Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1920.
I. volební období.
1. zasedání.
Tisk 131.
Interpelace
senátora Folbera Karla a soudruhů
na ministra pro sociální péči a ministra pro záležitosti zahraniční
ve věci repatriace českých horníků z Francie a odškodnění
za zničený majetek ve válečném území.
Čeští horníci, kteří již před válkou pracovali v severní Francii, byli při vzniku války těžce postiženi demonstracemi, které byly provedeny proti příslušníkům bývalého Rakouska a Německa. Byli z bytů vyhnáni, nábytek a veškerý jejich majetek zničen a konečně polonazí a bosí internováni v zajateckých táborech. Když po dalších měsících byli na zakročení české kolonie v Paříži propuštěni na svobodu, byli posláni do St. Etinské uhelné pánve do práce, kde jsou dodnes. Zde bez rozdílu všichni účastnili se boje za samostatnost našeho národa, jednak podporou finanční, jednak vstupem do legií a později do československé armády.
Po válce, když dočkali se vysněné svobody národa, za kterou přinesli všechny oběti, žádali v roce 1919, aby bylí dopraveni do své domoviny. Dále žádali naše vyslanectví v Paříži, by prostřednictvím jeho byla jim vymožena náhrada za zničený majetek.
Ve smyslu tomto podali též žádost ministerstvu pro sociální péči v Praze a vyslali sem deputaci, která podrobně vysvětlila jejich zbědovanou situaci, do níž válkou byli vrženi.
Tehdy byli v ministerstvu upozorněni, že by bylo v zájmu jejich, aby s návratem na čas posečkali a že bude pak ku přání jejich přihlíženo. Od té doby uplynula řada měsíců, ve věci vyměněno bylo již mnoho dopisů jak s ministerstvy tak i s vyslanectvím v Paříži, ale dodnes marně čekají na příznivé vyřízení věci.
Podepsaní se proto táží:
1. Jste, pane ministře, ochoten působiti k tomu, aby žadatelům dostalo se bezplatné dopravy do republiky Československé?
2. Jaké opatření bylo učiněno, aby těmto chudým horníkům dostalo se náhrady za majetek ve válce zničený?
3. Jest ministerstvo ochotno poskytnouti jim prozatím zálohu na nároky, které za zničený majetek mají?
4. Byla učiněna mezi Československou republikou a republikou-francouzskou smlouva ve věci náhrady za poškození válkou ve smyslu francouzského zákona ze dne 19. dubna 1919 čl. 3, aby působnost toho zákona byla rozšířena i na občany republiky Československé?
V Praze 15. července 1920.
Folber Karel,
Lorenc Jan, Pavel Mudroch, Zavadil, Dr. Soukup, Jos. Ackermann, Petřík, J. Havlena, Václav Chlumecký, Jurko Lažo, Jur. Babka.