy list, svoje city v ňom vyjadrili s tou istou oddanosťou a dôverou, akú pánu prezidentovi prechovávali naši amerícki bratia pred piatimi rokmi v Pittsburku. No tento list zastihol smutný osud: Vláda dala všetky exempláre zhabať.

Máme česť Otvorený list amerických Slovákov týmto predostreť Národnému shromaždeniu v plnom znení:

Otvorený list podávame v originále.

Pýtame se pána ministerského predsedu:

1. Prečo dala vláda zhabať otvorený list amerických Slovákov?

2. Či je povedomá vláda toho, že s tým neústavným a nezákonitým činom dopustila sa smrteľného politického hriechu?

3. Či je povedomá vláda toho, že hlboko urazila amerických Slovákov a potupila pamiatku padlých amerických slovenských legionárov?

4. Aké zadosťučinenie miení vláda dať ameríckym Slovákom?

V Prahe, dňa 6. marca 1924

Hlinka, Onderčo, dr. Gažík, Bobok, dr. Buday, Böhr, Stenzl, Tomik, dr. Labay, dr. Juriga, dr. W. Feierfeil, Mark, dr. Kubiš, Hancko, Tománek, Scharnagl, Schälzky, dr. Petersilka, Schubert, J. Mayer, J. Fischer.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP